Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Paraschiv ,iti dau apa de la noi ca pamantul e ud de nu pot intra in gradina ,de cata apa este. Azi santurile de la rasaduri erau pline ochi cu apa care statea si nu o mai absorbea pamantul, ca se saturase.

paraschivvvv

Multumesc Sica la noii este mare nevoie de apa;de-ar da Domnul.

geodezia

waw a iesit super dulceata  a iesit putina din 5 kile de nuci au rezultat dupa curatire doar 2 -3 kile de nuci curatate si 8 borcanele mici de dulceata dar ce dulceata chestia cu estentele tari care stau in sticlute mici .. poate mai fac .. sa vad cum negociez cu nucile  dar labele mele arata ca dupa lupte oricum fusei si la jumulit de iarba asa ca am niste labe mama mama ..a plouat si la mine aseara frumos linistit azi  fu un pic de soare asa ca numai bine de junulit iarba daca o ploua iar mai pun niste varza acum bate o tira de vint si se innora un pic ..cele 2 mite mici mici mici adica Printesa  o birmaneza mica si afurisita si Pufu un negricios caruia ii se vad doar ochisorii in cap albastri -gri isi cer dreptul la exitenta adica cer papa prin gheare miorlaituri si zgirieturi pe miniile mele ..deja sunt neastrimparati se catara pe perdelelele mele au ajuns pina la 1 m inaltime si cind ajung acolo miorlaie ca din gura de sarpe ca nu se mai pot da jos ..asa ca le aplic cite o corectia la fund si ii dau jos ..deci inca 2 copii mici in casa ..azi -noapte i-am gasit inghesuiti linga mine ..dormeau .. parca erau 2 copilasi mici 

gabriela jalba

Buna dimineata !!!
    Am citi mai mult decit am scris. Deja e trecut de 7. Va fi o zi buna,fara ploi, si am muklt de munca, ca buruiana si iarba is cit casa.
  Va doresc o saptamina cu mult spor la munca !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Geo, fa-le poze sa-i vedem si noi ca acum ai aparat!
La Buc este cald si umed.

paraschivvvv

In loc de "mneata ,va spun noapte buna

gabriela jalba

O zi buna !!!!
   Ieri, chiar am avut spor. O multime de lucruri marunte pe care tot trebuia sa le fac. S-ar parea ca de acum cam intram in marea " caldureala" , ca vad ca nu se mai anunta ploi.
Va puuup !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Sa ai spor si in continuare! Cum nu se anunta, ca e cod galben doua zile!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ciuciu aparat ca cica au dat cu el jos si s-a dus displayul de aia nu citeste cardul si am luat 2 carduri ..
da uite-i
http://geodezia.sunphoto.ro/pisoi/89796051
poza cu tel d-lui Pipi
la mine a plouat si m-am dus in gradina m-a apucat nebunia ce am gasit dupa 2 zile muma de buruieni
waw m-am apucat cu miinile de par .. da las ca le vin eu de hac  :)

flordel

Wow ce haiosi sunt!  Sa-ti traiasca!  :-bd

einsteinitza

Ce curios se uita printssa, nu stie ce i se intampla! Ce bine e sa stai sera langa soba si sa mangai o pisica, parca se oprește timpul in loc!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pentru ca nu am pisica, eu la iarna o sa stau langa soba si o sa mangai o gainusa motata  =))

 

Puisorii din seria motatei sunt teroare, nu merg la culcare decat cu mine, la asfintit se aduna langa mine, priunde ma gasesc, umbla dupa mine prin toata curtea piuind, trebuie sa o iau inainte sa merg cu ei la cotet, altfel nu se duc  =))   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

coriducu

Splendida motata  =)) si banuiesc ca puii sunt teroare  :-bd
Imi aduci aminte de copilarie cand am primit de la bunicul din partea mamei un purcel.Cum am facut , cum nu,dar ajunsese ala de umbla dupa mine prin sat(la ceilalti bunici) de ziceai ca-i caine  +hypno.Mai sa vina si in casa dupa mine  +ham.Radea lumea de mine prin sat cum umblam cu porcul dupa mine peste tot.Mai naspa era cand ne strangeam de-o miuta la terenul satului iar Ghita nu vroia sa priceapa ca nu are ce cauta si el pe teren  =))  =))  =)).

claude

 =)) =)) =))  Cu puii e o treaba, dar sa vezi pe cineva cu porcul dupa el chiar e un spectacol!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

coriducu

Quote from: claude on June 11, 2013, 11:08:06 PM
=)) =)) =))  Cu puii e o treaba, dar sa vezi pe cineva cu porcul dupa el chiar e un spectacol!

Pe bune ca eram senzatie prin sat  =)) bine ca la vremea aceea 1973-1974,nu era Facebook sau Youtube ca sigur se gasea unu destept sa ma puna acolo.Din pacate bietul Ghita a sfarsit prematur,adica prin August al acelui an,se facuse frate cat China de nu se mai putea ridica de jos de gras ce era si au fost nevoiti sa-l taie  :(  :'(.
Dar niciodata pana atunci sau de atunci incoace n-am mai prins asa porc bland si cuminte,ca in general erau cam salbatici si aveam de alergat dupa ei de-mi ieseau ochii,in loc sa ma joc cu ceilalti copii  :(

gabriela jalba

Si ieri si azi,vad, cerul se framinta si bubuie a ploaie, dar n-a plouat. Si buruianul e in gradina ridee !!!! Vorba lui Geo,ii vin eu de hac.
   Repede mai trece timpul la calculator!!!! Deja e 7;30!
  Va puuuup!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

La noi ploua ,ploua ,ploua ,ploua. Cod galben . Va dam si voua . ;D ca noi ne-am cam saturat  de ea,ca-i multa ,multa,multa si cu gindina cind vrea ea ..

coriducu

La noi a plouat aproape zilnic si nu putin,cu toate astea aseara de curiozitate(ca vedeam pamantul tot crapat) am dat drumul la furtun pe randurile de cartofi  ??? Nici nu va puteti imagina cata apa a inghitit  +hypno
Nu mai inteleg nimic  :-\.Nevasta-mea s-a pus ieri sa sape un pic ceva rosii puse mai tarziu,sa mai afaneze solul, si-mi zicea ca daca mai vrem legumicultura,trebuie neaparat sa ne luam si un pickhammer,ca nu se mai chinuie sa sparga pamantul  :'( si doar ploase cu o noapte inainte in jur de vreo 2 ore  +hypno

geodezia

 +hypno +hypno fratilor ce este in ploia asta ca creste buruiana ceva de groaza  si bineinteles ca mi-am vizitata aseara mosia si am mai gasit de pus niste rosiute iesite -rasarite vraiste . foarte frumaose buruieni si foarte muncitoare  miinile mele .. cind intru in gradina nu mai imi vine sa ies

einsteinitza

Tu o sa deschizi o fabrica de bulion si rosii la conserva! +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 +dns pina acum 600 de cuibe cu 2-3-4 plante numarate ..da sa vezi  ce a patit cumnata-mea
la ea scurgerea de la chiuveta din bucatarie iese in canal la strada
curatind canalul milul din canal l-au pus pe marginea canalului e si acum s-au trezit cu plantatie de rosii pe marginea canalului asa ca s-au gindit ei sa ma pofteasca sa vad plantatia doar doar oi lua si eu ceva rasaduri de acolo
le-am explicat cu frumosu idiotenia facuta de mine cu rosiile si ardeii aruncati de mine in gradina si le-am spus sa le planteze si ei in gradina
dar si cumnata si cumnatu mi-au dat de inteles ca am zburlici pe creieri ca deja si cumnata pe care am suflat puternic in ultimi ani au si ei ditamai gradinoaia cu vreo 300 de cuibe de rosii
asa ca ma doare sufletu cind ma gindesc cit rasad de izbeliste au ei pe la poarta ..
+ham +ham +ham
ce ziceti sa ma duc sa mai iau si de acolo vreo ceva rasad ? ca de pus gasesc eu pe unde sa pun .. =)) =)) =))

larisa

Decit sa se prapadeasca rasadul ,....mai bine te prapadesti tu de atita treaba cita va fi  =)) =)) =))

geodezia


einsteinitza

Lasa-l incolo de rasad de la canal! Vrei sa mori pe camp? Ce naiba faci cu atatea rosii, ca o sa ai de nu vei apuca sa le culegi.
Sa stii ca mai am si eu niste paharele nepuse, ca nu am avut unde....nu te tenteaza? =)) glumesc! Tu poti face reclama la b aterii Duracell! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 =)) =))
Asa zice si barbatu-meu ...cred ca nu te lasi pina nu pici jos ..naspa e cind pic ma vait precum copii mici .. las ca iau citeva acolo 50-100 de proba sa vad ce rasaduri ies .. matusa saraca e disperata cind ma vede cu ceva in mina iar pui soro unde mai pui ..am facut-o de a sapat pe sub vie tot ca sa mai puna si ea ceva sa nu ramina in urma ..mai si rid ca mai vin pisici ciini si le zice ia duceti-va la Geo ca ea are mai multe sa faceti pipi pe ele nu la mine ..
acum stau si ma minunez la niste tufe de dovlecei ..diseara ma duc la cumartu-meu si ii iau aparatu lui foto nu ma las sa va pun o poza cu tufa de dovlecei ..ma e uriasa mare mare cred ca are vreo 3-4 mp ..se uita matusa si zice fat-o draga ce dovleci sunt astia ca mai adus de disperare ca i-a trimis si vara-mea din italia niste seminte da ca la mine nu cresc ..
suntem la concurenta ..