ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Inseamna ca chiar nu sint bune. Le-am cules in aprilie,si toata vara au stat in pod la caldura. Si acum is tot acolo(cred),dar la frig  =)). Am uitat de ele !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hapylica

Chiar acum vorbeam pe net cu o profesoara de horticultura si ea a germinat liridendron,nu trebuiesc puse la stratificare in frugider asa cum zic astia pe net!Cand le culegi le pui in pamant.Ea le-a pus toamna si primavara au germinat singure! :)
Vorbim de seminte de rosii liriodendroane,un noi soi .Sa nu ne vada Es ca ne besteleste! +ham

gabriela61

cum arata rosiile alea? Si la ce ziceti arbore lalea? Un copac cu lalele?


hapylica

Geodezia,nu te-ar interesa niste seminte de pe topicul care l-ai prezentat?Au si seminte de rosii si multe altele.Eu am gasit seminte de un arbore foarte rar,davidia involucrata(arborele cu flori albe ca batistele).Costa transportul din Canada la noi 14$ chiar daca luam mai multe seminte si de alt soi! ;)

Mihaelacph

Si liliac roz... foarte interesant.
Semintele cam sunt promisiuni.Uneori poate sa iasa din ele ceva care sa semene cu ce e in poza, dar poate sa nu iasa nimic.
:)

Căpşună

Ce soiuri de rosi cultivam anul acesta:
Eu incep cu Buzau 1600 si Buzau 47, ca tot le-a laudat un prieten.
Sper sa fie ok. Ce parere aveti?

gabriela jalba

Eu ciresele rosii,perisoare galbene,unele maari,carnoase,cu seminte putine,pielita subtire ,de culoare roz-movuliu,galbene, Unele lungi ca ardeii capia, tot carnoase, inima boului,+...inca nu stiu cite,tot strise seminte . Va fi o lupta grea,ca mai mult de 100 de fire,nu vreau!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

 :o  100 de fire, Gabi? Da' faci bulion la toata strada?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Si eu tot 100 fire pun, Claude, in fiecare an!!!  ;D
Uneori,  nici pentru mine nu am din ce face bulion  =))

Mihaelacph

Este in SUPERMARKET aici un anunt din partea lui Vali Cucu , care vinde seminte de rosii romanesti, unele foarte mari. Eu deja am comandat de la el si voi avea trei soiuri de seminte de rosii noi anul asta: cele numite de el uriase, rosii negre si rosii gogosar.

hapylica

Mihaela daca ne spui si din ce oras esti ar fi bine!Am si eu un Supermarket in Slobozia! :-bd

Mihaelacph

Eu vorbeam despre Supermarketul initiat aici pe totalmush unde fiecare poate oferi gratis sau cotra cost cate ceva ce ii prisoseste. :)

gabriela jalba

Quote from: claude on January 23, 2012, 08:16:42 PM
:o  100 de fire, Gabi? Da' faci bulion la toata strada?  :D
Nu sint multe.Ani in urma puneam 200-250. Fac bulion pt 2 familii, si suc,care vse bea,de nu ajunge in primavara. Nu se fac chiar asa multe,ca nu bag nimic pe ele,decit zeama bordeleza.
Rosii gogosar..adica? in forma de gogosar,sau goale inauntru? Acum doi ani am avut un rug de rosii galben pai,ca ardeiul gras,si goale inauntru.Erau foarte bune pentru umplut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hapylica

Quote from: Mihaelacph on January 24, 2012, 06:50:57 PM
Eu vorbeam despre Supermarketul initiat aici pe totalmush unde fiecare poate oferi gratis sau cotra cost cate ceva ce ii prisoseste. :)
Scuze Mihaela,eu sunt pe forum de ceva vreme dar nu stiam de rubrica asta ca se numeste asa! +ham

einsteinitza

Nici eu nu stiu, exista rubrica asta? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Rosiile gogosar  spune ca ar fi goale pe dinauntru , numai bune de umplut. :) Cel care ofera semintele de legume romanesti , mi-a recomandat si siteul lui , parca numit tot : Seminte de legume romanesti . Acolo are poze cu fiecare dintro soiurile pe care le are.
Exista rubrica supermarket . Cum de ti-a scapat , Corina ?:)

einsteinitza

Uite ca mi-a scapat =))
In schimb stiu la perfectie rubricile de trandafiri! =)) =)) :-bd

Oricum e bine ca avem acum trei furnizori de seminte testate
Bunicutz
Happy
valicucu
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Pentru consum familial (adica pentru trei familii) punem si noi cam 200 de fire pe an din cateva soiuri "mostenire de familie" : mari carnoase si strambe, mari roz, "Inima de bou", "Tata-caprei" (lungi, carnoase, cu varful usor tuguiat), "Prunisoare" (oval-alungite, carnoase) si cherry rosii.

