Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

neata  mai tirziu   v-a plouat

claude

Pe mine m-a plouat ieri, chiar la tanc, ca deja incepusem sa dau ture cu furtunul  ;D   Si se pare ca zilele urmatoare se si incalzeste vremea, sper doar sa nu dea in canicula, ca pana acum a fost o vara foarte suportabila  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

yup yup yup ploua si la mine  ca incepusera sa se usuce  aseara am udat si acum ploua

flordel

La mine n-a plouat, va trebui sa ud! :-\

anasstasia

Vara a fost minunata pina acum. Am fost in weekend la tara si toti trandafirii aratau foarte bine. Aproape toti cei plantati anul trecut in toamna au inflorit. Falstaff-ul avea flori, iar el pina acum nu prea a remontat. Iar Edenul are un val 2 uimitor, plin plin de flori.

geodezia

mama ce liniste 
ce ati patit

claude

Nu stiu ce au patit ceilalti, eu sunt usor depresiva din cauza ca nu ma refac chiar repede si bine dupa operatia de hernie de disc... :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Vai de mine, imi pare tare rau Claude....
Sper ca macar tot ce tine de tine sa faci: sa fi cuminte, sa nu faci pe barbata, sa nu te apuci ridici, sa sapi si altele la fel de grave. 
Nu stiu ce sa spun...Iti doresc tot binele din lume.

Es, sper ca si tu esti bine.

coriducu

Quote from: claude on July 25, 2013, 10:37:23 PM
Nu stiu ce au patit ceilalti, eu sunt usor depresiva din cauza ca nu ma refac chiar repede si bine dupa operatia de hernie de disc... :(

Multa sanatate si recuperare grabnica si usoara  :-bd

geodezia

Claudita draga este un doctor din craiova plecat in america il chema Tender Gabriel care vine in tara cu niste aparate de ultima generatie pentru asa ceva nu stiu sa iti explic prea multe ca eu vorbesc cu mama lui care este tot doctorita la pensie dar care iti poate da lamuriri
daca te intereseaza iti dsau tel sa discuti .
ce stiu stiu ca el este doctor neurochirurg si ca aparatele alea repara sira spinarii ca sa zic asa
mama lui imi spunea sa imi pun si eu unu ca am avut deplasate 2 inele da acu sunt bine de la cazatura ailalta la mine aplicindu-se chestia cu cui pe cui se scoate
sanatate

flordel

Claude, imi pare rau ca nu te simti bine, totusi poate procesul de refacere este putin mai lung, mai astepta putin si fii optimista!

Eu nu mai am nici un chef fiindca melcii mi-au mancat toate tufanelele si rasadurile pe care le-am facut, am ramas cu multe locuri goale prin gradina, arata naspa.
Am cumparat cu vreo 2 saptamani in urma niste rasaduri de coleus si petunii, parca sunt incremenite si astea arata rau.
Un artar japonez cu frunze rosii s-a uscat complet acum 1 saptamana, va trebui sa-l scot, m-am muncit cu el 2 ani.
Alt artar si magnolia arata oribil, au frunzele parca parlite, maro pe margine, cu toate ca nu stau in soare puternic. Cred ca se duc si astia.
Cine are tufanele din acelea inalte si poate sa-mi dea si mie la primavara cateva fire sa stiti ca m-as bucura mult, erau preferatele mele toamna si din acestea mai mari n-am de unde sa cumpar.

claude

Multumesc pentru incurajari, oi vedea eu ce va fi pana la urma, cert e ca daca raman cum sunt acum e cam jale  :-\

Flor, imi pare rau de decesele de la tine din gradina, e nasol sa bibilesti la ele si pe urma sa dea coltzu'  :(  La mine arata rau tot, ca am curtea plina de gainat si, mai nou, de pene, ca naparlesc puii mei, pe langa asta au dat iama si in straturile cu flori, e plin de gropi scurmate ca sa-si faca piscina asa ca eu m-am dat batuta  =))
La mine au dat caldurile, de plouat nici vorba, deja am borderou de udari  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

ati

Neata Buna Tuturorii
Vad ca si voi va chinuit cu caldura  oricum vara asta am primit din caldura cred ca si prea mult .
Mi a disparut gazonul si multe plante abia abia au reusit sa supravietuiasca desi zilnic 2000 de litri de apa este distribuita .
Cat despre ploaia mult asteptata doar vise  nu a plout de mai mult de 2 luni  daca nu va ploua cel tarziu an septembrie suntem dusi cu totul  mai o iarna grea ne mai lipseste si ma las de plante .
Sa aveti o saptamana cat mai faina .
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Ionela

