Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

GetaV


gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

GetaV


gabriela jalba

Ce??!!! doar n-a dat cu batul!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

muma padurii

Anunturi
Evenimente:

EXPOZITIE DE PLANTE EXOTICE

Gradina Botanica "Anastasie Fatu" a Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi organizeaza, in perioada 6-28 februarie 2010, expozitia de plante exotice ,,MESAJE CU FLORI". Evenimentul, care se repeta an de an, a devenit o adevarata traditie pentru comunitatea ieseana.

Expozitia, o adevarata oaza exotica, cuprinde diverse specii si soiuri de plante decorative: orhidee, crotoni, begonii, ferigi, peperomii, ficusi, dracene, acalife, bromelii, precum si numerosi bonsai. De asemenea, vizitatorii pot admira o gama variata de aranjamente florale cu azalee, camelii, orhidee, fresii, floarea flamingo, crinul pacii si crinul de iarna.

Colectia de azalee si camelii, flori de o frumusete rara, va fi punctul de atractie al expozitiei. Azaleele sunt originare din Orientul Indepartat (China, Japonia, Coreea). Considerata cea mai frumoasa floare a iernii, azaleea incanta privirea prin florile de diferite culori (rosu, corai, lila, violet, roz, carmin, alb). Camelia, originara din regiunile tropicale si subtropicale din Asia de Sud-Est, China si Japonia, oarecum diferita fata de azalee, o egaleaza in frumusete si rafinament, prin tonurile de rosu, roz si alb.


In colectia Gradinii Botanice din Iasi exista 35 de soiuri de azalee si 12 de camelii. Cele doua specii au nevoie de o ingrijire speciala, deoarece prefera temperaturile scazute, motiv pentru care infloresc numai în perioada sezonului rece, iar odata cu venirea primaverii intra intr-o perioada de "repaus".

Sera Expozitionala va fi deschisa zilnic pe parcursul celor trei saptamani, in intervalul orar 9.00-16.00. Pretul unui bilet este de 5 lei.

Persoanele care doresc sa realizeze fotografii sau inregistrari video vor achita o taxa de 25 de lei, respectiv 100 de lei.


gentiana


gabriela jalba

M P,daca spre sfirsitul lunii te intorci acasa,putem face o intilnire la sere pe 28 (duminica). Deja am mai vorbit cu fetele la telefon.Ele vin. Ce zici?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sophia

daca mai e loc vin si eu!!! daca e vremea buna scot copiii la  gradina!!!!

GetaV


gabriela jalba

Quote from: sophia on February 08, 2010, 07:53:14 PM
daca mai e loc vin si eu!!! daca e vremea buna scot copiii la  gradina!!!!

Ok,Sofia !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Doamnelor, va doresc vizionare placuta ! Da' 100 lei taxa pt o inregistrare video ..... pentru 35 de azalee si 12 camelii ...  8)

stefana

Poti filma cu camera foto si zici ca faci poze ;D

gabriela jalba

si chiar nu sta nimeni sa te pazeasca de faci foto sau nu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

adica doar sa ma duc sa ma belesc la 35 de flori si sa mai dau si o caruta de bani pt diverse chestii care or sa le mai inventeze?
daca erau seriosi faceau expozitie cu vanzare
aratau mama si-tzi vindeau pui(bineinteles sub pretul din marketuri pt camelii)
ma gandesc ca io avand doar vreo 7 camelii si vreo 10 azalee si rododendroni ar trebui sa pun taxa proportionala
(deja ma apuc de tiparit belete)
oare MP v-a anuntza "expozitia" pe forum sau o sa fie "zburatoare"? ::)
hm sa ma gandesc  cat sa pun si taxa de pozat(p-aia sigur o pun mare ca o sa vretzi sa pozati orhideele stefanei si imi cere si ea "drepturi de autor")

muma padurii

Am omis sa precizez ca textul despre expozitia Gradinei Botanice din Iasi este extras de pe site lor.
La sfirsitul lunii ma pregatesc intens pt. "Expoflowers"- Expozitia Internationala de Horticultura si Amenajari Peisagistice de la Romexpo ( 4.03 - 7.03 ).Va recomand evenimentul cu multa caldura.
Dupa aceasta, direct de pe Otopeni ma intorc acasa.