Pentru multiplicat seminte (si implicit de vanzare pe magazinul online din toamna) sper sa pot pune cateva plante din fiecare soi: Azoychka, Big Rainbow, Aunt Ruby's, Old German, Coustralee, Pantano Romanesco, Dixie Golden, Great White, Duzba, Tlacolula, Black from Tula, Costoluto Fiorentino, Costoluto Genovese, Purple Cherokee, Ponderosa Pink, Hillbilly, Mortgage Lifter, Striped Stuffer, Mr. Stripey, Brandywine, Beefsteak, Cuore d'Albenga, Green Zebra, Tigerella, Blak Krim, Black Truffle, Amana Orange, Perun.

einsteinitza

Adica plante la ghiveci???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on January 25, 2012, 01:00:34 PM
Adica plante la ghiveci???
Nu la ghiveci, tomatele cu crestere nedeterminata sunt mult prea viguroase pentru containere. Adica ar fi nevoie de containere de minim 15 litri si udare si fertilizare continua. Se poate dar nu merita atat timp cat am loc in gradina pentru ele. Dar fiindca s-a deschis subiectul, sa spun cum pun eu tomatele. Pe spalieri din stalpi inalti de 1,80 m, cu 1,20 m intre randuri si 60-80 cm intre plante pe rand. Cu sarme intinse la fiecare 60 cm si ultimul rand din doua sarme la 50-60 cm, oarecum de forma literei T. Plantele le conduc cu 3-5 "brate" (tulpini principale si copili vigurosi) in plan vertical iar pe ultimul rand de sarme alternativ stanga-dreapta. Dupa ce cresc  le curat de frunze pana la prima sarma, le copilesc si le carnesc la 1,80-2 metri. Pare o risipa de spatiu dar tomatele sunt viguroase si au nevoie de spatiu de nutritie, lumina si circulatia libera a aerului. Cu randuri la asa distanta au tot ce le trebuie si se reduce si pericolul bolilor iar accesul pentru lucrari de intretinere (udat, prasit, tratamente etc.) este usor. Mulcesc pe o latime de 60-80 cm iar restul prasesc manual sau cu motocultorul. Deasupra asez plasa antigrindina. Anul acesta sper sa pot instala si sistem de irigatie prin picaturi. Cam atat in mare.
Adrian

einsteinitza

Foarte interesanta metoda asta cu ramurile, un fel de pomi pe spalier.
Si stropiri, ingrasari, faci?
Cu e mulcesti?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Conducerea tomatelor pe spalier are multe avantaje: conditii optime de crestere pentru plante (apa si nutrienti, lumina, aer, conditii putin favorabile bolilor) si usurinta in intretinerea plantelor. Dezvantaje: cost relativ ridicat (stalpi, sarma, intinzatori), restrictii in folosirea terenului fiindca spalierii nu se muta timp de cativa ani si atunci pe locul respectiv trebuie sa urmeze o alta cultura care sa exploateze spalierul: fasole, castraveti si dificultati in executarea unor lucrari, cum ar fi pregatirea terenului. Pentru folosirea spatiului disponibil la baza tulpinilor de tomate se poate planta telina sau alta leguma compatibila cu talie mica si radacini superficiale sau chiar flori, cum ar fi galbenele, craite etc.
Tratamente fitosanitare:
La producerea rasadurilor Previcur Energy 20ml/10 litri in apa de udare, de 2-3 ori de la rasarire pana la primele 3-4 frunze adevarate si cateodata 1-2 tratamente cu zeama bordeleza dupa aceea (mai mult ca masura de prevenire a infectiilor bacteriene nu pentru mana)
In vegetatie doua tratamente in faza timpurie (unul la 1-2 saptamani dupa plantare apoi dupa 10-14 zile) cu Acrobat MZ, Ridomil Gold, Ortiva etc. (produse sistemice si de contact) apoi zeama bordeleza ori de cate ori este nevoie, la 7-10 zile sau chiar 2 saptamani in perioada secetoasa.
Fertilizare:
Osmocote pentru crestere cu eliberare lenta in 1-3 luni amestecat in substratul pentru repicatul II (turba) la producerea rasadurilor. Nu folosesc ingrasaminte granulate (simple sau complexe) aplicate la sol inainte sau in timpul vegetatiei. Ingrasaminte foliare in solutia pentru tratament impotriva bolilor in vegetatie, de 2-3 ori pe sezon: Ferticare sau Agroleaf, in diverse formule dupa stadiul vegetatiei (putin mai mult azot la inceput apoi mai mult fosfor si potasiu, plus calciu, magneziu si microelemente). Ingrasare de baza cu gunoi de grajd sau compost odata la 2 ani, aplicat toamna sau primavara.
Mulcire cu ce materie organica am la indemana: iarba de la tunsul gazonului, compost mai mult sau mai putin fermentat, rumegus sau talas etc.

Fotografiile de mai jos nu sunt chiar reprezentative (sunt de la spalierii mai vechi) dar sper sa va faceti o idee

Mihaelacph

Cam asa arata si solarul meu, numai ca eu pun rosiile mai dese si le desfrunzesc des pe masura ce cresc frunzele mai multe. Si le si acopar cu folie , ca sa fie protejate de ploi , mai ales in verile ploioase cand fara protectie se maneaza.
Daca as avea mai mult loc in gradina, le-as planta si eu mai rar.
In poza de aici oricum nu par prea rare. :)

einsteinitza

Bunicutz arata minunat, ordine desavarsita.
Mihaela, bravo si tie ca reusesti, la mine mereu lipseste timpul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro