Paulownia

Started by penelopa, August 18, 2009, 12:54:56 PM

Previous topic - Next topic

trandafira

Intr-o saptamana paulownia a crescut cu un cap peste inaltimea mea! Saptamana trecuta era cat mine si acum... s-a tot dus.Dar ceva ii mananca frunzele, adica le gaureste. Si nu a fost ploaie cu piatra.
   

clucian

Salutare la toata lumea, am citit tot topicul si am vazut ca si pe aici a ajuns happylica. (il stiu de pe softpedia si apiardeal).

Sa trecem la subiect, din ce am citit pe net Paulownia  se tunde altfel o scapi de sub control si face o ramificatie de nu prea iti place, mie imi place sa il vad drept iar ramificatia sa se faca cat mai sus sa am o umbra cat mai mare, ca in pozele din linkurile de mai jos.
http://www.worldpaulownia.com/html/establish.html
Chiar daca e vorba de Paulownia Elongata e la fel de valabil si pentru Paulownia Tomentosa.
Taierile la arborele printesei sunt explicate cel mai bine aici
http://www.worldpaulownia.com/html/pruning.html
Pentru a creste frumos si drept dupa 6 luni cel mult un an se taie in primavara de la aprox 5 cm de sol si se lasa doar un lastar viguros.
Am vazut ca pe tema asta sa mai discutat in paginile trecute dar vreu sa pun link cu explicatii mai amanuntite.
http://www.worldpaulownia.com/html/coppicing.html

Am facut si eu rost in primavara asta de niste seminte de Paulownia si am germinat si am niste plantute minunate, deja le-am trecut in curte pe unele pentru a avea o umbra deasa peste cativa ani.
Poze si povestea pauloniei crescute de mine in linkul de mai jos (nu sunt toate pozele o sa revin cu update )
http://luciancovaci.wordpress.com/2012/08/09/paulownia-arbore-cu-crestere-rapida/

Apropo de Paulownia, am vazut si blogul lui Willow, si am trimis un comentariu sa pozteze noi poze de anul asta pe blogul lui, problema la el cred eu ca nu curata copacul de copili, ceea ce il tine din crestere. A se vedea noile poze postate.
http://wwwwordsfromwillow.blogspot.ro/2010/06/royal-paulownia-or-empress-trees.html

Pufulet

Buna tuturor,

Ma poate ajuta cineva cu semine/plantute din acest copac?!?
Vreau sa le trec peste iarna ( in spatiu inchis) si dupa as vrea sa le transplantez in parc. Sper ca ne vom strange o gasca de prieteni rezonabila care sa faca munca de sapat, udat, incercuit cu gardulet de protectie etc.
Nu fac parte din vreo organizatie si nici nu o sa apar pe cine-stie-unde in mass media ca uite ce bine fac eu Bucurestiului, dar ma gandesc serios ca in curand ne vom axfisia in acest oras.
"Proiectul" asta il am de ceva vreme in minte doar ca acum (sau mai bine zis in viitorul apropiat) o sa am mai mult timp sa il pun in aplicare. Plus ca m-am plictisit sa ma intorc din vacanta si sa simt de-a dreptul noxele din Bucuresti (si cred ca din orice oras mai mare); plus ca nu vreau sa fac parte din categoria celor care arata tot timpul cu degetul catre politicieni, dar ei nu fac nimic, chiar daca asta ar insemna un minim de efort investit in viitorul copiilor nostri.

Acestea fiind spuse astept oferte de seminte/vlastari/pomisori cat si alte persoane dornice sa participe la aceasta initiativa!

Multumesc mult,
Spor la gradinatit

trandafira

In iunie am postat poza cu paulownia. Acum, cand am venit nu mi-am crezut ochilor, are 3 m.

Eu tocmai hotarasem ca in octombrie sa o mut la campie pentru a-i vedea si flori, vreodata.Acum insa nu stiu ce hotarare sa iau.

claude

Uau, 3 metri!A mea are abia 2 si un pic  ;D

Eu zic ca poti sa o muti, chiar daca partea aeriana nu va supravietui poti fi linistita ca va da din radacina  ;)   Eu asa am patit cu a mea, am mutat-o, primavara a dat de jos, nu stiu daca din cauza mutarii sau a gerului, dar cert e ca in locul in care era initial au rasarit anul acesta...2 paulownii  =))  Asa ca si daca ramane o bucata de radacinina, nu scapi de ea asa usor  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Pai atunci imi convine asa, citisem eu ca este invaziva!

clucian

Quote from: trandafira on August 14, 2012, 11:08:58 PM
In iunie am postat poza cu paulownia. Acum, cand am venit nu mi-am crezut ochilor, are 3 m.

Eu tocmai hotarasem ca in octombrie sa o mut la campie pentru a-i vedea si flori, vreodata.Acum insa nu stiu ce hotarare sa iau.

Nu uita sa il copilesti ca sa ii formezi o coroana !
Daca vrei sa il muti poti face asta la toamna dupa ce ii cad frunzele, il muti la locul definitiv, iar la primavara il tai de la 5 cm aprox deasupra solului ca sa dea lastari noi, opresti numai unul, acela va creste mult mai drept.

clucian


trandafira

Clucian, multumesc pentru sfaturi. Dar spune-mi te rog - le dai din experienta cresterii acestui copac sau din info citite pe internet? Ca din info de pe internet paulownia mea trebuia sa aibe 10 m (plantata in 2009 cand avea deja 1m inaltime)!!!

clucian

Si din practica si ce am citit pe Internet !

Intrebare, tu ai pus ingrasaminte la Paulownia sau ai lasat-o sa creasca in voia sorti ??  Apa a avut din belsug sau s simtit seceta de acum ?! Ce soi de paulownia ai ?
P. Tomentosa sau ai cumparat de pe net plantuta ?
Aia 3 ani de calculeaza din anul cand este taiat de la 5 cm aprox deasupra solului si se lasa doar un lastar care acesta va creste mult mai drept, si mai repede.
In ultimul link video al meu se vede cat de inalta a crescut o Paulownia.

trandafira

Am cumparat-o de la Teba, este tomentosa, avea la plantare 1m si in 2010 am taiat-o de la baza.Azi am reperat paulownia de la intrarea in parcul circului.

MihaelaR

Quote from: trandafira on July 22, 2012, 08:12:50 PM
Intr-o saptamana paulownia a crescut cu un cap peste inaltimea mea! Saptamana trecuta era cat mine si acum... s-a tot dus.Dar ceva ii mananca frunzele, adica le gaureste. Si nu a fost ploaie cu piatra.
   

A crescut frumos,dar nu l-ai copilit ,ca sa cresca si mai si,sa faca coroana mai sus ,ii tai frunzele si lastarii crescuti,ii lasi doar varful .Peste iarna daca degera ,la primavara il tai de jos si dau lastari din nou,il lasi pe cel mai central si viguros.Eu lastarii care i-am rupt i-am pus la inradacinat .Daca au conditii bune si il hranesti cu apa de gainat/balegar ,il uzi bine ,are lumina ,creste ca fat -frumos,eu chiar asa ii zic ,al meu din aprilie pana acum a crescut 3m,dar am pus o radacina si la poarta printre niste copaci ,asta nu a crescut decat vreo 70cm,la primavara il mut la soare.
Sa auzim numai de bine!
"Singurul mod de a-ţi păstra sănătatea este să mănânci ceea ce nu vrei, să bei ceea ce nu-ţi place şi să faci ceea ce n-ai face." (Mark Twain)
   http://rami86.sunphoto.ro
http://gradinahobby.blogspot.ro/
http://gradinasicamaramea.blogspot.ro/

Opal

Eu n-am copilit nimic niciodata la ea
Am primit-o cand avea peste 1m,a fost protejata in iarna respectiva si toamna urmatoare avem un copac e peste 4m in gradina

bionut

Unde pot gasi seminte de Paulownia? Vreau sa imi pun si eu:D

einsteinitza

Prim Gradina Botanica sau prin parcuri, acum e momentul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bionut

Am facut rost de seminte:D
Imi recomandati sa le germinez de acum? Mi-a spus cineva ca trebuie sa le las in apa 24 de ore apoi sa le pun pe pamant amestecat cu nisip si le acopar cu folie. E corect? Vreau o modalitate care sa maximizeze rata de germinare... stiu ca cer cam multe dar vreau sa fiu sigur ca o sa am macar un copacel:D

claude

E prea devreme sa le germinezi, daca nu le poti asigura lumina suplimentara. Nu stiu daca se pun in apa, ce stiu sigur e ca se seamana la suprafata, au nevoie de lumina ca sa germineze
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

bionut

Quote from: claude on December 13, 2012, 07:12:45 PM
E prea devreme sa le germinezi, daca nu le poti asigura lumina suplimentara. Nu stiu daca se pun in apa, ce stiu sigur e ca se seamana la suprafata, au nevoie de lumina ca sa germineze
Pot sa le tin sub o lampa cu bec economic. O sa incerc  cu cateva seminte de tomentosa sa vad ce rezultate am.  Elongata am putine si nu vreau sa experimentez pe ele deocamdata.

hapylica

Semintele de paulownia germineaza in apa si la lumina in 10zile,dupa care se pun pe substrat de turba cu nisip(apasate putin).Se acopera cu folie pt. pastrarea umiditatii( se aeriseste zilnic).Au nevoie de cel putin 12 ore de lumina pe zi altfel plantutele mor! +dns

bionut

Quote from: hapylica on December 13, 2012, 10:55:23 PM
Semintele de paulownia germineaza in apa si la lumina in 10zile,dupa care se pun pe substrat de turba cu nisip(apasate putin).Se acopera cu folie pt. pastrarea umiditatii( se aeriseste zilnic).Au nevoie de cel putin 12 ore de lumina pe zi altfel plantutele mor! +dns
10 zile in apa? Mi-e sa nu le afecteze atata timp in apa. Are rost sa ma chinui cu ele iarna sau mai bine astept primavara? Nu lumina e problema acum ci temperatura, care nu prea e constanta din moment ce stau la casa si nu am incalzire centrala.


hapylica

Eu iti spun din experienta proprie,tu faci cum vrei!Paulownia este singurul arbore ale carui seminte germineaza in apa.Ideal este sa pui la germinare in luna martie! ;)
Elongata,tomentosa sunt aceeasi specie.Baietii destepti nu stiau cum sa-si vand marfa si au inventat denumirea de elongata.In felul asta(bulgarii si ungurii)au intrat pe piata romaneasca. +ham

bionut

Deci m-am strofocat degeaba sa gasesc si tomentosa si elongata:-))
Multumesc pentru clarificare, o sa astept pana in martie si o sa le germinez in apa.

hapylica

 Mai exista si alte soiuri(25) de paulownia ,toate difera intre ele prin nuantele florilor si se pare ca Fortuney ar fi soiul cu cresterea cea mai rapida!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Paulownia

ionutsu92

Hapylica tata daca.mi permiti sa mi te adresez asa....in sfarsit un baiat destept domnule. +rsp
Ce era asa de greu sa.ti dai seama de chestia asta.....dar cumparatorii care erau asa de nerabdatori sa achizitioneze seminte de elongata n.aveau nici macar 1 % sanse sa faca diferenta intre semintele de tomentosa si cele de elongata.
Eu unul am trimis la sute de persoane in toata tara seminte de paulownia tomentosa, dar cand suna cate unul si dorea seminte de elongata ii precizam faptul ca.s de tomentosa si ca nu am de care doreste dansul(daca vrea bine , daca nu iar la fel).
Pe langa chestia asta am mai gasit pe un domn pe youtube...probabil de origine maghiara dupa nume care pretinde ca are un hibrid de paulownia adaptat la cima din Europa ce rezista la -30-35 gr C....oare-i adevarat sau e tot ceva gen?

penelopa

Bun link-ul tau, Happylica!
Mi-a placut si istoricul denumirii acestui arbore (chiar nu stiam de ce ii spune "arborele printesei") si, in acest sens, mi se pare corecta denumirea de "Pavlovnia".
Ceea ce ma nedumereste este la el, faptul ca nu inteleg cum acest arbore are lemn de esenta tare, cand trunchiul lui e ... gol ?  ???