ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Am facut si eu o data rasaduri de rosii sub pet, dar dupa ce am indepartat petul rasadurile s-au "ars"  >:(

Mihai

Anul asta incerc si eu ,mai ales ca am primit de la o ruda niste seminte deosebite. ;)

claude

O sa fac si eu niste rasaduri, dar spre sfarsitul lunii martie. La mine in zona se pot planta in gradina rasadurile de rosii catre jumatatea lunii mai, asa ca nu are rost sa seman mai repede.

O sa seman din nou si direct in gradina, am fost multumita de rezultat, desi am semanat tarziu, doar la inceputul lui mai, rosiile semanate irect in gradina au fost mai intarziate la rod decat cele din rasaduri doar cu o saptamana, deci eu zic ca merita, daca le seman din timp, de ce sa ma chinui cu multe rasaduri  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Claude,ai dreptate cu rosiile semanate in cimp. Is cu putin mai intirziate,si chiar e bine ,ca de nu le termina un ger prematur,merg pina la sfirsit de octombrie,inceput de noiembrie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hapylica

Anul trecut am pus si eu rasad de rosii si ardei in ianuarie.Au crescut tare prost,lipsa luminii si-a spus cuvantul.In solar am facut o rasadnita in care am semanat la sfarsitul lui februarie.Au fost mai mari si mai viguroase cele din rasadnita asa ca anul asta pun semintele in rasadnita(cu gunoi proaspat dedsupt si mranita deasupra)la 1 martie.In 3 saptamani sunt rasadurile tocmai bune.Ardeiul necesita sa fie semanat mai devreme! :)

geodezia

Pai da se putea sa nu imi dati apa la moara ... sa mai ziceti de mine altadata ca-s grabita si nu am astimpar sa stau dupa cuptor cu hordeica in spate .. e ce va grabirati asa .. rosiile le pun in martie da ardeiul nu il brodesc niciodata din rasadurile mele ciufute .. asa ca trebuie sa il pun in februarie neaparat oricum  creste cu viteza melcului .. si am sa il pun de data asta in casa ca am niste cutii de smintina .. pina in mai o binevoi sa se dezvolte si el ..

einsteinitza

Geodezia, incerc si eu cu cativa anul asta in sfarsit de februarie, in terasa, ca acolo e ca in sera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da vezi ca astia vor caldura si soare .. ca eu de fiecare data ii ratez ca nu prea is atenta sa il intepenesc la soare ..rosiile merg pe ioriunde numai apa pamint caldura si o tira soare da ardei sunt nabadaiosi

einsteinitza

Pe terasa e cald si soare, ca sunt geamuri pe trei laturi, e ca o sera calda. Am sa ii plantez treptat, ca am destule seminte.
Am facut si un fel de rasadnita in gradina. Un toc de geam cu rama si geamuri, pe care l-am scos de undevva, l-am aranjat, vopsit si acum e in gradina peste plantele aromatice. Mai am unul identic, am sa-l fac rasadnita pentru grabirea lucrurilor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

cica v-a ninge un pic dupa 8 da nu asa mult .. trebuie si eu sa pun folia peste pamint ca a inghetat .

Mihaelacph

Semintele de ardei incoltesc mai greu, in general perioada lor de incoltire e de 40 de zile, dar eu ii pun pe pervaz in fata ferestrelor ,unde au caldura de la calorifer si lumina de la geam si rasar mai repede.Iar temperatura trebuie sa fie de peste 15-16 grade, altfel stagneaza in pamant. Anul trecut am pus seminte de rosii intr-un pamant foarte prost de la un supermarket si nu au crescut deloc. Cand le-am scos afara erau plantutele sfrijite de vreo cativa centimentri, de ai fi zis ca mai degraba se vor prapadi decat sa creasca, dar au crescut rapid si foarte bine.

einsteinitza

Da, asa ma gandesc sa fac si eu, mai ales ca am acuma semintele de la bunicutz, care imi sunt tare dragi, abia astept. Cred ca, daca nu aveam atatia pitici pe creier cu trandafirii, m-ar fi pasionat extrem de serios ardeii iuti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es cred ca ma duc acasa si pun ardeii de pe acum sa fiu sigura de ei .ma nervozai ..
las ca miine iti pun si io niste seminte de ce am pe acasa dovleci mari rosii din alea inima de boeuf  =))ardeiul ti-l pun intreg ca sa il vezi ca i-am uscat pe tavan agatati  :-bd
adresa e tot aia pe str  Crisan ?

einsteinitza

Multumesc, abia astept. Da, adresa e aceeasi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Căpşună

pai treaba e asta, sa puneti ardeii in ianuarie, eu zic ca nu are rost, dar daca vreti, puteti sa faceti acest lucru.
Trebuie sa fac poze la solarul meu de 20 mp, sa ma laud cu el.
Oricum eu nu pun nimic pana in februarie martie.

O zi frumoasa

GetaV

Aveam o cherry galbena stafidita ,am semanat-o acum cateva zile si au rasarit toate semintele .Daca nu cad umplu curtea  :-bd

gabriela jalba

Geta,daca mai ai la nu,vreau si eu seminte. Daca vrei iti trimit rosii,dar sint mici tare. Cit cireasa,n-a fost nici cea mai mare.Si mai am si ca perisoare galbene. Am sa fac poze,si daca vrei iti trimit seminte in timp util.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Căpşună

Am vazut ca tot va laudati cu seminte de la Bunicutz, asta e un user, un site, ca eu nu l-am gasit.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Quote from: Căpşună on January 14, 2012, 09:01:29 PM
Am vazut ca tot va laudati cu seminte de la Bunicutz, asta e un user, un site, ca eu nu l-am gasit.
Si mai este un bunicut( =)))care are magazin si cu ceva rosii! :-bd
http://happygarden.shopmania.biz/

penelopa

Happy, batute-ar norocu'  ;D ... ti-ai tras Garden la Slobozia  =))
Atunci, ma abonez la semintele tale  =))

hapylica

Oras de campie,agricultura este la ea acasa.Poftiti de incercati :-bd

Căpşună

Vestul tarii e in minoritate pe aici.
Anul asta vreau rosii la galeata, ca imi place cum cresc, anul trecut nu le-am udat de cateva ori si s-au ofilit.
Dar anul asta sper sa fac cateva

gabriela jalba

Hapy,m-am uitat pe oferta ta; interesanta!!!! Cu ocazia asta mi-ai adus aminte ca am cules seminte de arbore lalea. Trebuie sa vad ce am facut cu ele...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hapylica

Pune-le repede la frigider ca altfel nu sunt bune! :)