Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

ani

Buna dimineata! La noi ninge viscolit si deabia am ajuns in Galati la serviciu. Sper sa nu se inchida drumul pe dig si sa ajung acasa diseara.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

lala

Buna dimineata!Aici e rau >:(viscoleste cu furie  >:(

gentiana

[in Bucuresti ninge en gros,dar nu mai viscoleste
am deschis calorifere din birou(spre supararea plantelor) ascult caffe-concert si beau ceai fierbinte
din pacate nu reusesc sa-l beau dupa modelul  rusesc! :'((ca  ma simt tot mai in Siberia)

penelopa

Eu fiind mai puţin umblată, te întreb, care-i modelu rusesc? ............. cu vodcă? ;D

Claudya

buna ziua musuroi.aici nu ninge dar e rece. va doresc o zii minunata si feritiva de Flacara Violeta  ;D :D :D :D

gentiana

ma vezi tu pe mine band alcool,mai ales la slujba?
rusii beau ceaiul intr-un soi de pahare care sunt puse in suport de metal(li se spune
cesti rusesti) si se moaie cubuletul de zahar in ceai ,nu se dizolva in ceai prin invartire
insinuezi ca tu n-ai vazut decat vestu si mi-ai lasat mie estul? ;)
(eu am  vazut cand am fost invitata in familii de rusii.....albi,ca aia rosii stiu doar de vodca)


DanaT

Buna dimineata, buna seara.. ei ce o fi, ca nu stiu inca pe ce fus orar ma mai invart...
Dupa o vacanta superba am intrat sa va salut si sa va spun, chiar daca cu ceva intarziere, sa aveti un an 2010 cat mai fain.

sicamin

Dana ,bine ai revenit! Te asteptam sa ne povestesti pe unde ai mai umblat ,dar mai ales POZEEEEEE !

Nicol Caloian

La multi ani si tie si bine-ai venit.
Pozeeee!
Si povesti!


ati

Te pup draga Dana
Bun venit antre noi
Sa aveti o zi faina
Si la noi a anceput sa ninga putin asa fulguieli numai
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Bună dimineaţa şi bine te-ai întors, DanaT.
Eu nu mă  înnumăr printre prietenii tăi iubitori de plante ???  ................ nu pot să văd "dedicaţia".  :(

Marmoset

DanaT, bine ai revenit!
Despre poze, nu mai pot sa spun decat ca am ramas muta!!!! Sublim!

DanaT

Pene, cum sa nu fii... Scuze, webshots n-a vrut sa arate poza cum am vrut eu, am modificat putin linkul. E poza de titlu, National Orchid Garden - Singapore.
Marmo, o zi am pierdut-o printre minunatii(un fel de a spune, mie mi s-a parut castig) . Pozele nu-s toate foarte reusite, m-am descurcat si eu cum am putut, dar gradina era absolut superba...

Sper sa reusesc sa imi fac timp zilele astea si sa mai incarc poze cu plante si animalute, cu peisaje din mirifica lume a Asiei de Sud Est si sa vi le arat. Sunt sigura ca nu am vazut decat mica parte, ca de pozat am pozat si mai putin, dar daca o sa aveti timp si rabdare eu o sa vreau sa va invit sa vedeti si voi o parte din frumuseti.

Marmoset

DanaT, abia astept pozele! Nici nu-mi imaginez cu cata bogatie sufleteasca si spirituala te-ai intors din calatorie! Imi dai voie sa te invidiez?  :D :D :-* :-*

penelopa

Perfect, DanaT!
Atunci, uimeşte-ne la "Frumuseţea naturii în imagini"!  ;)

DanaT

Marmo, cred ca citesti ganduri. Chiar asta vroiam sa scriu, ca dupa vacanta asta ma consider un om mai bogat, mult mai bogat.
Dar si cum pofta vine mancand, deja visez la urmatoare calatorii...

