Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

Good morning .Rosiile le-am gasit frumoase doar 5-6 frunze manite  la 100 de cuibe  zic ca nu e mult .le-am rupt si am stropit iar .da pocinogu e altu ca imi maninca ceva florile .sunt pe poale doar petiolii fara flori .Am sa dau cu fastac cu ceva .Si ziceti-mi si mei ceva pentru ingalbenire ca imi ingalbeneste varza . in loc sa fie verde varza mea se decoloreaza se face alba .ca har domnului apa e buruieni nu sunt ,ce o avea ?
D-l Costi am patit-o si eu cu fasuiu in primavara asta .nu stiu ce a avut de nu a vrut sa scoata capu din pamint de loc .am pus si eu de 3 ori .acum a scos in sfirsit capul afara da cam anemic asa galben .Frumos acolo la dvs si recolta este de riidichii albe .parca asa se vede de la mine sau de ce este ?

penelopa

Bună dimineaţa!
Eu, una, m-am cam săturat de ploi! :( E moale rău pe grădina de legume şi nu pot intra  nici chip.  :( Stau aracii grămadă pe jos de 2 săptămâni şi nu mai apucăm să-i punem la roşii iar roşiile se tărâie pe pământ cu tulpinile înnegrite pe alocuri.
Noroc că soţul gândeşte pozitiv (ca Sica  ;)), încurajându-mă şi pe mine.
Deci, de la capăt şi înainte!!! ;D

geodezia

Pai Pene sa nu le mai ridici pe arac ca presupun ca au facut radacini aeriene si daca le salti pe harac in sus se manesc rau .lasa-le asa infige paru in mijlocul tufii si aduna incet incet ce poti din rosie in jurul lui 

penelopa

La aşa ceva mă gândeam şi eu, Geodezia  :), mai ales la roşiile Cherry pe care le-am plantat cam des şi au făcut acum o tufă compactă şi întinsă pe o brazdă.

costieanuconstantin

vreau sa atasez o poza ,cu ceva rosii necajite si nu ma lasa, imi zice ca poza e prea mare ,calc. imi spune ca are 78,5 KB

geodezia

deschideti un folder nou il denumiti  si plantati poza acolo ca asa am patit si eu si de acolo dati browse si se preia .da asta in sunphoto aici pusa direct poate Ionela sa zica ceva .Ionellllllllllaaaa help pentru d-l Costiii.......

vernil

Buna dimineata, dragilor! Sa aveti o zi minunata!

Ma gandesc la toti prietenii de pe forum care locuiesc in zone inundate sau in pericol de a fi inundate! Sunt alaturi de voi cu sufletul si ma rog sa fie bine pentru toata lumea!

Ionela

Nene Costea, pune poza in Galerie ca acolo ti-o micsoreaza forumul (sper!) si apoi copii numai linkul si il postezi aici. Daca nu merge, da e-mai la mine, ca o plantez eu aci si zic ca-i de la mata ;)

De s-ar opri ploile :( ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

costieanuconstantin

stau de ceva vreme la gradina ( 25 aprilie ) si seara stateam in sezlong si admiram in zare , treceau cohorte de bondari de mai ,din aia mari ,era un ospat pe pasari de numa-numa, stateau pe gard si atacau in plin, peste zi treceau sinucigasii- kamikazele- rasleti ,mamaaaa,ce vanatoare se incingea ,pasarile mici (vrabii ,pitigoi,grauri ,cotofene , corbi mai mari si mai mici ), deasupra lor erau niste ulii pasarari care prindeau pasarile cu bondari cu tot si mai deasupra niste pasari mai mari se incingea o vanatoare de mai mare dragu' -desfatul privirii ,noi avem gradina cam la 3-400 M de padure , prin gradina si la izvor erau numai elitre de bondari si pene. acu mai trec niste bondari mai mici de iunie, mai rari.
in viata mea nu am vazut atatea rame dupa aceste ploi --mii -- de nu le mai manaca nici pasarile,daca le vezi ce pui grasi au scos si ele la fel.
am mai vazut o convetuire curioasa :o  cotofana si un corb mai mic ,au cuib intr-o salcie.
multe mai vezi in natura  :)

edita

Buna dimineata,am revenit dupa o scurta pauza{puiutul meu a avut scarlatina} si nu ma mai satur de noutati,mai ales de trandafiri.Felicitari celor care termina bacul.O zi buna ;)

einsteinitza

Bun venit Edita, si sa va faceti bine.Asa-i cu puii astia ;), mai fac si de-astea.

Costi,astea-s cele mai frumoase momente, cand termini treaba si te asezi sa admiri ce-i in jurul tau, sa simti cum te integrezi tu in lumea aia. E bine ca vezi corbi in zona, intr-o vreme erau pe cale de disparitie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Buna dimineata!!

Ma bucur ca ai revenit, Edita! E groaznic atunci cand copii se imbolnavesc - eu intru de fiecare data in panica :( :(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Bună dimineaţa!
Şi eu intru, uneori, în panică dar şi ies  ;) ......  singură, din panică. ;D

Erwin

Buna dimineata si tie Penelope Cruz! :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Quote from: costieanuconstantin on June 30, 2010, 11:11:19 PM
...am mai vazut o convetuire curioasa :o  cotofana si un corb mai mic ,au cuib intr-o salcie.
multe mai vezi in natura  :)

Fa-le o poza sa ne minunam si noi. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Quote from: geodezia on June 30, 2010, 08:26:22 AM
Si ziceti-mi si mei ceva pentru ingalbenire ca imi ingalbeneste varza . in loc sa fie verde varza mea se decoloreaza se face alba .ca har domnului apa e buruieni nu sunt ,ce o avea ?

Se ingalbeneste de la prea multa apa...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

geodezia

Copii mici necazuri mici .Copii mari necazuri  mari .Ca mama pentru mine cel putin (eu Gigi Becali) draga Edit toate erau un sfirsit de lume .Si tuse si bubat si paduchi (ca faceau de la caprele babelor de ma innebuneau) chiar si tunsul papusilor sau omoritul ratelor imi ridica parul vilvoi .Si am ramas asa stresata pe linia lor si acu cind au una 22 si alta 19 ani .Si cred ca asa va fii mereu .Cind tiraie telefonul si le vad numerele prima intrebare in cap este Ce i s-o fi intimplat de ma suna?
Si incep bineinteles sa se pisiceasca toate pina ajung ele unde vor adica bani (chestia cu ma ocoli ma ocoli dar tot in curte ma nimeri) Asa ca draga mea sa stai calma ca ai multe de indurat pina puiutul creste mare
Sa inteleg Erw ca n-am ce face si sa las asa .Da sa ii dau cu niste Atonik  nu se face sau cu bionat ?.MA gindesc ca poate se indreapta dupa ce scot ceapa si se mai rareste locul ca sunt destul de mari brusturanii

einsteinitza

Iar dupa aia si mai multe ::) :D :D :D :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: Erwin on July 01, 2010, 09:01:27 AM
Buna dimineata si tie Penelope Cruz! :-P
........  mai mult "Crudă" (a draku') decât Cruz !!!  ;)

doina

Buna dimineata !
La noi a plouat azi-noapte dar cred ca nici astazi nu ne va ocoli ploaia  :P

geodezia

La noi nor ploua cu preturi majorate cu oameni suparati de criza cu copii suparati de bac de nu stiu de ce sa va mai spun ca asta cred ca este situatia in toata tara .Nici nu mai am cuvinte pe cine sa injur pe Psd ca avindut tot renel gaz omv sau pd ca maninca banii si nu fac nimic
Se intreba cineva unde e nea VAdim pai unde sa fie la Bruxel pentru o varza sau la Strasbourg pentru o bericioaica
Saracu are si el un ciolanel de ros nu mai latra precum catelusul la luna si la stele .Acu paturica e calda parca nu il mai roade patriotismul asa de la distanta cum il rodea cind era in tara si striga jos tradatorii din toti bosogii .
Ete si nea Jiji la fel .Acu parca nu se mai cheltuie bani multi pe deplasari cind e vorba si de ei .Vedeti ? asa e cu sus guvernul jos guvernul Nu a stiut psd -ul cum sa il potoleasca pe nea Vadimache .Uite ca stiu nea Base sa il potoleasca .

vernil

Anii trecuti a fost Jiji de a mai dat un ban celor sinistrati ... ca "boierii" nu au avut niciodata ... tot de la amarasteni au luat cate 5-10 euro cu teledon si alte cerseli publice.

Io zic ca anul asta va fi piatra de incercare pentru foarte multi, boieri sau oameni, acum se aleg apele. Acum inteleg exact ce spun astrele. Suntem la un sfert din drumul greu, acum incepe cu adevarat. Iar crucea formata pe cer, zilele astea, este durerea acestui neam.

sicamin

Buna dimineata! O zi frumoasa si insorita.Sper fara ploaie  :D
Sa aveti mult spor si nu uitati cafeaua sau ceaiul !

Ionela

Buna dimineata!

Buna cafea, Sica :-* :-* :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

'Neaţa la toată lumea!
Sunt bucuroasă că îl avem pe Didiţel ( ;)) cu noi da' acum fug că am de făcut neşte situaţii urgente pentru control, aşa că ........ pe mai târziu.  :)