Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

 =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
cum sa nu ... pai ce sa ii faci i-a luat pe nepregatite
oare cind vor fi si ei pregatiti
ca sa va incalziti
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202936875201244&set=gm.643104412414358&type=1

anasstasia

Ma bucur tare mult ca este zapada! Plantele aveau nevoie de precipitatii. Sa ninga zic!
Sper ca toata lumea este bine si nu a ramas nimeni inzapezit.

gabriela jalba

Geo, zici ca-i o dalie !!!! Frumos!!! Ai si de asta ?
   La noi e zaada maaare si ninge, ninge !!! Zau ca nu se supara nimeni! Poate pune zapada si de doi metri ca tot nu-i prea mult.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

ba mai de graba un joc oregami
il am dar dezavantajul este ca el  creste mic nu s-a miscat de la 2 crecute de cind l-am pus si are vreo 3 ani ma gindesc ca nu l-am pus bine o avea aceleasi pretenti ca munsteadul ca si ala a stagnat pina l=am mutat
imi e si frica sa il mut ca e mic mic mic
no tu  nu te uiti la mine in album ca am vreo 200 de rose
adevarul ca nu prea le-am pozat anu trecut  din lipsa de scula da anu asta voi face la poze sa umplu sunphoto si fiecare floare cu linkul ei
asa sa ma invat minte

roxanicibogdanici

La voi o fi mai frumos. Pe la mine ne pregatim de cod rosu, bate vantul foarte tare si ninge abundent !!!  Dimineata am vrut sa fac putina miscare si sa curat de zapata terasa din spate . A fost o munca inutila s-a depus la loc in maxim o ora .Cand ma gandesc cata zapada va fi de lopatat in curte ...

anasstasia

Ce frumos e si la tine!!! Iar trandafirasii stau sub paturica!

einsteinitza

Da, e foarte frumos! O zapada buna si temperaturi civilizate. Ideal pentru iarna!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

tu Roxi sa mai dai cite un semn de viata ca ce este pe la voi e naspa
no uite cum e la mine
eeee iarna iar
ce bine imi pare ca facui poze
mai pun
si niste putori in virfu paturlui ca nu ma pot abtine care ma privesc cu ochii nevinovati dupa ce au halit sulul de hirtie si au insirat semintele

Ionela

Iarna autentica... cu pisici acolo unde trebuie ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

da ma ajuta cu rasadurile adica mi le scot din pungi semintele si mi le insira prin casa  =)) =)) =))
dupa care urmeaza topaiala pe linga mine cu injuraturile de rigoare masa si culcusul
acum le dau 2 cremvursti ca doar nu o sa bag doar eu in gura ... :x :x :x :x :x :x

einsteinitza

Vreme de stat sub plapuna cu foc in soba!
Ieri am avut atmosfera, ca am aprins toate lumanarile, s-a oprit curentul toata ziua aproape . Asa ca, noroc cu lumanarile !
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Geo, tiganul tau,zici ca-i Blaky al meu. Numai ca Blaky e mare tare.
Es si eu am avut acum cite zile o seara cu luminari. Acuma nu ma deranja. Putea sa tina toata noaptea. Dar nu bine ma obisnuiam cu ele, ca venea lumina. Imi ziceam ca gata, si in urmatoare jumatate de ora iar se stingea pentru mai mult timp, cit iar sa aprind luminarile...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

In sfarsit e iarna si la noi , cu zapada .Ce imi place !!!! chiar daca a fost ceva de curatit ca a nins destul de mult , dar incomparabil totusi cu ce e in sud

roxanicibogdanici

Mie nu imi place deloc !
Vorba aceea : de iarna te saturi in doua zile e foarte valabila pentru mine ! Am reusit sa facem curat in curte cu pretul unei febre musculare strasnice dar cand ma gandesc ca mai urmeaza o repriza de zapada anuntata cu troiene chiar mai mari ma ia cu groaza.

einsteinitza

Interesant, cat de mult depinde de perspectiva. Eu nu as da zapada asta pentru nimic pe lume! Parca fiecare ramura arata genial acum! Poate e si faptul ca eu sunt "de iarna" , m-am nascut iarna! Omul de zapada, bataia cu bulgari , saniusul, chiar si datul la lopata pentru mine e ceva placut si amuzant!
Oricum, toata atmosfera asta de ceva neplacut o creeaza si presa. Poate ati vazut filmuletul cu iarna din 1969 care circula pe internet, o cu totul alta abordare.
Uitati-va la batraneii din prima parte, care curata trotuarul, imi aduc aminte genul asta de eleganta!

http://bps.britishpathe.com/hls-vod/flash/00000000/00090000/00090455.mp4.m3u8
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Si eu iubesc iarna. Desi prefer de cativa ani inceputul verii cand trandafirii sunt in primul vad de inflorire, zapada este esentiala pentru hidratarea lor. Eu imi doresc sa ninga pe o perioada cat mai lunga deoarece au intrat in iarna deshidratati si in plus o mare parte din iarna nu au fost precipitatii. Iar pomisorii mei plantati in toamna se bucura de plapumica. Sper sa supravietuiasca cu totii avand in vedere lipsa precipitatiilor pana la aceasta ninsoare.

gabriela jalba

Chit ca-s " de primavara", acum ma bucur fooaaarteee mult de iarna. Pamintul multumeste!!! Si dupa atita vreme incerta, acum simt bucuri stabilitatii, si parca chiar imi place sa hibernez.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Chiar daca nu ne place prea multa zapada,trebuie sa fim multumitori ,ca semintele vor avea putina apa si plapumioara pina sa vina gerul din februarie sau din martie,ca nu se stie niciodata.Copiii mei erau nemultumiti ca nu au zapada de sarbatori,acum au zapada din belsug dar tot nemultumiti sunt :D :D
Noi ,mai maturi ,stim ca zapada e binevenita ,chit ca te leaga de maini si de picioare ,sa stai in casa,dar fiecare gaseste cite ceva de facut.De ex,gasesti seminte care nici nu mai stiai ca le ai ;D ;D

einsteinitza

 ;D
Si faci planuri, ai timp sa te gandesti, mie vara asta imi lipseste, timpuls a imi pun gandurile in ordine!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

Eu nu vorbesc de " beneficiile" zapezii in mod special si mai putin a iernii ca si anotimp  dar dupa o zi cu troiene de 2 m nu mai ai timp nici sa bei un ceai in voie dar sa mai faci planuri.

claude

Mie nu prea mai imi place iarna, e prea lunga, daca ar tine doar o luna as zice ca-i perfect, dar asa... ;D   Dar totusi m-am bucurat de zapada asta pentru ca deja eram exasperata de noroi! In plus, aspectul practic al acesteia, adica aportul de apa pe care-l aduce solului cand se topeste, primavara, este foarte bine-venit. Pe langa asta imi era si teama ca daca ramane cald incep sa se umfle mugurii la pomi si arbusti si pe urma da vreun ger de rade tot.
Asa ca pana la urma e binevenita, mai ales ca la mine nu au fost probleme, cu viscol si alte suparari.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Oioioioioi, acum m-am uitat la prognoza meteo extinsa, pe marttea viitoare la mine se prevad  -19 grade  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si la noi ceva de genul asta, insa nu e o problema acum, ca sunt muntii astia de zapada ;D ingura problema e ca se betoneaza tot, si cred ca de abia in primavara reuseste sa se topeasca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Buna dimineata! La noi, -10 de dimineata. A iesit o idee soarele, cand a fost feeric, acum insa inge cu fulgi mari, de poveste.
Asewara am stat afara pana la ora 11 sa dau la zapada, sa largesc potecile. La ata zapada e, poate prin mai sa scapam! =)) dar e de poveste!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eu am -12, dar si soare. Prin sticla de bucatarie as putea sa ma bronzez  =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=