Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, vorbele celui care se pricepe atarna greu!
Dar, tu trebuie sa dezvalui alt secret, ce faci intre timp! =)) C a despre asta e vorba, despre cum iti omori nerabdarea! ;) iarna intarzie si atunci parca tinzi spre primavara!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

rodi

Merci, Bunicutz.
Ai dreptate Es! Aceea e dilema! Ca pe toti ne mananca palmele... cum sa am rabdare pana in martie ?!? ;;) Tre' sa lucru' ceva ... si la ardeii aia ca-s pusi de 2 zile stau cu ochii pe ei ca pe butelie! :D

gabriela jalba

Am reusit de am "semanat" seminte de ardei iute ( de la Claude). Cica-s moarteee !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

m-am inarmat cu rabdare au rasarit frumos plantutele si ca sa le stopez le-am scos pe sala asa ca am incetinit cresterea .. sunt f multumita ca am gasit in sfirsit metoda sa am si eu ardei din seminte ..  +ham

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ce ingenios !!!! Chestia e ca de le incalzesti acum si se pun pe grescut,n-ai unde le planta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

coriducu

Oameni buni da ceva mai domestic nu aveti ?  :(Doar usturaciuni fioroase? :(
Si mie imi place usor picant dar usor e adevarat ca nici sanatatea nu ma prea ajuta  >:(As dori si eu o denumire si un loc de unde sa pot sa-mi procur acei ardei bulgaresti gen peperoni sau cum le zice , aia usor piscaciosi nu turbaciuni de care mancati voi  ;)
multumesc  +rsp

claude

 :D  Pai sunt cativa masochisti pe aici! Eu nu!  ;)  De-aia bulgaresti n-am, da' trebuie sa o intreb pe o matusa, ca la ea am vazut la un moment dat. Eu am tot de la un membru al forumului un ardei iute care am inteles ca e mai bland, (eu nu l-am gustat)  Bishop's Crown, daca vrei de-ala pot sa-ti trimit seminte. E si decorativ, are o forma frumoasa
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

coriducu

Quote from: claude on May 31, 2013, 11:02:30 PM
:D  Pai sunt cativa masochisti pe aici! Eu nu!  ;)  De-aia bulgaresti n-am, da' trebuie sa o intreb pe o matusa, ca la ea am vazut la un moment dat. Eu am tot de la un membru al forumului un ardei iute care am inteles ca e mai bland, (eu nu l-am gustat)  Bishop's Crown, daca vrei de-ala pot sa-ti trimit seminte. E si decorativ, are o forma frumoasa

v-as ramane indatorat  +rsp
e de incercat si acuma sau mai bine la anul ?

claude

eu cred ca mai merge si acum, macar apuci sa vezi daca iti plac sau nu ardeiasii, pana da frigul  ;)  Trimite-mi un mesj privat cu adresa, luni pleaca plicul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

white`u (uaitu)

Buna ziua si bine v`am gasit,

Ma puteti sfatui, va rog, daca trebe sa rup prima sau primele flori aparute la ardeiul gras?

Multumesc anticipat

geodezia

se rupe de cine are rabdare eu nu am

white`u (uaitu)

Multumesc pentru raspunsul rapid.
Sa inteleg ca nu e musai? ???

geodezia

daca vrei recolta mareata da daca nu ii lasi na zice sa nu manince din prima energia

white`u (uaitu)


gabriela jalba

Claude, daca te impiedici pe undeva de ardei "iuti" de aia lungi, nu ma uita. Iti dai seama ca nu-s pt mine. Romel al meu e cu ei, si eu pun numai otraviciuni =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia


Radu

O mică (şi extrem de importantă  ::) ) întrebare.
Am un ardei iute în ghiveci... bănuiesc că trebuie să-l tund niţel, înainte de-a-şi da drumul în vegetaţie.
Acum e la 16-17 grade, nu se dezvoltă dar e verde şi bănuiesc că va exploda la primăvară, când l-oi scoate-n solar.

Poate cineva să mă sfătuiască cum să-l frizez?


gabriela jalba

Taie la 2-3 noduri pe tije, numarate de jos in sus,tijele alea mari, iar celelalte ,la nivelul alora taiate prima data. Asa as proceda eu.. Stii ce fel de ardei e? Am si eu unul de ala "lalea".
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Radu

Mulţumesc.  :)

Nu mai ştiu ce soi este. Ca de obicei am neglijat să pun etichete ("las' că nu-i încurc eu") şi evident, i-am încurcat.  +ham
E sigur din seminţele de la Bunicutz, ar putea fi Thai hot pepper dar nu sunt sigur.

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hapylica

Quote from: gabriela jalba on February 25, 2013, 07:25:46 PM
Ce ingenios !!!! Chestia e ca de le incalzesti acum si se pun pe grescut,n-ai unde le planta.
Eu folosesc asa ceva in rasadnita din solar cu rezultate foarte bune mai ales pe frigul care a trecut.
http://hapy.sunphoto.ro/Germinari_si_altoiri_2015/102046048

einsteinitza

Happy, in primul rând ce mai faci, ce iți mai face grădina, experimentele?
Cât timp te tine cablul ăla, mai mulți ani? Nu e destul de periculos, având in vedere umiditate? Il ții in nisip sau nu? Cum reglezi temperatura? Si eu am fost in cautare de soluții!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Buna!Imi merg bine experimentele,am transformat balconul in laborator de germinare si de aici cu sotia sunt ca soarecele cu pisica ;D
La cablu lungimea necesara am stabilit-o din incercari,este deasupra gunoiului de grajd(care face si el ceva caldura)dar nu sub alveolele cu seminte pt. ca le usuca pamantul.Este roata la rasadnita in interiorul ei.Fata de cablul electric special care se foloseste la rasadnite pretul este cel care primeaza.