Gradina de elf

Started by gentiana, June 27, 2009, 11:18:38 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Este foarte frumoasa gradina ta Gentiana!!!! :o :o Ai niste trandafiri minunati si imi plac tare mult. Printre ei ai cumva si trandafir de dulceata?

stefana

Pai, hai, deschide gradina, spiridusule! Sau o cautam singuri si al de o gaseste, primeste premiu o invitatie :D

Mihai

Hai deschide gradina aia odata......vii cu ceva noutati sau tatonezi terenul?

gentiana

http://community.webshots.com
va anunt ca nu mai stiu sa umblu in albume si sa completez cu poze
de fapt inca studiez cum sa mai pun albume
astept sugestii......reclamatiile nu-s binevazute!!! >:(

Mihai

Imi place modul tau de a poza florile.......asa de aproape :)

gentiana

o fac ca sa nu se vada ce e in jur,(gradina nu-i inca gata,mai sunt o groaza de materiale aruncate sau de la constructii muncitorii imprastie materiale si fac mizerie)
in plus cum s-ar vedea planta care vreau s-o pun in valoare,daca ar fi poza de ansamblu?

penelopa

Păi, măi Gentiano, aici, în grădina ta,  pui în valoare grădina .... ce dacă are nuş'ce resturi de materiale prin ea!!! :)
Crezi că la noi e mai breaz? ............ mă rog, la mine voiam să zic  ;)  E interesant să vedem evoluţia: cum arată acum şi cum va arăta mâine, poimâine ........ până la final.  :)

georgette

Quote from: penelopa on November 13, 2009, 12:49:50 PM
.... ce dacă are nuş'ce resturi de materiale prin ea!!! :)
Pai daca Gentiana e suflet de ..elf....e normal sa fie sensibila :-* ! si atunci nu se simte in largul ei sa traga altii cu ochiul in gradina cea neterminata, pe care vrea s-o prezinte ca pe o piesa la premiera! ;D multumiti-va sa vedeti ce va arata ea si bucurati-va de spiritul vesel care o anima!
Gentiana..si eu imi doresc gentiana din aceea de munte,care sa reziste la geruri dar si la lancile soarelui de vara,daca gasesti pe undeva da o strigare te rog!

penelopa

Şi, ce, vrei să zici că io sunt nesensibilă?? ................. sau nesimţit-oare???   :D
OK,  măcar la premieră să mă chemi, Elf-o! :)

georgette

Quote from: penelopa on November 13, 2009, 02:46:50 PM
Şi, ce, vrei să zici că io sunt nesensibilă?? ................. sau nesimţit-oare???   :D
OK,  măcar la premieră să mă chemi, Elf-o! :)
Bai Pene..si tu  esti sensibila,dar nu ai ''greturi'' ;) :-* ai reusit sa te debarasezi de ele si te admir pt asta,in schimb eu una n-am reusit inca ! daca -mi raspunde cineva mai rastit (sau deloc..)si eu stiu ca nu l-am afectat cu nimic ,pierd o noapte intorcand pe toate fetele  ce si cum ca sa inteleg de ce mi s-a raspuns asa.. despic firul pina la nivel subatomic,obosesc si adorm trista macinandu-ma ca n-am fost in stare nici macar sa gasesc cauza care a produs efectul! ;) :D asa ca o inteleg pe elfa noastra..

gentiana

Quote from: penelopa on November 13, 2009, 02:46:50 PM
Şi, ce, vrei să zici că io sunt nesensibilă?? ................. sau nesimţit-oare???   :D
OK,  măcar la premieră să mă chemi, Elf-o! :)
pene la premiera prima pe care o chem sunt io
stiu cum  vreau sa arate gradina numai ca mi se pun vesnic piedici
principalul vinovat fiind taica-meu(nici macar nu pot  sa ma apuc sa-l toc la cap)
mi-a schimbat proiectul casei,drept care acu se apuca sa-mi schimbe si pozitionarea aleilor si configuratia gradinii
asa ca pana la urma  habar n-am cum o sa arate planul gradinii si daca nu va trebui sa mut iar copacei
deci.....trebuie sa astept sa se termine cu avantul creator al familiei
ori sa-i "evacuez"

gentiana

Georgette am gasit gentiana la hornbach
dupa ce 2 ani la rand am luat si nu mi-au supravietuit peste iarna,anul asta mi-am refuzat barbatul cand a vrut sa-mi cumpere
si asa mi s-a dus " coltul albastru "visat
(o saptamana m-a pandit bietul om sa vada daca nu-s bolnava sau daca nu m-am hotarat sa-l parasesc pt vreo vina de care n-avea stiintza)
io niciodata nu refuz o floare! ;)

georgette

Quote from: gentiana on November 13, 2009, 05:54:17 PM

(o saptamana m-a pandit bietul om sa vada daca nu-s bolnava sau daca nu m-am hotarat sa-l parasesc pt vreo vina de care n-avea stiintza)
io niciodata nu refuz o floare! ;)
Deci,decat sa aiba omu' incertitudini.. mai bine sa nu aiba niciun dubiu!  :D asa ca te rog sa ti indrepti atitudinea si sa redevii tu insuti:fa dansul focului (eventual ridicat la patrat) si trimite -l ca pe Harap Alb sa mearga ca vantul si ca gandul si sa cumpere gentiane din Hornbach (sau..de unde o vedea cu ochii)! :D :D :D

aa..si sa nu mai gresesti alta data cu refuzul..poti refuza orice in viata,absolut orice, dar nu o floare! ;) :-*

gabriela jalba

Bine ai revenit!!!! ce placuta surpriza!!! Incepe " Spiritul Craciunului" !!!! - adica suprize!!!!! :-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Quote from: gabriela jalba on November 13, 2009, 07:07:28 PM
Bine ai revenit!!!! ce placuta surpriza!!! Incepe " Spiritul Craciunului" !!!! - adica suprize!!!!! :-* :-* :-*
Cine a revenit Gabi? Gentiana?-voi va cunoasteti deja? ::)

gentiana

dupa ce mi-au murit vreo10 in 2 ani..........nici sa nu mai aud de gentiene in gradina mea
le-am pus la umbra.la semiumbra,la soare,le-a cocolosit
probabil ca sunt plante de clocitoare
le scot la vanzare prin septembrie si tzin 1-2 luni si gata
sa nu-tzi spun ca sunt cam pe la 15-16 ron daca nu mai mult
sau  asa erau
de cat sa arunc banii pe plante care mor si le am pe constiintza,mai bine ii pastrez si iau ceva care rezista
m-am gandit in fel si chip
gentiana e planta de munte ,la 40-45 de grade cat ajunge vara la snagov.........de ce s-o chinui
in germania am vazut-o in gradini.dar erau orasele care erau mai racoroase
o sa-mi rog prietenii de la brasov sa adaposteasca prin gradinile lor una si sa vedem daca supravietuieste
sau..........o punem pe Cara sa  faca experimentul si sa ne zica si noua

gentiana

Mersi Gabi ,de urare!
da sa stii ca sunt un elf mai puturos
io nu fac jucarii ci doar le desenez..daca am pofta
dar azi sunt in toane bune si servesc dovleac copt si ceva nuci...da vi le spargetzi singurele

georgette

Quote from: gentiana on November 13, 2009, 07:11:51 PM
dupa ce mi-au murit vreo10 in 2 ani..........nici sa nu mai aud de gentiene in gradina mea
le-am pus la umbra.la semiumbra,la soare,le-a cocolosit
probabil ca sunt plante de clocitoare
le scot la vanzare prin septembrie si tzin 1-2 luni si gata
sa nu-tzi spun ca sunt cam pe la 15-16 ron daca nu mai mult
sau  asa erau
de cat sa arunc banii pe plante care mor si le am pe constiintza,mai bine ii pastrez si iau ceva care rezista
m-am gandit in fel si chip
gentiana e planta de munte ,la 40-45 de grade cat ajunge vara la snagov.........de ce s-o chinui
in germania am vazut-o in gradini.dar erau orasele care erau mai racoroase
o sa-mi rog prietenii de la brasov sa adaposteasca prin gradinile lor una si sa vedem daca supravietuieste
sau..........o punem pe Cara sa  faca experimentul si sa ne zica si noua
Tu ai patit cu gentiana cum am patit eu cu floarea de colt  :'(..am ajuns la concluzia ca i este mai bine acolo la ea..si am lasat o in lumea ei ,dar tot tanjesc dupa ea,asa ca le admir de la distanta la cei ce pot oferi conditii de viata! Intr adevar e greu sa le vezi chinuidu-se!

gentiana

acu imi intelegi refuzul?
durerea mea a fost dubla,o data ca n-am gentiene si al doilea ca n-am coltu albastru
la vara ma voi duce pe campurile dobrogei sa pandesc ciulini albastrii si sa transplantezi unii la mine in curte
pana la urma voi avea coltul albastru chit ca montez placi fde OSB si ma apuc sa le pictez in albastru(casa n-am nici o sansa sa o fac albastra,masinile nici una nu-i albasstra..doar unu din cotetele cateilor e albastru..cam putzin pt pasiunea mea pt aceast color

gabriela jalba

Quote from: georgette on November 13, 2009, 07:11:39 PM
Quote from: gabriela jalba on November 13, 2009, 07:07:28 PM
Bine ai revenit!!!! ce placuta surpriza!!! Incepe " Spiritul Craciunului" !!!! - adica suprize!!!!! :-* :-* :-*
Cine a revenit Gabi? Gentiana?-voi va cunoasteti deja? ::)

Da,Geta!!!-Gentiana a revenit ! Ea a intrat pe forum pe 10 iunie, a avut citeve postari spumoase si incitante, iar la sfirsitul lui iunie,intr-o anumita conjunctura, s-a ascuns in gradina cu elfi si...a tacut pina acum.
      Mi-a placut modul de a sustine o discutie de dragul discutiei ; a facut-o fandind elegant atacurile mai mult sau mai putin galante si a lovit cu mina de fier inmanusata in catifea. ( e mai bine sa nu mai "dezgropam mortii" )

   Gentiana ,culoarea mea preferata e albastru.DAR..... !!! La casa nik albastru,haine albastre..nik,....asta e!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

acu ca m-ai provocat ,la casa am baia albastru-lila
lu barbata-miu (a vrut, n-a vrut) i-am facut una din bai albastru-turcoize)
si de crescut am crescut intr-o camera albastru cu auriu(camera inca mai exista,tapetul inca mai exista ,dar nu mai e camera mea ,a fost transformata)
haine albastre....gramezi  ..pt toate anotimpurile
mi-am luat barbat cu okii albastrii(si primu tot albastrii ii avea) si pisici cu okii albastrii
acu........asteptam mostenitoarea cu okii albastrii(daca iese altceva decat fata cu okii albastrii,domnul si-a luat angajamentul sa creasca singurel-nu se accepta greseli de "productie") ;)

gabriela jalba

La bloc,am si eu camera de zi "albastra",barbat am si eu cu ochi albastri,cite si mai cite prostioare am tot avut ..,dar la casa ,nu am nimic albastru... :'( :'( Bine! timpul nu-i pierdut ! am sa ma mai gindesc...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

acolo totul urmeaza a fi amenajat de acum ...tot inainte ! asa ca totul e posibil . Sanatate sa fie, ca...am sa-mi fac de cap!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

oki verzi ii am si io!
da asta nu inseamna ca nu ma imbrac in albastru(daca ma imbrac in verde arat de parca sunt in poza din avtaru lu vernil...adica  dau in verzeala
si planta albastra din gradina  din fata a codrutei e chiar gentiana(nu stiu ce soi si as vrea sa imi povesteasca codruta mai multe,parca am si pus intrebari la ea in gradina,da nu mai stiu sigur)