ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Bine ca sunt ale tale frumoase, in rest, fiecare su sistemul lui,asa sunt rezultatele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Lasă, măi Geodezia, că el se roagă la D-zeu să aibă grijă de roşiile lui. ;D

gomez99

era parca odata un topic cu rosii in ghiveci sau mi se pare mie? oricum, nu l-am gasit asa ca postez aici.
dintre soiurile plantate pina acum as recomanda pentru ghivece asa:

rosiile de la sem luca. scrie pe plic "rosii de ghiveci". e o tufa compacta, robusta, de vreo 40 cm, cu multe ramificatii. face ciorchini de rosii cam cit o nuca, cu coacere rapida. primul val e foarte productiv, pe urma e sporadic. la mine nu a tinut pina in septembrie, ar fi de pus al doilea rind de rasad tirziu.

rosiile "red drop" si "golden drop" probabil denumire comerciala. seamana cu niste pere micute cam de 1-2 cm lungime, galbene sau rosii. tufa e inalta, se preteaza in ghiveci mare cu arac, se duce mult pe verticala. eu am pus cite doua in ghivece de 30L si am tuns crengile dintre ele. coace ceva mai tirziu si produce constant pina in noiembrie. trebuie avut grija la udare se deshidrateaza usor.

tigerella. o tufa ramificata robusta cu productie medie, cu rosii cam cit o nuca mare, cu dungi portocalii. merge in ghivece mari de 30 L. de recomandat pentru cine are spatiu ca sa ii permita sa isi intinda ramurile. cred ca s-ar preta si la cresterea cu capul in jos, pe care tot zic ca o experimentez si eu de vreo 4 ani.

oricum, pentru cine vrea chiar sa aiba zilnic rosii la micul dejun. e necesar un minim de 5 ghivece si o fertilizare constanta. recomand de asemenea tratament cu razormin in faza de crestere pentru stabilirea unor radacini puternice.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Dacă tot cresc mult pe verticală, atunci roşiile "red drop" ar putea fi cultivate şi pe brazdă, afară, nu?!!
Cred că m-ar tenta roşia asta, dar în grădină.

sicamin

Pene ,merg si in gradina perfect. Ale mele au deja 1,5 m. ca nu le-am tuns. Vorbesc de ambele soiuri  (rosii si galbene ca para) .Au inceput sa se coaca.

penelopa

Atunci, la anul pun şi eu din astea. ;)

Mihai

Ale mele s-au manat toate si le-am tuns...........cu masina +ham

costieanuconstantin

noi le-am salvat , pt moment,sa vedem cum mai evoluiaza timpul !!!!

einsteinitza

Am inteles ca dupa saptamana viitoare, incep caldurile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

La noi au început deja! :(
Am reuşit să mai "aerisesc" puţin grădina de legume, ocazie cu care am descoperit că roşiile care au scăpat nesmulse, au lăstari sănătoşi care au şi rodit. Mă tem că acum, expuse direct la soare, se vor arde iar. :(

einsteinitza

Sa speram ca nu.In fond le place soarele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ba se manesc  ca eu care aveam muma de rosii din cauza ploilor astea zilnice nu am mai putu nici stropi si acum cind in sfirsit am reusit sa intru prin ele am gasit rosii de 1 kil arse asa ca .... astept nici nu mai pot stropii ca au inceput sa se coaca si daca le stropesc nu le mai pot culege .. da asta e  cu gradinaritul si cu vremea

gomez99

pe mine m-a interesat in primul rind experimentul.
6 ghivece intre 3 si 10L produc zilnic de pe la inceputul lui iulie in medie mai bine de dublul a ceea ce se vede in poza, fara ingrijiri speciale (ieri am scos aproape un kg). la mine toate stau in gradina, si probabil ca 2 sau 3 dintre tufe nu vor trece de august pentru ca sint deja arse de soare. dar cred ca ingrijite mai cu atentie si aflate pe o terasa sau balcon umbrit intre orele 13:00-16:00 ar putea avea o productie mai bogata si mai indelungata. ba chiar ma gindeam ca asezate pe un grilaj inclinat ar putea fi lasate sa creasca in afara balconului. si sa nu uitam ca pamintul nu are nevoie de lumina, pot fi asezate pe un stelaj destul de inghesuite daca tulpinile se rasfira in forma de semicerc.
ce pot sa spun cu certitudine e bine sa aiba un ghiveci cit mai mare.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Simpatice piticile tale, Gomez! Dacă strângi mai multe, pune-le la murat amestecate, să vezi ce conservă deosebită îţi iese. :)
La anul pun şi eu astfel de roşioare. ;)

vernil

Rosiile acelea miniaturi sunt deosebit de dulci, nu merita murate.

GetaV

Gomez ,tunde ce este uscat si ai sa vezi ca regenereaza.

penelopa

Quote from: Vernil on August 15, 2010, 02:47:40 PM
Rosiile acelea miniaturi sunt deosebit de dulci, nu merita murate.
Ba, merită, Vernilo! Ştii ce bune's la o fripturică ?'!! ;)

riana

si la mine s-au manit si sunt aproape uscate. oare mai pot sa le stropesc acum ? nu are nimic daca le mancam, ca mai sunt cateva care pot fi salvate.

costieanuconstantin

de regula dupa 14 zile,dar intodeauna scrie pe ambalaj dupa ce perioada pot fi recoltate pt consum !!!

riana

inseamna ca nu mai au nici o sansa, ca daca le stropesc acum nu mai pot sa le culeg pe cele care se coc :(

sicamin

Riana ,eu am rupt toate frunzele manite si am lasat in continuare vrejii de rosii si vad ca sant bine acum si mai fac inca flori.

Dan Hibiscus

gabi rosiile alea tip ardei galben , la tine au gust sau a fugit doar la mine ?

marirogo


Rux


marirogo