Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

omogenizezi bine smantana (eventual o diluezi cu putin iaurt ca sa nu papi prea mult colesterol  ;) ), zdrobesti un catel de usturoi f bine, adaugi un pic de sare, un pic de mustar ( Dijonaise daca ai ca e mai dulce si are un pic de curry), toci un pic de patrunjel si-l adaugi la sfarsit si gata sosul.  ;D

myky

daaaa, bun, bun!
sau in iaurt pui smantana, dar la voi nu e cazul ca are loc unde sa se depuna :D

ozimandias


myky

mi-ati adus aminte de curry.
am vazut la tv. cum, un tip a facut  friptura de pui, pana aici nimic deosebit, dar a dat puiul prin curry amestecat cu miere,  binenteles ca am prestat, mamaa, a iesit bestial, de acu nu-mi lipseste de la gratar .

cara

myky, mi-am adus din Dubai un condiment cu curry si alte chestii, care e absolut "bestial", asa cum zici. daca stiam ca-ti place curry iti puneam ieri in coletul cu perlit. da' las' ca o sa-ti trimit. 

myky

sarumana, cand e vorba de condimentee :-*
da sa nu te grabesti ca nu arde.
io tot repet asta pt. ca mie mi-e asa o sila sa merg la posta, de nu-ti imaginezi.
saumana pt perlit :-*!

cara

am trimis sute de colete, asa sa acum intru pe usa, ii pun in brate oficiantei coletele (am axpediat si 12 odata!  8) ) plus avizele completate, banii (cu un excedent direct proportional  ;) ) si m-am evaporat, poa' sa fie 20 de clienti la rand.

( ei cred ca lucrez la posta din Sacele si vin la "centru" cu coletele de la noi de la ţară.  :D :D )

myky

e, merci, asa mai merge, da sa vezi cum am stat io acu 4 zile, 20 minute la coada, ca nu se pricepea una sa completeze formularul, si gresise 3 pana atunci, ca pana la urma l-a scris oficianta.

cara

iaca reteta de muffins  la minut care m-a scos din belea cu Erwin  ;D


totul dureaza 5 minute daca bucatarul nu-i impiedicat  ;D

- o cana mare pentru ceai, in care se presteaza reteta

- 4 linguri de faina
- 4 linguri de zahar
- 1 lingura cacao
- 1/2 lingurita praf de copt
- un praf de sare

se amesteca bine ingredientele peste care se adauga:

- 1 ou intreg
- 3 linguri de ulei
- 3 linguri lapte

se omogeneizeaza bine compozitia si se baga in cuptorul cu microunde pentru exact 4 minute, la 750-800 Watts


se scoate, se lasa la racorit 2 minute, se trece un cutit pe interiorul cestii ca sa se desprinda de pe pereti, se taie in 4 felii si se orneaza cu toping de ciocolata, sau gem, dulceata, Nutella, Finetti, etc.

erwin va vinde pontul cu coptul in doua cesti mai mici, cica e si mai ochioasa  ;D


Francesca

Quote from: myky on March 26, 2009, 01:08:30 PM
mi-ati adus aminte de curry.
am vazut la tv. cum, un tip a facut  friptura de pui, pana aici nimic deosebit, dar a dat puiul prin curry amestecat cu miere,  binenteles ca am prestat, mamaa, a iesit bestial, de acu nu-mi lipseste de la gratar .


Myky, nu esti singura careia ii place curry.Mie nu imi lipseste din bucatarie si din mancare(bineinteles care se preteaza la adaos de curry) insa de ceva vreme is tare necajita ca nu mai gasesc.Am cautat peste tot in oras si nu gasesc decit de la Fuchs...iar ala e o "amestecatura" diferita de ceea ce imi place mie...deci nu il folosesc.Acum ca e criza, a intrat si curry in pamint? ::) ??? :'(

gabriela jalba

Quote from: cara on March 26, 2009, 12:59:45 PM
omogenizezi bine smantana (eventual o diluezi cu putin iaurt ca sa nu papi prea mult colesterol  ;) ), zdrobesti un catel de usturoi f bine, adaugi un pic de sare, un pic de mustar ( Dijonaise daca ai ca e mai dulce si are un pic de curry), toci un pic de patrunjel si-l adaugi la sfarsit si gata sosul.  ;D
Ozi,Cara pune patrunjel,pt ca,sotului nu-i place mararul,dar la salata ta,mararul e brici !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


myky

francesca, nu stiu cum e cel de la fuchs, eu am din italia.

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on March 26, 2009, 01:53:42 PM
   Ozi,Cara pune patrunjel,pt ca,sotului nu-i place mararul,dar la salata ta,mararul e brici !!!!!
Mie nu-mi place nici una nici alta  ;D
Am facut salata, foaaaarte gustoasa.
Multumesc pentru idee. Iar ma lauda barbatul  :D

myky


cara

Quote from: gabriela jalba on March 26, 2009, 01:53:42 PM
   Ozi,Cara pune patrunjel,pt ca,sotului nu-i place mararul,dar la salata ta,mararul e brici !!!!!

moa, femeie, ce memorie ai!
pana si eu mai "uit" uneori ca nu-i place mararul da' tu ai tinut minte! pfoai!  :o

gabriela jalba

trebuie!!! nici nu stii prin ce intimplare tre sa dau omului de papa,si eu ii pun marar!!!! nu ramine saracu' flamind???!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Rasolul cu hrean..........mmmmmmmm :P :P :P :P :P Caraaaaaaaa e post!

Claudiu

Cara la "muffinins" ai zis:

Quote from: cara on March 26, 2009, 01:29:17 PM
....
- 1 ou intreg
....
se omogeneizeaza bine compozitia ....

Ceva nu e in regula oricat incerc sa omogenizez tot se simte coaja de ou  ???
;D

cara

aaaaaaaaaaa, da, scuze, am uitat sa spun ca pentru cei care au probleme cu dantura, compozitia se strecoara printr-o sita fina ca sa se separe coaja de ou.

mai este si varianta "bio" de seaparere a cojilor:  lasi copozitia 10 minute in ograda cu gaini, ca sa aleaga ele cojile oului.

cu aceste completari, iti doresc pofta mare si scuze inca odata de omisiune.


;D

Erwin

Ma Claudiu, arunci tu bunatate de Ca?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Joi am incercat si eu reteta de muffins la minut dar ceva nu am nimerit bine... ori cana a fost prea mica, ori lingura prea mare ;) Dar la gust au fost super. Ma gandesc sa incerc o portie fara cacao.

cara

Quote from: Codruta on March 29, 2009, 06:22:40 PM
Joi am incercat si eu reteta de muffins la minut dar ceva nu am nimerit bine... ori cana a fost prea mica, ori lingura prea mare ;) Dar la gust au fost super. Ma gandesc sa incerc o portie fara cacao.
Quote from: Codruta on March 29, 2009, 06:22:40 PM
Joi am incercat si eu reteta de muffins la minut dar ceva nu am nimerit bine... ori cana a fost prea mica, ori lingura prea mare ;) Dar la gust au fost super. Ma gandesc sa incerc o portie fara cacao.

vaaaai, Codruta, am uitat sa scriu ca lingurile trebuie "rase". deci daca ai pus linguri cu varf, cantitatea e aproape dubla....

iarta-mi greseala, rogu-te!  :-[ :-[

Codruta

Noroc ca nu le-am pus cu varf  :D ci mai degraba intre rase si cu varf. Cand am vazut cum s-a revarsat am fost convinsa ca "varful"a fost de vina ;)
Erwin spunea ca in doua cescute sunt mai ochioase dar daca pun in 2 cescute tot 4 minute trebuie sa stea in microunde?

cara

daca le pui pe amandoua odata, da.