Pages: 1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Identificarea unei plante din flora spontana  (Read 23744 times)
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #50 on: April 22, 2014, 05:46:16 PM »

Asa arata acum necunoscuta mea. Nici nu cred ca e din flora spontana, oi fi pus eu niste seminte, ma gandesc. Dar ce am semanat nu stiu.

Rux
Roza

« Reply #51 on: April 22, 2014, 06:28:39 PM »

Margarete pitice ?
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #52 on: April 22, 2014, 08:40:42 PM »

Margarete pitice ?
  Nu stiu, tufele sunt cam inalte, au deja cam 40 cm! Zic ca or fi semanate de mine in toamna, dar nu-mi amintesc ce ar putea fi. Ma tot invart pe langa ele, as vrea sa le scot si sa le mut altundeva ca au rasarit unde nu trebuie ( am asa ceva in vreo trei, patru locuri), stiu insa ca nu toate plantele suporta transplantarile.
claude
Roza

« Reply #53 on: April 22, 2014, 08:57:04 PM »

Pai incearca mutarea cu o singura tufa, ia-o cu balot de pamant si vezi ce se intampla, daca intr-o saptamana e ok, atunci le poti muta si celelalte  Wink

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #54 on: April 22, 2014, 09:40:54 PM »

Da, am sa incerc, mai ales ca imi acopera cu stufosenia lor un butasel de trandafir din vecinatate. Nu stiu daca nu o fi vreun mac anual, aveam pe acolo anul trecut unul mov cu floare batuta. Macii anuali nu au frunzele acoperite cu perisori, sunt netede, din cate stiu eu. Doar ca frunzele sunt de un verde intens, ar trebui sa fie un verde sters, spre gri.
zamfira
Roza

« Reply #55 on: April 23, 2014, 01:05:07 PM »

Pentru identificare, ar fi necesar sa asteptam florile si fructele. Puteti, va rog, sa sacrificati o planta si sa o fotografiati separata de celelalte? Si, eventual, o frunza pe o foaie de hartie alba? Chiar si radacina ar fi util sa o vedem. Daca nu as fi vazut rozeta aceea de la inceput si nu ati fi spus ca a rasarit inca din toamna (am inteles bine?) as fi spus, dupa cum arata acum ca e Tagetes. In mod sigur: nu e Tagetes!
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #56 on: April 23, 2014, 02:04:24 PM »

Zamfira, azi am mutat deja doua plante, imi pare rau ca nu am reusit s fac poze cu radacina. In mod cert nu e pivotanta, e fibroasa . Frunzele sunt extreme de sensibile, fragede, se rup imediat. Ma gandesc sa nu cresc totusi vreo buruiana ceva! Am mai facut niste poze.

zamfira
Roza

« Reply #57 on: April 23, 2014, 09:05:35 PM »

Rămân la prima părere, că este o cruciferă. Aţi semănat cumva rucola? Seamănă cu o specie sălbatică de rucola: Diplotaxis erucoides, dar cine ştie? Mai este o plantă, tot aşa între muştar şi rapiţă, rucola londoneză, specii ale genului Sisymbrium. Să mai aşteptaţi puţin până apar florile. Nu vă recomand să gustaţi, deşi Cruciferele au frunze comestibile... Dacă vreţi puteţi căuta cu adresa "Brassicaeae leaves", şi veţi vedea tot felul de plante cu frunze asemănătoare.
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #58 on: April 23, 2014, 11:29:44 PM »

Nu stiu ce sa zic, astept sa vad ce iese din ea. E foarte posibil sa fie un soi de salata, este foarte frageda si cu frunza "carnoasa". Poate ca daca va face flori va fi mai simplu de identificat, am sa te rog tot pe tine sa ma ajuti. Cu multumiri aniticipate!
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #59 on: April 25, 2014, 01:10:57 PM »

Maci !!!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #60 on: April 25, 2014, 02:08:40 PM »

Sa stii, Gabi, ca si eu m-am gandit ca or fi maci anuali, aia au frunzele pieloase. Vom vedea!
zamfira
Roza

« Reply #61 on: April 25, 2014, 03:57:47 PM »

Doamna Gabi cred ca stie ce stie. Am cautat ("Papaver leaves")imediat si am gasit asta:
http://wildcraftvita.blogspot.ro/2013/05/poppy-leaf-lasagne.html
Mi se pare ca seamana.  good
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #62 on: April 25, 2014, 04:31:07 PM »

Dap, asta este! E exact ca tufisoarele mele! Multumesc amandurora, si tie Gabi, si tie Zamfira! Cred ca va ramane doar o planta sa pot verifica, am transplantat doua insa nu cred sa se prinda, pentru ca vad ca nu suporta mutarile.
zamfira
Roza

« Reply #63 on: April 25, 2014, 05:40:27 PM »

Vad ca in articol se spune ca frunzele tinere sunt comestibile.  Huh?
Plantele nu se prind pentru ca frunza are suprafata mare, este subtire, suculenta si pierde multa apa prin transpiratie. Daca totusi doriti sa se prinda, poate ar trebui sa reduceti suprafata frunzelor, sa lasati numai partea lor bazala. Asteptam florile!
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #64 on: April 25, 2014, 05:45:13 PM »

Chiar ca nu am mai intalnit o planta cu frunze atat de fragede! Se rup la cea mai mica atingere! La ce am transplantat am sa las doar frunzele din centru! Inca o data iti multumesc mult pentru ajutor!
zamfira
Roza

« Reply #65 on: April 25, 2014, 06:52:58 PM »

Ce ajutor? Că până să o identifice doamna Gabi, am bâjbâit prin alte familii botanice. Scuzaţi-mi, vă rog, ipotezele neconfirmate. 
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #66 on: April 27, 2014, 07:38:54 AM »

Dragelor !!! Eu is "mincata" de maci !!!! An de an am avut gradina bucsita, si e adevarat ca sint un spectacol la floare. Am postati in albumul meu de anul trecut. Ai mei au fost diverse culori si modele. Zic au fost, fiindca de anul asta gata !!! Rup, smulg,...Mai las ici colo cite unul. Pina ajung la floare cresc tufane mari si omoara tot ce-i dedesubt.
Tot asa, anul asta s-a incheiat capitolul nalbe.

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #67 on: May 09, 2014, 09:55:03 AM »

Mai am o necunoscuta, speram sa fie Penstemon sau vreo alta frumusica iesita din seminte puse direct in gradina. Cred ca e tot buruiana. Ati intalnit-o pe undeva? Cum s-o fi chemand?

zamfira
Roza

« Reply #68 on: May 09, 2014, 11:27:36 AM »

Mie mi se pare măcriş (Rumex acetosella).
Rodica Stacescu
Guest
« Reply #69 on: May 09, 2014, 11:39:47 AM »

Multumesc! Da, are frunze acre! E invaziv? La ce e bun? Sa-l las acolo?
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #70 on: May 09, 2014, 11:44:16 AM »

Genial in salate, mai ales ca e reziștent la ger si da frunze devreme in primavara. Nu se intinde exagerat si e peren.

Rodica Stacescu
Guest
« Reply #71 on: May 09, 2014, 07:34:58 PM »

Sa-l incerc si eu in salate! Multumesc de informatie! Nu e bun si la acrit ciorbe?
einsteinitza
Moderator

« Reply #72 on: May 09, 2014, 07:58:29 PM »

Nu e atat de puternic in acreala. Insa la salate, mai ales primele, atunci cand te uiti dupa primele verzituri, inlocuieste cu succes lamaia, macar partial. Plus ca e fraged si corcsnt, are o textura ideala la salate! Eu si acum pun o mana de frunze la orice salata, si incerc sa il intarzii din inflorit rupand mereu incercarile de tije florale.

Rodica Stacescu
Guest
« Reply #73 on: May 09, 2014, 09:13:13 PM »

Voi recolta seminte si incerc sa-l inmultesc pentru gradina de la tara.
einsteinitza
Moderator

« Reply #74 on: May 10, 2014, 05:19:34 AM »

Se inmulteste foarte usor prin divizarea tufelor devreme, in primavara.

Pages: 1 2 [3]   Go Up
  Print  

Jump to: