Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:

Author Topic: ROSII  (Read 305309 times)

geodezia

• Roza
  • Si viata trece trece .......si se duce
Re: ROSII
« Reply #675 on: March 19, 2012, 02:17:10 PM »

aha pai si daca nu am vinzare ... o sa ma duc in  co sa ma interesez la primarie sa vad ce si cum
am 2 anvelope de 12oo taiate pe mijloc am sa umplu cu pamint si fac muma de rasadnita . actuala rasadnita am pus ardei  asa ca voi avea o sumedenie de rosii .. daca iau certificat ies cu ele pe piata .. sa ma vezi la tejghea cu rosii  la vinzare .. pai da ca inceputul este greu ..

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
« Reply #676 on: March 19, 2012, 02:27:48 PM »

Ti-am zis eu ca tu nu stai locului nici o clipa,acum vrei sa devii producator! :-bd

geodezia

• Roza
« Reply #677 on: March 19, 2012, 02:37:43 PM »

pai trebuie sa o iau de la un capat .. nu am ce face daca pierd procesu ce fac . d-l pipi nu ma lasa sa plec afara asa de slugarit m-am cam saturat asa ca trebuie sa incep de undeva stupi albine rosii rasadnite .. trebuie sa fac ceva si apoi mie imi cam place munca asta .. nu situ daca fara nu imi vine sa stau asta e

hapylica

• Roza
  • slobozia
« Reply #678 on: March 19, 2012, 11:26:49 PM »

Albine,solar,rasadnite,esti gand la gand cu mine. +apl
http://hapy.sunphoto.ro/gradina_legume_2012

einsteinitza

• Moderator
« Reply #679 on: March 20, 2012, 07:16:50 AM »

Si eu, si eu imi doresc doi stupi, dar nu stiu nimic despre asta!

geodezia

• Roza
« Reply #680 on: March 20, 2012, 08:57:47 AM »

te invata d-l Popescu ...

einsteinitza

• Moderator
« Reply #681 on: March 20, 2012, 09:08:58 AM »

Eu am deschis un topic, dar vad ca nu scrienimeni, si ar fi foarte utile informatii de incepatori, ad ca ne strangem cativa.

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
    • http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=1
« Reply #682 on: March 20, 2012, 08:37:47 PM »

Fiindca am avut un exemplu in fata,azi am repicat si eu o parte din rosii. Am inceput cu florile ;),si de aia am ramas restanta la rosii
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

• Roza
    • SeminteLegume magazin online
Tomate KUMATO
« Reply #683 on: March 23, 2012, 05:46:57 AM »

Am vazut zilele acestea in Carrefour tomate KUMATO, faimosul si mult laudatul Kumato. Lasand la o parte pretul aberant (19 lei pe 500 grame) si faptul ca erau verzi, vreau sa spun celor tentati sa ia seminte de la aceste tomate ca sunt hibrizi F1 asa ca nu toate plantele din semintele respective vor avea fructe maro si foarte dulci, asa cum se spune ca ar fi Kumato. Dar poate ca merita o incercare, de curiozitate.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #684 on: March 23, 2012, 07:48:18 AM »

Eu habar n-am ce e faimosul Kumato!  :o

bunicutz32

• Roza
« Reply #685 on: March 23, 2012, 08:02:11 AM »

Faimosul hibrid Kumato a fost ameliorat de catre Syngenta, cea mai mare companie amelioratoare si producatoare de samanta de legume din lume. Este un hibrid cu fructe rotunde, foarte usor aplatizate, de dimensiuni medii, de culoare verde inchis apoi bruna, cu continut ridicat de zaharuri, aroma deosebita (asa se spune) si rezistenta foarte buna la transport si pastrare. Mai ales ca strategie de marketing, semintele de Kumato nu sunt disponibile pe piata comerciala, Syngenta oferind seminte in cantitati limitate numai unui numar foarte mic de producatori (1-2 in fiecare tara), selectati si controlati cu strictete.

