Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

myosotis

Sica, nu conteaza foarfeca, ci doar rezultatele  :) Si la tine chiar se vad.

sicamin

Cred ca atunci cand intru si eu la categoria celor cu "gradini amenajate" ,numai sa le intretin,i-mi voi lua si eu "scule" mai de firma.
Pana atunci mai folosesc vechiul meu foarfec. Pentru gardul de lonicera am o alta foarfeca   :D

mihail

V-am prins!  ::)
Nu patesc nimic,sint total de acord cu "foarfeca Petrica".Prinde tare bine,deoarece te scapa de o munca obositoare,la-nceput placuta.
Fiecare taie cu ce poate,cu ce are,cu ce-si poate permite,doar este in criza.

Vernil : eu am inteles ca acel subiect este inchis si ca este bine sa ramina asa.Nu intelegi ca sint oameni,printre care ma numar si eu,care au o alta opinie,care cred altfel.Nu pricep nici acum de ce esti atit de suparata.Nu a fost,dupa opinia mea,deloc o discutie "toxica".Au stabilit altceva sefii,au mutat-o,au inchis-o foarte bine,ei stiu mai bine.
Te rog frumos,hai ca sa nu mai discutam despre acea intimplare,iar obiectul discordiei rogu-te muta-l altundeva.Multumesc.

vernil

Am inteles Mihail. Am pus punct si voi sterge din minte si suflet totul. Fii ingaduitor, am nevoie de putin timp !

myosotis

Quote from: sicamin on March 14, 2010, 06:58:01 PM
Cred ca atunci cand intru si eu la categoria celor cu "gradini amenajate" ,numai sa le intretin,i-mi voi lua si eu "scule" mai de firma.
Pana atunci mai folosesc vechiul meu foarfec. Pentru gardul de lonicera am o alta foarfeca   :D

Crezi ca va fi vreodata gata-gata ? Noi avem casa/curtea de 10 ani si locuim efectiv aiciu de 3 ani. Dar gradina nicio macar nu am inceput sa o amenajez  ;D . Am aruncat plante aiurea, ceea ce nu-i o ämenajare". Abia acum parca incep sa ma gandesc la un plan.

Mihail, repede ne-ai dibuit  8) Daca ai vedea tu foarfeca Petrica cum smulge crengile, te-ar durea inima cred. Pe mine ma doare. Dar fiindca nu le pot face toate singura, ma fac ca nu vad. Oricum, de trandafiri si pomisorii mei nu se atinge, caci ii tai eu. I-am dat anul trecut o foarfeca noua dar nu se stie ce s-a intamplat cu ea. Pe de alta parte, asa nenorocita cum e foarfeca, a taiat si anul trecut vita si o parte din pomii fructiferi cu ea si am avut rod destul.

einsteinitza

Myo, si eu am o asemenea fosrfeca, neagra, de fier, cred, ruseasca, pe care am luat-o din targ acum vreo 20 de ani. Cand nu le gasesc pe celelalte, ca le mai duc jos, e foarte buna. Dar Matrioska asta, e singura firma care nu m-a dezamagit. :D
Sica, gradina nu va fi gata niciodata. Mereu e ceva de schimbat, de mutat, de inlocuit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Myo bunicul meu nu avea foarfece de firma,ci uni manufacturati de niste oameni care se pricepeau  sic and mai avea vreo problema se ducea in vecini la un nene fierar
as fi vrut eu sa am amintire din uneltele lui ,dar n-a fost posibil....asa ca am strans din dinti si dupa vreo 2 foarfeci no name care isi faceau  treaba cam cu scrasnet de dinti ,am bagat mana in buzunar(recunosc ca a fost un noroc ca am dispus de niste bani  si i-am "depus" la fiskars;facusem cunostiinta cu uneltele la un amic de al lui taica-meu care ne invitase la o demonstratie)
pana la urma rezultatul e important nu unealta

