Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Vaaaaaaai,ce dragut ! Cata fericire casnic deja !
Da io prefer tortul  :D :D :D

cara

sa nu te razi de pruncii mei, da? ca ei se joaca de-a mama si de-a tata cand fac papa!  :D :D :D :D

martipan

Si tie ti-ar placea sa te joci de-a bunica  :P ::) ... poate ti-a auzit Mosul ruga  ;D ...apropo,stie cineva bancul cu Mosu si copilul  :D ?
Cica Ionel ii scrie Mosului in scrisoare ca vreea un fratior de Craciun...cum nu primeste ce si-a dorit ,ii mai trimite una in care il intreaba pe Mosu de ce nu i-a adus fratiorul.
Raspunsul mosului : Pai daca nu mi-ai trimis-o pe mama ta  ;D !

costieanuconstantin

daca ma uit mai bine viitoarea NORA  seamana un pic mai mult cu viitoarea SOACRA !!!!! ;) :)

cara

nu esti primul care spune asta, face parte din "patologia" baietilor atunci cand isi aleg nevestele   ;D

gabriela jalba

Ma Cara!!!!, pe copii astia tu vrei sa-i pui sa faca copii??!!!!!!!! Lasa-i sa mai creasca!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Exact la asta m-am gindit si eu ,sunt atit de cruzi si de gingasi ,m-ai lasa-i soro sa se bucure de tinerete .,ca de griji s-or satura ei ,

gabriela jalba

Cara eu cred ca "pelincile Domnului" facute de tine au iesit bune,dar!!!! sint ooooo....altceva!!! O prajitura...
Uite asa arata alea originale,facute cu foi coapte pe tabla(tava) si cu saminta de cinepa :                               
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


ELA

mi-am luat un aparat de facut paine dar ,in afara de instructiunile de utilizare, nu mi-au dat nicio reteta,asa ca nu prea stiu cum sa il folosesc ???..am luat drojdie uscata(dr.oetker), faina si stiu ca se mai pune si apa ...dar care sunt proportiile?
in instructiuni se mentioneaza faptul ca amestecul de ingrediente se pun in tava scoasa din aparat dar nimic altceva >:(

mamaruta

Myky, scumpo, pune si tu un link pentru retetele de placinte gogoloi si tiramisu. Kulebiacul l-am gasit, dar cu gogoloi e mai greu... 8)

gabriela jalba

Ela m-am uitat si eu intr-un magazin la o asa masina. Am citit cartea ,si acolo dadea si retete. Inseamna ca nu ai toate materialele scrise pe care ar fi trebuit sa le gasesti in cutie. Pt aluaturi crescute,proportia e cam de 0,5kg lichid la 1kg de faina. Oricum ES foloseste asa ceva si iti va spune. Parca si  Cara are...mai sint fete care au.  Eu mi-as lua,dar chiar nu am unde o pune(Spatiul!!!! )
   Myky,tare-s apetisante!!!!!
     
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella

Gabi, daca vrei sa te ingrasi, cumpara masina de facut paine ;D
Ela, daca fetele nu sar cu o reteta iti dau eu din cartea mea, numai sa fie compatibila cu masina ta, cred ca ar trebui sa-mi dai dimensiunile tavii, sa o compar cu a mea.

simona72

Quote from: cara on December 25, 2008, 03:07:45 PM
costi, am folosit zahar si nuca macinata. siropul din miere diluata.

ia ce tort am avut de Craciun (ornat de prunci  ;) )
da-ne si noua reteta ta

myky

pentru gogoloi e asta:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Reteta-ta-preferata/21020/PLACINTAGOGOLOISARBEASCA/
iar pt tiramisu asta:
http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/6682/tiramisu-tiramisu-tiramisu/
o sa vedeti  in mesaje ca unele fete au pus strat de ciocolata la final, este super misto chesia asta, cand se rastoarna din tava, stratul va fi dedesupt, eu nu am apucat sa fac poza la sectiune, pt ca am luat prajitura la serviciu.
iar pt. kulibiac ( mie imi place de mor, mancarea asta ruseasca, de sezon), se poate folosi si merluciu, sau orice peste cu carne alba. eu combin somonul cu alt fel de peste)

ELA

am un aparat 'morphy richards" ...nu gasesc dimensiunile tavii de coacere doar marimea painii:680 g sau 907 g!

Ella

Da, masina mea este Black Decker, clar nu merge, painea are 500g si 750g.
Am cupe pt. fiecare ingredient, dar incerc sa-ti dau o reteta simpla, paine obisnuita si sa adaptez cantitatile.
Pt. 500g
3 cupe de faina (cam 3 canite medii  ::))
1 cupa sare (lingurita)
1 cupa lapte caldut (sau apa si cred ca poti masura cu aceeasi canita cu care ai masurat faina)
2 oua batute
2 cupe (linguri) ulei, eu pun unt la temp. camerei
1 cupa drojdie (cred ca este echivalentul unui pachetel de drojdie uscata)

In tava masinii pui intai lichidele si la urma faina, acuma trebuie programata masina, eu merg pe program normal la coacere si mediu la culoarea painii. Este automata, coace 3 ore. La un moment dat face un beep, daca vrei poti adauga acum masline sau ce altceva iti doresti.
Daca reduci cantitatea de faina cu jumatate de cupa si pui doua linguri de cartof fiert si maruntit usor, iar laptele il inlocuiesti cu zeama in care a fiert cartoful, iese o paine de cartofi grozav de buna.

ELA

ella,atat scrie:'morphy richards 48268'....poate gasesti pe undeva retete pt. astfel de tip de aparat,te rog! pana una-alta am sa incerc reteta ta(are si ea o cupa din plastic mare si  una mica,cu 2 terminatii):);multumesc mult :)..dar paine cu oua :o

Ella

Cu placere, nu are de ce sa nu iasa. Nu creste cantitatile acum, risti sa-ti dea afara din tava, incearca acum asa  si dupa ce capeti experienta te joci cu masina cum vrei tu. :D
Caut retete, daca gasesc, cu placere.


ELA

da,am vazut si eu acum,dau fuga la bucatarie(sper sa nu adorm pana-i gata) ;D

Ella

Bafta!
Asa am patit si noi, prima paine am mancat-o la 1 noaptea :D

cara

bonsoar, nu ma lasa cumnatul prea mult la computer asa ca pe scurt:

eu am masina de paine Moulinex de vreun an, notez din experienta:

cantitatile din retelele date de producatorul masinilor sunt "orientative", consistenta painii tine in mare masura de calitatea fainii.

eu am incercat tot felul de retete, dar cea mai uzuala paine e asta:

400 ml apa (minerala)
o lingura ulei
o lingurita sare
o lingura miere (sau zahar)
150 g faina integrala
400 g faina alba
un plic drojdie uscata (7 g)








myky

azi am facut prima serie de dulciuri, batoanele alea cu zapada sunt excelente ( eu am facut si rotunde)!
kinder pingui nu e pe gustul meu, arata f. bine dar ...
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/buletin2090.jpg

Fleurf

Super Myky, parca-s bulgari de zapada  :D Si celelalte arata mmmmmm!!!!
Nu s-ar putea aseza pasta direct pe tava si glazura acolo?