Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Destepte chestii!!! Multumesc mult !!!!
Deci de-i in preajma ardei iute,poti iuti pe toti ceilalti ? Anul trecut intre cornutari mi s-au nimerit citiva ardei,ca si capia,dar ceva mai mic,care rau foarte iuti. Dupa ce am aranjat de citeva ori mincarea,da am avut ce ma chinui sa dreg bucuiocul,sa n-o arunc, am smuls tufele si le-am aruncat . Tirziu mi-a picat fisa ca-s buni la dulceata,ca avea pulpa carnoasa. Am recuperat din unul citeva seminte. Sa vad ce iese anul asta.
  Acuma nu stiu cum de-a iesit asa asa iute,ca bucata cu iuti e la 30m de cea cu ardeioase. Ma gindesc c-a fost din citeva rasaduri de capatat...Mi-a fost mila sa le arunc!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Quote from: gabriela jalba on March 07, 2012, 02:06:12 PM
Deci de-i in preajma ardei iute,poti iuti pe toti ceilalti ? Anul trecut intre cornutari mi s-au nimerit citiva ardei,ca si capia,dar ceva mai mic,care rau foarte iuti. Dupa ce am aranjat de citeva ori mincarea,da am avut ce ma chinui sa dreg bucuiocul,sa n-o arunc, am smuls tufele si le-am aruncat . Tirziu mi-a picat fisa ca-s buni la dulceata,ca avea pulpa carnoasa. Am recuperat din unul citeva seminte. Sa vad ce iese anul asta.
  Acuma nu stiu cum de-a iesit asa asa iute,ca bucata cu iuti e la 30m de cea cu ardeioase.
Iuteala la ardei este caracter cu transmitere dominanta adica produsii incrucisarii unui ardei iute cu unul dulce vor avea fructe iuti. Iar distanta de 30 de metri si mai mult nu este mare dat fiind faptul ca albinele si bondarii zboara pe distante relativ mari si colecteaza polen de pe florile de ardei si-l pot depozita pe alta floare tot de ardei. In afara de insectele zburatoare pot contribui la incrucisare si furnicile care umbla pe plantele de ardei in cautarea afidelor de la care colecteaza "mierea" excretata de acestea. Chiar si contaminarea mecanica duce la incrucisari accidentale, fiindca polenul se poate transmite la alta planta prin maini sau haine in timpul lucrarilor de intretinere, recoltare etc.
Deci cine vrea sa-si salveze seminte care sa pastreze cat de cat caracteristicile soiului de ardei ar trebui sa faca izolarea, chiar daca incrucisarea accidentala nu depaseste de obicei 10%, depinzand de compatibilitatea soiurilor, prezenta factorilor de contaminare si conditiile meteo.

gabriela jalba

Concluzia e ca si in cazul asta is la mina mamei natura !!  =)) =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Quote from: gabriela jalba on March 07, 2012, 08:30:15 PM
Concluzia e ca si in cazul asta is la mina mamei natura !!  =)) =)) =))
Intotdeauna suntem la mana ei. Cu cat aflam mai mult cu atat ne dam seama cat suntem de nestiutori (Socrate spunea asta parca).

gabriela jalba

Paradoxul cunoasterii!!! Daca suprafata unui cerc e cunoasterea,iar periferia e necunoasterea, cind creste suparafata,periferia creste si mai mult.
   Multumesc pet semintele ce le-am primit prin intermediul lui Es !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Quote from: gabriela jalba on March 08, 2012, 06:21:14 PM
   Multumesc pet semintele ce le-am primit prin intermediul lui Es !!!
Cu placere. Sper ca cei care au primit semintele de ardei iuti prin Banca de seminte II sa fie multumiti de ele.

Claudiu

Salut bunicutz32

Cum am mai spus, gasesc foarte interesant ce scrii despre ardei.  +rsp

Deocamdata nu prea am poze ca sa contribui aici  ???
Am niste poze cu habanero chili (cultivati asa de distractie de ginere, nu de mine)





Cand s-au maturizat s-au colorat spre portocaliu.

