Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Fleurf

Chifetele fac si eu la cuptor si cu carne si numai de legume dar de snitele nu stiam si ai mei ar manca in fiecare zi  ;D Multumesc Myky  :-* IAr cand s-o mai racori e numai bine de facut la cuptor ca cel putin la chiftele trebuie ceva timp sa se faca.

myky

cu placere, sper sa va placa.
e adevarat ca nu sunt chiar ca cele prajite, dar eu le prefer pe astea de o mie de ori.
faceti si voi cateva, sa vedeti daca, corespund gusturilor voastre.

Codruta

Stie cineva sa-mi spuna daca temperatura prea mare sau prea mica nu lasa checurile sa creasca cum ar trebui si mai ales din ce cauza nu cresc checurile in coltul din spate al cuptorului? "Maruntisuri"am copt o singura data si acelea s-au copt mai repede in spate, mai  ales in coltul drept.
Cu aragazul pe care il aveam pana anul trecut nu am patit asa ceva deci clar nu e din vina retetelor. De cand am aragaz nou patesc asta. Ieri a fost cineva sa-l verifice si mi-a zis ca totul e in regula cu aragazul. M-a sfatuit doar sa pun termostatul cu 10 grade mai putin decat ar trebui deoarece se pare ca nu e foarte bine reglat si incalzeste mai tare. La prajituri folosesc cuptorul cu "vant" asa ca temperatura ar trebui sa fie la fel peste tot si cu toate acestea ceva nu imi ies prajiturile drepte.

CLAUDIA

Poate nu e perfect orizontal asezat aragazul si astfel compozitia se duce spre fata in tava, dandu-ti impresia ca nu creste in parte cealalta. La mine asa se intampla, din aceeasi cauza.
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

stefana

Quote from: OzimandiasDeci ciorba radauteana e belea.
De cand am fost in Neamt si am mancat asa ceva, si sotul si copilul cand sunt intrebati ce vor de mancare raspund ciorba radauteana (bine... nu-i intreb mereu 
Am citit si eu reteta pe net (ca prea o laudati) : ideea e, nu are prea mult colesterol ?  ;D ;D Ca imi imaginez cat poate fi de gustoasa cu ou si smantana la greu in compozitie  ::)

ozimandias

 :D
La cat este de buna noi nu ne-am mai gandit la colesterol...

cara

ei, pana fac compot de solanum ;), am facut dulceata de ardei iuti si am pus prune la murat cu scortisoara, ia:


gabriela jalba

Dulceata am facut-o si eu,dar am folosit numai ardei rosii. E foarte decorativa si in amestec cu verzi.
Scrie si prunele cum se pun. Ca experimentez!!!! Sper sa mai gasesc 1kg de prune prin piata.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

prunele se spala, se cresteaza la codita cu cutitul, se aseaza in borcan, printre ele se pun aschii de hrean (sau boabe de mustar, eu n-am avut). deasupra se pun 1-2 catei usturoi si rondele de ardei iute. 

zeama se face astfel:

900 ml apa, 100 ml oted de vin 9*, 200 g zahar o lingura cu varf de sare si optional o lingurita de scortisoara macinata. se fierbe totul 2-3 minute si se toarna peste prune. se pune capacul si gata.

la fel am pus si struguri. din cei de masa, cu bobul gras.

opiadc


         Deci tu chiar vorbeai pe bune cu compotul tau ??? ???
          Eu am crezut ca glumesti, dar vad ca e serioasa treaba! :DEu sunt depasita de situatie, vad ca am ramas in urma, nu pot tine pasul cu moda! :D

opiadc


            Deci raman la ideea mea: e mai sigur cu ideile testate! :D :D :D Vezi, Cara draga, ca zise Ionut ca e otravitorrrrrr Solanum-ul tau! :D ::) ::)
            Fa si tu compot din ceva mai 'domestic'! ;)

cara

deci, Gabi Jalba, am facut si dulceata numai din ardei rosii, dar nu aveam poza, o pun acum. si am pozat azi si merele puse la  murat.


Ella

Esti fantastica, ma faci, sa ma dau la pus muraturi. ;D
Dulceata arata bestial, este f. iute? noi nu mancam tare piperat.

cara

dulceata e moderat de iute, pentru ca se scot semintele si vinisoarele alea iuti.

te asigur ca la o friptura este absolut fantastica!
sau la un orez cu ceva carne langa...


