ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Impresionant, cata ordine si ce frumoase sunt toate! +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Adrian, poti sa-mi spui ceva de soiul (rosii) Maritza???

claude

 +hypno  Mie mi se face rau uitandu-ma cate rasaduri sunt de repicat  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

GetaV

Quote from: einsteinitza on March 16, 2012, 11:53:22 AM
Da,da, m-am minunat cand am facut o oala de ardei iuti tocati si, vrand sa merg la o masa de gradina cu ea, m-am impiedicat si am cazut. S-a varsat toata oala in iarba, iar gainile o mancau cu cea mai mare placere, am ramas masca.

Dar ouale cum au fost? =))

einsteinitza

Mai, sa stii ca n-au fost iuti :D.........................................
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV


bunicutz32

Quote from: penelopa on March 17, 2012, 08:07:52 PM
Adrian, poti sa-mi spui ceva de soiul (rosii) Maritza???
Imi pare rau dar n-am avut ocazia sa le vad. Din amintiri (pe vremea cand eram tanar student si nu bagam prea multe la cap) stiu ca sunt mai multe soiuri bulgaresti cu numele acesta, timpurii, pentru cultura in solarii, folosite in sudul tarii.

bunicutz32

Quote from: claude on March 17, 2012, 08:51:37 PM
+hypno  Mie mi se face rau uitandu-ma cate rasaduri sunt de repicat  ;D
Nu e chiar asa de mult. Cand trebuie repicate tomatele ne asezam pe banda rulanta: sotia si fata umplu paharele cu turba si le uda bine, eu repic (ca sa-mi stric eu unghiile si buricele degetelor) iar soacra si socrul uda din nou si pun laditele la locul lor. Intr-un weekend facem fara sa dam pe spate vreo 3000 de fire.

einsteinitza

E norocul tau ca ai atatea ajutoare. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es asta nu e noroc este o afacere familiala in toata regula .. eu nu vind rasaduri cu toate ca vecinele postaritele si colegii vazind ce recolte am mi-au cerut am dat rasaduri mai mult din palcerea de a darui .. va trebui sa regindesc acest sentiment si sa-l reorientz spre parte comerciala 

einsteinitza

Macar banii de seminte si de stropiri sa-ti iasa, ca sa nu fie din buzunar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai tu ai linie tehnologica acolo, cu toata familia insirata la banda de productie  :D

Geo, la fel faceam si eu si cu plantele si cu toate din gradina, pana cand m-am enervat ca mi-au cerut de cateva ori sa le dau treandafiri sa duca copii la scoala la sfarsitul anului scolar iar primavara trecuta veneau dupa rasaduri de legume si cand le-am spus ca intai imi plantez eu si pe urma le dau lor s-au suparat  ???  Adica se asteptau sa le dau lor cele mai bune rasaduri si pemine sama las la urma, cu ce ramane  >:(   Am zis pai voi ce taranii naibiisunteti, cu movila de gunoi de la vaci langa casa si nu sunteti in stare sa va faceti rasaduri, veniti la mine care habar n-am de agricultura, traita pe betoane la oras o viata si cersiti rasaduri  +ham   
Asa ca s-a terminat cu pomana, eu nu mai imi rup spatele pentru altii   ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Ce te inteleg!!! Partea cu florile m-a suparat si pe mine. Ele stau in porti de vorba jumatate de zi,si vin la mine dupa floei pentru scola,pentru ca merg la biserica,ca merg la mort,la cimitir,ca-i ziua lui,ca.....Ei !!! dar eu ma spetesc pentru??? Si s-au suparat cind le-am zis ca le dau sminte,radacinute,material saditor,sa-si puna,sa ingrijeasca si sa aiba. oricum,a scazut considerabil numarul solicitarilor. Stiam toate evenimentela din zona dupa cererea de buchete de flori. Acuma zac in intuneric  =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Felix

De multe ori lucrul daruit nu este pretuit, asa ca un pret corect ar multumi pe toata lumea :) ...oricum va scadea cererea daca dai pe bani, insa asa macar iti vei recupera o parte din cheltuieli si vei avea satisfactia efortului rasplatit :)))
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

gabriela jalba

Aoleu,asta mi-ar mai trebui!!! M-ar toca ca pe sfecla pentru ratze !!! Ar trece de la suparare la ura.  Megiesii mei is daca ar putea sa-mi ia bani,nu sa dea  =)) =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Felix

Ei,asta la inceput, pina se invata cu ideea ca multe au pret pe lumea asta :)..si asta nu-i ceva gresit :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

bunicutz32

Referitor la afacere de familie: nu prea-i afacere fiindca profitul e mic, facand rasadurile asa cum am descris anterior. Adevarat ca le vand scump, cu 1,5 lei dar si cheltuielile sunt pe masura. Iar din 3000 de fire nu faci avere si nici nu traiesc din asta. Asa ca tot salariul e de baza iar timpul liber macar e ocupat cu ceva ce-mi place. Si nu prea-i de familie fiindca numai eu ma ocup constant de asta. Sotia are serviciu si casa, fata are scoala si altele pentru varsta ei, socrii au si ei casa si gradina lor. Dar nu ma plang, am ajutor cand e mare nevoie (la repicat de exemplu) si taota lumea e happy.

gabriela jalba

Poate fi o afacere. Eu stiu pe cineva care a inceput vinzind in poarta primavara ,pansele si petunii  . E adevarat ca e pe drumul spre multele manastiri a Neamtului. Duap vreo doi ani si-a facut o sera mai mica,apoi una mai mare. Si-a diversificat gama. Munceau toti din casa. Mergem des la ei,le spuneam de plante,de internet,erau receptivi si interesati.A fost mult timp cel mai ieftin florar . Apoi si-a facut un magazin fain la strada. Aducea si din import plante si tot ieftin. A prins cheag,si-am mai deschis si in Tg Neamt florarii. Acum a ajuns boier!!! Nu la figurat !!!! An de an a prosperat.  Nevasta-sa a invatat internetul. Au fost in Olanda,are contracte cu aia,...De doi ani nu mai opresc la el,ca nu are nimic mai ieftin ca in market. El e cu miinile in buzunar,cu jipanul in poarta,rotofei....Dna la 4 ace, cu laptopul...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Pai da, cu cat omul are mai mult cu atat mai vrea, acum probabil se uita la jipanul de la poarta si nu-l mai satisface, vrea Ferrari si-atunci sigur ca tre' sa urce pretul ca sa stranga banii  ;D   
Sigur ca e si de munca, pana la urma doar cand faci tu rasadurile si vezi cat e de munca pricepi cum sta treaba si zau, daca e sa le vinzi iti amintesti cat le-ai pazit, udat, controlat, repicat si altele si ti se pare ca le dai pe gratis cu 1 leu  ::)   Dar depinde fiecare ce vrea de la viata, eu in mod sigur n-o sa vreau Ferrari ca si-asa n-ampe unde sa ma dau cu el pe hartoapele din Romania  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Niciodata munca la pamint nu-i platita. Cind stateam la bloc,si raminem fara vreo verzatura,mergeam repede in piata si cit imi cerea,atita dadeam.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Da, asa e, nici eu nu ma targui niciodata cu taranul, mai ales in ziua de azi unde trece marfa prin 10 maini eu ma uit mereu dupa cate o babuta sau cineva care a cultivat in gradina sa produsele
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sa stii ca eu zic ca Felix are dreptate. Daca te vinzi ieftin, sau de pomana, lumea nu apreciaza. Trebuie sa pui un pret pentru munca inmagazinata, altfel e desconsiderata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, in felul asta lumea invata sa nu mai astepte pomana, sa stie ca daca nu face rasadnita nu o sa-i mai dea nimeni pe gratis, asa ca ori isi pune mainile la munca ori plateste.  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

dap sa ai si piata de desfacere .. da sa ma duc pe la posta pe la magazine nu ma duc .. nu stiu nu am iasit nicodata la poarta sa vind rasaduri ca nu prea trece cine stie ce lume pe la mine pe la poarta .. habar nu am nu trebuie ceva documante de producator ca pe urma imi dau astia o amenda de ma usuca la buzunar cu cit nu face rasadu meu adus de peste mari si tari

bunicutz32

Quote from: geodezia on March 19, 2012, 12:35:07 PM
dap sa ai si piata de desfacere .. da sa ma duc pe la posta pe la magazine nu ma duc .. nu stiu nu am iasit nicodata la poarta sa vind rasaduri ca nu prea trece cine stie ce lume pe la mine pe la poarta .. habar nu am nu trebuie ceva documante de producator ca pe urma imi dau astia o amenda de ma usuca la buzunar cu cit nu face rasadu meu adus de peste mari si tari
Certificat de producator , vreo 65 RON pe trimestru parca