ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

Da ce va faceti asa probleme ca rosiile se prind usor si rasad si repede daca le puneti in pahare intr-o saptamina rasar si le si puneti oricum e destul de frig afara .eu simbata m-am facut ghizgava am bagat motocultorul la ora 6.15 minute in gradina si pina la 10.45 arasem semanasem  si pusesem si 200 de rasaduri de rosii si ardei asa ca sic nu ma intreceti .Si pe urma s-a pus pe ploaie de am rebegit prin casa toata ziulica si pe seara ca sa nu ramin de izbeliste am pus si dovletii in restul gradini .acum ploua si e urit in dimineata asta si vroiam sa pun niste ingrasamint deseara pe la rosiile si ardei pusi simbata da daca nu s-o putea stau ei asa pina ma intorc

penelopa

Păi, şi eu m-am aventurat puţin  dar mare brânză n-am făcut! :( M-a prins şi ploaia, m-am afundat în pământul moale şi acum bolesc de rinosinuzită. >:(
Dacă nu fac nimic nici săptămâna asta, voi planta peste tot dovleciei şi fasole verde, chiar şi castraveţi pentru la toamnă. ;D

geodezia

Ploaia de simbata a fost si buna si rea adica mi s-au prins toate rasadurile da s-au prins si buruielnile .Asa ca eu cea fitoasa cum am venir retur de la Cluj am luat sapoiul in circa si harst am dat rosiile cele puse direct in pamint si le-am destelenit .Acum astept sa vad evolutia lor ca miine as vrea sa intepenesc niste haraci la ele ca pe urma se face pamintul bocna si nu mai pot face mare lucru cu haracii

myosotis

Am vrut sa intreb, dar erai deja plecata. Explica te rog cum plantezi rosiile ? Cu plantatorul ? Faci vaduri ? Faci gauri cu sapa ? Am incercat sa plantez niste craite, sa vad cam cat de reped ma misc. Am pus vreo  50 de fire in vreo trei ore ::) . Vreau sa stiu cum ai procedat ca sa pui alea 200 fire de rosii asa de repede, poate imi iese si mie, dupa mai multe incercari  :D

einsteinitza

Cred ca muream acolo :o :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

LA mine nu se pun rosiile asa in sir le pun cite 2-3 la cuib si cum am farimitat dimineata pamintul cu motocultorul era reavan pamintul am facut gropile cu mina le pun in groapa si pe pun pamint pe deasupra . eu de pus le pun repede da mai greu pe urma ca se intareste pamintul se face bocna .Pe la noi este asa pe deal si degeaba punem gunoi ca ploile il cara la vale il Cioiana  pamintul al bun .Asa ca ramine tot pamintul galben original care este moale dupa ploaie si pe urma dupa 2 zile se face bocna .Si trebuie la 2 saptamini iar sa baga sapa printre ele .Asta e .Ce plantator mai bun decit miinile mele .N-ai vazut cite laboaie de mari am .E si rosiile nu le-am cumparat mari de juma de metru au fost de la mine din lighean de o palma .Da se fac .Anul trecut la inventar le-am dat la baieti tot asa marunte si li s-a facut mindrete de rosii mari ca sunt inima de bou si din alea multe pe creaca .Si acum mai voiau  da eu le-am aruncat in pamint unele direct si juma de ligean l-am trimis la Sica la Timisoara .Cealalta jumatatea am pus-o  eu in gradina .or fi fost si mai multe in cuib ca nu am stat sa numar asa fir cu fir ca doar aveam de unde .Da am 100 de cuibe de rosii puse simbta si100 de  ardei da ardei au fost doar 2-3 ca nu am avut asa multi in vasul pus   La rosii mai am cam 100 de cuibe puse direct in pamint si cam 30 de cuibe puse in sera .Alea din sera sunt alea pe ochii frumosi mai de soi .Sunt curioasa ce or iesii
Ma de murit acolo pe teritoriu nu am murit da nici bine nu mi-a fost ca pe urma am bolit de spinare 2 zile prin casa . Da acum am toata gradina pusa tot m-am alesa cu ceva bun .Ieri le-am prasit pe cele puse direct in pamint si le-am rarit un pic ca eram suparata de la chestia cu operatia si harst mai taiam din ele .Da acum aveam de unde ca tot asa am pus saminta multa cam 10-20 de seminte la cuib si iti dai seama ce era ion cuibe .am mai lasat asa pe ici pe colo cite 10 in cuib sa le mai prepun odata

myosotis

Aha, totusi, chiar si asa, te misti repede. N-am mai auzit sa pui cate 2-3 rosii la un loc. Le lasi asa, sau opresti in final numai cate una ? Sa stii ca si la noi trebuie destelenite randurile, chiar daca e pamantul lucrat si ingrasat. Se bate de la ploi si de la udat.

sicamin

Geodezia ,eu pe suratele rosiilor tale :-* ,le-am pus cate una in rand si am facut sant sa le ud. Am pus si experimental cate doua sa vad cum se fac.Cu ploile astea vad ca aproape toate s-au prins ,dar am cateva coropisnite ,sare nu vor sa manance "boabe" speciale pentru ele ,dar mi-a taiat cateva rosii. ;D

gentiana

si eu am pus cate 2 fire de rasad de rosii,daca se intampla ceva cu unul sa nu ramana locul gol
myo sa stii ca pot sa-ti dau niste rasad de rosii,cum ii dau si lui pene
eu fac niste "moturi pe care le pun si intre  "valuri" e sant in care ud
schema ar fi cam _ ^_^_
_ e santul in care ud si ^ movila pe care plantez rosi,arde,vinete
chiar si varza  o fac la fel
am luat metoda de la capsuni si am vazut ca-i buna

geodezia

Chestia cu movila si pus in motul movilei am aplicat-o la sera da in gradina ba ca nu udam deloc mai ales daca e sezonul ploios .In rest evit udarea ,numai de la mama natura .Inainte udam pentru prindere si cind era mai cald . da nici atunci des ca le opaream radacinile .Eu de udat le udam la 6 dimineata ca seara daca le uzi este pamintul fierbinte si se oparesc si se ard .Numai dimineata si fara stropire pe frunze numai linga radacina asa la un lat de palma . Acum de 3 ani a cam plouat si nu le-am mai udat deloc artificial numai sera in rest nu a mai fost nevoie .A fost de la mama natura apa cit a trebuit .Da a trebuit sa stropesc dupa fiecare ploaie ca de asa se cuvine sa nu se maneasca .Si am avut multe rosii cam in fiecare an .Sica ma bucur ca s-au prins rosiutele si o sa vezi ce belle se fac .si eu am depistat un cuib ros de coropisnite .pe mine m-a invatat o femeie  ca pentru a evita sa nu manince rasadurile coropisnitile lasi locul sa faca asa buruieni si pe urma plantezi .ca in felul asta coropisnita nu se duce direct la radacina rosiei sau ardeiului etc si am experimentat .Am pus pe un loc in care am avut buruieni  mi-au supravietuit toate si un loc unde nu am avut buruieni si mi le-au mincat jumatate .Asa ca acum in fiecare an ar dau cu motocultorul las sa faca asa buruieni da nu mari ,plantez ,bag motocultorul iar printre ele si pe urma cam la o saptamina sap iar si raresc .Pun mai multe de obicei ca am si de unde si sa se prinda mai multe  chiar daca mai maninca si coropisnitele si furnicile sau viermii aia lungi cu multe picioare Si draga Myo  asa le las cite 2- 3 la cuib  si se fac tufa , le pun harac intre ele . pe aici pe la noi nu se pun rosiile cite una si harac doar la una sau sa se puna pe sfoara .Eu de exemplu dupa 31.06 nici nu le mai sap las buruiana sa creasca sa le sustina ca daca te mai bagi in ele pe caldura mare le misti si se manesc asa au sustinere de la p[lante si apa de la transpiratia lor si buruienilor le tine de umezeala .La noi e foarte cald vara si pamintul ala galben daca le mai si misti se jumoale din el si nu mai faci nimic .Eu am motocultorul si pina a nu creste ele mari mai bag asa de 2 ori prin ele da mare lucru nu se face ca asa e pamintul . Cu sapa tot asa le mai dau de 2 ori le musuroiesc adica dun pamintul pe linga ele si dupa repicat musuroit si legat gata nu ma mai bag in ele le las in pace

gentiana

fiecare isi stie zona si pamantul si se adapteaza
Myo e cam in zona cu mine si de aia ii povesteam cum fac

geodezia

Aveti pamintul bun Si la Dolj am vazut ca fac asa si parca si la Mirela la Baile Herculane  am vazut ca al fel .Mi-ar placea si mie da este pamintul cum este si nu se poate . Matusa a incercat si nu i-a reusit .Nu am intrebat-o de ce da a revenit la metoda initiala cu 2-3 la cuib si harac intre ele .Acum am facut si eu metoda movilei in sera deoarece am vrut sa vad ce si cum cu alea simandicoase si nemtesti . 

penelopa

Şi eu am pus mereu roşiile câte 2 fire la un loc, la jumătatea movilei dintre şanţ şi culmea movilei dar, în final, după "n" udări şi câteva praşili, dispăreau şi movila şi şanţul. ;D

gentiana

Eu pun sa ud in santuri si movila ramane intreaga
Asa pot sa ud cu apa din put(foarte rece) fara sa afectez in vreun fel rosiile
mobila e mai inalta cam cu 30 cm decat santul ,iar apa ajunge la  radacina rosiilor la temperatura normala

myosotis

Doamnelor, cu respect va anunt ca asta e al 10-lea an in care pun rosii, asa ca mai stiu cate una alta  ;D Am chestionat-o pe geodezia fiindca nu intelegeam cum poate sa lucreze asa repede. Si uite-asa am mai aflat si altele.
Cate fire si cum pui, depinde si de soiul de rosii. N-am pus niciodata mai multe intr-un loc. Acum am un soi Balkan, pentru solar si unele "inima de bou" pentru afara, carora nu le mai stiu numele de soi. Balkan ajung pana la 2m inaltime, deci este exclus sa stea fara sfori.
Pene, movila, cum ii zici tu, trebuie reinnoita de cate ori dai cu sapa printre randuri. Adica, sa ridici pamantul. Chestia cu lasatul buruienilor printre randuri e de incercat, dar daca nu ai motocultor e cam greu sa le "termini' cand sunt deja mari. Si iti trebuie si ceva experienta, fiindca si buruienile au sezoanele lor de crestere. Nu ies toate odata. Trebuie taiate inainte de a face flori/seminte.
Pentru o gradina individuala, cred ca e mai bine sa punem plante "companion" printre rosii. Utile si placute ochiului  :D






einsteinitza

Mai zi, Myo :)
Invat si eu, in fiecare an incerc si mananc cam 10 rosii pe tot sezonul :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Cam multe, coane' cam multe  :D :D :D
Ce sa mai zic ? Am citit pe Thompson &Morgan ca trebuie sa pui 3 fire de craite la un fir de rosie. Cica numai din seminte de la ei, ca ale noastre n-au efect  ;D . Eu am pus craite de-ale noastre, pitice, sa vedem ce-o iesi. Mai pun busuioc, am aruncat si niste seminte de marar, care nu vor sa rasara.

stefana

Quote from: einsteinitza on May 22, 2010, 11:00:52 AM
Invat si eu, in fiecare an incerc si mananc cam 10 rosii pe tot sezonul :D
Atunci trebuie sa iei lectii de la GetaV si sa pui rosii cherry in galeti de 15 l.

einsteinitza

Ar fi tot ce trebuie ca sa imi iau campii :D Nu mai suport ghivecele, si orhideele ma streseaza vara. :D
Nu spun ca nu ma tenteaza ideea, probabil afland mai multe ma lansez ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Mise pare cam ciudat,rosiile au nevoie de multa apa,iar craitele sunt plante mai de uscaciune
Chestia cu buruienile nu mi se pare ok(e parerea mea)
Daca lasi buruienile in santuri se acopera si pe unde se mai duce apa
Buruienile iau din substantele nutritive ale rosiilor si tin umezeala si rosiile se pot mana sau nu le lasa sa fie aerisite si sa se coaca
Teoria cu legume si fructe amestecate o stiu si eu dar nu mi se pare viabila decat in gradini foarte mici cand  pui 5 fire de rosii,5 de salata si mai infighi 3 cepe si 3 usturoi si stai cu ochii zilnic pe ele
La suprafete mari e dificil
Eu de exemplu am distante mari intre copacii din livada si rosiile le-am pus intre copaci(ca sa mai schimb terenul si sa-l "odihnesc" pe cel unde am tot pus pana acum rosii)
Ca sa nu-mi fie cu suparare,eu spun ce am facut eu ,nu-i solutie generala ,mai ales ca nu stiu ce aveti voi prin gradini si ce pamant aveti
La mine pamantul din livada e "odihnit" si ingrasat,in plus fiind orientat nord sud,are exact cat de mult soare le trebuie rosiilor si sunt mai protejate in caz de grindina

einsteinitza

Genti, cel mai bine merg legumele alternate, amestecate.Ridichile cu rosii, morcovii cu ceapa verde, etc.Economisesti spatiu,buruienile nu au loc, si fiecare are alte preferinte ca substante.Este ideal.Iar in ceea ce priveste craitele, de  multa vreme in Anglia in special se marginesc sau se intercaleaza straturile cu craite, care au un efect insecticid, sunt foarte bune pentru a alunga daunatorii.La fel si plantele aromaticce.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Se poate,am vazut si eu in gradinile mici
Dar cum poti alterna rosii si ridichi?
Au timpi diferiti de cultivare si iti ramane spatiu libier cand ridichile se trec cand se pun rosiile (sau vrei sa spui ca pui intai rosii si la sfarsitul perioadei lor de vegetatie le inlocuiesti cu rosii?)
Ceapa si morcovi iar nu merg
Ceapa o pui toamna si cam in iulie o scoti,morcovii ii pui cam in martie-aprilie si la vremea cand scoti ceapa morcovii trebuie mult udati
Daca e vorba doar de ceapa verde,aia iarasi e terminata cand pui semintele de morcovi
Ma rog cel putin in zona mea asa e
Am citit si eu teoriile alea ale legumelor alternative ,dar nu mi se par viabile
A reusit cineva sa imparta gradina in patrate si in diversele patrate sa puna salata,ceapa,morcovi si rosii (toate in acelasi patrat)
Pot intelege culturi alternative in aceeasi zona care sa aiba aceeasi perioada de vegetatie sau foarte apropiate  si aceleasi cerinte de umiditate

einsteinitza

Uff, n-ai inteles ;)
Am pus ceapa de toamna, iar in primavara devreme, cand vedeam motul ei, am semanat morcovii.Acestia au aparut si au crescut, deja marisori , au umplut locul cam pe cand am terminat eu de mancat ceapa. ;) :D
Am semanat ridichile, iar acum o saptamana, cand am inceput sa culeg masiv ridichi, am pus printre straturile de ceapa rasadurile de rosii.Pe cand se maresc rosiile, ridichile au eliberat zona. Asa fac cu multe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Gentiana ,asteapta sa rasara la mine si iti arat  :D. Am pus morcovii langa ceapa (verde ),ridichi langa usturoi,dovlecei langa fasole verde. :D .Si eu sant curioasa cum vor evolua ,dar cum am pregatit gradina pe portiuni,am pus ce am crezut eu ca o sa se faca.Oricum la capete am flori (craite,ochuil boului,dalii etc)

gentiana

Sicamin dovlecei si fasolea au cam aceeasi perioada de vegetatie ,deci merg
Es acum am inteles,foloseti aceeasi suprafata si schimbi culturile ,asa e ok