cristinaf

• Roza
« Reply #686 on: March 23, 2012, 08:15:11 AM »

Eu am adunat seminte de rosii de pe F1 si rezultatul a fost multumitor. Dar nu de pe Kumato, de la altele. Ideea e ca trebuie stranse mai multe de pe plantele obtinute din seminte originale. Nu merge sa se faca asta de la an la an si sa se adune seminte de la rosii deja obtinute prin recoltare de seminte.
Mai sunt intr-adevar si plante diferite fata de ce ar trebui sa fie, dar in numar mic si per total, la un numar mai mare de plante, am avut rezultate multumitoare.

geodezia

• Roza
« Reply #687 on: March 23, 2012, 08:32:41 AM »

puh rosii verzii ... puh ... brr

bunicutz32

• Roza
« Reply #688 on: March 23, 2012, 08:42:01 AM »

Eu am adunat seminte de rosii de pe F1 si rezultatul a fost multumitor. Dar nu de pe Kumato, de la altele. Ideea e ca trebuie stranse mai multe de pe plantele obtinute din seminte originale. Nu merge sa se faca asta de la an la an si sa se adune seminte de la rosii deja obtinute prin recoltare de seminte.
Mai sunt intr-adevar si plante diferite fata de ce ar trebui sa fie, dar in numar mic si per total, la un numar mai mare de plante, am avut rezultate multumitoare.
In principiu este corect. Am postat la ardei frazele de mai jos dar scriu si aici, pentru ca se aplica majoritatii speciilor de legume:
""Incerc sa detaliez un pic ideea, sau sa prezint o alternativa: Asa cum mai spus hibrizii F1 sunt obtinuti prin incrucisarea controlata a doua (de obicei) plante sau populatii si au anumite caractere valoroase, mai bune decat ale parintilor sau exprimate intr-o masura mai mare. Semintele produse de hibrizii F1 vor da plante diferite din cauza segregarii caracterelor. DAR, in general, hibrizii F1 de legume, mai ales de tomate, vinete si ardei, sunt obtinuti din parinti foarte asemanatori ca aspect al fructelor, urmarindu-se mai ales combinarea unor caractere mai greu de observat, cum ar fi vigoarea, rezistenta la unele boli, productivitatea, rezistenta la transport si pastrare etc., in general caractere agronomice. Asa incat de cele mai multe ori plantele obtinute din semintele produse de hibrizii F1 arata in aparenta la fel, diferentele dintre ele fiind subtile. Asa incat la nivel de gradinar amator este in regula si sa folosesti asemenea seminte.
Dau un exemplu: acum 3-4 ani am luat seminte de la cativa ardei capia cumparati din piata, foarte mari, colorati intens si buni la gust. Foarte probabil hibrizi F1. Am facut cam 50 de rasaduri si s-a vazut diferenta intre plante, desi toate erau ardei capia de culoare rosie si relativ ok ca marime si gust. Am izolat 5-6 plante care mi s-au parut foarte asemanatoare cu parintii si am luat seminte pe care le-am folosit anul urmator si tot asa pana in prezent. In felul acesta practic se dehibrideaza hibridul si se poate obtine un soi cu polenizare libera, dupa 5-6 ( generatii de selectie. Bine, eu fac asta "de dragul artei", fiindca nu prea merita din cauza timpului si spatiului necesar, avand practic cca 90% balast in fiecare an.
Pe ansamblu insa recomand oricui sa cumpere sau sa-si multiplice singur seminte din soiuri testate prin prisma experientei proprii si sa foloseasca semintele hibride de generatia 1 sau 2 numai la nevoie.""

La Kumato insa este foarte posibil sa se fi gasit o combinatie intre doi (sau mai multi) parinti deosebiti, sau chiar sa se fi "umblat" la gene, adica mai mult sau mai putin OMG. Sunt foarte secretosi referitor la Kumato.

claude

• Roza
« Reply #689 on: March 23, 2012, 08:31:49 PM »

Eu am cateva seminte de Kumato...dar, dupa ce am vazut scris de bunicutz cuvantul OGM mi s-a zbarlit parul si parca nu mai imi vine sa le pun  :D   
Habar n-aveam ca e hibrid, ca nu le luam, eu am luat doar seminte de varietati heirloom, tocmai in ideea de a pastra in continuare descendentii la cele care imi plac
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

bunicutz32

• Roza
« Reply #690 on: March 24, 2012, 05:05:40 AM »

Eu am sa seman cele cateva seminte de Kumato care le am, din pura curiozitate profesionala, chiar daca sunt convins ca mi-ar trebui cativa ani buni si cateva sute de plante in generatiile urmatoare ca sa incerc macar sa obtin un soi cu polenizare libera asemanator cu hibridul original. Referitor la OMG, nu se stie cu siguranta nimic despre Kumato, e doar o banuiala a mea. Se poate si sa fi gasit doar o combinatie de parinti castigatoare. Este liber la producere in UE si cred ca au fost controlati totusi de "organismele" UE, desi marile corporatii stiu ele cum sa manipuleze pe oricine in interesul lor.

geodezia

• Roza
« Reply #691 on: March 24, 2012, 10:05:18 AM »

le mai lauda cineva anul trecut .. eu am pus rosii gogosar,.uriase, de buzau, cherry simple, cherry duble .. inima de bou si gigantele din canada .. le astept sa rasara ..

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #692 on: March 26, 2012, 06:55:58 AM »

Sa rasara toate semintele !!!!

bunicutz32

• Roza
« Reply #693 on: March 26, 2012, 01:54:56 PM »

Tomatele mele de colectie la repicatul I (urmeaza repicatul II in ghivece de 400 ml a.k.a. pahare de iaurt)

einsteinitza

• Moderator
« Reply #694 on: March 26, 2012, 02:09:35 PM »

Ordonate si frumoase +rsp

bunicutz32

• Roza
« Reply #695 on: March 26, 2012, 02:27:38 PM »

"Fetele" mele. Sper sa fie mame bune la vara.

einsteinitza

• Moderator
« Reply #696 on: March 26, 2012, 02:48:27 PM »

Dupa  cat le ingrijesti, cu siguranta!

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #697 on: March 26, 2012, 08:00:54 PM »

Mai bunicutz,dar asta-i pasiune!!!! Sa-ti traiasca,sa rodeasca bogat!!!

anknic

• Lalea
« Reply #698 on: March 28, 2012, 08:17:12 PM »

adevarul e ca virgula kumato este o rosie de prin jungla amazoniana, extrem de gustoasa (cea mai gustoasa din lume) si rezistenta. ca or fi imbunatatit-o unii si au facut club...e una, dar de fapt se gasesc seminte de kumato si...au gustul si infatisarea fix ca alea de 30 lei kilul din supermarket :)

la ale mele n-am observat decat ca-s mai sensibile la caderea rasadurilor, dar cand am rezolvat pb.aerisirii si-au revenit imediat (chiar si cele cazute le-am infipt in pamant si s-au prins), acu' oi vedea ce-oi manca...da' am semintele de la cineva care le cultiva de cativa ani si zice ca nu s-au modificat (deci e soi, nu hibrid)

eu citisem pe undeva ca initial compania care cica a imbunatatit soiul kumato ar fi standardizat-o, probabil ca din considerente financiare dupa aia a facut-ohibrid, ca sa cumpere lumea seminte doar de la ei :)

claude

• Roza
« Reply #699 on: March 28, 2012, 08:35:45 PM »

Aha, sper sa ai dreptate, ca eu inca n-am semanat Kumato, m-am gandit ca renunt la ea daca-i hibrid ciudat  :-\   O sa seman totusi macar sa ma lamuresc, daca tot e asa gustoasa ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
Pages: 1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 45   Go Up