oxalis versicolor

Started by nico.agat, October 09, 2009, 09:48:57 PM

Previous topic - Next topic

nico.agat


GetaV

Eu am 8incoltiti deja ,dar abia acum cateva zile i-am plantat

sicamin

Mie din 6  bulbisori ,mi-au iesit 4 ,dar foarte subtiri toate plantutele.
Nico.agat ai tai arata bine,dar nu chiar ca in poza celor de la Bekker. :D Eu m-am gandit ca poate nu a fost momentul de plantare,dar aveau deja "coltul" dat. Acum cand am facut poza am observat ca mai iese un firicel.


nico.agat

   Eu am plantat numai 4 ,dar de ce au iesit asa ?
    Cred ca sunt de doua feluri .

sicamin

Sa asteptam sa vedem si la cine mai are ,daca tot asa sant plantutele.

GetaV

Eu i-am plantat abia saptamana asta ,dar deja au rasarit (erau incoltiti cand i-am pus)Pe masura ce cresc va tin la curent

myky

o sa il plantez si eu pe cel de la geta. sarumana, si cu prima ocazie ma achit.

paraschivvvv

Din cei 5 bulbi de verzicolor de la Bakker au iesit toti dar sunt plante firave si cresc incet si greu;poate ca nu este sezonul lor.O sa vad in primavara

nico.agat

    in ghivecelul cu oxalis  cei 2 bulbi catifelati sau topit am cautat si nu mai sunt,dar cei versicolor dau ,se vede putin verde

GetaV

Eu i-am tinut in vegetetie ,cel catifelat face numai frunze iar cei versicolor s-au lungit si au facut niste noduri pe care eu i-am plantat separat sa vad daca se inmultesc

georgette

GetaV ..inmulteste -i cu "spirit de raspundere" ca eu n-am mai apucat  la comanda! :D poate un rizom iti scapa  si spre mine.. :-* :-* :-*

gentiana


GetaV

Georgette ;)mai iesi si tu in oras :D

georgette

Quote from: GetaV on March 02, 2010, 09:41:21 PM
Georgette ;)mai iesi si tu in oras :D
da mi un motiv "strong" si ma teleportez! ;) :D :-*

GetaV

Am retinut si caut motive ;)

georgette

Quote from: GetaV on March 03, 2010, 10:08:03 PM
Am retinut si caut motive ;)
:-* :-* :-*
Tocmai bine! Pun la punct   "aterizarea" la punct ..fix! ;) :D :D :D

doina

Quote from: georgette on March 03, 2010, 10:11:11 PM
Quote from: GetaV on March 03, 2010, 10:08:03 PM
Am retinut si caut motive ;)
:-* :-* :-*
Tocmai bine! Pun la punct   "aterizarea" la punct ..fix! ;) :D :D :D
Poate ma anuntati si pe mine  ;D

gentiana

Quote from: georgette on March 03, 2010, 10:05:57 PM
da mi un motiv "strong" si ma teleportez! ;) :D :-*
8 MARTIE e suficient?
Ca-s pline toate  marketurile de flori!!! ;) :D

vernil

Quote from: doina on March 04, 2010, 03:35:18 PM
Poate ma anuntati si pe mine  ;D

Eu aveam de gand sa o sun pe Geta in seara asta, sa o intreb cum se descurca florile in gradina, acum, pe ninsoare ... ca a nins in Bucuresti ca in povesti ... mai ceva ca in ianuarie  :D Vreti motiv ? Au adus flori superbe in toate marketurile, dupa cum bine zice Gentiana.
Chiar daca as primi cadou o floare nu mai am loc pe nicaieri ... nici la serviciu, nici acasa ... pe scara blocului nu mai pun flori, mi-au furat mai mult de jumatate ...  >:(

sicamin

Deci daca aici e vorba de oxalix versicolor ,pot sa ma plang ca nu-l mai am ,sau mai am cateva ramasite.In toamna cand l-am primit (baker  ;D) erau dor cateva firisoare intrate in vegetatie. le-am plantat ,dar au crescut cateva fire anemice ,din care doar pe unul a aparut un boboc. Nu am apucat insa sa-i vad floarea ca s-a uscat inainte de a se deschide. I-am trimis cam fortat la culcare. Cand am cautat in pamant am gasit cam tot atatea cate am pus dar mai subtiri. Dupa 2 saptamani am controlat sa vad de ce nu mai ies ,si nu mai este NIMIC in ghiveci. ??? Oricum mai las pamantul asa. >:(

GetaV

Georgette , Doina, se pregateste o intalnire duminica,ce ziceti?

Nicol Caloian

Nu stiu ce zice Doina dar mie mi se pare interesant! Oricum trebuie sa ajung la tine sa-mi iau si eu perlitul.

GetaV

De tine stiam dar nu stiu cum stau "vecinele "cu timpul


GetaV

Vecinele de judet ,pe cele de cartier le corup mai usor :D