ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Astea sunt pentru solar ? Am pus anul trecut unele bulgaresti, Balkan F1, cica timpurii. Mi le-a recomandat cucoana de la fito-sanitare. Nu mi-au placut deloc. de ce alergi dupa hibrizi ? Daca stiam iti puneam in plic ca mai am o gramada de Balkan de-ala.
Mi-e mi plac legumele colorate. Deci mi-am luat seminte de rosii Tigerella, Grapa Gialla, dovlecei patison galbeni, crem si verzi, dovleci placintari mai multe forme, ... acu sa vedem unde-i intindpe toti .

gentiana

Fac rosii mici si nu foarte gustoase
Eu pun ori rosii mari ,ori gogonele inima de bou
Sau .........cherry ca alea ies singure

cristinaf

Un material foarte bun  :-bd pentru cei care ar vrea sa cultive rosii, mai multe decat pentru consumul propriu, si nu stiu cu ce sa inceapa, sau pentru cei, ca mine, care ar trebui sa-si mai upgradeze metodele primite ca mostenire, desi nu stiu daca mai e cineva in situatia asta pe aici.
http://www.marcoser.ro/consultanta/tehnologii-moderne-de-cultura-a-legumelor/tehnologie-de-cultura-pentru-tomate-ciclul-i/
 

einsteinitza

Eu! Multumesc Ika, e util, mai ales ca eu nici n-am prea mult ce upgrada, sunt cam tufa! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am citit topicul asta cap coada azi, sa vad ce invat.E excelent, am gasit o gramada de explicatii.
Am o intrebare, GabiJ, Pene, cate seminte puneti in cuib sub sticla? Neaparat fac si eu asa.
Doi, cand le semanati sub sticla, care e data?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Es, eu n-am mai practicat metoda asta, dar voiam s-o încerc. Însă, m-am răzgândit şi voi cumpăra răsaduri din satul ăla de care-ţi povesteam. :)

einsteinitza

Deci nu te-a convins pana la urma. :D
Am niste seminte de la banca de gene si voiam sa am grija sporita de ele, sa nu le pierd.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Pentru astfel de seminţe, eu aş încerca să le asigur germinarea de acum, în casă (seră), în tăviţe sau alte vase bune pentru făcut răsaduri de roşii.

Am găsit seminţe de vinete lungi şi subţiri şi mi-am încercat norocul  cu ceva (eventuale) răsaduri, punându-le într-o tavă de plastic cu pământ de flori, la geam, lângă un calorifer, în casă.
Acum aştept ... să iasă (sper, nu ochii mei  ;D).

einsteinitza

Bun, asa fac dupamiaza. Le pun la balcon. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Eu unde sa le mai pun ca a dospit aluatul +ham

Si ardeii sunt mai mici!

einsteinitza

Ooo, ce mari sunt deja. +hug +hug Ce soi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vikcelmic

Hapy, m-ai luat  :yrk
Eu am pus niste seminte pe 6 februarie si altele la o saptamana distanta. Au iesit, dar s-au lungit mult dupa lumina, ca nu am destula. Nu am mai avut rabdare sa astept cu pusul rasadurilor.
Au iesit, unele cate doua - ca nu am pus mai mult de doua seminte - si urmeaza sa aplic metoda gomez 99, de butasire. Nimic nu se pierde  :D
Prin aprilie le pun in gradina, sper sa se dezghete pamantul pana atunci   +ham, dar la aplic si bidonul in cap. Ce priveliste voi avea!
Am pus urmatoarele soiuri:

sicamin

Am reusit si eu sa pun ceva seminte de rosii pentru rasaduri. Deocamdata din cele mai "speciale " :-bd  (portocalii ,tip Kapia,pentru umplut) ,etc.,ca mai pun si direct in camp (la cuiburi) .

einsteinitza

Cate seminte pui la cuib, te rog?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Hapylica, au crescut foarte bine. Cred ca tu maninci primele rosii anul acesta.
Si eu imi doresc sa plantez, insa am inteles ca sint mai pretentioase rosiile si vreau ca mai intii sa capat experienta.

sicamin

ES ,eu pun si cate 10 seminte si dupa ce mai cresc ,las doar 2 care sant mai distantate un pic intre ele.(nu pun semintele in gramada ci le resfir in cuib ). Eu fac cuiburile si ud bine pamantul din ele ,pun semintele si acoper cu un strat de pamnt apasand foarte usor sa adere semintele la pamant si nu le ud pana rasar. Daca pui apa dupa ce ai pus semintele ,se face o crusta la pamantul de peste seminte si rasar mai greu. Cateodata mai las semintele de seara pana dimineata la inmuiat in putina apa calduta si a doua zi le seman.

einsteinitza

Am inteles.Multumesc Sica.Si cu delelalte pana la zece ce faci, le arunci sau le muti?
A mai avut cineva seminte de la Banca de Gene? Oare care e procentul de germinare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,daca am loc sa le pun in alta parte ,le pun ,dar le dau si la altii care nu au ,ca si eu primesc multe rasaduri  ;) .
Cand sant inca mici ,mai elimin din ele sa poata creste lejer cele mai rezistente.

einsteinitza

Am priceput, am citit si la castraveti, sunt scolita  deja.Mai am cateva si sunt toba de carte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Es am pus seminte de rosii din cele stranse de mine,frantuzesti(tata vacii)si rosii mari de la Mirela din Tr. Severin ,a doua tura o am din seminte Prekos
http://hapy.sunphoto.ro/seminte_plante/OQFTQFVIJNDIABUKIID
Ardeii sunt bulgaresti din seminte proprii si grasi din seminte frantuzesti galbeni
http://hapy.sunphoto.ro/seminte_plante/DMWWZMXBGNGVCYJHGJK

Căpşună

Eu sunt ultimul care pun seminte de rosii. Inca nu le-am pus in pamant. Saptamana viitoare o sa se intample fenomenul. Adica semintele mele sunt tot in plic asa cum le-am cumparat.
De ce tot sterg moderatorii unele poze?

hapylica

Deja am plantat rasadul de rosii in solar si vad ca le merge bine.Mai am si ridichii si ardei 10 fire +dns
http://hapy.sunphoto.ro/Gradina_legume_2011/33507828
Acum se vede?Am incercat pt, ca rasadul era prea mare !

myosotis

Hapy, nu se vede poza. Nu e prea frig sa pui deja in solar ?

hapylica

Am pus un termometru si sunt peste 5 grade dimineata.Este bine este rau ,nu stiu ???Am incercat.Daca mananc rosii de Pasti intru in Cartea recordurilor.ro :D
In solar am dus si brugmansiile de la subsolul blocului unde nu era pic de lumina!

geodezia

e ca de o saptamina pusei si eu rasadurile cit unghia in solarul meu .. gaina matusi o prinsei si i-o dadui jumulita gata sa o bage in oala ca si anul asta dadu atacul la rosii si nu ma mai rabdara nervii... asa ca pusei peste rasaduri pentru evitare atac in formatie a gainilor deci pusei peturi si borcane de 1 kil macar pina isi mai dau drumul saracele rosii si pina se lamureste matusa ca anul asta nu e de gluma cu mine ... ca ma apuca damblalele totusi in fiecare an aceeasi poveste cu cocosul si gainile ei la mine in solar . asa ca acum are un motiv sa ma injure peste gard