Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Claudiu

Mersi de aptrecieri, abia acum terminai de corectat-modificat. Sper ca a placut. Desigur Fara-Vrej  il cunosc. Merita. Cu F si V mare - soiul, Cu litere mici e ce am recomndat la crestere in gradini mici si organizate. Adica forma, vigoarea, tipul de crestere.
Nu tac ca sa zic destul pana cand mai revin  ;D Multumesc de rulada.
Nu e tarzie pledoaria, acum incepe planuirea gradinii de la  anu.

myky

si ca sa fim in ton, si niste 'cheoftele' de dovlecei, si trebuie sa declar ca cei mai buni dovlecei sunt cei pe gratar, unsi cu ulei de masline (de preferat  zucchini, dar in lipsa merg si ceilalti)
http://s33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/?action=view&current=PICT0001.jpg

Ella

Claudiu, eu am obosit citind toata postarea ta ;D, reteta nu "o am acum in buzunar" pt. ca eu nu sunt fan dovlecei, votez numai cu cei facuti la gratar de Myky, este singurul fel in care ii consumam.
Pt. ca m-ai intrebat o sa-mi dau silinta sa aflu reteta de la cei mai canadieni ca mine, iar la capitolul conserve stau si mai prost...fac alergie numai cand aud cuvantul "conserva" indiferent de care.

Claudiu

Mersi Ella, imi pare rau ca ai obosit.
In privinta retei cu conserva e simplu. Cumperi o tava de aia mare de aluminiu-unica trebuinta, o foaie blat si conserva cu dovleacul gata preparat.
Pui tava pe masa, pui foaia in ea, intinzi pasta de dovleac si pui un pic la cuptor si gata.
Practic, simplu, rapid si eficient  ;D

In privinta zucchiniul la gratar nu pot decat sa aprob. Adica fiecare cu gustul si pofta lui si care mai variaza si in timp. Asadar .... nu neglijati restul.
In privinta la ce am numit eu pireu altii numesc sos. Si cred ca nu toti stiu cum e cu el. Dar garantez o data gustat de ala patison facut ca la carte nu-l veti uita. Din pacate nu stiu reteta :( si ca la orice reteta clasica conteaza mult tehnica nu numai cantitatile de ce se pune.
Unora le place sosul asta cu marar taiat marunt. Mie drept sa zic imi place fara marar.

PS Nu sunt fan numai dovlecei. Poate am sa fiu inspirat sa scriu si de restul  ;D si fasolea isi merita oda ei, iar cartoful chiar un imn fiind a doua paine a europenilor, saga despre ceapa si sosul ei ce da gust  nu se va termina niciodata , poezia conopidei "in floare" e de neegalat, jocul rosiilor, ardeilor cu castravetii va fi mereu tanar, iar salata e cand doamna bine facuta, cand fata sprintara, cand matasoasa, cand crocanta. Si cate si mai cate, aventura din gradina nu se termina niciodata. Apoi aromele ....

cara

ce ziceti de un evantai?  ;D

martipan

Breee,e tarziu si-mi ploua-n gura RAU !!!!  >:( >:( >:( >:(
Astept vreo duzina de evantaie prin posta...am zis  ::) :P ;D :D :D :D !

myky


stefana

Ce-ar fi sa explicati voi la nestiutorii (ca mine) ce-s alea din poze "cosite" si "evantai" ?

cara

deci evantaiul e o foaie de aluat pe care s-a pus branza (parmezan + mozarella) si sunca feliata, s-a impaturit intr-un anume fel (cine vrea detalii pot sa-i dau) s-a taiat pe  o laterala si s-au rasucit "franjurii", apoi s-a copt.

;D

myky

si cositele sunt  crenvrusti in aluat(facut in casa), taiat rondele si asezat stanga/dreapta, uns cu ou si presarat cu susan, restul aluatului l-am umplut cu ciuperci http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/bongo100.jpg

gabriela jalba

Quote from: myky on November 28, 2008, 03:55:25 PM
si cositele sunt  crenvrusti in [b]aluat(facut in casa),[/b] taiat rondele si asezat stanga/dreapta, uns cu ou si presarat cu susan, restul aluatului l-am umplut cu ciuperci http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/bongo100.jpg
ce aluat ??? De piine ?,fraged,...Zi,ca ideea e super!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

