Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Quote from: gentiana on February 10, 2010, 01:22:35 PM
Quote from: cara on February 09, 2010, 04:56:44 PM
p.s. pentru celebrarea cunostintei, tu vii cu ciocolata, eu cu marmota!  ;D
Cara ,da tu de unde ai marmote (io  gasesc doar maimutze si p-alea nu le -as scoate in lume ca se oripileaza lumea)?
O pereche de marmotele dragalashe mi-ar place si mie

Ozi nu ne laudam toti(toate) pe aici? :o
Ca io asa am perceput treaba si mi s-a parut ca asta e scopul forumului
sa ne laudam cu plantele noastre,cu gradinile si sa ne simtzim bine

MP cred ca are probleme cu plamanii(are nevoie de aer rarefiat)
In cazul asta ma declar o mare ticaloasa ca n-am inteles asta din prima si nu i-am acordat simpatia mea unui om bolnav
MP scuze ca am pus intrebari despre specializari si alte chestii neimportante,stai la "inaltime" si fa-te bine



Inteleg ca asta iti place!!!(daca nu ti-ar place,nu ai activa) -; atit ai inteles din tot forumul ?!!! Sau topicurile de sfaturi,initiere in cultivarea plantelor,lupta cu bolile lor,....si muuulte alte topicuri sint partea urita, neinteresanta?
    Un afront general ??!!! Ce vrea sa insemne asta? De trei ani ne straduim sa imbinam utilul cu placutul,si cind colo,iaca ca nu se vede utilul.....cel putin din spusa ta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Quote from: gabriela jalba on February 10, 2010, 08:16:28 PM
    Un afront general ??!!! Ce vrea sa insemne asta?
;D :D Hai, mai Gabi, ca nenea Iancu a devalorizat vorba asta. Iar Gentiana poate percepe forumul cum vrea muschii ei :)

penelopa

Nici eu nu ma simt "afrontata"! ;D :D

gabriela jalba

Quote from: stefana on February 10, 2010, 08:47:53 PM
Quote from: gabriela jalba on February 10, 2010, 08:16:28 PM
    Un afront general ??!!! Ce vrea sa insemne asta?
;D :D Hai, mai Gabi, ca nenea Iancu a devalorizat vorba asta. Iar Gentiana poate percepe forumul cum vrea muschii ei :)
Imi cer scuze pentru folosirea unui cuvin devalorizat,dar gaseste tu unul mai bun.In rest....ai perfecta dreptate.[quote

author=penelopa link=topic=1321.msg113427#msg113427 date=1265828406]
Nici eu nu ma simt "afrontata"! ;D :D
[/quote]
   
Dupa atita zapada,te cred!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

.... şi nu s-a terminat!!! >:(
Aseară a nins, peste noapte a început ploaia, dimineaţa am patinat pe gheaţa de sub terciul de zăpadă.  >:(

muma padurii

Preturile sint cele pe care vi le-am spus, cu metiunea ca toate plantele sint aduse exclusiv din Olanda si apoi aclimatizate, la zona mediteraniana de aici. Transportul cu feribotul genereaza costuri majore. Valoarea plantelor se ridica in mod curent la 70-80% din valoarea lucrarii.Toti prefera arbori mari, maturi.
Zonele cu gazon sint anvelopate in prealabil, obligatoriu.
Rezulta ca sumele alocate manoperei sin mici.Toate lucrarile au o garantie de un an, plantele care nu "se  prind" fiind  inlocuite automat pe banii executantului.
Toti clientii impun conditia instalarii sistemului de irigatie rezidential.Apa dulce este o mare problema pe insula.

gentiana

gabriela jalba -unde-i afrontul in scrisele mele ca n-am priceput?
era vorba de lauda si eu cred ca lauda e o chestie constructiva ,atat timp cat e decenta si nu supara pe nimeni
adica faptul ca un user se lauda cu plantele lui e pt cineva un afront?(ceilalti il intreaba cum a reusit si totzi avem de invatat,deci unde-i afrontul sau pt cine?)
eu cand vad la cara,la nicol ,la ozi sau la stefana  orhidee inflorite deja ma reped cu carnetelul la pus intrebari;le ofensez ca pun intrebari?;se poate,dar nu s-au plans;
poate ar fi trebuit sa-mi atraga atentia in mp ca le deranjez;in cazul asta mi-as fi cerut scuze si n-as mai fi recidivad admirandu-le florile cu care se lauda si nici n-as mai fi pus intrebari)