penelopa

Având în vedere că evenimentul are loc în martie  :( ........... într-adevăr, avem nevoie de "multă căldură". ;)

simonaelena

     Deoarece acesta este un topic de "Bun venit" si pentru ca Mumei Padurii i s-a urat bun venit, cred ca restul discutiilor mai mult sau mai putin ironice cu privire la locatia unde se afla/nu se afla aceasta ar trebui sa se desfasoare in alta parte. Percep anumite intepaturi care deranjeaza si mai mult decat atat, MP se straduieste sa le intretina. Haideti sa nu acordam acestei situatii ai multa atentie decat merita.
    MP daca esti de buna credinta si esti intradevar cine spui ca esti, poate ai sa raspunzi invitatiei fetelor de a va intalni la Iasi. Altfel ne vei intari convingerea ca nu esti altul decat Mihail. Oricine ai fi, din punctul meu de vedere esti binevenit(a) atata timp cat nu starnesti zazanie.
Personal nu ma intereseaza veniturile si cheltuielile tale si daca doresti sa le impartasesti cuiva ai putea sa o faci in privat. Sunt si altii cu situatie financiara buna si nu isi arunca bunastarea in fata nimanui.
   

muma padurii

Eu am fost politicoasa,doar am raspuns.
Sint deacord cu o parte dintre observatiile dvs. :D
(este foarte greu ca sa lucrezi printre straini, esti  tratata de multe ori "de sus", sau primesti avansuri discrete.Cistigurile sint relative)

penelopa

De ce nu se mai poate glumi pe acest forum  ???
Să fi dispărut, în totalitate, simţul umorului  ???
În acest caz,  nu simt decât  un gust amar! >:(

BUN VENIT,  tristeţe!

muma padurii

Am raspuns in alt topic de ce sint ocupata la sfirsitul lunii.In schimb, o intlnire la Romexpo ar putea fi interesanta.

simonaelena

Pene, iarta-ma, nu am perceput nicio gluma in raspunsurile MP. Daca as fi gasit m-as fi amuzat. Sau poate azi sunt blonda.

Mihai

Da,ar fi interesanta intalnirea numai ca ......pe site-ul lor scrie ca s-a amanat expozitia .
http://www.romexpo.ro/expoflowers/

bella_donna

Quote from: simonaelena on February 09, 2010, 02:33:00 PM
   Personal nu ma intereseaza veniturile si cheltuielile tale si daca doresti sa le impartasesti cuiva ai putea sa o faci in privat. Sunt si altii cu situatie financiara buna si nu isi arunca bunastarea in fata nimanui.
 
O fi chiar singura?

bella_donna


stefana

S-or fi gandit si ei ca iarna nu ne lasa pana prin aprilie ;D ...
O sa merg sigur la expozitia asta, am fost si la Indagra din toamna (de am vazut tot soiul de rase de galinacee si altele  :D), cu atat mai mult sunt nerabdatoare sa vina luna mai  ::)
Ia uitati ce tematica interesanta se anunta
1.AMENAJARE SI INTRETINERE GRADINI, TERASE, BALCOANE, PERGOLE
1.1.ARANJAMENTE FLORALE
1.2.ARBORI SI ARBUSTI ORNAMENTALI
1.3.SEMINTE DE FLORI SI GAZON
1.4.TRATAMENTE FITOSANITARE
1.5.UNELTE, PRODUSE INGRIJIRE HORTICULTURA
1.6.MOBILIER GRADINA
1.7.ORNAMENTE GRADINA
2.ARHITECTURA PEISAGISTICA s.a.m.d....

Banuiti ca eu merg doar sa casc gura ;D
Nici lalelele de la Vio nu le-am dus in gradina :D tot in ghivece pe balcon sunt  puse.