Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Buna dimineata si Bine v -am regasit!
Nu am murit si nici nu am dezertat! Am avut un sfarsit de vara plin de neprevazute care necesitau gestionare atenta, aproape nici sa dorm nu era timp. Incet incet, lucrurile reintra in normal si am cateva clipe sa si scriu!
Hai, scularea, ati dormit destul! =))
Cam lenesi membrii forumului! Unde sunt pozele de toamna, pozele cu macese ;D, , frumusetile din gradinile voastre, trandafirii cu poze spectaculoase de toamna? Ce retete ati pus peste iarna, ce ati mai onstruit, ei, daca nu dai informatie nu vei primi inapoi!
Claude, Godezia, Gabi, ce rosii ati pastrat ca soi pentru toamna? Eu am ceva preferate, a fost un an bun la legume!
Rux, Gabi J,flor, unde sun  tufanelele, nu v-au inflorit?
Zamfira, Anas, Dalia,  aveti gradini minunate, vrem pozeeee! Macar sa ma bucur de ale voastre daca a mea e in adteptare!, pentru zile mai bune!
Si tuturor celorlalti un gand bun,ma bucur sa va revad virtual!
Uraaa, ce ma. Ucur ca am putin timp!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Ei, da! Chiar o dimineata buna. Foarte buna!

anasstasia

Bine ai revenit! Eu am fost cuminte si am postat ceva poze in galeria mea. Mi-e dor de voi toti...

geodezia

rosii am avut multe anu asta vreo 10 feluri dar nu mi-a placut nici una ca gust ..mari frumoase da gust ciuciu ..am multe seminte da ramin tot la alea mici ale mele
poze nu am facut poate gabriela60 sa fi facut ceva poze ca am avut acelasi feluri de rosii
am fost entuziasmata de ardeii iuti si de cei gogosari asa ca imi voi pastra soiurile de la bunicutz si vinetele

Trofin Petrina

Buna dimineata la toata lumea. Ma bucur sa te "revad" Es  +hug mi-a fost dor de tine :x
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

flordel

Draga Es, tufanelele mele au decedat cu toantele! :D

Rux

Es,bine ai revenit! +hug
Tufanele mele sint  duse. Dar ,in primavara am plantat crizanteme ,care sint pline de boboci . :-bd

P.S. Ce revenire spectaculoasa  a forumului  odata cu revenirea ta ! Ce ma bucur!

paraschivvvv

Bine ai revenit Es si o data cu reantalnirea nostra pe forum sa apara din nou efervescenta.S-a terminat si vacanta ,concediul, a trecut si vara si acum apar problemele cu plantutele.Cum va pregatiti cu ele de iernare?

geodezia

problemele mele  sunt astia 2 razgitit care trec strada dupa mine si imi e frica ca ii omora masinile mai ales ca acum au asfaltat si circula astia ca nebuniii doamne azi iar sezui o juma de ora catarata prin  meri peri corcodusi dupa Pufucu i-am stras o scarmaneala dupa ce trecu stada sa ma tina minte .. printesa dupa escapada de tura trecuta si scatoalcele luate nu mai trecu strada dar pe asta nu l-am scarmanat dar nu scapa azi asa ca sper tura viitoare sa nu ma mai trezesc cu el dupa mine
ieri a stat catarat intr-un corcodus toata dupa-amiaza am fost un pic obosita si m-am dat in pat am vazut-o pe printesa ca tot sarea in brate si pe urma o lua catre usa mai si mieuna pina la urma zic fi-ar sa fii hai sa iti dau sa maninci .. ce credeti m-a dus afara si ala zbiera cit putea din mijlocul corcodusului zbierat e cam mult spus ca el saracu mai mult de hiiiirrr nu prea mirolaie da acum chiar miorlaia ..noroc cu un nene aflat la munca la popa ca s-a urcat si la dat jos mi-a zis ca era de vreo 3 ore catarat in pom si se  zmiorcaia acolo uf bine ca a venit printesita si m-a scos afara 
dupa ce ca ii fac toate voile mai rau decit la copii mici  sa mi-l si omoare astia imi crapa inima
nu preagtesc inca nimik cu plantele le las afara ca le merge foarte bine cu timpul asta rece ..
anu asta am casunat pe hibiscusi mi s-au prins multe crecute trimise de fete iar plantele mature tot asa primite s-au dezvoltata frumos
am primit unul de la Sica si s-a dezvoltat foarte frumos
acum mi-a dat si Gaby din tg jiu citeva creci sper si ele sa se prinda
acolo la Stoina unde sunt acum am descoperit vreo 2 tone de pilitiura de fier ..acum vreo 10 ani au scos tubingul din sonde l-au depozitat si acum  a ramas pilitura pe jos ..asa ca am adunat ca innecata si am pus pe la flori la roze car in fiecare zi cite 15 -20 de kile de pilitura ..
obraznicatura sta acum linga mine chiar dupa scormoneala luata si ma iubeste ma impunge cu labutele sa ma joc cu el
cum sa nu iubesc  bestia  neagra ..
am un hibi portocaliu care are ditamai bobocu gata sa erupa
brugmansiile s-au gasit si ele sa infloreasca ..asa ca nu le bag in casa .. mai stau cuminte cu ele afara
cind am vazut la Doina  din bacau ce frumso i s-a facut agnitusul am purces si eu la tuns pe ai mei si acum sunt tare frumsoi asa aranjati dichisiti
rosele ce sa spun cei th sunt la a 3-4 inflorire iar englezesti la a doua
m-a mincat undeva si am taiat trandafiri de pe spalierul din fata casii ca nu ma mai intelegeam om cu om si muiere cu muiere ce era acolo o gramda de rugi asa ca acum 2 saptamini harst am ciumpavit taiat legat si a cum e jale au rasarit mii de lastari pina in decembrie daca o fi vreme frumoasa iar infloresc rozele elful alb are o minune de floare si am unul grena cu floricele cit capatina de om si e inalt de 3 m nici nu ajung sa tai florile
aseara i-am adus la d-l Pipi o floricica sa il mai sensibilizez si pe el sarmanul ca de la examenele astea i-a albit parul de tot si a ajuns de 50 de kile
cind a vazut cit de frumos este l-au trecut lacramile .. dinsul e mai sensibilicos la frumos

einsteinitza

Ai, ce frumosi sunt toti !
Geo, ce imi lipseau povestile tale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Trofin Petrina

Mai oameni buni, pe la voi tot asa frig e? Oare sa vina iarna din octombrie???  +hypno
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

einsteinitza

Da, din pacate vine chiar ger cateva zile dupa care vin 20 21 de grade. Caldura dupa ger si inainte de ger...nu e prea buna.
A nins la munte si cum vine un vanticel se simte peste gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

am gasit florile bagate in casa d-lui Pipi i s-a facut mila de ele si a chemat aromanii si mi le-au bagat in casa bine sunt si trognita rau de tot adica bolnava rau racita gripata dar aseara dupa 5 coldrexuri transpirai in dimineata asta chiar am chef de viata
mi-au reparat si masina de spalat asa ca acum sunt frech can-can ..gata iar de munca
ca trebuie sa rearanjez in casa florile si mai am citeva brugmansii afara
sunt tare fericita ca 2 brugmansii albe sunt din cele triple .. nici nu visam ca nu mai stiu care de pe unde le-am achizitionat sa imi refac septelul
asa ca acum am alb simplu roz simplu galben simplu roz triplu alb triplu ... sunt o fericita

einsteinitza

La mine nu le-a bagat nimeni in casa, incerc eu azi.
Geo, vreun pui ai pentru mine? De brugmansie?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

pai da ca ti-am scris toata vara ca s-au prins ..acum e naspa ca sunt de juma de m sa vad cum ti le tirmit .. sa-mi dai sdresa im pm ti le tirmit martea viitoare dar fara vas le jumol cu pamint cu tot .. si le invelesc in pungi ..una are flori  =)) =))
asa ti-a fost norocu ca la altii infloresc si dupa 3 ani ..norocoaso

claude

Dimineata ce pare de noiembrie, -3 grade la 8 dimineata, bruma inca nu s-a ridicat nici acum  >:(   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Da, Claude, e frig, e bruma, dar uite cum zboara albinutele mush-ului, din topic in topic sa mai culega ce s-a postat...
Es, am si eu brugmansie alba dubla, iti trimit cu drag, pune-mi adresa in mp.

einsteinitza

Zamfira, imi pare rau dar nu vreau dubla. Vreau numai foarte parfumate! Visez la doua ghivece mari langa terasa unde stam seara.


Si la noi temperaturi negative, bruma groasa...
Pacat ca acum cad toate frunzele, nu apucam prea multa culoare de toamna. Nucii au facut covor de frunze verzi sub ei, nu isi mai arata fata galbena! :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Quote from: einsteinitza on October 05, 2013, 11:36:35 AM
Zamfira, imi pare rau dar nu vreau dubla. Vreau numai foarte parfumate! Visez la doua ghivece mari langa terasa unde stam seara.


A mea este arborescenta, are aproape 2 m si miroase foarte, foarte puternic. Acum e inca in pamant, cand o trec in casa, in ghiveci, trebuie sa suprim florile, asa de puternic este mirosul.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Buna dimineata.
La noi au fost 0grade noaptea trecuta. Din pacate frunzele au cazut cam jumatate dupa gerul de acum doua saptamani si gradina e pe jumatate dezbracata.brrr, se cam aproprie iarna!
Mi-am adus lemne la sobe  si am facut primul foc in casa!

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Arata splendid, mie imi place mult toamna.
Poate nu vad bine, dar ai Kerria inflorita?

einsteinitza

Nu vezi bine, nu am kerria inflorita. Din pacate frunzele au casut destul de brusc, euonymusul nici nu l-am vazut decat o zi roscat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Buna ziua mai pe seara! ;D
Brr, o ceata si o vreme sa nu scoti un caine din casa.....mai aveam de populat sera cu ceva ,orice, nu cred ca mai merge!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

brrrr frig ... frigggggg eu vreau toamna lunga pina in ianuarie ...  +ham +ham