Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Radu, eu am învățat de ceva vreme o șmecherie cu morcovii. Nu știu prea multe la legume, dar asta e geniala! Amestecii sâmânța de morcovi cu ridichi, jumate jumate. Ridichile apar repede, marchează rândul si începi sa le scoți la fel de repede. Pana când Leneși de morcovi încep sa își mărească rădăcina, deja începi sa culegi ridichi. Asta folosește ca un fel de săpare, fiindcă scoțând ridichile lași zona mai afanata. Plus ca ridichile iți marchează repede rândul daca vrei sa sapi puțin după ploi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia


Radu

Mie nu-mi prea merg ridichile, nu ştiu de ce. Amestec însă întotdeauna cu ceva cenuşă şi cu salată. :)))

einsteinitza

Poate le deranjează alcalinizează cenușei?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Penelopa

Cred ca e mai buna metoda ta, ES, fiihdca eu am amestecat semintele de morcov cu seminte de salata si n-an facut nicio branza  :( Cand scoteam salata, ieseau si toti morcovii din imprejurime. Am facut amestecul asta o singura data, anul trecut, si mi-a ajuns!
Acum fac amestecul tau, chiar daca nu-mi plac ridichiile de nicio culoare  ;D
Multumesc, de truc!

einsteinitza

 ;D :D :D
Mie îmi place orice verzitura! :D
Dar salata din frunze ai încercat sa faci? Când sunt tinere sunt foarte bune in salata. Ma refer la cele de ridichi.
Șmecheria nu e a mea, am învățat-o de la o grădinărească cu vechime, ea numai asa le pune. Zicea ca morcovii fara vreun amestec ii ieșeau foarte prost.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Penelopa

Si mie imi plac verziturile, dar cu frunze de ridichi n-am incercat  :D
Sa stii ca mereu am amestecat semintele de morcov cu nisip sau zat uscat de cafea. Dar tot desi au iesit si cum n-am apucat niciodata sa-i raresc, tot niciodata n-am avut morcovi frumosi din gradina mea.

geodezia

salut salut si ne apropiem repede pe innainte de jumatatea lui martie deci mai avem 1 luna pina la paste si ute asa trece si anul asta
am inceput sa pasesc fara ajutoare cteodata mai folosesc bastonul dar obosesc repede din cauza tromboflebitei astia
am comandat niste lipitori sa le pun poate reusesc sa se duca naibi
sotul mei nu a vrut sa imi audca de la noi din lac asa ca am cumparat din bucuresti
a naibi treaba

gabriela jalba

Ma bucur ca vine sanatattea la tine !!! Doamne-ajuta !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia


gabriela jalba

E bine!!! Dzu stie ce face !!! Incet si sigur !!! Ai trecut grea cumpana ,dar a fost spre binele tau : ai slabit, te-ai potolit din zbuciumul muncii si ai tai au realizat acum ce inseamna sa nu fie mia de fier in casa.  Starea ta va fi din ce in ce mai buna,numai sa nu pui iar kg pe tine!!! Sanatatea se va instala si o sa fii puternica ca la 20 de ani !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

buna ziua
soare frumos
am pus de 2 ori lipitorile
na e o senzatie naspa pentru ca infige dinti in picior si suge single si simti cumtrage din tine si dupa ce se dezlipeste e nasol
dar am rabdat voiniceste si ma simt excellent adica piciorul nu mai face tac tac tac
asa ca azi tiris grapis iesii la taiat de rose in fata casii
mi-su rasarit toti bujorii asa ca a fost tare greu sa fac balet pe linga ei
mina maicii domnului mi-a dat mulllta bataie de cap am injurat ca la usa cortului pe cine a pus-o in gradfina adica pe mine
clematitele au un inceput frumos adica au inc eput sa le creasca frunzulite sunt tare multumite
mai am mult de taiat dar las pe luni ca anuntara ceva ploi mine
crocusii au inflorit frumos azi si vad ceva narcise ca vor sa se deschida
trandafiri innegriti I-am taiat si am mai gasit la baza cev averde mai putin la schwartze madona asta este
era atit de frumos
ii tai eu incet incet
sunt tare multumita de tratamentul asta cu lipitori
nu ma mai doare asa rau nici entorsa
sper pina la sfirsitul lunii sa ma pun pe picioare sa plec la servici

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia


geodezia

hai ce faceti pe unde sunteti la mine a rasarit soarele frumos
ieri am ciumpavit rosele
si azi stau cocotata in pat ca ma dor muschi de lesin
na cucoana spera sa zburde repede repede dar corpul nu o lasa
spor la treaba ca este multe de facut

flordel

Frumos si cam frig, am curatat prin gradina si cu aceasta ocazie am vazut ca mi-au aparut musafirii, melcii.
In concluzie i-am servit cu un aperitiv, niste graunte albastre, evil, nu? ::) :P

einsteinitza

Te-ai facut Cruella in primăvara asta? ;D

Eu nu am terminat taiat trandafirii, sper ca pana la sfârșitul săptămânii sa termin. La noi a fost soare, dar vânticel rece, iți cam îngheța fata!
Am reușit sa pun niste bob in grădina, un strat si sa mut ardeii iuți la paharele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

brr incepu sa se innoreze resusi sa adun niste urzici
mama si uitai sa iau manusile pe coasta asa ca adunai fara minusi ma ustura de numai pot  +ham +ham +ham +ham +ham
dar facui ciorba de urzici  =)) =)) =)) =))

flordel

Buna la regim ciorba de urzici! :D
Da, m-am facut ca nu se mai poate.... ;D

adrianam

Buna dimineata!  :)
Revin si eu dupa o absenta cam lunga!  +hug

geodezia

bine ai revenit Ady
la mine iesi un soare mare si frumos de dimineata era innorat dar ma bucur tare ca acum e soare
intinsei niste rufe spalate asa ca pina vine vremea urita se vor usca

einsteinitza

Bine ai revenit Adriana. Cu primăvara sper, ca la noi fulguieste si e rece. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

mama deja de la Iasi ajunse in prahova da repede se mai misca inseamna ca pina de seara ajunge si la mine

adrianam

Si la noi a fost rece azi-dimineata- aproape 0 gr.C.
A fost o perioada innorat dar acum a iesit soarele si s-a mai incalzit.
Primavara este inca intarziata si la noi.
Azi am vazut o salcie inmugurita iar mugurii de liliac au inceput sa plezneasca.

geodezia

neata ajunse zapada si la mine
ninge de zici ca est
e ianuarie sper sa se opreasca
nu imi este decit de bujorii arbustivi
le crescusera frunzulitele