ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

claude

N-ai intrebat bine, corect e 'cat de mici' sunt  ;D   si-s miiici  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Ai sa razi, Vernil, dar stiu pe cineva care pune semintele de rosii la germinat, exact ca la farmacie: cu penseta! ;D
Rad si eu, dar colega asta a mea, a obtinut mereu rasaduri frumoase si sanatoase de rosii! (Eu n-am atata rabdare  :))

gabriela jalba

Quote from: claude on March 03, 2012, 09:41:02 PM
.......................
....se cheama Mini Yellow Plum, dar nu stiu cum sunt, am primit semintele.


S-ar putea sa mai fi pus poza asta....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ce simpatice sunt!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Imi plac astea mici,ca eu gatesc mult legume,si pe astea le arunc intregi in mincare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu am deja multe varietati pe care sa le seman, o sa fie un balamuc, si cum am deja o varietate cherry care-mi place foarte mult, nu ma mai complic si cu astea galbene, o sa le dau cuiva care le doreste, vreo vecina  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Mi-am adus aminte. E un soi de rosii care nu cresc inalte. Nu le trebuie tutore. Sint viguroase si cresc ca un copacel. sint si rezistente la boli. Stiti ce varietate sint?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Quote from: penelopa on March 04, 2012, 08:12:02 AM
Ai sa razi, Vernil, dar stiu pe cineva care pune semintele de rosii la germinat, exact ca la farmacie: cu penseta! ;D
Rad si eu, dar colega asta a mea, a obtinut mereu rasaduri frumoase si sanatoase de rosii! (Eu n-am atata rabdare  :))
Puse cu mana totusi.

einsteinitza

Ce soldatei frumosi!
Snt primii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eu am renuntat la tavita asta; n-am cind le bibili. Te admir !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ma uit acum ce rata buna de rasarire ai, la randul asta.
Citisem pe un forum de ardei iuti-ca de cand m-a pocnit pasiunea cu ardeii iuti citesc un forum de-asta ;D ;D- ca semintele astea mai deosebite si mai iuti au rata mica de germinare...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Am pus aproape 200 de seminte. O sa vad eu cu ce ramin.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on March 16, 2012, 07:36:12 AM
Ma uit acum ce rata buna de rasarire ai, la randul asta.
Citisem pe un forum de ardei iuti-ca de cand m-a pocnit pasiunea cu ardeii iuti citesc un forum de-asta ;D ;D- ca semintele astea mai deosebite si mai iuti au rata mica de germinare...
Intre timp s-au mai umplut dintre alveole. De-acum tomatele rasar de la o ora la alta. Au fost semanate in 9 martie.
Rata de germinatie depinde de foarte multi factori, cei mai importanti fiind (nu neaparat in aceasta ordine): soiul, conditiile de cultura a plantei mama, vechimea semintelor, conditiile de pastrare, starea de sanatate a semintelor, conditiile de germinatie, tratamente speciale de conditionare a semintei s.a.m.d. Este oarecum adevarat ca unele specii si varietati de ardei iuti germineaza mai greu si sunt foarte iuti, cum ar fi C. annuum grabiusculum (ardei iute salbatic) sau C. frutescens. In general cele mai primitive varietati de ardei, care si-au dezvoltat aceasta capacitate de a germina mai greu si in acelasi timp de a avea un continut de capsaicina foarte mare pentru ca fructele lor sunt evitate de mamifere si sunt ingerate de pasari (pasarile nu au receptorii durerii pentru capsaicina), semintele nu sunt digerate si sunt eliminate la distanta de planta mama. Cam asta ar fi "banuiala stiintifica"

bunicutz32

Quote from: gabriela jalba on March 16, 2012, 07:33:33 AM
Eu am renuntat la tavita asta; n-am cind le bibili.
Nici eu nu folosesc tavitele alveolare decat pentru soiurile de colectie (pe care vreau sa le si multiplic) la care de obicei am un numar mic de seminte. Pentru un numar mare de rasaduri seman in tavi de plastic, pe randuri.

einsteinitza

Da,da, m-am minunat cand am facut o oala de ardei iuti tocati si, vrand sa merg la o masa de gradina cu ea, m-am impiedicat si am cazut. S-a varsat toata oala in iarba, iar gainile o mancau cu cea mai mare placere, am ramas masca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +hypno Ce interesant! Deci nu numai ca nu le ustura nimic, dar nici nu le face rau!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hapylica

Quote from: bunicutz32 on March 16, 2012, 11:51:41 AM
Nici eu nu folosesc tavitele alveolare decat pentru soiurile de colectie (pe care vreau sa le si multiplic) la care de obicei am un numar mic de seminte. Pentru un numar mare de rasaduri seman in tavi de plastic, pe randuri.
Tavitele alveolare le ai deja in solar? ??? Cred ca zilele astea seman si eu varietatile de tomate pe care le-am cumparat din afara.Rasadul il plantezi afara sau in solar (dupa ce creste)?

gabriela jalba

Fain!!! Imi place!!!! Asistam la discutii intre meseriasi !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hapylica

Quote from: gabriela jalba on March 16, 2012, 09:40:29 PM
Fain!!! Imi place!!!! Asistam la discutii intre meseriasi !!!!
Inca invatam de la cei cu experienta +rsp

bunicutz32

Quote from: hapylica on March 16, 2012, 09:34:49 PM
Tavitele alveolare le ai deja in solar? ??? Cred ca zilele astea seman si eu varietatile de tomate pe care le-am cumparat din afara.Rasadul il plantezi afara sau in solar (dupa ce creste)?
Pe scurt, eu procedez in felul urmator cu rasadurile pentru gradina mea sau pentru vanzare (nu foarte multe, numai prieteni si cunostinte care iau de la mine an de an):
Seman in tavite de plastic, pe randuri, la adancimea de aprox 1 cm, in substrat de turba neutra, etichetat pe soiuri. Ardeii in perioada 1-5 martie (maxim 10 martie) iar tomatele si vinetele o saptamana mai tarziu. Vinetele merg semnate si odata cu ardeii, depinde cat de mari le vrem si cat de bune sunt conditiile de crestere a rasadului, fiindca sunt mai pretentioase la caldura si sufera mai mult la repicat decat tomatele. In sera incalzita (pleonasm fiindca sera inseamna incalzit si solar neincalzit, indiferent de constructie si materialul de acoperit folie, sticla, policarbonat) pe mese. Ardeii rasar in 14-20 de zile, vinetele si tomatele in 5-7 (maxim 10). Temperatura incerc sa o pastrez la 25-28 grade (minim 20) ziua si 12-15 (maxim 18) grade noaptea. Alternanta temperaturii zi-noapte imbunatateste germinatia, mai ales la ardei. Dupa rasarire, pana la repicat, fac tratament(e) cu Previcur Energy daca este nevoie, adica in conditii de umezeala excesiva din cauza condensului si temperaturi mai scazute, impotriva caderii plantulelor. Asta fiindca sera unde inchiriez eu ceva metri patrati nu are aerisire la coama din cauza constructorului si proprietarului nepriceput. In faza de 2(3)frunze adevarate repic plantele in ghivece: alveole de 6x6x6 cm sau pahare de cca 100 ml la ardei si ghivece de 400 ml la tomate si vinete. La vinete, care au o crestere mai inceata in primele faze, se poate repica de doua ori, in ghivece de 100 ml apoi 400 ml. Este un volum mare de substrat si necesar de spatiu la tomate dar eu asa procedez si rasadurile se dezvolta foarte bine si se planteaza in gradina cu un "cub" de radacini. Dintr-un balot de 250 litri de turba umplu 400-450 de givece de 400 ml. Cele mai multe ghivece sunt de fapt pahare de plastic de la produse lactate gaurite la fund, ideale fiindca au volumul potrivit si sunt gratis. Strangem tot anul la ele, de la noi si toate neamurile, ca sa economisesc 0,12-0,14 RON/ghiveci. Repic in acelasi substrat de turba neutra cu foarte putin ingrasamant Osmocote sau chiar un complex NPK si tratez cu Previcur o singura data imediat dupa repicat. Inca n-am folosit nici un fel de stimulator de inradacinare dar ma gandesc sa incerc anul acesta 1-2 tratamente cu Atonik, pe cateva sute de plante. In rest lucrari obisnuite: udare, aerisire si combaterea musculitei albe de sera (capcane galbene lipicioase si daca numai daca este cazul un tratament doua cu insecticid. Impotriva musculitei negre de pamant n-am gasit nici o metoda. Rarirea plantelor este foarte importanta asa incat sa aiba lumina suficienta si sa nu se lungeasca. Nu tratez cu Cycocel. O parte din rasadurile repicate le tin in continuare in sera, mai ales ardeii si cele cateva vinete, iar alta parte intr-un solar prapadit pe care-l mai incalzesc noaptea daca este cazul, asa incat sa nu coboare temperatura sub 7-8 grade. Cresc bine si in solarul mai neingijit, cu atentie la temperatura si umezeala aerului. La inceputul lunii mai, daca vremea permite, incep sa scot rasadurile la calit, afara, acoperite cu folie antibruma noaptea si la amiaza daca este soare foarte puternic. Livrarea incepand cu 10-12 mai.

gabriela jalba

 In mintea mea,musculita neagra imi indica ca pamintul e foarte ud,un timp mai indelungat. Atunci am abservat eu ca-mi apare la plantute. Moment in care nu mai ud o perioada,si scap de ele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Bunicitz, eu iti multumesc, informatiile tale sunt excelente pentru mine. In sfarsit incep sa imi fac un plan.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Si eu ma bucur!! Voi ziceti ca eu ma pricep...Eu fac gradina dupa ce am invatat de la inaintasii mei,sau pe propria piele sau din instinct. Acum tot mai ciugulesc cite ceva din sfaturile lui bunicutz.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Am gasit doua fotografii de anul trecut, plantule in tavite si rasaduri repicate in pahare de 400 ml.

anasstasia

Doamne, sint de expozitie!