De ce votam?

Started by gomez99, October 30, 2009, 02:44:44 PM

Previous topic - Next topic

De ce votati?

Asa am invatat eu ca e bine
0 (0%)
Consider ca e o obligatie cetateneasca
7 (23.3%)
M-am saturat de cei de pina acum
8 (26.7%)
Din convingeri politice, sustin un anumit partid/personalitate politica
2 (6.7%)
Cred cu tarie ca gestul meu poate aduce un viitor mai bun tarii
13 (43.3%)

Total Members Voted: 16

Voting closed: December 14, 2009, 02:44:43 PM

gomez99

Desigur ca poate sint mai multe motive, da bifati pe al mai puternic.  N-am pus-o paia cu PPC, ca doar sintem in romania moderna ce &^8$#  ;D
Si evident e valabil numa pentru cei care voteaza.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Şi cum, mă rog, aleg motivul că, pe orice apăs, nu se  mişcă nimic   ??? :D

gomez99

pai s-a dezactivat polul, da nus de ce... ???
da socotind dupa cita lume a votat, se pare ca forumistii nu se vor prezenta la vot : ;D ;D ;D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Eu am să mă duc ca să pot înjura mai târziu.  :'(

Marmoset

Si eu ma voi duce la vot! Si am taria sa cred ca nu voi injura mai tarziu! Sau, cel putin, nu asa de tare, urat si puternic cum o fac acum...!  >:( >:( >:(

stefana

Chiar asa crezi, Marmo? Pai anul viitor se anunta mai dificil decat 2009. Oricat de optimisti am fi :(

Marmoset

La noi deja a inceput raul! Si in mod clar, vreau un presedinte care macar sa nu-mi dea insomnii!  >:(
Oricum, perspectiva CEDO e din ce in ce mai clar conturata, vizibila, palpabila... Asta e noua preocupare a familiei mele in ultima vreme! >:( >:( >:(

Ella

Noi nu mergem la vot, pt. ca este prea departe, trebuie sa mergem in Toronto  ::) dar daca ar fi posibil, am vota. Nemergand la vot, cei care isi dau seama pe ce lume traiesc, raman pe mana celor care voteaza pt. ca asa stiu ei ca trebuie, sau au mai primit cate ceva de la unii sau altii. Stiu, nici unul nu-i bun, dar puteti alege raul cel mai mic. Pararea mea!

Marmoset

Ella, tot raul cel mai mic il voi vota si eu si familia mea!

ozimandias

Quote from: Ella on November 12, 2009, 05:01:01 PM
Stiu, nici unul nu-i bun, dar puteti alege raul cel mai mic. Pararea mea!

Quote from: Marmoset on November 12, 2009, 05:04:32 PM
Ella, tot raul cel mai mic il voi vota si eu si familia mea!

Hm... si care-o fi ala?
Eu si acum ma voi duce cu speranta ca voi schimba ceva.
Oare o sa apuc vremea sa votez cu speranta ca ne va fi in continuare bine? Mereu am votat numai cu speranta in schimbare... si de atata schimbat se pare ca am ajuns de unde am plecat. Sau destul de aproape (ma refer la dec. 89...)

stefana

N-as zice Ozi ca am ajuns de unde am plecat ::)
Eu, in orice caz, sunt foaaarte departe de vremurile alea (nu numai ca varsta  8) ). Si material si spiritual.
Si tocmai pentru ca stiu bine pe ce lume traiesc si am clar in minte motivul pentru care ma duc la vot, nu imi fac iluzii.
Cum spunea Mircea (cel Batran, nu altu :D ) in poezia lui Eminescu: "ce e scris si pentru noi... le-om duce toate" (nu pot preciza si ca "bucurosi" ... ar fi masochism :) )

ozimandias


Stefana, atata vreme cat ni se impune sa facem cum doreste unul.... mie mi se pare la fel... Parerea mea.
Eram mica in 89 iar parintii mei au avut grija sa nu-mi lipseasca nimic. Insa stiu ca nu aveai un cuvant de spus, indiferent cine erai. Era bine doar cum zicea unul. Ei... aici mi se pare ca am ajuns. Iar eu nu am suportat niciodata "faci asa ca asa zic eu"... dar nu am suportat nici argumente tampite ca explicatie...


cara

deci bre, cine nu si-a exprimat parerea despre rostul votului e invitat la urne.

haideti, ca tre sa ne facem rodajul pentru votarea presedintelui si pentru referendum.  ;D

georgette

Na..ca mi facui si eu rodajul! ;D
Stim cu totii ca speranta moare ultima...si apoi nu mi place sa las pe altii sa hotarasca in locul meu ce am de facut ..poate ,odata si odata se va termina si cu specula voturilor si va iesi 'uleiul la suprafata' (prin asta inteleg dorinta reala a alegatorilor si nu  a dregatorilor!)

myky

Quote from: Ella on November 12, 2009, 05:01:01 PM
Noi nu mergem la vot, pt. ca este prea departe, trebuie sa mergem in Toronto  ::) dar daca ar fi posibil, am vota. Nemergand la vot, cei care isi dau seama pe ce lume traiesc, raman pe mana celor care voteaza pt. ca asa stiu ei ca trebuie, sau au mai primit cate ceva de la unii sau altii. Stiu, nici unul nu-i bun, dar puteti alege raul cel mai mic. Pararea mea!

ella, tu ai auzit ce manevre s-au facut la voturile uninominale?
scuzati! am editat.

gomez99

va rog mult sa nu va deconspirati optiunile politice, puteti altera polul indirect.
polu cu de ce nu votez e alta marie  ;D.  eu unu sint tare curios de ce voteaza cei care voteaza. si recunosc ca pina acum, rezultatul de pe TM e  nesteptat pentru mine. e drept ca nu poate fi relevant in afara TM, din cauza criteriilor specifice forumului, da n-am vrut sa dau un master in statistica cu chestia asta.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Ella

Quote from: myky on November 12, 2009, 09:03:06 PM
Quote from: Ella on November 12, 2009, 05:01:01 PM
Noi nu mergem la vot, pt. ca este prea departe, trebuie sa mergem in Toronto  ::) dar daca ar fi posibil, am vota. Nemergand la vot, cei care isi dau seama pe ce lume traiesc, raman pe mana celor care voteaza pt. ca asa stiu ei ca trebuie, sau au mai primit cate ceva de la unii sau altii. Stiu, nici unul nu-i bun, dar puteti alege raul cel mai mic. Pararea mea!

ella, tu ai auzit ce manevre s-au facut la voturile uninominale?
scuzati! am editat.

Am citit cate ceva, dar vreau sa cred ca hotu' striga hotu'. Cred ca se si exagereaza mult, ca in mai toate situatiile, ne place circu'. Scuze!

Mihai

De circ, eu unul sigur m-am saturat.
Din pacate foarte multi dintre conationalii nostri nu considera necesar sa mearga la vot.
Cum ii poti convige sa faca gestul asta?
Votand poate ca vor veni vremuri mai bune pentru noi.....sper!

gentiana

io la sondajul asta o sa raspun cu o intrebare
daca votatzi simtitzi  ca ati schimbat ceva?
programele partidelor sunt trase la indigo  din 90 pana acu si nimic din ce au promis(asta e valabil pt orice partide la stanga la dreapta si invers)nu s-a facut decat daca fondul sau banca mondiala a dorit

penelopa

Da, Elfo, simt că-i fac în ciudă cuiva căruia vreau să-i fac  ..... în ciudă. ;D

gentiana

io simt ca as pierde vremea si ca as legitima pe oricine iese presedinte si ...nu merita

simona72

si eu simt ca ne pierdem vremea dar nu stiu unde sa ma duc ca daca s-ar da timpul inapoi  ca sa mai am 20 ani as pleca in lumea larga si nu m-as mai uita inapoi.

diana

Ironic sau nu, de data asta chiar am vrut sa votez dar a fost imposibil! M-am intors din Franta chiar in ziua "fatidica". In aeroport n-am votat ca as fi pierdut trenul spre Iasi iar in Gara de Nord era imposibil sa votezi in 2 ore cat am avut  la dispozitie :( Nu am optiuni politice! Vroiam sa votez neaparat pentru ca speram sa nu mai vad aceleasi chipuri! Din pacate nu mai e posibil! Imi pare rau pentru Basescu dar merita o lectie! A ignorat "prostii" din educatie, cercetare, sanatate samd. De asta voi merge la vot!

Claudiu

Buna Diana si bine ai venit.

Scuze dar trebuie sa zic ca ar fi trebuit sa postezi la "Cu cine votam"

Cred in principiul lectiilor date alesilor atunci cand nu isi indeplinesc obligatiilor. Mai bine zis in reactia de care un sistem are nevoie pentru a nu deraia. Adica de feedback.
Dar intai trebuie sa vedem interesul comun si cred ca ar trebui cantarit foarte bine raspunsul la intrebarea:
Oare avem cu cine sa dam o lectie celor in functie?
Altfel lectia o vom lua noi si vom repeta aceiasi placa la nesfarsit.

In privinta la "De ce votam?" cred ca e un singur raspuns:
Pentru ca suntem oameni carora ne pasa!
Si bine ar fi sa ne pese la cat mai multi si de soarta comuna si nu de interese marunte.
Cred ca a vota la nervi sau a cadea in extrema desconsiderarii sau relaxarii, defularii, prin propozitii ilare, in aceasta actiune, situatie, a noastra e un pericol de care nu ne dam seama. Am reusit sa supravietuim cu bancuri intr-o vreme trista dar cred ca nu vom merge mai departe daca nu reusim sa ne stapanim si sa fim constienti de nervi, de stres sau de o caracteristica a noastra de a ne consola, refugia in exprimari hazlii dar care de fapt nu ne aduc nimic.
Nu critic pe nimeni, concluziile astea sunt ale mele caci si mie mi s-a intamplat sa izbucnesc sau sa cad in pacatul anumitor soiuri de glume. Deci ultimul paragraf nu e un raspuns Dianei ci doar parerea mea.

Inca o data scuze Diana si bine ai revenit.

vivi23ro

ar treb sa se reactiveze votatul ca vine al 2 lea tur