Marmoset

Dana, iar eu visez la urmatoarele tale albume mirifice!
Nu ma gandesc decat la simplul fapt ca ai vazut de la 5 cm o Plumeria inflorita, si deja mi se pune nod in gat! Daramite serele alea si gradina aia botanica...  ::) ::)

DanaT

Marmo, plumeriile sunt copaci pe acolo. Peste tot te 'impiedici' de ei. Si degaja un parfum... Dar o sa va arat si adenium din templele budiste. Cred ca aveau varste matusalemice la ce 'butoiase' detineau...
Gradina Botanica din Singapore e in intregime in aer liber. Nu de alta, dar beneficiaza de clima ecuatoriala. Caldura si umiditate cat cuprinde. Sera nu aveau decat carnivorele. Si acolo era facut racoare... Mai existau diverse chioscuri facute pentru flori dar desi au schelete, uneori chiar si metalice, nu sunt inchise deloc. Poate au plasa deasupra ca sa nu arda soarele. O sa incerc sa mai pun la poze si cate un comentariu pe ici pe colo.
Poate reusim si sa ne vedem cumva, as putea sa zic si ceva povesti din calatorie. Mi-ar fi si mai usor decat sa scriu...

stefana

Quote from: DanaT on January 20, 2010, 02:25:30 PM
Dar si cum pofta vine mancand, deja visez la urmatoare calatorii...
Tot in directia aia, Dana? Si cu ascensiunea cum ramane?

DanaT

Lumea e mare si are multime de locuri frumoase... Excursia asta a fost pura intamplare... Dar a fost pentru mine prima excursie doar cu rucsacul in spate si pe baza informatiilor din cartile Lonely planet. Si mi-am dat seama ca nu e asa greu si nici macar asa scump. Si ca merita orice efort din partea mea ca sa-mi traiesc visele... Asa incat America de Sud ma asteapta, dar am aflat eu ca si India ii frumoasa, Noua Zeelanda ar reprezenta o provocare, si daca tot mergi pana la antipozi e pacat sa nu te opresti sa mangai un cangur pe burtica si in Australia... Tigrii i-am mangaiat, daca nu ar fi asa mari ai putea fi convins din comportament ca sunt doar niste pisici cam imprevizibile... Atingerea omoplatilor elefantului mie mi s-a parut fantastica. N-am crezut ca ditamai animalul poate avea zone cu piele atat de fina... Si perii de pe pielea lui gadila atat de placut talpile...

mamaruta

Dana, bine ai revenit! de cateva ore ma uit la pozele din album...mai am, nu le-am terminat.
Ma bucur mult ca ai putut sa vezi atatea minunatii...dar eu vreau si povesti....hai, fa-ti timp si scrie, te rog....
Daca ai rabdare si timp sa citesti aici:  http://imperatortravel.blogspot.com/
Si tipul asta spune tot asa: cu un Lonely planet isi ''construieste'' escapadele...dar cred ca trebuie sa ai si un buget destul de sanatos.
M-au innebunit orhideele alea... ::) ::) ::)  (irina cred ca o sa intre in fibrilatie....si o sa ma cheme sa o resuscitez ;D ;D ;D)

DanaT

Da tu de un drum prin Bucuresti nu te mai lipesti, Mada? Fac si un lassi a la Thailanda (e un fel de shake cu fructe si iaurt) pentru tine si depan povesti... Arat colectia integrala de poze (nu doar selectie din cele facute de mine)...

mamaruta

Vin, soro, vin. Poate chiar saptamana viitoare, vreo 2 zile, sa ii fac mancare baiatului. Abia astept sa ne revedem!
Dar nici o radacina de orhi nu ai adus? Nik?
Ozi, daca vin la Buc., Obi te cheama! Ca la Hornbach ma duc eu cu autobuzul!

DanaT

Mada nici seminte n-am adus.
Orhidee erau pui in Singapore, la petulet din ala cum ne-a aratat Nicol, dar nu erau deloc ieftini... Si ar fi insemnat si sa-i car dupa mine o luna intreaga...
Da la povesti abia te astept. Sa dai si tu un semn...