Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Salutare! Cand am aflat ce a patit Es, Dumnezeu s-o odihneasca, am inceput sa sun, pe unul, pe altul .... sa fac inventarul, cum zicea Geo! Apropos, Geo, stii de cate ori am trecut prin si pe langa Targu Jiu si m-am gandit la tine ? Am vazut o data o curte plina cu brugmansii si m-am gandit ca acolo stai tu 
Deci, cineva a avut ideea de a ne reintalni si ne-am strans, in viteza, cateva persoane! La Geta Buican (a avut si ea incercarile ei) ne-am adunat Penelopa, Myosotis, Stefana, Ani din Braila impreuna cu Sinefta - Sini, tot din Braila.
Ca tot crestinul, am aprins o lumanare si am spus o rugaciune pentru toi cei cunoscuti pe forum care au plecat dintre noi. Apoi, am incercat sa reluam firul de acolo de unde s-a destramat .... fiecare a facut-o in felul sau, dar fiecare a avut inima plina de iubire si intelegere.
D-aia ma gandesc ca niciodata nu exista doar rau sau doar bine. Sunt atat de strans lipite una de alta, incat intotdeauna - viata a demonstrat-o - dupa ploaie vine soare! Si mai cred ca viata nu se termina aici, pe acest pamant, in aceasta dimensiune.
Sa ne revedem cu bine, cu totii! Nimic nu e intampator si nimic nu se pierde! :yrk

vernil

Revin, stie cineva ceva, orice, de Gentiana ?

Penelopa

E o lalea eleganta si te reprezinta... nu trebuie s-o schimbi!

Penelopa

Quote from: Penelopa on July 04, 2019, 10:16:40 PM
E o lalea eleganta si te reprezinta... nu trebuie s-o schimbi!

Mă refeream la tine, Gabi Jalbă, dar Mariana a fost mai iute de mână și a postat mai repede ..  :)

Penelopa

Quote from: vernil on July 04, 2019, 06:07:01 PM
Revin, stie cineva ceva, orice, de Gentiana ?
Încă de atunci, când eram în relații bune cu Gențiana, spunea uneori, mai în glumă, mai în serios, că are ... cancer la cap!!!! :'(

geodezia

VERNIL nu stau in tg jiu eu in ticleni na ziua la servici pina la ora 6 simbata duminica pe acasa
brugmansiile sunt in spatele casii in fata nu am decit putine flori alea pe o parte si alta
mai mult palmieri
na sanatoase sa fim numai c ala mine lipseste cu desavirsire
aseara vorbea cu Gabi am mincta niste brinza cu rosii si mi sau umflat picioarele butura
of abia ma puteam misca de durere
asa ca am tras o inghititura de sare amara si am dat afara tot
naspa nu va pot zice cidn nu esti santos
nu mai ai chef de nimik
acum arcoxia pt solduri si articulatii
ma mai pus pe picioare cit de cit
in rest baba

vernil

Salutare ! Geo, multa sanatate iti doresc! Si o zi frumoasa tuturor! Sa ne revedem cu bine!, zilele astea am muuuulta treaba si nu stiu daca pot intra pe  forum.

simonaelena

Pene, lui Vio trebuie sa-i multumesc
Ideea este ca acum nu mai tin minte daca il mai am. Anul asta a fost cam agitat pentru mine si nu am putut sa savurez frumusetea irisilor

gabriela jalba

Quote from: Penelopa on July 04, 2019, 10:16:40 PM
E o lalea eleganta si te reprezinta... nu trebuie s-o schimbi!
Mulumesc !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Quote from: geodezia on July 05, 2019, 10:59:03 AM
acum arcoxia pt solduri si articulatii
E buna de ceva ? As incerca, dar am luat si aruncat tablete ca nu-s bune de nik. Mai iau cite o doreta din cind in cind. Am invatat sa traiesc cu durerea. Doar cind e prea rau de-mi curg lacrimile,recurg la pat si tablete.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Buna dimineataaaaaa! O duminica superba sa aveti!
Eu acum imi iau cafeluța si fug afara intre flori.

gomez99

azi e zi de gradinarit
am de dezburuienit, tuns trandafirii si curatat prin jur. sper sa imi ajunga ziua
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gabriela jalba

Quote from: simonaelena on July 07, 2019, 09:46:02 AM
Buna dimineataaaaaa! O duminica superba sa aveti!
Eu acum imi iau cafeluța si fug afara intre flori.
Sper ca ai avut o zi super. Eu abia acum, pe seara am reusit sa fac o inspectie pe gradina. Asta prin burnita de ploaie,ca ba ploua serios, ba o tine intr-o pulbere,care oricum te uda.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Quote from: gomez99 on July 07, 2019, 10:28:56 AM
azi e zi de gradinarit
am de dezburuienit, tuns trandafirii si curatat prin jur. sper sa imi ajunga ziua
Cu trandafirii am terminat, dar restul gradinii...Mi-ar trebui o sapamina -  sa fiu puternica, sa nu fac altceva .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Penelopa

Bună dimineața, la început de săptămână! Și eu am grădinărit în we, că atunci am și eu mai mult timp pentru plante.
Mă uitam așaaaa, prin grădină, și am realizat că, aproape de la fiecare dintre prietenii  de pe forum, care au plecat, am câte ceva:
- Sica - am un smochin mare, pe care ea și soțul meu l-au dezgropat când am fost la ea, în Timișoara, cu mulți ani în urmă... Sper ca Florin să se fi întâlnit acolo, în Rai, și cu Sica....
- Attila - am bambus italian, care s-a făcut uriaș și o Aucuba cu picățele...
- Es - Yucca de grădină, o plantă care seaamănă cu sânzienele de cultură și, binențeles, câțiva trandafiri...
Nu trec vreodată pe lângă ele, fără să  nu-mi amintesc de prietenii dragi!

vernil

eu am scapat de dureri articulare cu tamaie

vernil

Quote from: vernil on July 08, 2019, 01:06:52 PM
Quote from: gabriela jalba on July 05, 2019, 07:35:22 PM
Quote from: geodezia on July 05, 2019, 10:59:03 AM
acum arcoxia pt solduri si articulatii
E buna de ceva ? As incerca, dar am luat si aruncat tablete ca nu-s bune de nik. Mai iau cite o doreta din cind in cind. Am invatat sa traiesc cu durerea. Doar cind e prea rau de-mi curg lacrimile,recurg la pat si tablete.

Eu am luat anul trecut tamaie, din aceea alb-gabuie, unii ii spun smirna. M-am interesat inainte, am citit foarte mult, am observat ca in toate alifiile carora li se face reclama este trecuta tamaia (boswellia). Este un foarte puternic antiinflamator, ajuta la dizolvarea anumitor pietre la rinichi si vezica biliara si, foarte important, in cazul celor ce au avut mici accidente vasculare, are proprietatea de a aduna sangele din creier, il restrange. In acea perioada faceam analize si mi se spunea mereu ca am atat de mult namol la vezzica biliara ca voi ajunge la operatie! Rinichii erau plini de nisip, aveam steatoza hepatica, dureri articulare .... asta  pe langa tensiune crescuta si care scade si creste cand vrea ea .... mai ales cand se schimba vremea ....
Atunci am spus ca imi bag picioarele in toate pastilele lor care fac bine intr-o parte si lovesc in alta - am facut guta de la pastilele de tensiune -  am citit si discutat cu diferite persoane (o vecina care a trait la Moscova 5 ani si a cunoscut persoane care luau tamaie pentru diverse afectiuni din cele enumerate mai sus, am vorbit cu doctorita de familie care mi-a spus ca este un foarte puternic antiinflamator).
Am luat asa : o saptamana in fiecare zi cate o bobita mica (cam 1/2 cm diametru), pe stomacul gol, incercam sa beau 2 cani mari cu apa in timp ce luam tamaia. Dupa o saptamana am luat alternativ, o zi da, una nu, timp de 3 saptamani.
In primele zile am avut mici stari de greata (poate doar ca ma gandeam la asta), dar dupa aceea a fost super!
Dupa aceasta luna de tratament, am facut eco, spunandu-i doctoritei de la spital ce am facut, imediat a vrut sa verifice. Totul era curat, vezica biliara, rinichii. Eu care abia ma miscam iarna din cauza durerilor articulare, nu am mai avut nici un fel de durere. Este foarte adevarat ca am consumat si gelatina alimentara, dizolvata in apa. Asta este buna pentru refacerea articulatiilor. Gelatina luam cam de 3 ori pe saptamana, o luna.
Daca aveti curaj, incercati, eu am facut-o si nu regret! Ma gandesc ca in septembrie sa mai fac o cura de 2 saptamani cu tamaie.

gabriela jalba

Multumsc pentru sfat, Vernil !!! Si eu iau gelatina dar cu un  alt program. Timp de 30zile cite 10gr/zi (5 dimineata si 5 seara ). Apoi pauza 6 luni. Cu coloana am probleme. In rest slava lui Dzeu !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Am avut parte de o experienta terifianta! Din aia care nu te asa sa dormi noaptea ... te pune pe ganduri toata viata....

Anul trecut am promovat o firma a unui tanar, Alex, atunci nu il cunosteam deloc, doar m-am bucurat ca aduce hoya in tara. Este vorba de Succulent garden. Am primit cateva palme pentru aceasta promovare a firmei. Am facut-o pentru a-l ajuta pe el, fiind tanar, dar si pentru a ne ajuta pe  iubitorii de hoya. Va dau cuvantul meu de onoare ca nu l-am cunoscut si nu am stiut absolut nimic despre el. Absolut nimic. Doar l-a, rugat sa aduca hoya in tara, daca poate. Si aduce mereu.


Azi trebuia sa iau plantele aduse de Alex, de la Succulent Garden, dar nu mai stiam adresa firmei. Stiam ca e pe undeva prin Grivita. Am cautat pe net si am gasit o adresa pe o alta strada, din sectorul 2 si gandul meu, de fapt, sufletul meu, s-a dus la Einsteinitza - Es, ea locuia langa strada Ritmului, in sectorul 2. Dar eu stiam ca Succulent Garden e in Grivita!  Am aflat in sfarsit adresa corecta, iar cand am ajuns in Grivita, primul lucru pe care l-am intrebat pe Alex,  a fost daca o cunoaste pe Einsteinitza, adica Corina Simionescu . Mi-a spus simplu ca da, a fost mama lui .... Am incremenit .... intelegeti ce am trait eu azi, si acum sunt toata infiorata de cele petrecute. Nu stiu ce e, sincronicitate, intuitie, a vrut Es sa ne reintalnim ... dar a fost una dintre experientele acelea care te marcheaza !

eu, anul trecut, ma luptam sa il ajut pe Alex sa aduca hoya in tara, nu stiam absolut nimic despre el, cine este si nici cu ce se ocupa. Acum stiu, este peisagist, asa cum si=a dorit mama lui. Corina, ai un baiat minunat! Dumnezeu sa te odihneasca in pace!

Penelopa

Mariana, nimic nu este întâmplător! Se spune că sufletul unui om plecat dincolo, încă mai călătorește 40 de zile prin lumea în care a trăit!!! :'(

gabriela jalba

Vernil..., cred ca ai ramas statuie !! Eu stiam de ei. Anl trecut, in aprilie am cistigat un concurs initiat de ei si am primit o plantuta ( a fost mina lui Corina !! ).  Geodezia si-a comandat multe de la ei si i-au adus.
Nu stiam ca aduc si hoya.
Sunt baieti ok !!!
Corina va ramine in sufletul oricui a cunoscut-o .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Buna dimineata !!! Se anunta o zi buna de treaba,adica racoroasa si totusi e soare. Sa aveti si voi o zi buna !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Bine ca stiu de el. S-ar putea sa aiba un client in plus

gabriela jalba

Sunt seriosi si cind le ceri ceva ce nu au, se zbat si iti aduc. E bine sa intrebi totusi  de pret.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: gabriela jalba on July 10, 2019, 08:56:24 PM
Vernil..., cred ca ai ramas statuie !! Eu stiam de ei. Anl trecut, in aprilie am cistigat un concurs initiat de ei si am primit o plantuta ( a fost mina lui Corina !! ).  Geodezia si-a comandat multe de la ei si i-au adus.
Nu stiam ca aduc si hoya.
Sunt baieti ok !!!
Corina va ramine in sufletul oricui a cunoscut-o .

Anul trecut nu stiam cine e, am vrut sa il ajut,  fiindca si el ne ajuta pe noi ... Eram in usa apartamentului cand l-am intrebat pe Alex ... Am plans instantaneu cand am aflat ca e baiatul Corinei!
Aduce plante sanatoase si deosebite, unele sunt mai scumpe, ca hoya e scumpa oriunde in lume, vine din Thailanda, Indonezia .... Acum de exemplu are hoya Keryy variegata, e superba si ieftina.