Buna dimineata!
Astazi se poate respira in Iasi.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

 :-bd :-bd :-bd
la mine i-a tras un ropot de ploaie de 40 de minute aseara
acum e ok dar cica vin iar 3 zile de prapad

gabi_gabriella

Nici la noi nu a plouat deloc de multa vreme
Se tot pregateste dar nimic :(

paraschivvvv

La noi cald si se anunta canicula.

geodezia

a plouat la mine
la voi
ce ati patit fratilor ?
tot vacanta ?

coriducu

Si la noi  :yrk
Si Sambata noapte si Duminica seara  :-bd

geodezia

cum stati cu recoltele
pina acum am bagat la lada unsertar de vinete plus 14 borcanele mici de zacusca
la rosii am facut vreo 30 kile de pasta si ce mai e prin gradina e jale
am bagat 15 capatini de varza la murat si imi cumpar un butoi  de 80 kile pentru ca am vreo 50 de verze puse pentru tomana asa ca am ce baga in el
un sertar cu dovlecei
un sertar d efasole verdesi morcovi
ardeii capia am facut 6 borcane de 1kil
ardeii iuti o sa am o graoza ca am cumparat din piata 100 de rasaduri am vrut cite 25 de fiecare fel dar acum s-au dovedit a fi iuti plus cei de la bunicutz
asa ca eu stau bine la capitolul pregatiri de iarna cu toate ca am inteles ca iarna va venii ceva mai tirziu
ce ma bucur ce ma bucur ca le va merge mai bine florilor afara o perioada mai mare

claude

Geo draga, cate sertare are congelatorul tau?  :D   Ai pus deja varza la murat?  Si vrei sa mai pui inca 50?  +hypno  Mai da' la voi s-a anuntat foamete? Cine haleste toata varza aia?  :D

Am facut si eu 35 de litri de suc de rosii, 10 kile de vinete la borcan iar maine fac un pic de dulceata de prune, cateva borcanele ca anul asta toate cad jos pana nici nu-s coapte ca lumea asa ca nu vreau sa scap trenul si sa raman fara dulceata

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

Pai am la frigiderul ala mare 2 sertare(este frigider sus  plus lada mica jos ) iar lada  separata are 5 sertare
rosii cred ca o sa mai fac vreo 300 de kile si sincer cred ca tot pasta fac

coriducu

Noi stam destul de bine avand in vedere ca e primul an  :-bd
Doar la mazare suntem nitel deficitari,suprafata semanata fiind destul de mica iar cea de-a doua tura nu s-a facut deloc,adica a rasarit si a dat direct in floare dupa care se usca indiferent cat as fi udat  >:(.Asteptam varza care arata f.bine dar cine stie finalul.
Apropo de congelatorul lui Geo:noi am cumparat acu 2 luni un congelator cu 6 sertare,special pt. tinut ce-i prin gradina  +hypno.Deja e plin iar cel al combinei e si el la fel.Acu bataia e la prune , care s-au facut anul asta din belsug,deci ra curga rachia  +apl
Noi nu avem deloc pomi roditori inca,dar am primit de la vecini tot felul de fructe,iar sotia a pus si gemuri si compoturi.
Azi ne-am hotarat sa punem zacusca,si dupa cum estimez,ar iesi cam 35-40 borcanase.Bulion avem deja vreo 20l,si mai vin rosii din urma dar am sa le dau pe la parinti si prieteni,ca noi nu prea folosim.Asteptam muraturile la butoi,si acolo gogonelele vor fi regine,iar a doua tura de castraveti,deja au rasarit si crescut binisor la fel si dovleceii.Doar lubenita nu vrea sa iasa deloc,asa ca se pare ca va lipsi,din butoi,dar merge si asa  :yrk

larisa

Pai fa suc de rosii ,vitamine la pahar ,copiii mei totdeauna umblau la sticlele de suc de rosii din frigider.Cind nu puteam sa fac ,cereau de la mama mea .Chiar si eu cind nu ma nimeresc acasa cind e sezonul si nu pot face ,apelez la mama mea pentru o sticla ,doua ,pentru baut ,nu pentru gatit ,este ceva ce nu gasesti in magazine ,plin de vitamine si sanatos ,mai ales ca tu stii ce ai in gradina

claude

Are dreptate Larisa, e o sursa perfecta de antioxidanti pentru iarna  :-bd
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot