Plumbago

Started by Claudiu, September 15, 2009, 07:30:11 AM

Previous topic - Next topic

Claudiu

Vad ca se vorbeste pe ici pe colo despre Plumbago asa ca am deschsi topicul.
N-as sti sa va spun prea multe dar pot pune o poza.

Plumbago auriculata


GetaV

Ce vreti sa stiti ?,intrebati si va raspund :D

opiadc


        Cat e de usor de crescut? ca eu mi-am luat unul anul trecut si s-a uscat! :'( ::) nu stiu ce nu i-a placut;l-am plantat intr-un ghiveci.
        Si imi place tare mult; cand am vazut poza ta cu Tibouchina am crezut ca e plumbago, de-aia te-am si intrebat ce e! ::)

Ella

Pe asta am reusit si eu sa-l omor, era ditai copacu'  :'(   avea flori bleu   :'( :'( :'(   era...avea... ;D :'(

GetaV

Pt. mine este sora (sau frate ) cu Lantana .Are aceleasi pretentii ,se tunde la fel de des ,are tendinta de tufa,dar infloreste pe lastarii noi ,apa din belsug,ingrasamant  ,ierneaza la rece ,se uda rar (iarna).Daca vreti mai multe ,intrebati :D
Se inmulteste prin lastari ,direct in pamant ,fara mari pretentii.
)                                                                                                                                                                                                                                                     

opiadc


         Intrebare:cand il tunzi pui si la mine butasi? ::) ;D
          Oare ce sa-ti dau in schimb? Tre'sa ma gandesc!

Fleurf

Este planta care se inmulteste cel mai usor si creste cel mai repede din cate am eu. Se poate tine si la caldura dar trebuie udata des si tunsa ca altfel se face imensa.
Monica de ce n-ai zis ca-ti puneam in colet ieri  :)

opiadc


                   Nu m-am uitat in tot albumul tau, ca merge prea incet calculatorul! ;D si mai nou am un fix cu gloxinii si hibi si alte plante de ghiveci nu mai cer.La Plumbago nici nu eram prea sigura daca se tine in gradina sau afara.
                    Si ii place soare mult sau mai la umbra?

ati

opiadc
Eu am tinut an gradina afara la soare si creste creste creste
Eventual cand treci prin Satu mare voi taia cu un brat  :)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

opiadc


            Pai is la 2 pasi de tine! :D :D Imi dai plumbago, iti dau achimenes, ce zici? ;)

ati

Draga opiadc

sa facut dar acum sa o tau si sa bag an apa sau pamant ???
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

opiadc


       Habar nu am ! Poate ne ajuta Fleur, eu nu stiu cum sunt tulpinile! :)

Fleurf

Eu le prind direct in pamant neacoperite.

opiadc


             Multumesc, Fleur! :)
             Ati, in 5 octombrie vine o prietena de-a mea la Satu Mare! Pot sa-ti fac o vizita, sa-miiau plumbago si sa-ti aduc achi? ::)

ati

Mii de scuze
numai acum am citit  ce mi-ai  scris
Te astept cu cea mai mare placere  vezi am si numarul de telefon postat suna ma te rog anainte de a veni ca sa putem discuta unde ne antalnim
Eventual pot sa trimit si o harta sa vezi unde trebuie venit  :)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

mamaruta

Monica, sa faci poze la ati ca imi e dor de gradina lui.
Si sa il convingi sa vina la intalnire!

opiadc


            Multumesc , Ati! :) :)
          Mi-ar face placere sa ajung, sper sa si reusesc! Te sun daca ajung!
          O sa fac tot ce pot, Mada! :D

ati

Ei Mada

chiar ieri mam chinuit cu passi ca la atacat ceva lipicos si alb am taiat anapoi rau de tot
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

mamaruta

Passi aia mare-mare? Trateaz-o bine, sa o stiu sanatoasa.... :'(

ati

da aia mare am taiat de pe ea 3 roabe de crengi si frunze ca era tare lipicios si deja infesta si pe alte plante
am sa-ti arat maine cu ce am ancercat sa cap de infectie
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Codruta

Quote from: GetaV on September 15, 2009, 11:01:25 PM
Pt. mine este sora (sau frate ) cu Lantana .Are aceleasi pretentii ,se tunde la fel de des ,are tendinta de tufa,dar infloreste pe lastarii noi ,apa din belsug,ingrasamant  ,ierneaza la rece ,se uda rar (iarna).Daca vreti mai multe ,intrebati :D
Se inmulteste prin lastari ,direct in pamant ,fara mari pretentii.  

Am luat ieri un Plumbago dar cum nu am avut niciodata Lantana nu stiu care ii sunt pretentiile.
Pe internet am gasit asa:
- temperatura optima 14-22 grade. Ierneaza la 10 grade. Iar m-am pricopsit cu o planta la care nu-i pot oferi conditii optime peste iarna ;D Asta inseamna ca o pot scoate in gradina cant temperatura este peste 10 grade?
- este planta cataratoare care are nevoie de tutori sau poate fi lasata sa atarne daca e in ghiveci suspendat. Geta, la tine e pe tutori? Eu as vrea sa o pun in ghiveci suspendat.
- ii place in soare direct daca nu e prea puternic. La tine Geta planta a fost in soare sau nu?
Cand trebuie tunsa, cat de des si cat de mult?

GetaV

Da Codruta o poti tine in ghiveci ca planta curgatoare ,asta este si tendinta ei si o poti tunde dupa fiecare inflorire.Pt. iarna 10 grade este bine ,iar vara sta si la soare si la umbra ,nu este pretentioasa

Codruta


andreiacamelia

Am primit de la cineva 2 lastari si i-am pus la inradacinat cu pet in cap. A doua zi i-am gasit mucegaiti si nu din cauza solului, pentru ca nu l-am udat tare. Are vreo chichita sa nu stiu eu? ???

Codruta

De-abia am facut cunostinta cu aceasta planta asa ca eu nu te pot ajuta. Mi se pare ciudat sa mucegaisca lastarii dupa o singura zi.