(eu o mananc cu lingura direct din borcan  :D )

Ella

Quote from: cara on September 27, 2009, 06:00:11 PM


(eu o mananc cu lingura direct din borcan  :D )

Da, da' tu esti nitelus mai "iute"  ;D

Merci!

gabriela jalba

Quote from: cara on September 26, 2009, 10:51:36 PM
prunele se spala, se cresteaza la codita cu cutitul, se aseaza in borcan, printre ele se pun aschii de hrean (sau boabe de mustar, eu n-am avut). deasupra se pun 1-2 catei usturoi si rondele de ardei iute. 

zeama se face astfel:

900 ml apa, 100 ml oted de vin 9*, 200 g zahar o lingura cu varf de sare si optional o lingurita de scortisoara macinata. se fierbe totul 2-3 minute si se toarna peste prune. se pune capacul si gata.

la fel am pus si struguri. din cei de masa, cu bobul gras.

cam la ce cantitate de prune ajunge,cite borcane de cite grame...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

pai eu am pus cam 1 litru jumate de amestec si mi-a ajuns la doua borcane de 1500 ml. dar cel mai sigur e sa pui prunele in borcan si umpli apoi cu apa si vezi ce cantitate de lichid ai nevoie.

cara

clatite cu brocolli va suna ciudat? ia:

am prestat 4 clatite patrate, coapte in cuptor in tava in care aveam de gand sa fac papa, un sos bechamel, cascaval si brocolli. apoi le-am alternat si le-am ornat cu fasii de gogosari sa-i dau fata comerciala. pozele "vorbeste" mai bine.


(colegul meu a zis ca e cea mai buna "lasagna" cu legume pe care i-am facut-o vreodata, fara sa stie ca mie mi-a fost lene sa mai ies din casa sa cumpar toate cele si ca am improvizat toata treaba cu ce aveam prin frigider ;) ;D )

georgette

Esti penala ! :D
Poti sa te duci pe postul de sef bucatar la Burj Al Arab... ;) :-* :-* :-*
..si am zis sa nu mai intru aci!!!! sa ma uit numai la legume -fructe  ::)

martipan

Nota 10 la impresia artistica  ;D !
Despre broccoli si gogosar nu pot spune prea multe,pe mine nu ma pasioneaza prea mult , dar la cum arata,zau ca as face un sacrificiu si as gusta  ;D  :) ;) !

cara

Quote from: georgette on October 02, 2009, 08:49:20 PM
Esti penala ! :D
Poti sa te duci pe postul de sef bucatar la Burj Al Arab... ;) :-* :-* :-*

stiu, am scapat ca prin urechile acului de un dosar penal pt folosirea ilegala de arma de foc  :D

cat despre Burj Al Arab, da, era acolo un indian care facea papa-bun la poporul cazat si care avea nevoie de cineva sa-l stearga de sudori. cred ca daca depun un CV ma angajeaza. voluntar, avcors, ca pe bani sunt altii la rand, calificati!  :D

Quote from: martipan on October 02, 2009, 08:50:03 PM
Nota 10 la impresia artistica  ;D !
Despre broccoli si gogosar nu pot spune prea multe,pe mine nu ma pasioneaza prea mult , dar la cum arata,zau ca as face un sacrificiu si as gusta  ;D  :) ;) !

n-am mai luat un zece de-un deceniu! bogdaproste, il sun pe prunc sa ma laud si sa-i cer sa-mi semneze carnetu' de note!  :D

martipan

 :D :D :D :D :D Atunci dau ++10 , pt purtare si merite deosebite la bucatareala  ;D ;) !

penelopa

Deci, soro, acum  nu face şi tu ca ăia de ne dau reţete din care, intenţionat, scapă ceva ..... secretul reuşitei. :)
Prin urmare,  cum întorci clătitele alea pătrăţoase ? Le arunci în sus?  ;D
După ce clădeşti  lasagna aia, o mai pui la cuptor? Cît timp? Deasupra ai pus ouă bătute?   :D

martipan

No am nevoie de ajutorul bucatareselor iscusite  :) !
Am dat un search in topic,dar nu au fost gasite rezultate , desi eu parca imi aduceam aminte ca s-a vorbit despre asta...in fin.
Stie cineva o reteta pt gatit fazanul,incercata si gustoasa ?  ;D
Am gasit pe net 2 retete mai dragute , una cu fazan cu smantana a parut mai interesanta,dar nu m-au convins pe deplin...  ;D
Multumesc frumos !!!

cara

Quote from: penelopa on October 03, 2009, 04:38:22 PM
Deci, soro, acum  nu face şi tu ca ăia de ne dau reţete din care, intenţionat, scapă ceva ..... secretul reuşitei. :)
Prin urmare,  cum întorci clătitele alea pătrăţoase ? Le arunci în sus?  ;D
După ce clădeşti  lasagna aia, o mai pui la cuptor? Cît timp? Deasupra ai pus ouă bătute?   :D


deci soro, departe de mine gandul sa omit ceva din reteta ca sa sabotez reusita cuiva! numa' ca nu m-am gandit la aspectele ridicate de tine  ::)


deci, clatitele alea le-am intors cu mana, ajutandu-ma de o paleta. adica am scos tava, am ridicat marginile clatitei cu paleta si am intors-o cu mana.  ;D

le-am acoeprit ca sa nu se rigidizeze marginile.

dupa ce am compus "lasagna" am copt-o o ora.

ultimul strat a fost de sos bechamel, peste care am ras putin cascaval si am pus feliile de gogosari.