Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Lasa ca saptamana viitoare ninge, asa ca mai ai timp! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Optimol am dat şi eu acum 3-4 ani.... e foarte bun.
Am scăpat de viermii-sârmă cu el.

Radu

Un 1 Martie şi o primăvară frumoasă, tuturor.  +rsp

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

martisor
un Martie frumos si de la mine

Trofin Petrina

O primavara minunata si senina!  :x
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

geodezia

multumim
nu stiu cum este la voi da la mine ploua si ploua si iar ploua

einsteinitza

Totul e sub zăpada, de abia acum s-a oprit de azi dimineața!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ioi cind am auzit la tele ca ninge am zis ca e gluma dar tu imi confirmi ca nu este
mai bine sa nu ninga sa ploua ca trebuie sa imi vina de la MAria niste plante marti cadouri pentru cumnate

Radu

La Roman, mai mult un fel de lapoviţă spre ploaie măruntă... Nici prea frig nu e (acum sunt 3-4 grade) şi nici vântul nu a exagerat deloc.
A udat însă binişor şi plănuisem ca mâine să ies să lungesc solarul şi să-l mut pe alt loc, să las pământul ăla să mai respire. Deh... tura viitoare de-acum.   ;D
Seara asta semăn seminţele de vinete, tomate şi ardei iute în caserole.  :D :D :D

geodezia


Radu

La mulţi ani doamnelor şi domniţelor.  :x

anasstasia

Multumim!
Doamnelor, ce va fac rasadurile?

geodezia



einsteinitza

Mulțumim frumos, ce atent ești!  +apl

Răsadurile de roșii la mine sunt in proces de mutare in paharele. Eu le-am acut foarte înghesuite in pri a faza, un fel de Padure, acum le mut . Le ajunge cât au stat.
Răsadurile de ardei iuți sunt o frumusețe, dar nu au intrat încă la mutat la păhărel fiindcă au ceva mai mult spațiu.
Răsadurile de vinete sunt mai încete. Celelalte zarzaverzele sunt deja in solar la călit! Sub agril.
Tu cum stai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

La mine a rasarit varza, busuiocul si telina de frunza si de radacina. Ardeii, vinetele, mararul, tarhonul, pastarnacul inca dorm. Merg incet pentru ca le tin in frig.
Salata am pus-o ieri. Restul saptamana viitoare.

claude

Anas, doar nu ai facut rasad de pastarnac?  +hypno   Din ce stiu eu, e chiar mai rezistent la frig decat morcovul, se seamana deodata cu acesta primavara sau merge semanat chiar de toamna. Germineaza parca deja pe la 2-3 grade, se seamana direct in camp!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Ba da, am pus de curiozitate. Ca la tara nici nu stiu daca mai apuc cu timpul asta tampit. Am pus doar in cateva alveole.

einsteinitza

Anas, radacinoasele nu merg replicate, se bifurca rădăcina si nu mai merge in jos! Nici o rădăcinoasă nu suporta răsădirea! Tu ce, nu ai de munca? Nici salata nu ai de ce sa o faci răsadurile, te crezi neam de chinez? Daca semeni salata devreme sau chiar de toamna nu ai probleme cu ea! Răsare in grădina si apoi o raresti. Salata se face rasaduril doar daca vrei sa o pui in solar!  La fel țelina de frunze, nu merita munca, mararul tarhonul, nu te complica, e munca de chinez si complet inutila!
Încearcă sa pui de toamna morcov, păstârnac, salata, ceapa, usturoi si spanac. Ai sa vezi ce rezultate bune o sa ai. Si la fel cu pătrunjelul. Tarhonul e peren, leușteanul la fel, cu o tufa ai an de an, nu iți trebuie rasad.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Am vrut sa am pentru la bloc. Am semanat salata, mararul, tarhonul, busuiocul pentru a le tine la bloc, nu le voi planta la tara. Voi pune si la tara direct in brazda, insa pana ajung eu la tara vreau sa mananc salata sanatoasa. Ma gandeam sa pun si ridichi la bloc dar am zis ca nu merita munca  :D

einsteinitza

Atunci fa altfel. Eu asa făceam pana am facut solar. Cumparam doua trei tipuri de salata, câte un plic de rucola, spanac, mizuna, pătrunjel, sfecla Apoi le amestecam si semănam in patru jardiniere , amestec, puse la geam. Pe măsura ce se îndesesc, culegeam pe sărite rozete de spanac, salata, sfecla, etc, si rămânea loc pentru ele sa crească.  Aveam salate trei patru luni iarna din jardiniere!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Brr, ce primăvara, cred ca cine iarna. De dimineața era mai călduț, apoi a început un vânticel rece si a scăzut temperatura, nu înțelegeam de ce îmi îngheață urechile! +hypno si a început o mazariche alba, de nu îmi venea sa cred! Credeam ca o sa am chef de pus câte ceva prin grădina, aiurea, stau lângă soba si gătesc! E mai bine ca afara! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

La noi nor si dureri de oase.

Radu

Nori şi la Roman dar călduţ... 12 grade.  ;D
Trebuie să ies să semăn mazărea şi morcovii.  +dns