Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

Mosu Tuti

Buna ziua. Tot incepator sunt. Gradina mea este la munte la 900 m. altitudine. Am plantat cateva rasaduri de ardei de toate felurile si gogosari. Au cam 10 zile de la plantare. Parca sunt la desene animate. Dimineata sunt drepti si sglobii, cum da soarele se blegesc de imi vine sa ii smulg. Seara dupa ce ii ud, iar se indreapta. Este normal ? sau i-am plantat intr-un loc rau. Poate trebuia la umbra? Multumesc pentru raspunsuri. Mosu Tuti.

cara

Mosule, eu nu gradinaresc, colegul meu e mare cultivator de rosii. de anul asta!  :D

la fel pateste si el cu rosiile: cum da soarele se blegesc, noaptea se imbatoseaza. l-am intrebat daca soiul cultivat de el este cumva soi nocturn si n-o vrut sa-mi zica. ii ciudos ca rad de el!  ;D

deci stau cu ochii pe raspunsurile ce-o sa le primesti si-i vand pontu' pe bani grei!  ;)

p.s.

bun venit pe la noi!

einsteinitza

Asa fac pana se prind.Deocamdata sistemul radicular nu functioneaza, nu poate absorbi apa sa se hidrateze ca lumea. Pierde apa prin insolatie, se hidrateaza noaptea de la umiditatea atmosferica. Cand nu mai fac asa te-ai scos. Poti pregati borcanele ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis


mihail

distribuitorul se confectioneaza dintr-o teava PEHD de 25 sau 32...la alegere.In ea se dau gauri de 13 in care vor intra fortat fitingurile speciale de la banda.Acestea sint prevazute si cu o garnitura adecvata.In capatul celalalt al benzii,nu se indoaie sau lipeste (nu-i nici NASA,dar nici tigani nu suntem),ce se pune un alt fiting de capat.Mie imi place ca lucrarea sa fie si frumoasa.Pt. fixarea "distribuitorului" in/pe pamint ,dar si a benzii mi-am manufacturat,la un atelier niste "agrafe" care-mi permit sa fixez totul de sol.Pt banda este suficienta fixarea doar la capete.Eu,n-am facut-o inca.

valentyna

am cumparat rasad de ardei gras si gogosar(vreo 100 de fire).au legat jumate din ei si sunt iuti ;D.la anul imi voi face singura rasadul :D ;D :D

mihail

Stai cumintzica,si eu am patit la fel anul trecut.Este usor de confundat...nu mai fi atit de suparata. :D

myosotis

Valentyna, este mai simplu si mai usor, sa cumperi rasadul, decat sa-l "produci" . Trebuie sa fii atenta la ce cumperi. Diferenta intre ardeiul gras/gogosar si ardeiul iute o poti face dupa frunze. Ardeiul gras/gogosarul are frunzele mai late si mai "rotunjite" , pe cand ardeiul iute are frunze alungite si mai "ascutite". Rasadul la "cuburi" (cu pamant la radacini) se prinde mai repede si creste mai bine.

valentyna

anul asta am luat teapa,deacu la anul voi fi atenta....

penelopa

Valentina,  aşa se capătă experienţă: din mai multe "ţepe"  ;D
Eu am făcut  odată şi răsaduri dar sunt mai în avantaj când le cumpăr.  Este un sat în apropiere (Balta Doamnei) unde toţi localnicii se ocupă de grădinărit. În fiecare primăvară merg acolo şi iau răsaduri direct din curtea omului. Aşa,  ştiu exact pe cine trag la răspundere în caz de ţeapă.

sicamin

Nici eu nu am avut timp sa-mi fac rasaduri de ardei si am cumparat. Am nimerit totusi bine ca ardeii deja mananc din gradina ca s-au facut . Sant plante care au si cate 5 ardei plus multe flori. Sant din cei grasi,galbeni.

penelopa

La mine este primul an când mi se fac ardeii graşi  ..... "adevăraţi". Am avut (mai am încă) un soi bun cu tufe care au crescut nu prea înalte dar pline de ardei.
Aşa cum  spunea şi Myo,  răsadurile repicate în ghivecele sunt cele mai bune la plantare.  Aşa am  luat anul acesta  roşiile şi ardeii.

myosotis

Cine stie sa ma lumineze si pe mine. Ardeii capia pusi in primavara, au evoluat foarte bine. Prima si a doua recolta am avut ardei mari, frumosi. Luna asta , cam a 3-a recolta, sa zic, ardeii sunt mici si  :P cam urati. Ce le lipseste ?
Apa au destula. Plantele arata bine,nu par a avea vreo problema.

stefana


gabriela jalba

Daca are careva ardei iuti,dar iuti,nu jucarie,vreau si eu saminta, rog!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Gabi, are soacra mea.
Dar sunt din cei mici-mici. Nu au pic de carne... Dar cred ca 5-6 din astia, cu restul mai putin iuti...
Daca doresti, da un semn.

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona72

si eu em iuti galbeni si rosii sunt de vreo 7-8 cm si sunt grosi ca pe degetul cel mic.daca vrei seminte sa spui ca iti trimit

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


penelopa

Cred că anul acesta a fost unul favorabil pentru ardei.
Niciodată în 6 ani n-am avut ardei atât de mulţi şi frumoşi. Abia de câteva zile am cules tot (şi mai erau de făcut),  am desfiinţat plantele pentru că trebuie să pregătesc grădina de săpat.

simona72

da,asa cred si eu .anul acesta am avut super productie la ardei si cam la toate in general.mai ales ca le-am pus si macerat de gainat.naturel...100%

gabriela jalba

Azi m-am harnicit. Am pus seminte de nu's cite feluri de ardei gras si gogosari. ( si de ceva floricele)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana


penelopa

Ce faci cu arătarea aia de ardei  ???