Percea Hypocyrtiflora

Started by Marmoset, July 21, 2009, 12:55:09 AM

Previous topic - Next topic

Marmoset

Quote from: martipan on October 18, 2009, 02:46:42 PM
Ufff,m-ai linistit,mi se cam pleosteau lucrurile in ultima vreme si credeam ca am eu ceva  :D :D :D :D :D !

Stai linistit, nu esti singurul pleostit!  :D :D :D

Ella

A mea este bine, creste ca in basme. A facut 2 pui si i-am trimis, acum are iar doi micuti, astept sa creasca putin si ii rup si pe acestia, vreau sa o fac pe mama lor frumoasa si are nevoie de energie. ;)
Marti, poate nu s-a prins inca, de s-a lasat  ::)
Marmo, sa inteleg ca nici a ta nu este ok?  ::) Tu ai cumparat planta sau butas? Incearca sa o acomodezi, descoperind-o cate putin la inceput si mareste apoi timpul, pana o lasi in "libertate"  :D
Grija mare cu apa, eu o ud la doua zile si atunci f. putin.
Bafta! hai, nu ma lasati sa vorbesc singura despre ea  ;)

Ella


miha

Ce frumoasa s-a facut... Sper sa nu se alungeasca prea mult...e frumoasa asa...compacta...  :D

martipan

Maaama,Ella,arata beton  :o !
Deci vreau sa spun ca aseara nu mai m-au induplecat fleoscaierile ei si am lasat plantuta la umbra ctenantelui,iar azi dimineata frunzele din varf s-au imbatosat si tulpina e mai tare  ;D , cred ca a fost prea socata cand am scos-o direct din microsera  ::) :P !
Marmo,incearca sa adopti caracterul meu nemilos si supravegheaz-o atent ,poate se adapteaza si la tine .
Ella,cam rar sa ud eu prea mult o planta,mai degraba le tin in seceta  ;D !
Doamne ajuta sa impartim povesti cu puii si florile ei  ;D !

Marmoset

Martipan...tu vorbesti de ce-ai facut tu, sau de ce-am facut eu?  :D :D :D Jur ca la fel am procedat si eu, am scos ghivecelul din mini-sera si-am zis..."ori iti dai duhul, ori te adaptezi!" (bine, daca n-as sti ca are rizom, din care poate da alta plantuta, nu cred ca ma riscam in halul asta  :D :D )
Ella, nu e butas, e un rizom mic, care a avut 2 galmuzte, din care ieseau 2 planticele, una mai marisoara si una mica tare de tot. Eu n-am sacrificat-o pe cea mica, asa cum ai facut tu, pentru ca ma si temeam s-o privesc, daramite s-o manevrez asa!  :D :D
In fine, azi dimineata, vad ca primele frunze s-au uscat putin la capete, dar sunt destul de tari, in schimb cele 2 frunzulite din varf sunt foarte ok. Sper din tot sufletul sa nu se razgandeasca!
In rest, ce sa mai spun, Ella...poza aia mi-a pus nod in gat, e frumoasa Percea ta de nu se poate! Intr-o zi cu soare si cu 2 dimineti, poate o s-o vad si eu asa pe a mea!  :-\
Eu am plantat-o in pamant pentru violete, cu perlit si vermiculit, si-i pun cam la 2-3 zile cate 1 lingurita de apa. Si sta in zona unde-s Episciile, iar acolo e si umidificatorul.
Ella, mai apare si la cate o Episcia uscaciunea aia la varful frunzei, sa inteleg ca e nevoie de o umiditate si mai mare la alea...?

martipan

 :D :D :D :D Gand la gand,Marmo !
Ma bucur ca si a ta s-a dat pe brazda ! ::)

myky

habar nu aveti, la mine nu a stat in sera, i-am spus, 'draga mea e pacat, ca dupa atatia Km sa-ti dai duhul, esti intr-o tara frumoasa unde e cazul sa-ti perpetuezi neamul, deci, e alegerea ta" si discutia s-a purtat in romana, direct, fara ocolisuri. :D
saumana mami ella!

Ella

Multumesc! dar sa stii Marmo ca nu ai nevoie de o zi cu doua dimineti  ;D  sa o vezi asa, eu v-am spus ca nu-i pretentioasa, doar ca ale voastre, probabil, iau startul mai greu.
Spune-mi numele episciilor la care se usuca varful, nu toate reactioneaza la fel. In general da, este vorba de umiditatea din jur.
Myky  :-*

Marmoset

Ella, iti zic la topicul aferent despre ce-i vorba!  ;)

martipan

Buey Mykyduto,noi ne strofocam aici de mama focului si la tine merge din prima  ;D :D :D ? Pai e frumos,ai secretii si nu se spui si noua la timp,daca stiam o ciufuleam mai demult  :D :D :D ?!
Noa felicitari,felicitari !!! ;)
Amu inca o intrebare, perceaua e una din plantele alea care cresc cu incetinitorul ? ;D

Marmoset

Si eu sunt curioasa ce secretii are Myky!  :D :D :D Si tare ma tem ca la ultima ta intrebare, Martipan, eu una o sa-ti raspund afirmativ... ::)

martipan

Nu-i bai daca se misca (,) cu viteza melcului salbatic  ;D , doar sa stiu,sa nu o urmaresc de 3 ori pe zi degeaba  :D :D :D !

Ella

Hai, sa vedem cum a crescut planta mea si voi trageti concluzia, ok?

Am cumparat-o in 13 iulie, asa arata atunci     in 12 august arata asa    si puii de la baza, sunt cei de care vorbesc Myky si Marti. 

Acum, arata asa    si are alti doi pui la baza, pe care o sa-i despart de mama lor, pt. ca vreau sa cresc intr-un anume fel planta mama. Mie chiar nu mi se pare ca ar creste greu, mai ales ca au crescut f. mult frunzele si s-au colorat, iar inaltimea si-a dublat-o din august si pana acum.

Sa va trimit niste rabdare, online?  ;) :D :D :D  sau mai la indemana, "metoda Myky"  :D  de foarte multe ori ma trezesc si eu laudand o planta sau dandu-i ultimatum. :D

myky

deci, dragilor. eu v-am zis ca teoria ca teoria, dar practica ne omoara.
chestiune de fler, bai.

Marmoset

Doamne, Ella ce frumoasa poate fi...! Eu n-am despartit rizomii, dar daca ai spus de faza asta...ma gandesc serios sa iau in calcul aceasta varianta.
A, si inca ceva, Percea mea era de 3 cm inaltime cand a ajuns, vad ca tu ai avut bafta si-ai primit una marisoara si zdravana!

Ella

Nu mai umbla acum la ea, las-o sa creasca, si in primavara te orientezi ce si cum.

Marmoset

Gata, sefa, am inteles! Pana la primavara, asa incremeneste ghivecelul!  :D :D :-* :-* Da' plantuta sa se inalte!

Ella


martipan

Super,multumim pt tutorial,Ella !!!
Eu acum stau linistit,planta mea e complet batoasa :D ! Deja astept sa am la taiat ditamai tufa curand  ;D !

Ella