Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

In Vinerea Mare doream sa impartasesc cu voi o priceasna tare draga mie:
<iframe width="420" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/aGnTTg2V57M" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Rux

Anasstas ,darul tau mi-a adus aminte de copilarie. Sambata inaintea Sfintei Sarbatori a Pastelui , mergeam la biserica sa "trecem pe sub masa " . Era o mare de flori ,langa evanghelie ,un parfum divin si o incarcatura emotionala in biserica ,pe care ,desi eram copil ,o simteam si uite ,nu am uitat-o nici acum .
Era frumos... parca erau mai sincere si curate  simtirile noastre ,nu ? Acum parca e mai important cosul de cumparaturi si lista din mana ...
Si totusi ,uite ,tu esti reprezinti exceptia,cu darul tau .Frumos .
Sarbatori Fericite si linistite ,tuturor. +hug

anasstasia

Priceasna asta spune atit de frumos ce simt. Nu ma pricep la cuvinte iscusite, de aceea am incercat sa las pe altcineva sa vobeasca in locul meu. Ar fi suficient ca lumea aceasta sa fie un loc mai bun daca ne-am aminti zi de zi sa multumim pentru ce avem, atit cit avem.

Rux, multumesc!  +hug

gabriela jalba

Rux, precis nu simbata!!!! Joi seara este prohodul si se "ingroapa aerul ".
  Fetele, bine v-am gasit!!!! Vb vine,ca bag seama ca nu prea stati bine cu sanatatea. eu am bolit doua saptamini cu o raceala insotita de sinuzita,....
Am pospait totusi casa ,si si simbolic cite ceva pt masa de Paste.
  Cozonaci reusiti si vreme buna pentru a merge la Inviere !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Precis sambata,pentru copii pana-n 12 ani ,Gabriela. Basca ,ca vorbesc de anii  68 ,69 ,70 . Asa era atunci pe la noi. Sambata era pentru copii .
Bine ai venit ! Sper ca te-ai facut bine.

vernil

Pentru iubitorii de orhidee care locuiesc in Bucuresti, la piata de flori din Cosbuc au reduceri masive la toate tipurile de orhidee, mai putin vanda. Ca sa va faceti o idee, 2 ghivece cu dendrobium inflorite (pe trecute, ce-i drept) costau 10 ron, 2 ghivece de cymbidium 10 ron si tot asa. Incercati, poate mai gasiti, ca acum aduc marfa noua, cu plante de vara.

geodezia

neata dembronium si cimbidium vroiam si eu dar departe departe

geodezia

fratilor voi ati auzit posta romana pradata la drumu mare .. adevarati haiduci .. da astia ia de la aia saraci si dau la aia bogati nu ia de la aia bogati sa dea la ai saraci
valeu unde am ajuns ...  +ham +ham

flordel

Pe Calea Dorobanti este o florarie cam pe la jumatatea distantei.
Am vazut cu ochii mei trandafiri miniatur la ghiveci, roz, erau 3 lei!
N-am intrat sa intreb ca ma grabeam si era lume, dar asta era pretul afisat.

einsteinitza

Am citit acum ca piticii astia se inmultesc extrem de repede prin butasire, oricand in timpul anului. Au capacitatea de a emite radacini adventive pe toata lungimea butasului si se prind extrem de repede. Altoiti insa pe o radacina de portaltoi, isi pierd calitatea de pitici!
Asta pentruca portaltoiul imprima vigoare si forta.deci, cine se pricepe la altoit, daca ii place vreun pitic si vrea tufa mai mare, asta e solutia!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, ce interesant! Am si eu primul miniatur, asa ca mai la vara o sa incerc traba asta, daca se devolta suficient o sa pun si butas la inradacinat si o sa si altoiesc, asa verificam teoria  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si mie mi s-a parut interesant. Nu am apucat sa citesc cartea, doar aqm frunzarit-o si mi- a ramas asta in minte. E o carte despre rozariul din Timisoara si rozieristii vechi din zona. Abia astept o zi cu ploaie! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

la mine a plouat ieri noapte ca lumea cu fulgere trasnete super fain 2 ore de ploaie cu clabuci .. asta dupa ce sapasem toata gradina acum o iau iar de la capat da am mai pus niscavai legume in ea asa ca acum am 250 de cuibe de rosii si mai am de pus rasad ..ca sa vedeti cita minte pot avea in conditiile in care fiecare cuib a fost cadonat si cu 5-6 fire de rasad

anasstasia

Si la mine a plouat din plin vineri seara.A fost de mare ajutor.

einsteinitza

Buna dimineata, sper ca toate gradibile sunt in regula.
La noi a fost putina vijelie, dar numai bujorii fac flotari pe burta! =)) in rest totul e la locul lui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Neata a fost o vijulie in tg jiu cu trasnate fulgere bubuieli se lasase noru jos de  si piatra

paraschivvvv

La noi ploua astazi ca toamna si asta e de bucurie caci pamantul cere f.f multa apa si culturile sunt avide;sper sa ne bucure cu o recolta buna ( insa sa fie bun timpul la recoltarea graului) dar apa de acum este buna pentru porumb si floarea soarelui.

geodezia

pai da vorba veche din strabuni ploua in mai ai malai

sicamin

Ploua si la noi de vreo 3 zile ,cu mici intreruperi. Daca nu ar fi frig si nu ar bate vantul ,ar fi OK.

gabi_gabriella

Si la noi ploua de 3 zile, dar  linistit.Acum ploua marunt ca toamna si e destul de frig

claude

La mine a fost azi o rupere de nori cu cateva minute de grindina de m-a bagat in toti sperietii, am crezut ca nu ramane nimic in picioare  +hypno

Surprinzator, nimic nu a suferit daune mari, poate pentru ca gheata era marunta, cam 0,5 cm diametru. Asa fericita am fost de nu va pot spune
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sicamin

Furtuna a fost si la noi de mi-a rasucit ardeii si mi-a lasat si rosiile fara frunze. Bine ca nu a fost grindina cum am vazut prin alte parti. :o :o
Ploua si acum ,asa ca nu prea e de iesit afara.
La noi e "Festivalul  berii" dar cu ploile astea cred ca nu au avut "clienti" :D

geodezia

Neata  aseara a fost si la mine o adevarata furtuna dar spre surprinderea mea in gradina totul ok
am fost in inspectie fix la 5 jumate dimineata sa fac evaluarile ..sunt bine toti ardeii castravetii rosiile si vinetele plus ca a rasarit mazarea ..mai am niste tufe de fasole din aia pitica nu vrea sa iasa si pace da o las in pace ca inca nu e cald si stiu ca fasolea e mai lenesa ..
in rest merg bine la toate in we voi avea de jumulit o pajuste de buruieni din pomi sa fac loc la miile de rasaduri de ardei ... uf nu ma mai invat minte .. asa ca  va doresc un we frumos placut ca la mine se lasa cu jumulit de buruieni si curatat de nuci pentru dulceata ...asa ca ... vai de minutele mele

flordel

Eu aseara fugeam prin ploaie cu galeata de ingrasamant sa pun la flori! :P
A plouat bine peste noapte.
Spor la nuci! ;;)

paraschivvvv

La noi a plouat putin cu picaturi mari,dar a fost doar o spoiala;nor mai este ,dar sa vedem daca mai ploua cumva caci pamantul are nevoie mare de apa.