Nu stiu la ce-s buni  ??? ca daca gusti dintr-unul ajungi satelit al Pamantului, daca musti ajungi pe Marte iar daca inghiti ce ai muscat parasesti Sistemul Solar  =))

Dar vad ca-s foarte apreciati. Or fi combustibilul viitorului  :D

bunicutz32

Foarte frumosi ardeii. Adevarat exemplu de cum trebuie sa arate o planta de ardei iute.
Referitor la iuteala lor, eu nu prea mananc ardei iuti pentru ca nu pot, fizic vorbind. Sunt insa oameni care mananca asemenea ardei si s-au obisnuit cu doze mari de capsaicina. Dar imi plac la nebunie pentru diversitatea lor si cred ca mi-ar mai trebui inca 24 de ore zilnic si inca o pereche de maini sa ma ocup de toate soiurile care le am. Desi prefer sa ma ocup cu ardei mai "comestibili", anul acesta voi face seminte si de la cateva soiuri extrem de iuti (Habanero, Fatalii, ceva soiuri de C. frutescens din Africa). Probabil insa ca nu voi vinde semintele fiindca oamenii nu realizeaza intotdeauna sau nu toti cat de iute poate fi un ardei, chiar daca-i avertizezi cat se poate de serios. Vom vedea.

bunicutz32

Quote from: bunicutz32 on March 04, 2012, 06:04:13 AM
De aceea nu merita salvate seminte de la plante hibride, fiindca in urmatoarea generatie nu vor arata ca parintii decat intr-o mica proportie.
Incerc sa detaliez un pic ideea, sau sa prezint o alternativa: Asa cum mai spus hibrizii F1 sunt obtinuti prin incrucisarea controlata a doua (de obicei) plante sau populatii si au anumite caractere valoroase, mai bune decat ale parintilor sau exprimate intr-o masura mai mare. Semintele produse de hibrizii F1 vor da plante diferite din cauza segregarii caracterelor. DAR, in general, hibrizii F1 de legume, mai ales de tomate, vinete si ardei, sunt obtinuti din parinti foarte asemanatori ca aspect al fructelor, urmarindu-se mai ales combinarea unor caractere mai greu de observat, cum ar fi vigoarea, rezistenta la unele boli, productivitatea, rezistenta la transport si pastrare etc., in general caractere agronomice. Asa incat de cele mai multe ori plantele obtinute din semintele produse de hibrizii F1 arata in aparenta la fel, diferentele dintre ele fiind subtile. Asa incat la nivel de gradinar amator este in regula si sa folosesti asemenea seminte.
Dau un exemplu: acum 3-4 ani am luat seminte de la cativa ardei capia cumparati din piata, foarte mari, colorati intens si buni la gust. Foarte probabil hibrizi F1. Am facut cam 50 de rasaduri si s-a vazut diferenta intre plante, desi toate erau ardei capia de culoare rosie si relativ ok ca marime si gust. Am izolat 5-6 plante care mi s-au parut foarte asemanatoare cu parintii si am luat seminte pe care le-am folosit anul urmator si tot asa pana in prezent. In felul acesta practic se dehibrideaza hibridul si se poate obtine un soi cu polenizare libera, dupa 5-6 (8) generatii de selectie. Bine, eu fac asta "de dragul artei", fiindca nu prea merita din cauza timpului si spatiului necesar, avand practic cca 90% balast in fiecare an.
Pe ansamblu insa recomand oricui sa cumpere sau sa-si multiplice singur seminte din soiuri testate prin prisma experientei proprii si sa foloseasca semintele hibride de generatia 1 sau 2 numai la nevoie.

einsteinitza

Foarte utile observatiile astea ale tale, mai ales ca oamenii sunt invatati sa pastreze semintele de la un an la altul, fara insa sa acorde atentie asupra polenizarii si pastrarii soiului respectiv.
La noi in casa, in afara de cel mic, toata lumea mananca iute, iar sotul meu extrem de iute. Pentru el, mancarurile din Mexic au fost cele mai bune =)) =))

Pe vremuri teoria era ca mancarurile iuti sunt periculoase, fac rau la stomac, sa se manance doar rar iuteala. Acum insa se stie ca din contra, ajuta la arderi, chiar mancarurile iuti sunt bune in curele de slabire fiindca arderile se prelungesc cu jumatate de ora peste normal, dupa o mancare iute.
Tinctura de spirt cu ardei iuti e utila in masarea vergeturilor, ca frectie in raceli, bronsite, etc, intepeniri de muschi sau probleme de articulatie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: einsteinitza on March 12, 2012, 06:46:41 AM
.... toata lumea mananca iute, ...