Ionela

Vad ca nu mai adaugati nimic la unelte.... Se poate trece la alt subiect ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

caut un burghiu  manual ,  pt facut gauri in pamant cu diametru de 250 - 270 mm, la o  adancime de 700mm

gentiana

 ;D te impiedica cineva?
acu serios vorbind ,de ce nu manufacturezi la un fierar din ceva discuri de la tractor

costieanuconstantin

am facut 2 buc.  din foaie de disc de dupa tractor A7,. le-am dus la casa socrilor la moldova , unu l-au rupt ,pe  celalalt l-au vandut niste cumnati !!! :'(

gentiana

pai tu faci pt tine sau pt "sat"
ala rupt nu se mai poate suda?
sau nu mai poti face altul?
e super pt facut gropi pt plantat

costieanuconstantin

sunt 250 km ,pana acolo, si nu stiu daca o mai fi si ala !!!

gentiana

stiu ca se gaseste greu foaie de la tractor ,dar ai putea incerca
eu vreau una de la tractor de ala mare....ptr barbecue

costieanuconstantin

pai disc din ala mare pt barbeque am , dar nu am de gand sa-l stric,acu f. greu mai gasesti asa ceva,sau dus timpurile alea cand cu vreo 2 kg vin iti dadeau unul uzat spart , acu costa o caruta de bani !!! :'(

mihail

"burghiu" de asta gasesti de vinzare in Bazar la Iasi,dar nu la diametrul asta.Este undeva pe la jumatate.Dar ti se poate confectiona la comanda.
Nu inteleg de ce "forezi" atit de adinc,este pt. fundatia la stilpi de gard ?

gentiana

Quote from: mihail on March 16, 2010, 05:48:03 AM
"burghiu" de asta gasesti de vinzare in Bazar la Iasi,dar nu la diametrul asta.Este undeva pe la jumatate.Dar ti se poate confectiona la comanda.
Nu inteleg de ce "forezi" atit de adinc,este pt. fundatia la stilpi de gard ?
la 70cm poate fora si pt stalpi de magazie,constructii usoare cum s-ar zice(sau aproape de o casuta)
Maine e  sf Patrick,zi in care irlandezii din intreaga lume se imbraca in verdele Irlandei,isi pun trifoas in par,pe obraz sau pe haine(un gen de martisor al mostru)
E si ziua Elfilor,asa ca maine astept cadouri placute!!! :D

Ionela

Gentiana, sarbatoarea Sf.Patrik are legatura cumva cu spiritele mortilor? Am auzit de o sarbatoare Noaptea tuturor sfintilor si nu stiu daca face parte din aceeasi categorie. Explica putin, daca vrei!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Erwin

Quote from: gentiana on March 16, 2010, 10:28:50 AM

E si ziua Elfilor,asa ca maine astept cadouri placute!!! :D

Ai facut si lista cu ce cadouri iti doresti? :D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ionela

Ooooo, salut colega! Scump mai esti la vedere ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Erwin, n-o stârni pe Elfuţa că nu lucrează decât cu ... topuri de hârtie cu dorinţe. :)

gentiana

Nu Ionela,sf Patrick e cel despre care se spune ca a aulungat serpii din Irlanda si i-ar fi crestinat pe celti
fiind un sf primavaratec ,e  al bucuriei
Sarbatoarea tuturor  sfintilor(mortilor )e la HALLOWEN si este pe 31 octombrie
Atunci irlandezi se incuie devreme in casa(si se apuca de baut whisky cu bere neagra si de spus povesti) ,aprind la ferestre o lumanare Ziua se pun farfurii cu mancare in cimitire sau la troitele de la raspuntii
este la origine o sarbatoare celtica,preluata de irlandezii crestinati si apoi raspandita in intreaga lume

gentiana

Quote from: Erwin on March 16, 2010, 10:50:26 AM
[Ai facut si lista cu ce cadouri iti doresti? :D
Pai in primul rand vreau bucurie si asta am  aici
mai pe urma am o lista intreaga de plantute  si accept cu drag diverse plantute orfane
te gandesti la vreo planta pe care vrei s-o dai spre adoptie? :D

Ionela

Multumesc!!! Avem subiecte interesante de discutie, ceea ce e minunat!  :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

cu placere( :D nu refuz niciodata un prilej de primit cadouri)