500g faina
-1 cub drojdie
-1 ou
-275ml lapte
-sare
-3 linguri ulei
-wurst pt umplutura
-1 galbenus pt uns EU NU FOLOSESC CU EXACTITATE MASURILE, ALUATUL ESTE APROPIAT DE CEL DE PAINE (consistenta lui)
   
aluatul l-am framantat si dospit
apoi se imparte in bucatele (l-am intins cat am putut de mult, pentru ca nu  prea mananc fainoase, fac si la pizza stratul cat mai subtire posibil): 

se intinde frumos in forma dreptunghiulara fiecare bucatica si pune in mijloc wurstul:
 
se ruleaza si apoi se taie rondele  cu cutitul, am taiat pana s-a desprins o rondea de cealalta, se unesc prin coacere .   
se aseaza in tava pregatita cu hartie de copt,ung cu putin galbenus si presar susan
eu am salvat reteta mai de mult, si cred ca era de pe un blog, dar aveti in linkul de mai jos din culinar, exemplificari in imagini

fetele din culinar taie aluatul cu foarfeca si nu de tot, dar e mai greu.

http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/18463/Cosite-production-Mudj-hista/




gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

sa ai pofta!
la aluatul asta merge si umplutura de la evantaiul carei.

azi se mananca peste ( cu kuskus)
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/bongo140.jpg

Nicol Caloian

Mi-ai facut pofta! Na-m mai mancat cuscus de foarte multa vreme.

myky

nici io, dar era singura solutie azi, ai mei nu mananca garnitura din legume

ozimandias

Buei... ma las de toate si ma apuc de gatit.
Si-asa am o varsta si cat o sa ma mai iubeasca sotul doar ca-s frumoasa si desteapta? A? Cat? Deci noaptea asta e noapte alba. Citesc pe culinar (despre care sincer, nici nu am crezut ca exista, cum nu am crezut ca cineva poate avea pasiune pentru asa ceva  ;D) si ma si inscriu.
Problema e ca cea mai performanta "scula" de bucatarit, la mine in casa, e lingura de lemn... Bine, si talentu' meu, la fel.

Cred ca voi lipsi cateva zile de pe mushuroi.  :'(

cara


Ella

Quote from: ozimandias on November 29, 2008, 11:15:04 PM
Buei... ma las de toate si ma apuc de gatit.
Si-asa am o varsta si cat o sa ma mai iubeasca sotul doar ca-s frumoasa si desteapta? A? Cat? Deci noaptea asta e noapte alba. Citesc pe culinar (despre care sincer, nici nu am crezut ca exista, cum nu am crezut ca cineva poate avea pasiune pentru asa ceva  ;D) si ma si inscriu.
Problema e ca cea mai performanta "scula" de bucatarit, la mine in casa, e lingura de lemn... Bine, si talentu' meu, la fel.

Cred ca voi lipsi cateva zile de pe mushuroi.  :'(

Stai mai linistita aici, te strici de cap la batranete? ::)

Eu stiam de culinar, dar nu-l citesc :P daca-l citesc imi vin idei, daca-mi vin idei, tre sa stau in bucatarie...mai bine, NU ;D

lala

Ozi ,eu zic sa nu cazi in capcana care  aduce calorii,celulita si muuuuuuuult timp in bucatarie!

ozimandias

Ella, Lala, multumesc de sprijin, dragelor.
Nu m-am inscris pe culinar. Macar atat respect pentru fetele acelea... Dar voi mai trage cu ochiul...
Ma consolez cu gandul ca nimeni nu-i perfect. Eu nu le am cu gatitul (desi, daca ma apuc sa fac ceva - la nivelul meu  ;D, imi iese). Insa in rest sunt perfecta  ;D :D :D

daveco

o prajitura pentru cafea ori pentru nehalitii ca mine care am mancat la miezul noptii ca la revelion.apoi am trezit sotul ca nu puteam sa dorm...

cara

deci pentyru postarea asta sa-ti creasca par pe burta!  >:(
si sa naparleasca numa' cand imi dai si mie!  :D

costieanuconstantin

poate sa faca si epilare definitiva  asa in ciuda :D
eu ma gandeam la cu totul altceva ,daca tot a trezit sotul

dorinas

Vreau si eu o reteta de lichior de ciocolata (nu de cacao) daca stie cineva. Cu cacao am vazut o gramada dar eu vreau cu ciocolata.