Es, mai bine citeste mai atenta ce a spus bunicutz32 si nu brava  :D

Quote from: bunicutz32 on March 12, 2012, 05:23:03 AM
... Probabil insa ca nu voi vinde semintele fiindca oamenii nu realizeaza intotdeauna sau nu toti cat de iute poate fi un ardei, chiar daca-i avertizezi cat se poate de serios. ...

Daca nu vrei sa asculti atunci, daca va avea si habanero, roaga-l sa-ti timita unul. Un ardei nu o planta si apoi mai vorbim.  =))

Nu te poti stapanii,

http://www.youtube.com/watch?v=2WDUophlCj4&feature=endscreen

Un concurs de .... baut lapte

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=1-QVQLbwtHA

Nu poti pacali incercand sa-l mananci dintr-o data

http://www.youtube.com/watch?v=N3Sq8FGwyF0&feature=related

si oricum filmele nu arata totul. Corpul va incerca sa regurgiteze ceea ce capul l-a pus sa inghita. Ar fi cel mai bine. Mai reduci din efectul final ...  care iti va furniza suficienta energie incat sa parasesti sistemul solar. Cum am zis filmele nu arata totul, nu arata decat inceputul  =))

anasstasia

Eu nu maninc nici din ardeii autohtoni. Nu agreez iutele. Asa ca cine se incumeta...mult succes.

Claudiu

Insa, Anastasia asa cum s-a scris mai sus, ardeii iuti sunt foarte decorativi.



Iar cei cu iuteala slaba pot fi placuti in cantitate dupa cum suporta organismul.

Restul treaba lor  ;D

einsteinitza

Tu asa ma stii pe mine, mai Claudiule?
Nu, nu pot manca asa iute, doar iute, la anumite mancaruri.
Imi place iute, putin peste medie.
Sotul meu insa e teribil, manca in Mexic cot la cot cu mexicanii, si asa ii place.
Eu incec sa mananc mai des iute, de cand am citit despre virtutile iutelii, si sa stii ca parca am mai multa energie dupa o masa cu un fel iute.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Si mie imi place habanero. Am avut anul trecut soiul chocolate si e si aromat si iute. Acum mai am si habanero si rosii din aceia mici , dar cei rosii nici nu ii simt parca. Ciorba sau supa fara habanero n-are niciun farmec . E mult pana te obisnuiesti cu ei, dupa aceea devii dependent :), ca mine.
Anul asta am avut seminte pastrate de anul trecut si ma uit cam luung la ele daca vor rasari sau nu. Au o saptamana de cand sunt in pamant , la caldura si udate bine, dar inca nu se vede niciun semn :(.

einsteinitza

Mihaela, ce grozav! Nu ai poze cu ei? In sfarsit cineva ma intelege! :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ciudati sunteti voi astia la care va place chinul dat de usturimea aia  +hypno  Ca doar chin il pot numi...eu am luat o data o gura zdravana dintr-un gogosar, care s-a dovedit a fi iute si am topait ca o descreierata de usturime, am crezut ca mor  :P
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Te inveti repede. ;D Mai ales ca-i sanatos ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Si eu minic iute-iuteee!!!! Numai la lactate ,nu!!! In rest, chiar ca-s dependenta!!!! Anul asta visez sa fac sirop de ardei iuti. Eu pina dupa sarbatori am ardei proaspeti (chiar de-s ceva mai vestejiti). Apoi atac borcanelele cu cei pusi in ulei de masline, sau dulceata de ardei.
Azi am plantat de la bunicutz si ce am mai primit de la Corina.
Ardeii rasar la 21 de zile.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Si eu i-am plantat, abia ii astept.
Un kefir de casa cu putin curry, putin ardei iute sfarat si niste seminte de chimen...o nebunie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu am ramas gura-casca atunci cand am vazut prima data ciocolata cu ardei iute  :o  Eu sunt dependenta de ciocolata dar zau ca n-am de gand sa gust ciocolata iute  ::)

Eu tin pe langa casa 2 varietati de ardei iuti, unii micuti, rosii, cam de 2 cm maxim in lungime si inca o varietate, cu fructele in forma oarecum de clopotel, pentru ca-mi place de ei cum arata, dar de mancat mananca doar tata si sotul meu
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


flordel

 +hypno :-bd :-bd :-bd
Grozava recolta si faine poze!

Mihaelacph


einsteinitza

Supeeeerb!


Claude, sa stii ca ciocolata cu ardei iute nu e iute decat asa, o idee, aproape nu simti, are acel ceva ce te face sa vrei mai multa, dar nu e iute aproape deloc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro