Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ionela, intai le dai cu sare si le scurgi din zeama, iese amareala, sarea scoate din suc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Thank you!!! :-* Pana la urma invat sa si gatesc pe forumul asta... +dns
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Buun, se apropie si vremea conservelor, mai este, ce-i drept putin  timp, dar ma gandeam sa mai diversific conservaraia ;D
La capitolul dulce ap prestat dulceata de nuci verzi, visine, capsuni caise, trandafiri. Sirop- capsuni, visine, nuci verzi, trandafiri. La legume am inceput doar sa pun vinete cu usturoi la borcan, si rosii uscate in masina =))- barbatul meu zice ca sunt dusa cu capul ;D.
Voi ce mai puneti in borcan?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Mai...eu am avut de prelucrat un asa corcodus   . Am facut vreo 30 de borcane de gem,restul am dat unui vecin amator de tuici  ;D
   Corina,cum pui vinetele cu usturoi?
Zilele astea ar trebui sa culeg "outele" si ma gindesc sa le pun la borcan,asa cum zici tu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Foarte usor.
Tai vinetele de ceva mai putin de un deget grosime, curatate de coaja, le sarezi le scurgi dupa cateva minute. Le prajesti pe ambele parti in tigaie, nu cu mult ulei ca trag ca nebunele. Le scurgi pe prosop de hartie. Faci un amestec ca la gogosari-sare, otet, miere sau zahar, il dai in clocot.Sfarmi catei de usturi cu manerul cutitului. Pui un rand de vinete, cateva bucatele de usturoi, si tot asa, pana umpli borcanul. Nu indesi deloc. Torni zeama fierbinte-cea cu otet, apa, zahar sare, si inchizi. Au gust de marinat, vanata si usturoi. Poti sa le mananci asa sau sa le faci ca pe salata de vinete, batute.

Rosii la masina :D :D :D :D :D :D
Toate rosiile din surplusul zilnic din gradina, le taiati pe jumatate,- cele medii, sau in patru pe un singur sens pe cele mari. Se pun pe tavi,dar tavi cu margine ca la inceput pot lasa utin suc de la sare. se presara cu sare, n prea multa, ca si cum sarezi carnea. Se pun pe bord, scaune, in portbagaj. Geamurile se lasa crapate de un deget. Cand s-au scat dar nu sunt inca dure, ci ai senzatia ca e piele, se presara cu cimbru, busuioc, praf de usturoi, levantica si ce mai credeti, si se pun in borcane , indesate, cu ulei de masline de calitate. Se folosesc la toate sosurile de rosii, pentru potentarea aromei, la salatele de vara, la fripturi, dar si asa pe paine neagra prajita cu cas sau o felie de telemea. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi

 =)) =)) =)) "rosii la masina"  =)) =))

Ma asteptam ceva la masina de rosii nicidecum  =))

einsteinitza

E cald, uscat, fara muste! Si merge doar daca nu folosesti masina cateva zile! :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :-bd  Ce bine ca ai incercat tu metoda cu masina, eu auzisem de reteta si voiam si eu sa incerc, ca anul trecut le-am pus afara, la soare, acoperite cu un strat de tifonsi noaptea le duceam in casa, dar in a 3-a zi au inceput sa faca mucegai.
Noaptea le duci in casa?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu, pentru ca in masina nu se umezesc. e ca si cum ar fi in casa. A, am uitat, tava unsa cu un servetel inmuiat in ulei. Mie prima serie mi s-au lipit de tavi de imi venea sa le arunc cu totul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Aha, mersi de pont...acuma mai trebuie doar sa am ce usca  :D   Ca eu as vrea sa usc din cele datterino dar la alea e cererea mare la halit  ;D Si trebuie sa fie o rosie mai putin pulpoasa si zemoasa, ori la mine doar alea sunt potrivite
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Corina,multumesc !!!! Am pus asa vinetele alea micute albe (oute ). Ideea cu uscatul rosiilor in masina,e super !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

eu am manacat prima data supa crema cu usturoi, servita in farfurie de paine ... stiu ca suna ciudat, dar credeti-ma, este exceptional de bun si efectiv mananci farfuria  :-bd  Diseara avem in meniu supa crema de spanac ... alta ciudatenie pentru mine. Dar asa imi dau seama ce inventivi au fost oamenii, incercand sa supravietuiasca cu ce le ofera pamantul.

geodezia

hm 3 zile de munca necontenita ... castravetii la buduroi cu capia si telina ardei umpluti tot la buduroi,10 borcane de castraveti si gogosari 30 borcanele de zacusca 40 de pasta de arde isi 25 borcanele pasta de rosii  ..asta am muncit 3 zile de imi miroase miinile numai a ceapa ma ustura de la ardei ca am nimerit gogosarii iuti (perfecti pentru pasta ) acu  nu mai am decit sa bag gogosarii la borcanele mari si sa pun varza in buduroi .. a si sa vad ce gogonele imi ramin sa le pui peste castraveti  in total anul asta am reusit sa fac vreo 80 de borcanele de pasta de rosii si mai am de adunat din gradina ..sper sa termin pina la 1 ..
mincare am trintit varza cu cirnati si coasta afumata de ne lingeam pe bot si fasole tot asa cu coada afumata .. .. da acum stau ghiftuita mincai alune de la Sica

Radu

Geo, cu ce umpli ardeii, cu varza cumva?
Ca mor sa pun la borcane dar nu mai gasesc reteta mea de demult.

einsteinitza

Si eu am inceput de o saptamana conservaraia. Am surprlusa de mere si prune, veniti cu idei, poate mai combin ceva.
Pe lamga muraturile normale, am pus si prune mai verzi la murat,am facut sosuri deq tip chutney de mere, prune cu ghimbir si ardei iuti, sos mediteranean, jeleu de mere cu portocale, iar acum uscatorul e plin de prune.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

varza rosie ,varza alba ,.morcov . telina, ardei gras (taiat bineinteles folosesc si la umplutura ) si respectiv sfecla rosie mai pun si niste cimbru nu mult doar pentru miros .. frec totul cu 2 linguri de ulei si un pahar de otet ,sare dupa gust aranjez in buduroi si pe urma fac solutia cu pikant dulce acrisor adica la 3 kile de apa 1kile de otet si 2 plicuri de pikant dupa care mai pun 1 mina  de sare de sac ..si la frecatul amestecului folosesc sarea de sac nu sare iodata
cantitatile ar fi urmatoarele
pentru 10 kile de ardei gras sau 100 buc de ardei gras
sfecla 1/2kil
varza rosie  4kile
varza alba  2 kile
morcov       2 kile
ardei gras 1/2 kile
telina 4 legaturi
cimbru pentru miros cam o lingura mare (lingura de ciorba)bineinteles daca va place
ies cam tandiri pe mandiri cantitatile ... in functie de marimea ardeiului
de ex sotul meu d-l Pipi si fetelor le place mult umplutura si atunci caut ardei mai subtire la coaja si mai mici .mie imi place si umplutura si ardeiul cum se mureaza ..aici depinde de gusturi  ..eu pun cite 100 de buc de ardei ...la buduroi ...
de pastrat se pastreaza mai bine in borcane ..in tinerete imi placea sa fac chestii artistice cind puneam muraturile adica rondele de morcov taiate si telina o aranjam ca arnajament floral sau puneam cite o creaca de visin asa parca era copac ..acum de-abia astept sa scap de muraturi ...uf iar un sfirsit de saptamina plin ..acum pleaca Vasilache  la facultate si e tambalau prin casa dupa care se astern lucrurile  de rutina ..asa ca miine adun daca ma lasa vremea iar vinete si gogonele .. ca imi e frica se le mai las .. e pacat ca sunt asa frumoase ..

einsteinitza

Cu gogosar ai incerct, poate e mai dule si o sa le placa asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

gogosarul se umple cu conopida si cu telina alta delicatesa dar se maninca rapid si dupa ce se termina incep sa zica ca celeletae nu mai sunt bune  asa ca am renuntat sa le mai fac ... sau pitesc bunaciunile si le scot mai rar ... ca de e cheltuiala mai mare si e mai scump de facut ... adica se scoate cociolanul pe rotund  , se taie conopida de marimea gogosarului se pune crecuta de telina  in ineriorul gogosarului ...  se pune la borcan ..dar la chestia asta ca sa iti iese pasenta buna cum trebuie ar fi de preferat cind faci solutia de umplere sa pui miere de albine si zahar sa fie mai mult dulce solutia nu otetita ..iese ceva de ai minca non-stop ... ...
si apoi Es sa stii ca nici nu apreciaza de  bagat baga in gura si dupa ce se satura se pun in pat si ma intreaba ca ce am facut ca nu e mare brinza ... asa ca eu din inertie pun sa am camara plina nu ca imi face vreo placere ... culmea e ca atunci cind vin prieteni imi zice scoate ceva bun si se lauda cu ce muncesc eu de nu imi ies 3 saptamini mirosurile din miini ...
cind pun fetele la taiat ce am de taiat se schimonosesc toate ca li se rup unghiile sau ca miroase sau mai stiu eu ce ..acu noroc cu roboti astia de bucatarie si razatoarele astea electrice ca in 10 minute am terminat cu toate alea de ras
macar m-au ajutat la pasta de ardei ca acolo trebuie taiati si pe urma bagat blenderul in iei si sar nastrapi asa ca Vasilachi a fost tartorita ... sa vezi cum se lauda ca ea a facut pasta de ardei ...macar de ar invata stind pe linga mine

Radu

Minunat, multamesc dumitale.  +hug
Iaca, sfecla rosie nu puneam dar neaparat incerc.
Abia astept.

PS. succes tanarului la facultate.  :D

geodezia

multam d-l Radu masterat la 50 de ani e incintat  ...  =)) =)) =)).. asa ca anu asta iar cu 3 in facultate ..iar imi ies perii albi in cap
plus licenta la a mare plus examen de rezidentiat  +hypno +hypno +hypno

einsteinitza

Stiu Geo cum e, eu pun la chestii la borcan tot aliniate, am mania sosurilor asiatice, si tot pun si nu mai termin. Parcda am dat in boaqla borcanelor. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

varza cu coaste afumate si o tira de sunculita afumata ... sa imi faca bine la ficat ..ieri am facut ciorbica de rosii cherry din alea mici .. fac cite putin ca sunt doar eu cu Pipi
Es draga mea macar tu ai musafiri sanatosi de maninca da noi usntem doar cei din casa si ce mai vin ocazional dar naspa e ca atunci cind incepe sezonul nu ma mai opresc  ...  sa am eu acolo de toate ...

einsteinitza

Asa sunt si eu, daca e camara plina sunt linistita =)). Cred ca sunt reminiscente. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

eu recunosc sincer ca detest  perioada de pus conserve pentru iarna...cred ca-s tot reminiscente  =))    Si probabil de-asta mi-am primit pana la urma pedeapsa, anul acesta  ;D  Parintii mei fiind la Cluj, acasa la ei, din cauza problemelor de sanatate ale tatalui meu, am ramas sefa de conservarai  +ham  Totusi, am zis ca exista o limita si nu m-am aruncat la multe, n-am cumparat fructe, am folosit doar ce aveam in gradina, ce a supravietuit...Am pus bulion de rosii, compot de prune, de pere si dulceata de prune.. Muraturi a facut mama si niste vinete la borcan si mazare...cam atat despre conservarai  ;D

A, sa nu uit...eu adaug la dulceata de prune miez de nuca, inventie a bunicii mele.l..sa stiti ca e o bunatate, asa ca daca mai aveti de facut dulceata de prune poate incercati si voi cum e... ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, si bunica facea asa, insa la mine nu stiu de ce nu se mananca dulceata de prune. Dar am facut prune murate, merg exceptional la fripturile de carne rosie, am facut sosuri o gramada si am si uscat la uscator.
Bine ca nu ti-ai luat avnt, la mine daca e vreun an cu conservaraie mai putina, la mijlocul iernii sufla vantul prin beci +hypno
Anul asta, dwupa ceva ani, pun din nou si varza la murat, asa ca astept o reteta de-asta de-a vostra, verificatw. Cel mare a dat in mania sarmalelor, si nu am prea gasit varza buna , doar cotoproasa, asa ca imi pun eu varza mea =)). Vorba bancului aluia cu ardeleni, cand pierd trenul-Vezi, de-aia zic eu mereu ca e bine sa ai licrul tau! ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro