ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Păi, la anu', cultivăm roşii ardei şi ardei roşii!! ;D

gabriela jalba

Asa e Simona. Dar!!! si carnoasa mea de mai sus!!! si am si portocalii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

tanti gabi :D, imi dai si mie ptr la anu citeva seminte din rosii ardei , nu multe ca nu am loc. mersi

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Gabi, ai vreo 3 seminte si pt mine ? asa  de test  ;D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


Mosu Tuti

Buna ziua. Ultima recolta. Mosu Tuti.

ozimandias

 :D
Ce bine arata!

Pofta mare!

simona72

pofta buna.dar chiar este ultima?

sicamin

Mosu Tuti, felicitari!!!! O recolta frumoasa ,dar cred ca satisfactia este mare,ca ai realizat ceva prin munca ,in propria gradina. Pe parcurs vei prinde experienta si va fi mai bine. :D Eu experimentez de vreo 5 ani ,si tot mai dau "rateuri" .

Mosu Tuti

Buna seara. Multumesc de incurajari. In orice caz consider ca pentru prima oara este aproape bine. Recolta a fost  f. mica, dar tot am cules de vre-o 10 ori cate 4-5 rosii. Astea au fost ultimele, restul fo 12 Kg. au ajuns gogonele la borcan. La anul voi schimba tehnologia, plus ca voi avea solarul din vreme. Intotdeauna trebuie sa nadajduim. Singurul lucru special a fost gustul, rosiile cumparate de la tarani nu au gustul celor culese din solarul meu. Multumesc inca o data pentru incurajari. Sa vedem ce facem la anul ( daca vom mai traii ). Mosu Tuti.     

simona72

lasa ,ca o sa traim nu murim noi asa de dragul crizei.


myosotis

E de incercat. Cu tomatele "perene". Sunt multe articole interesante pe site-ul ala.

einsteinitza

Da, e interesant, si sunt si avertizari de invazii de insecte pentru a putea stropi la timp.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Vezi ce chestie .Taranca din mine .Si eu cind rupeam lastarii ii puneam asa in pamint sa vad ce fac daca se prind .Unii chiar se prindeau da nu le mai dadeam atentie .E hai ca o sa mai incerc anul asta ( cred ca mai putin da tot o sa incerc )

Ionela

Geodezia, cred ca experimentatoarea din tine face treburile astea ;) Bine, si instinctul de taran e important :D :D :D  Ma intreb daca si eu il am pe-al meu intact :o :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

myosotis

E intact si ascuns bine  :D :D :D
Mie mi-a lipsit cu desavarsire, ca nici macar bunici n-am avut la tara  :-[ sa ma duc si eu in vacante, cum se duceau unii din colegii mei de scoala. Acu' ma stradui sa-l fur, dar e tare greu.

geodezia

La chestia cu florile si gradina (rosii ceapa ardei legume) un rol marcant la avut bunica dinspre tata La chestia cu via si pomii un rol importan la avut bunicul dinspre mama
Bunica avea fetele mele o gradinita cu flori de nu va pot spune micsunele ,garofite , dalii cit capul de bou de marii gladiole .si tineti cont ca era pe timpul raposatului  ma si avea o gradina de legume da cum sa vazic asa  marginita de pomi sa nu le usuce soarele si avea apa trasa si bancuta de lemn cind obosea se aseza la bancuta si mai bea cite o limonada sau mincam dulceata cu apa rece sau mere si pere de iti lasa gura apa
Bunicul avea vie altoita da era munca nene de vara pina toamna si invers si de toamna pina vara   si avea ciresi in capul viei de ne urcam, si nu scapam unu fara julituri belituri sau in unii ani cu miini picioare rupte depindea de rautatea cu care escaladam ciresul sau marimea reteveiului azvirlit de bunica dupa noi
Imi aduc aminte de strugurii aia rozalii asa ca tita oi cit de brumati erau si de frumosi si dulcii si aromati  de-mi plua in gura cind ma gindesc Si ma nu stiu cum facea mosu ca iarna taia coardele de vie le punea in sticle cu apa in beci si mincam pe rupte struguri super de Craciun sau de anul nou cu o aroma de te saturai numai cind miroseai .Nu ca astia de acum de nu au nici un gust
Doamne ce copilarie frumoasa am avut bine si muncita ca ma duceau la fin la sapat pe cimp sau sus pe munte ca avea un munte buinicu era al lui cu vararie cu capre cu oi super fain .....Si mai avea bunul o fintina cu apa rece in gradina ma si niste rosii de se facea frunza asa neagra  si avea si zmeura si mure asta pe munte .Imi aduc aminte cind stuparea albinele ce frumos era cu fumul dupa el si nu il muscau deloc Ha si cind se cocea parul cel mare din mijlocul curtii doamne ce pere moi si dulci fetelor si era mare parul de intrau 3 masini si carul cu boi cind aducea grinele din cimp

penelopa

Pai, vezi, Geodezia, ca ti s-a cam atrofiat  instinctu'! ;D Altfel, pastrai si tu seminte din rosiile lui bunica-tu. ;)

Sunt disperata! N-am reusit sa-mi pun rasaduri de rosii (si nu numai  >:(). :(  O fi prea tarziu de saptamana viitoare  ???

myosotis

Sa faci rasad, sau sa pui rasadul in gradina ? E cam tarziu si pentru una si pentru alta. Dar vei avea rosii mai spre mijlocul verii.

penelopa

Sa pun rasaduri, ca nu ma chinui eu cu seminte. N-am nici timp si nici conditii.
Acum, fie ce-o fi, nu pot lasa gradina goala, numai cu buruieni. :(

myosotis

Nici eu n-am pus rasadurile de rosii inca. Unele au facut deja flori. Am pus doar cateva din alea cireasa. Sper ca saptamana ce vine sa termin cu plantarile.

adrianam

Eu sunt la al doilea rand de rasad pe care s-ar putea sa-l pierd ca nu reusesc sa ajung la gradina sa le pun!  >:(