Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

vickylucia

Mulţumesc, Ozi şi Getav, sunte-ţi f drăguţe! Vă rămân recunoscătoare :-* :-* :-*

ozimandias

Deci eu nu am vazut ripsii.
O sa-i vad maine, cred  :D

Eu mi-am luat in iarna cam cu 9.99 sau ceva asemanator.

GetaV, vb. pe PM. Inteleg ca vikyluicia nu se foarte grabeste cu ei si ca pot fi livrati si la Vaslui.

Va rog frumos sa ma credeti ca-mi face foarte mare placere sa cumpar celor care-si doresc, ce-si doresc, daca gasesc. Insa ma omoara trimisul lor cu posta. Am oroare de facut pachete, pentru ca m-am chinuit de cateva ori cate 4 ore... Ma rog...
Deci, pentru intalnirea de la Vaslui, sau pentru alte intalniri, spuneti ca va iau orice.

Geta, oricum noi trebuie sa ne intalnim, ca vanez orhideea comandata  ;)

Si, nu stiu daca ati aflat: se deschide si in Bucuresti Baumax. Unde? Pai cum unde? Langa mine.  ;D
Astia parca stiu, si s-au ingramadit toti la mine-n cartier  ;D

GetaV

La asta ma gandeam ,nimai in Berceni se putea ;D
O sa ne intalnim cand ajunge perlitul ,ca de 8 martie nu ma plimb cu pachetoaiele dupa mine :D

ozimandias

 ;D
Norocul meu si ghinionul sotului.
Sa va esplic: Ca sa cumpar mancare trebuie sa trec prin curtea Hornbachului si apoi parchez in parcearea lui Obi  ;D Acum va explicati de ce e sotul meu asa slab?  :D
Apoi, ca sa merg la piata, o sa trec prin fata Baumaxului.
Si daca doresc sa ocolesc un pic... pot ajunge foarte usor la Romstal Garden.
A... si daca vreau sa ma duc in oras, dau de Gradina de Sud.  :D Si cand ma intorc, daca ocolesc un pic, dau de Praktiker si de Romstal Garden.
;D

GetaV

Ia mai stai si pe-acasa ca ai neglijat plantele :D

gentiana

asa ghinion ca pe sotul lu' Ozi mai rar.........toate buluc  colosha in cartier;ai naibii si musai sa le asocieze cu d-astea de papa
cu atatea magazine cred ca alt sot divorta sau schimba casa..................de exemplu in drumu taberei ca acolo nu-i nika(decat billa )sau poate in rahova,sau titan?

ozimandias

 ;D
Gentiana, in primul rand, sotul meu e constient (inca) de faptul ca m-a luat la bine si la greu  ;D Cand ne-am mutat aici... era doar alimentara in colt. Cine avea sa stie cum vor evolua lucrurile...
Sa ma fi vazut cand drumul spre serviciu trecea prin curtea lui Hornbach. Zilnic. Si la dus si la intors...  :D

gentiana

Ozi ,banuiesc ca orice barbat care se hotaraste sa se insoare si orice femeie care face pasul stie ca o casatorie e cu "la bine si la rau"
La mine   e cu participare la "intretinerea viciilor"
Neata somnoros din fotoliu

vernil

Buna dimineata, natiune!  :D

simonaelena

Ieri, profitand ca e ziua mea si bazindu-ma pe oaresce zvonuri ca in Kaufland s-ar gasi hibi, mi-am facut drum prin magazine........ (ma si vedeam cu un hubu galben in brate spunand familiei ca l-am primit cadou  :D) Numai ca n-a fost sa fie: in Kaufland aveau numai niste primule ofilite la 5 lei, asa ca m-am dus in Real, unde n-am gasit nicio planta la ghiveci demna de atentia subsemnatei. Am gasit bulbi interesanti, asa ca am achizitionat un bulb de dalia Fire&Ace si unul mov taaare interesant. Ce sa fac, tre' sa imi refac colectia de dalii, ca in toamna am fost atat de imprastiata si am lasat bulbii sa se zvinte intr-un sopron si mi-am amintit de ei dupa ce au trecut vreo doua reprize de inghet  :( Asa va, trag tare  ;D

gentiana

Simono cum arata pozele de la daliile tale?Ca si io caut una anumita
Io am primit unele mici orange,urechiusa de soricel
gaseste tu hibiul ala minunat si zici ca e dar intarziat de la colegi

simonaelena

Lasa, ca vine 1 martie, 8 martie...... :D  Sa vezi cate daruri o sa am.......

Acum sunt la birou, diseara o sa pozez achizitiile si o sa vi le arat. Mai ales ca al meu coleg lucreaza, si o sa-l scutesc de socul de a vedea cati bulbi si-a cumparat nevasta-sa  :D :D :D

ozimandias

Quote from: Vernil on February 21, 2010, 01:25:24 PM

Vicky, aveau niste rhipsi superbi azi in Obi ... toate culorile ... dar nu mai aveam maini si pentru ei ...
Am fost azcum in Obi, special pentru rhipsi. Deci special.
Decat ca nu avea rhipsi, ci schumbli (scria pe eticheta), si decat ca nu erau toate culorile, singura culoare ce mai putea fi deslusita era ciclamul acela comun.
Plante de asa fel nu au mai adus de muuulta vreme, mi-a spus un baiat de pe raion, iar astea erau ce ramasesera. Nu mai aveau boboci, decat cele ciclam, v-am spus.
Stiind ca in Bucuresti e un singur Obi...  ::)

Si decat ca repet, m-am dus special.

mamaruta

Poate le-au cazut florile din 21 pana in 23 febr.
Altadata sa cauti orhidee, cand te trimit eu, alea nu le confunzi!
Harlequin, ntz, ntz?

gentiana

azi drumurile m-au manat prin auchan si au si acolo orhi,dar harlechin........ioc
Ozi sa stii ca si eu am patit sa merg la obi sa caut ceva ,sa gasesc altceva ,dar sa n-am bani si nici timp si am revenit la 2 zile si nu mai aveau nika ,in plus mi-au declarat ca nici nu avusesera;cand am zis ca vazusem cu ochii mei si erau in zona cutare,au dat din colt in colt si au zis ca nu erau in tura respectiva
(eu nu prea am incredere in spusele vanzatorilor,mai ales ca unii nu prea stiu nici ei pe ce lume sunt)

vernil

Genti, sa inteleg ca iti doresti un phale arlechin ? Ca eu caut in continuare pentru prietene de-ale mele, asa ca nu-i problema. Iti dau de stire cand gasesc. Numai ca-l voi vinde cu suprapret, sa fac si eu o afacere cinstita  cu tine, da ? ;D Adica eu iti ofer arlechinul, tu imi oferi hoya thompsonii  :D

gentiana

Nu ,Vernil,fetele doreau si daca am avut drum am aruncat un ochi si pe la orhi
Hoya e a ta pt ca ti-am promis-o,nu-i nevoie sa-mi dai nimic in schimb
Deocamdata nu mai cumpar nici o orhidee,sa le vad pe cele care le am ca binevoiesc sa reinfloreasca,n-are nici un rost sa umplu casa de ghivece si sa ai doar frunze
Am hotarat sa  reduc din plante(m-am saturat sa-mi rup carca in fiecare primavara si toamna cu transportatul pana la Snagov si inapoi,plus plimbatul prin curte dupa umbra,soare si alte mofturi de ale lor)
am descoperit ca ies mai ieftin cumparand copacei de gradina ,decat cu "moacele" astea de interior
M ultumesc oricum pt grija! :D

ozimandias

Nu, n-ati inteles:
Aveau aceleasi flori de cel putin saptamana. Sambata sau duminica nu aveau rhipsi de nicio alta culoare decat ciclam, cu bobocii trecuti si aproape cazuti.
Credeti-ma, ca stiu ce spun.


Nu, Mada, nu aveau orhidee de care doresti, dar asta stiam de duminica, de la mama. Caut acum si pentru GetaV. Cand gasesc dau de stire.
Vikylucia, eu am tinut minte. Cand vad prima data, iti iau.

stefana

Quote from: ozimandias on February 23, 2010, 02:34:17 PM
Sambata sau duminica nu aveau rhipsi de nicio alta culoare decat ciclam, cu bobocii trecuti si aproape cazuti.
Pai aveau, sau nu aveau, rhipsalidopsis?

stefana

Quote from: gentiana on February 23, 2010, 02:09:44 PM
...sa le vad pe cele care le am ca binevoiesc sa reinfloreasca,n-are nici un rost sa umplu casa de ghivece si sa ai doar frunze
Da' si cand ti-or face in ciuda si s-or apuca sa infloreasca :D

Quote from: gentiana on February 23, 2010, 02:09:44 PM
Am hotarat sa  reduc din plante(m-am saturat sa-mi rup carca in fiecare primavara si toamna cu transportatul pana la Snagov si inapoi,plus plimbatul prin curte dupa umbra,soare si alte mofturi de ale lor)
Ei, aici ai un inaintas de baza in Myosotis ;D ... plus ca iti poate spune ea si cum a "redus" din plante

ozimandias

Stefana, te intereseaza in mod direct? Vrei si tu?

Hai sa fiu si mai explicita: stii la fel de bine ca si mine ca cele doua soiuri se deosebesc prin floare. Asa ca nu puteai sa stii daca e una sau alta pentru simplul motiv ca nu aveau floare. De nici o culoare, decat asa cum am spus, niste boboci ofiliti, ciclam.
Cum nu ma las usor, si cum eu cred omu' ce spune si cum stii bine ca-s oarecum cunoscuta de cei de pe raion, am intrebat. Nu au adus de multa vreme asa plante, dar mi-au promis ca vor mai aduce.
Ceea ce am vrut eu sa spun e ca vernil a vazut sambata sau duminica fix aceleasi plante ca si mine azi. Pe care eu le mai vazusem si martea trecuta, cand am luat o orhidee. Asta e ideea. Deci nu era nici un fel de
Quote from: Vernil on February 21, 2010, 01:25:24 PM

rhipsi superbi
... 
Quote from: Vernil on February 21, 2010, 01:25:24 PM
toate culorile ......

Si ar mai fi ca eu mi-am dat programul peste cap azi din aceasta cauza. Dar e inca o lectie (de parca nu mi-ar fi fost destule altele...).


stefana

Deci se poate sa le fi confundat Vernil :D
Pe mine m-a "prelucrat" Nina (forumista veche din Bucuresti) atat de profesionist, incat le-as putea deosebi si fara flori. Sincer, mi-ar place unul ( numai rhipsalidopsis ) , pentru ca am un puiut care cine stie cand o inflori, dar asta nu inseamna sa fac un drum pana acolo (si n-as ruga pe cineva sa mearga special pentru mine). Nici pana in Hornbach Militari nu m-as duce!
Lectiile sunt valoroase oricand, chiar si dupa ce treci de juma de secol ;D

ozimandias

Da, se poate sa le fi confundat cu primule... ce sa zic...
::)

vickylucia

Quote from: ozimandias on February 23, 2010, 02:34:17 PM
Nu, n-ati inteles:
Aveau aceleasi flori de cel putin saptamana. Sambata sau duminica nu aveau rhipsi de nicio alta culoare decat ciclam, cu bobocii trecuti si aproape cazuti.
Credeti-ma, ca stiu ce spun.


Nu, Mada, nu aveau orhidee de care doresti, dar asta stiam de duminica, de la mama. Caut acum si pentru GetaV. Cand gasesc dau de stire.
Vikylucia, eu am tinut minte. Cand vad prima data, iti iau.

Şi nu mi-ai cumpărat? :'(

vernil

Quote from: ozimandias on February 23, 2010, 02:52:00 PM
Stefana, te intereseaza in mod direct? Vrei si tu?

Hai sa fiu si mai explicita: stii la fel de bine ca si mine ca cele doua soiuri se deosebesc prin floare. Asa ca nu puteai sa stii daca e una sau alta pentru simplul motiv ca nu aveau floare. De nici o culoare, decat asa cum am spus, niste boboci ofiliti,

Am acasa atat rhipsi cat si schlumbi, iar ei se deosebesc atat la floare, cat si la frunza. Rhipsi are frunza rotunjita, mai mica, fara alte scobituri, asa cum este cazul la schlumbi. Si cand am spus ca aveau duminica, la ora 10, multe culori de rhipsi, stiu exact ce am vazut, ca erau infloriti, imposibil sa nu ii recunosti.

Daca nu aveam asa multe cumparaturi facute (prietenii pe care i-am sunat din Obi stiu exact la ce ma refer  :D), nu era o problema sa iau si rhipsi.
Data viitoare voi fi fata cuminte si cumpar, chiar daca trebuie sau nu  :D