Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Stapelia  (Read 11932 times)
Ella
Guest
« on: August 14, 2009, 05:16:54 AM »

O "balerina parfumata"  Grin

Johana
Roza

« Reply #1 on: August 14, 2009, 08:33:48 AM »

Foarte frumoasa stapelia in toate stadiile de evolutie!

opiadc
Guest
« Reply #2 on: August 14, 2009, 01:25:14 PM »

Da, pacat ca mirosul lasa de dorit! Cheesy Cheesy
doina
OLTENITA
Roza

« Reply #3 on: August 14, 2009, 04:07:43 PM »

Vai, vai . vai .............ce-mi place  Cheesy
Oare voi vedea si eu flori la a mea ? Roll Eyes

Ella
Guest
« Reply #4 on: August 14, 2009, 08:11:47 PM »

Da, pacat ca mirosul lasa de dorit! Cheesy Cheesy

Cheesy Cheesy Cheesy
bafta voastra ca nu am putut posta si "parfumul"  Grin

Doina, bobocii apar cand nici nu te astepti, a mai avut unul si l-a "ascuns" intre jaluzele, a murit saracu', ars de soare.
doina
OLTENITA
Roza

« Reply #5 on: August 14, 2009, 08:35:13 PM »

Sper sa am si eu o floare anul acesta la mititica mea , parfumul nu ma dearjeaza pentru ca este in balcon care e in dreptul sufrageriei si eu nu stau in sufragerie  Wink

martipan
Guest
« Reply #6 on: August 25, 2009, 09:00:59 PM »

Vaaaai,cat de frumoasa este !!!
La mine se repeta scena de anul trecut : fac bocoii si apoi ii avorteaza  Angry Angry Angry ...si anul asta am patit asta nu numai la stapelia,ci si la o caralluma  Sad ....habar nu am ce sa le mai fac...cred ca o portie de ignorare totala le-ar prinde bine ! Grin
Marmoset
Roza

Bucuresti

« Reply #7 on: August 25, 2009, 09:03:00 PM »

Martipan.....ai pronuntat (a se citi "scris") cuvantul...Caralluma?Huh??? Shocked Shocked

martipan
Guest
« Reply #8 on: August 25, 2009, 09:07:50 PM »

Dap,am o minuscula caralluma hesperidum  Smiley , ma cam lupt cu nevoile ei,dar ne descurcam deocamdata Cheesy ...inca plang de mor dupa echidnopsis , am pierdut-o iarna trecuta  :'( :'( :'( !
Ella
Guest
« Reply #9 on: August 25, 2009, 09:16:18 PM »

La mine se repeta scena de anul trecut : fac bocoii si apoi ii avorteaza  Angry Angry Angry ...si anul asta am patit asta nu numai la stapelia,ci si la o caralluma  Sad ....habar nu am ce sa le mai fac...cred ca o portie de ignorare totala le-ar prinde bine ! Grin

Merci!
Asa este, te ignora direct proportional cu grija ta. Grin
Marmoset
Roza

Bucuresti

« Reply #10 on: August 25, 2009, 09:18:25 PM »

Dap,am o minuscula caralluma hesperidum  Smiley , ma cam lupt cu nevoile ei,dar ne descurcam deocamdata Cheesy ...inca plang de mor dupa echidnopsis , am pierdut-o iarna trecuta  :'( :'( :'( !

Hai, nu da apa la soricei! Sa mai creasca putin a mea, care-i cat degetul meu aratator si cum face un cracutz, ti-l zburatacesc spre tine! La echidnopsis ma refer, ca caralluma caut si eu!

martipan
Guest
« Reply #11 on: August 25, 2009, 09:30:12 PM »

Merci!
Asa este, te ignora direct proportional cu grija ta. Grin

E bine de stiut  Wink !

Hai, nu da apa la soricei! Sa mai creasca putin a mea, care-i cat degetul meu aratator si cum face un cracutz, ti-l zburatacesc spre tine! La echidnopsis ma refer, ca caralluma caut si eu!
Merci fain , si pt tine voi pastra o bucata de caralluma Wink !
opiadc
Guest
« Reply #12 on: August 25, 2009, 10:16:12 PM »

Mai, cred si eu ca in cazul Stapeliei ignorarea o face sa se dea in stamba in fecare an! Cheesy Eu o asociez cu cactusii si suculentele langa care si sta si e singura care face flori anual!
          Singura atntie pe care le-o acord e apa pe care le-o pun saptamanal;uneori mi se pare ca e chiar deshidratata, cu regimul asta hidric  Roll Eyes, dar de inflorit tot infloreste!
          Chiar prea mult, dupa mine! Cheesy
Marmoset
Roza