gentiana

Quote from: muma padurii on February 11, 2010, 10:54:04 AM
Preturile sint cele pe care vi le-am spus, cu metiunea ca toate plantele sint aduse exclusiv din Olanda si apoi aclimatizate, la zona mediteraniana de aici. Transportul cu feribotul genereaza costuri majore. Valoarea plantelor se ridica in mod curent la 70-80% din valoarea lucrarii.Toti prefera arbori mari, maturi.
Zonele cu gazon sint anvelopate in prealabil, obligatoriu.
Rezulta ca sumele alocate manoperei sin mici.Toate lucrarile au o garantie de un an, plantele care nu "se  prind" fiind  inlocuite automat pe banii executantului.
Toti clientii impun conditia instalarii sistemului de irigatie rezidential.Apa dulce este o mare problema pe insula.
stii ce mi se pare mie foarte ciudat?
ca eu stiu ca in italia exista pepiniere mari ,producatoare de plante si arbori si mi se aiurea sa-i aduci di olanda si sa cheltui o multime de bani si sa pierzi cel putzin 30-40% in conditiile in care ai la "2pasi" italia si potzi aduce de acolo material vegetal la preturi mult mai mici
ai naibii de nechibzuiti cipriotii astia (parca n-ar fi neal de turci si gresi-2 popoare foarte zgarcite)
de ce ar aduce arbori ce trebuie aclimatizati si care consuma multa apa,in conditiile in care apa acolo e o problema?
oare unde o fi gandirea economica?
hai sa fim serios ca nu cred ca exista in cipru actual ,o populatie formata din "ONASSIS-I" si pe toti i-a palit "coniferiada"

penelopa

Elfuţo,  nu te mai amărâ! N-ai adus niciun afront, iar dacă ai deranjat pe cineva, ai făcut-o neintenţionat. Îţi spun şi eu ţie ce mi s-a spus mie cu ceva timp în urmă :" trebuie să ne obişnuim cu ideea că nu toată lumea ne iubeşte, aşa cum nici noi nu iubim pe toată lumea!"
Ce zici, grăit-am înţelept?!!!  ;)

gentiana

deja ai inceput sa semeni cu "jedi"(parca asa il chema pe inteleptul din razboiul stelelor,nu?)

stefana

Maa, ala era Yoda ;D
Cavalerii Jedi sunt aia de se lupta.
Edit: am gresit - si Yoda era tot Jedi, numa' ca maestru. Daca nu m-am uitat atent la Razboiul stelelor  ::)

ozimandias

Quote from: gentiana on February 11, 2010, 11:44:34 AM
le ofensez ca pun intrebari?;se poate,dar nu s-au plans;
poate ar fi trebuit sa-mi atraga atentia in mp ca le deranjez;in cazul asta mi-as fi cerut scuze si n-as mai fi recidivad admirandu-le florile cu care se lauda si nici n-as mai fi pus intrebari)
Vai, Doamne, nu. Eu chiar ma simt magulita cand cineva-mi admira florile.

Cat despre
Quote from: gentiana on February 10, 2010, 01:22:35 PM
Ozi nu ne laudam toti(toate) pe aici? :o
Ca io asa am perceput treaba si mi s-a parut ca asta e scopul forumului
sa ne laudam cu plantele noastre,cu gradinile si sa ne simtzim bine

eu nu as spune ca ne laudam. As spune mai degraba ca ne mandrim. Pentru ca sunt fete aici, care au o planta cu doua frunze si cand ti-o arata si-i spui ca-ti place, te si trezesti cu pachet cu una din frunze (sau cu unul din lastari, tuberculi etc, dupa caz, fireste). Asta nu as spune ca e lauda.
Si da, scopul forumului e sa ne simtem bine ( :D), sa glumim si sa impartasim din experienta despre plante, sa invatam ce nu stiam si sa ne imbogatim colectia. A... si, printre astea, am reusit si am legat niste prietenii de toata cinstea. Sunt persoane pe care nu le-am vazut in viata mea, dar care mi-s extrem de dragi. Ca sa nu mai spun de persoanele pe care le-am vazut si la care ma gandesc zilnic.

Iar mirarea mea la spusele lui Pene ai interpretat-o.  ;)

Deci, un cantec vesel sa cantam.
(caut unul, nu-mi vine in cap decat unul cu politica....)

bella_donna

Care, care?   :D
Uite, eu nu intru pe forum nici pentru a ma lauda, nici pentru a ma mandri.
Intru pentru ca-mi plac cateva persoane de pe aici, respectiv, ma mai aliniez la cateo comanda colectiva.
A! Si mai trimit gratuit plante unora, care le vand apoi.
Sa fim iubiti!

ozimandias

 :D
Il pusesem la Muzica ceva timp in urma
Quote from: ozimandias on January 28, 2010, 10:33:45 PM
Avertisment: e din acelas registru ca "Miorita Violet"  si se doreste un pamflet, motiv pentru care ar trebui tratat ca atare:

http://www.youtube.com/watch?v=Jo0nD3Qn9rk&feature=related
Pe mine m-a amuzat (dupa o zi teribila) .

asa ca nu-l mai pun si aici  :D


gabriela jalba

de unde o veni vorba: " a intors-o ca la Ploiesti! " ???????   Fie si-un lup mincat de oaie,ca fata de durerile lumii,frecusurile de pe forum is...

Quote from: bella_donna on February 11, 2010, 05:11:17 PM
A! Si mai trimit gratuit plante unora, care le vand apoi.
Sa fim iubiti!
Cred ca si eu am patit asa ceva...O sa vb in PM,da?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bella_donna

Ozi, chiar ieri am vazut&ascultat pamfletul. E rasu'-plansu'.  ;D  :'(
Gabriela
Imi face placere sa daruiesc (am primit si eu destule, de-a lungul timpului) dar ma doare sufletul cand vad ce preturi cer unele persoane pe diverse frunzulite.

opiadc

Se pare ca mie, ca si de alta data, imi pica fisa in zig-zag. Se intampla asa ceva pe forum? Eu am trimis pana acum zeci de colete- si nu exagerez- dar n-am avut nici o suspiciune.
Cum nu stiu toate datele, prefer sa ma abtin. Insa daca cineva se preteaza la asa ceva mi se pare...josnic...
Pe de alta parte exista o regula de aur cand ai de a face cu oamenii : ' nu face presupuneri pt ca s-ar putea sa fie gresite'. Fara dovezi totul e neclar.

simonaelena

Daca tie iti pica fisa in zig-zag, mie imi pica in zig-pauza-zag  :D Habar n-am la ce te referi.
M-a trezit colegu' la 6 jumate sa-l duc la lucru ca ningea frate, mai ceva ca in povesti si nu vedeai 2 metri in fata, acum sunt adormita si nu gandesc coerent  ;D

muma padurii


stefana

Frumoasa imaginea panoramica :D. O sa ramana mai multa vreme asa aranjata expozitia? Ar fi pacat de cata munca a fost acolo, sa nu o mentina.
Ce bine ar fi sa avem si noi la Bucuresti cate o expozitie din asta, din cand in cand ::)
N-am mai fost la serele din Gradina Botanica de aici de mult timp (am fost tare dezamagita la ultima vizita, de felul in care era ingrijita).

simonaelena

Pe mine era cat pe ce sa ma faca bucati cativa caini la GB din Bucuresti. Asa ca am plecat cu un gust amar si cu hotararea de a nu mai calca vreodata pe acolo. Cred ca expresia "bataie de joc" defineste ceea ce am gasit acolo.

stefana

Mie imi era tare draga. Pana acu' vreo 10 ani, mergeam cu praslea mereu si ajunsesem sa o cunosc pe dinafara.
Are o zona centrala destul de mare, care era o harta a Romaniei naturala in miniatura, cu muntii Carpati, podisul transilvan si vaile raurilor importante (faceai o excursie prin toata tara intr-o jumate de ora :D )... Apoi lacul si zona cascadei ::) Sunt multe locuri frumoase in ea... Zona trandafirilor ...

GetaV

A fooost , acum si sera este vai mama ei ;D

gentiana

Quote from: stefana on February 11, 2010, 02:05:06 PM
Maa, ala era Yoda ;D
Cavalerii Jedi sunt aia de se lupta.
Edit: am gresit - si Yoda era tot Jedi, numa' ca maestru. Daca nu m-am uitat atent la Razboiul stelelor  ::)
asa yoda ,ca filmul l-am vazut de mult in copilarie
sa nu ma intrebati cum am venit io ca omu de zapada depe partie si am tarat-o pe maica-mea pe matusa-mea si pe varu-miu la cinema-ul din poiana in anul de gratie 1980  sau pe acolo(nu de alta da o sa-mi iasa vorbe ca eram o "bestie" din pruncie) ;)

gentiana

Quote from: stefana on February 14, 2010, 07:31:46 PM
Mie imi era tare draga. Pana acu' vreo 10 ani, mergeam cu praslea mereu si ajunsesem sa o cunosc pe dinafara.
Are o zona centrala destul de mare, care era o harta a Romaniei naturala in miniatura, cu muntii Carpati, podisul transilvan si vaile raurilor importante (faceai o excursie prin toata tara intr-o jumate de ora :D )... Apoi lacul si zona cascadei ::) Sunt multe locuri frumoase in ea... Zona trandafirilor ...
era si zona  de la intrare,primavara era  o ferie delalele si magnolii,care continua cu o explozie de culori la vremea irisilor
doamne ce irisi aveau!(care normal ca au disparut si acu nici cei adusi din olanda nu pot sa inlocuiasca ce s-a pierdut)
directoarea gradinii botanice e o tipa care a terminat biologia ,are si doctorat dat (e cam de varsta ta ) ,dar pe care se pare ca n-o mai intereseaza nimic
nici macar ca ar putea sa vanda la preturi mici minicactusii pe care de altfel ingrijitorii ii arunca
(multi oameni ar putea fii facuti fericiti in acest mod)