Germinarea semintelor de Adenium

Started by Marmoset, August 17, 2009, 01:01:50 AM

Previous topic - Next topic

Marmoset

O tura de seminte puse la germinat, fotografiat pas cu pas totul. Daca va e de folos sa va inspirati din pozele mele, va rog cu drag sa va folositi de ele. Va cer scuze pentru calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul.
Iar pentru cei ce mai dau gres, o sa am destule plantute pentru doritori!

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/AdeniumGerminareSeminte#


Pentru semintele de Plumeria, metoda e identica, doar ca semintele se lasa 48 de ore in apa calda. Amplasarea lor pe patul de germinare se face cu varful tare, in forma de V al semintei, introdus pana la aripioara, care va ramane in afara.

ionut

Marmoset felicitari,acum inteleg de ce am pierdut toate semintele semanate asa ca la tara...

stefana

Irina, trebuia sa-mi faci si mie instructajul asta cand mi-ai dat semintele de adenium. Eu le-am pus pe toate in doua casolete si cand au inceput sa creasca plantute, i-am cazat, fiecare separat, in niste ghivecele de argila si am uitat sa scriu care, ce este :| . Arata bine toti, acum, din 10 seminte am pierdut 2 plantute :D

sicamin

Multumim Marmo ,foarte frumoasa expunere !
Eu din propria experienta spun ca dupa ce cresc un pic trebuiesc separati,sa se dezvolte mai bine. Am avut cate 3 seminte in pahar de unica folosinta. Unde au iesit  toate 3 semintele plantutele au ramas mai mici dar unde au fost cate 2 sau una ,s-au dezvoltat mai bine. Acum am separat cativa (cam 10 luni au) si aveu radacinile incolacite in pahar de ieseau si afara.Sper sa nu pateasca nimic ,acum i-am lasat cate unul.

doinabacau

  Felicitari si multumiri! La mine nu a rasarit nici una,n-am stiut ca trebuie tinute in apa,desi  cunosc de mult metoda.

gentiana

Am si eu unul rosu,a inflorit de cateva ori
Dupa ce a cazut floarea nu pare sa fi ramas ceva in care sa faca seminte
Am nevoie de mai multi ca sa se polinizeze,imperecheze chestii de genul asta?

maresmarian

sper sa nu fie o intrebare idioata, dar aproximativ, ce inseamna apa calda ?
pe la cate grade ? eventual si apa fierbinte care se pune in termos ? aproape de punctul de fierbere ?
multumesc

marirogo


flordel