Bucuresti

« Reply #13 on: August 25, 2009, 10:25:11 PM »

Acum...mai am o dilema! In afara de Stapelia mea, care a inflorit si care mirosea usor a peshte stricat, (dar asta doar daca-mi apropiam nasul la mai putin de 5 cm de floare), mi-a zis cineva ca Stapelia asta grandiflora pute de-a dreptul! Chiar asa e?  Undecided Roll Eyes

opiadc
Guest
« Reply #14 on: August 25, 2009, 10:36:44 PM »

Acuma depinde de interpretare:cand am intrat in camera cu Stapelia inflorita m-am intrebat ce a murit si a fost uitat acolo! Roll Eyes
        E drept ca erau 30 si ceva de grade, batea soarele si geamul era inchis...
        Mi se pare ca miroase la fel de tare ca o floare de Hoya carnosa inflorita...doar ca difera...aromele! Smiley Roll Eyes
Marmoset
Roza

Bucuresti

« Reply #15 on: August 25, 2009, 10:40:43 PM »

Acuma depinde de interpretare:cand am intrat in camera cu Stapelia inflorita m-am intrebat ce a murit si a fost uitat acolo! Roll Eyes
        E drept ca erau 30 si ceva de grade, batea soarele si geamul era inchis...
        Mi se pare ca miroase la fel de tare ca o floare de Hoya carnosa inflorita...doar ca difera...aromele! Smiley Roll Eyes

Monica, chiar in halul asta?  Shocked
E drept ca n-am mirosit niciodata o floare de Carnosa, asa ca nu stiu cat e de intens mirosul, dar...cred ca mi-am facut idee din descrierea ta!  Cheesy Cheesy Cheesy

opiadc
Guest
« Reply #16 on: August 25, 2009, 10:55:17 PM »

Hoya carnosa miroase f puternic seara; si parfumul unei flori deschise se simte cand intri in camera aceea!
         La fel si al stapeliei;dar cred ca daca temperatura ar fi fost mai joasa nu s-ar fi simtit chiar asa tare! Cheesy
         Daca vrei sa vezi pe pielea ta, iti trimit o 'ramura' ! Wink
Marmoset
Roza

Bucuresti

« Reply #17 on: August 25, 2009, 10:57:30 PM »

Monica, zau ca nu pot zice "Nu"...  :-[ Ce-ti doresti de la mine?  Kiss

myky
Guest
« Reply #18 on: August 26, 2009, 08:13:21 AM »

pute, si roiesc mustele in jurul ei.
doina
OLTENITA
Roza

« Reply #19 on: August 26, 2009, 08:19:04 AM »

Cand o sa am un roi de muste in balcon inseamna ca a inflorit si stapelia mea  Wink Cheesy

opiadc
Guest
« Reply #20 on: August 26, 2009, 08:57:27 AM »

Monica, zau ca nu pot zice "Nu"...  :-[ Ce-ti doresti de la mine?  Kiss

Cand o sa mai ai o frunza de gloxi de care mi-ai trimis ca s-a uscat la transplantare... :'( si si Hibi s-a uscat Huh? Huh? Huh?
        Eu o sa ti-o pun langa hibi acetossella;la sfarsitul lui septembrie ajung in Bucuresti dar trec prin Brasov si Bran, asa ca cred ca voi alege posta! Smiley
sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #21 on: October 12, 2009, 08:13:59 PM »

Sambata am bagat si cactusi,stapeliile si ce-mi mai ramansese pe afara. Am observat ca mai multe stapelii au boboci.Sant curioasa cum vor inflori ,ca am unele care infloresc pentru prima data la mine.(decamdata le-am cazat in garaj,pana mai pun niste rafturi in subsol.
Inca e boboc dar e cel mai mare!

doina
OLTENITA
Roza

« Reply #22 on: October 13, 2009, 06:28:39 PM »

Mai infloresc in garaj ? Au lumina destula ?

sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #23 on: October 14, 2009, 11:38:58 AM »

Locul lor definit pentru toata iarna va fi in demisol pe geamuri ,unde au lumina dar caldura nu prea. Eu acum le-am adus de afara si pana le pun la locul lor ,stau in garaj,dar si acolo au lumina.

vivi23ro
Roza

Timisoara

« Reply #24 on: October 14, 2009, 11:48:04 AM »

a inflorit stapelia aia maare?pune poze Smiley

Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to: