Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Eu n-am incercat, inca, aceasta aventura: 3D   ;)
Deci, voi merge la cinema sa-mi testez simturile, cu atat mai mult cu cat sunt o fana SF. ;)

cara

doteaza-te cu antifoane daca vrei sa mai auzi soaptele de iubire ale colegului dupa aceasta experienta si rezerva-ti un loc pe strada de vis-a vis de cinematograf  :D

vernil

Nici eu nu suport aventura 3D, am vizionat "Avatar" dupa o copie pusa la dispozitie de un site. A fost perfect  :D  Si nu se punea problema biletelor la cinema sau a banilor ... 

gabriela jalba

Pene,du-te de vezi!!! As experimenta si eu,dar mie chiar imposibil!!! Trebuie sa-mi povestesti cind ne intilnim.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: cara on January 03, 2010, 11:20:08 AM
doteaza-te cu antifoane daca vrei sa mai auzi soaptele de iubire ale colegului dupa aceasta experienta si rezerva-ti un loc pe strada de vis-a vis de cinematograf  :D
In acest caz, am sa vizionez filmul de vreo 3 ori, fara antifoane  :D :D

ozimandias

Dragelor, eu sunt o rezistenta  :D Ma duc la filme cu fiica mea. 3D, ne 3D, acum imi spune ca nush care cimenatograf e 4D...  ;D
Ce-i drept, cateva ore dupa nu aud chiar perfect, insa imi plac filmele. Mai ales cele de desene animate. Am vazut unul cu niste albine  :D Cand plecau albinele din stup ti se facea pielea de gaina  :D Dar frumos (mai ales ca era si cu o florareasa care avea orhidee  :D ).

Acum, vorbind serios, e o experienta sa vezi un film bun la un cinema bun.
Dar, inainte de Craciun am fost la unul de m-am imbolnavit de nervi pana s-a terminat. Doar floricelele m-au tinut pana la sfarsit. Si le mestecam cu niste nervi...

simona72

de unde pot cumpara macrame

vernil

Quote from: simona72 on January 03, 2010, 04:25:50 PM
de unde pot cumpara macrame

Se gaseste la raioanele de mercerie (ace, nastrui, bumbac, lana etc). Vrei sa ma uit prin magazine dupa macrame ?

gabriela jalba

Quote from: simona72 on January 03, 2010, 04:25:50 PM
de unde pot cumpara macrame
Simona,te referi la fir pentru lucrat macrame,sau la macrameuri?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona72

fir de lucrat macrame.dar alb sau am vazut la cineva care a venit din tari staine ,o cutie cu macrame colorat.nu stiu ce ma apucat cred ca am asa o doaga.vreau sa fac ceva de martisor cum se zise hand-made.sa nu radeti.am vazut pe net fluturasi,floricele din macrame si vreau sa fac si eu.va rog sa va uitati sau daca e cineva care vinde pe net si este sursa sigura sa imi spuneti.

gabriela jalba

Simona,pt artisoare ar trebuii sa fie fir foarte fin,gen ata. Si poti lucra cu coseta cea mai mica cu fir de ata. Si eu am facut chestii din astea in tinerete.Faceam  floricele mici,palariute. Nici nu-ti trebuie multa ata. Poti gasi si mouline subtire(din jurubita) ca sa lucrezi. Doamne ce dor imi e sa fac si eu de astea....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona72

http://i268.photobucket.com/albums/jj12/inger7/Frumuseti/bc57scd.jpg
cam asta vreau sa fac si nu numai.
macrameul alb este mai subtire dacat cel obisnuit.la noi nu se gaseste nici papiote decat sambata cand este targ si este un fir foarte subtire.cred ca imi trebuie zeci

Marmoset

simona72, am impresia ca ala e fir de bobina alba, din bumbac, sunt ghemuletzele acelea cumva rotunde, care au o eticheta in forma de banutz in capetele de sus si de jos. Daca vad, prin mercerii, te anunt.

gabriela jalba

Simona,ala e fir de ata normal,si fluturasii nu sint macrame,ci sint lucrati cu croseta. Tehnica macrame e altceva.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona72

da cu croseta sunt lucrati, ca pe vremuri cand aveam 20 ani ma invatat mama sa fac fete de masa din acela cu model si lipeam snurul care la randul sau era facut din macrame si etc.lanseta sau laseta se numea.am abandonat pentru ca venisera alte vremuri iar tot ce aveam prin casa fete de masa ,mileuri de vitrine le-am dus la tara in saci si au fost suficient de fine sa faca soricei cuibar in ele.acum ma caiesc dar..de

gabriela jalba

Simona fa si pune modelul. Cine stie,poate vin ani mai relaxanti si pentru mine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona72

de unde model.pai crezi ca le mai am.sufetul sau dus.poate mai am la tara dar.. cine stie.

Nicol Caloian

Gabi, daca ai  de gand sa-ti cosi ochii spune-mi cand vrei sa te apuci si-ti trimit si modele de macrame si goblenuri cate vrei. Eu deja pun doua perechi de ochelari asa ca ma abtin.

vernil

Am observat si eu ca a reinceput moda crosetaturilor ... Caciulite si saluri crosetate, nu tricotate, in general pe fond inchis, cu o  multime de floricele aplicate, gen trandafir, in foarte multe culori  ;D Adica fiecare rand de petale o culoare  ;D In trend mai sunt si pernute fantezy, foarte reusite, tot crosetate, cu diverse modele florale sau cu fluturasi, pasarele  :D. Sunt de efect pentru ca pe fond rosu/albastru/verde apare modelul care intotdeauna este alb.
Asa ca stii tu ceva, Simona! Da-i inainte, arata bine fluturasii! Eventual, poti face unii cu fir auriu sau argintiu, insa numai pe margine

Marmoset

Si la ce mare cautare sunt costumele de baie crosetate din macrame!  :)

doina

Quote from: Marmoset on January 03, 2010, 09:24:45 PM
Si la ce mare cautare sunt costumele de baie crosetate din macrame!  :)
Si ce mult dureaza pana se usuca  :P

Marmoset


vernil

Quote from: Marmoset on January 03, 2010, 09:24:45 PM
Si la ce mare cautare sunt costumele de baie crosetate din macrame!  :)

Si cum arata o persoana dupa ce iese din apa imbracata intr-un astfel de costum crosetat  ;D

Marmoset

Eeeee....  :D :D :D :D :D
Eu am vazut si cu captuseala  ;)

costieanuconstantin

feteeeellllloooooorrrrr !!!!, unde va duce gandul si fapta , si apoi dati vina pe noi !!!,hiiiiieeeerraattiiiii ai beep-ului de bagabonti unde va uitati ,ca nu va mai ajunge si satura alea de acasa !!!!!  ;) ;D :-*