Calendar- August

Started by diana, August 09, 2006, 12:16:12 AM

Previous topic - Next topic

diana

AUGUST

Plantele fructifere
- se inlatura fructele (mere, pere) de pe crengile incarcate pentru a evita ruperea lor si eventual se aplica puncte de sprijin pentru acestea;
- se planteaza stolonii de capsun;
- se recolteaza murele pentru dulceata avand grija sa nu fie ude si nici foarte coapte;
- strugurii vor fi protejati de pradatori (insecte, pasari) prin metode cunoscute si in acelasi timp se rupe o parte din frunzis pentru a permite coacerea mai usoara;
Arborii si arbustii:
- este momentul propice pentru butasirea arbustilor;
- trandafirii vor fi verificati sa nu aiba boli sau diversi paraziti, se rup florile uscate si se butasesc;
- continuati sa udati din abundenta toti arborii fructiferi si mai ales cei plantati in acest an;
- e una din perioadele cele mai bune pentru altoire;
Florile:
- se separa tufele de bujori lasand doar 4-5 lastari;
- se planteaza bulbii plantelor autumnale;
- se taie florile ofilite, pastrandu-se cateva pentru a recolta mai tarziu semintele;
- se aracesc florile fragile (nemtisorii, mararita, nalbele de gradina);
- se transplanteaza florile bianuale;
- se butasesc fuchsiile, leandrul, hortensiile;
- se separa bulbii care au inflorit (hemerocalele);
- se vor plasa bulbii cei mai sensibili la frig in mediu sec si aerisit intr-o cutie cu hartie de ziar. Ganditi-va sa ii intoarceti din cand in cand pentru a evitati putrezirea;
Diverse:
- sapati terenul de pe care ati strans recolta pentru o aerare mai buna a solului, precum si pentru a limita aparitia buruienilor;
- supravegheati plantele si tratati-le in cazul aparitiei bolilor si parazitilor.

diana

Gradina in august:

[attachment deleted by admin]

cara

tot...august!

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

DIANA,sper sa nu te superi ca intervin si nici cum o fac. Nu am in cap o formulare preliminara...
Deci:
-de ce se separa tufele de bujor??!!!eu am o tufa la care nu am umblat de            10 ani si s-a inmultit asa fain! De ce trebuie sa o separ?

- ce intelegi prin "bulbii plantelor autumnale" ?

- in august,doar sus-sus-sus,la munte sus! mai infloresc nalbe...in restul tari s-au cam uscat de mult

- Scrii:"se separa bulbii care au inflorit (hemerocalele);" ; despre ce este vorba? am cautat pe google acest hemerocale ,si nu a gasit nimic!!! Bulbii cui?,ca din alea de se pastreaza peste iarna la beci,inca nu se scoate nimic din pamint .Cele mai multe-s in plina floare!

- mergind pe aceeasi idee a bulbilor ce trebuiesc pastrati zici si cum.OK !!! dar care bulbi??
Nu vreau sa fiu rea,dar trebuie totusi mai multa atentie cind se redacteaza ceva ce se vrea universal valabil....
   In gradina de legume,acum am treaba la rosii cu copilitul si legatul. Permanent leg la castraveti care-s pe spalier si zilnic culeg. Udat ardei,varza,conopida ,rosii,....Nu ud morcov,patrunjel,telina.In locul de unde am recoltat ceapa si usturoiul,am semanat salata,ridichi,spanac. Fasolele timpurii trebuie smulse si puse la uscat,pt a recolta boabele. Culeg la alte pastai puse mai tirziu,si astept o noua recolta de mazare(semanate in iulie ). Culeg seminte de salata,marar. Am strins cimbru si busuiocul si le-am pus la uscat pt iarna.La fel si alte plante aromate: salvie,maghiran,rozmarin. Rup din frunze la telina ,ca sa-i creasca bulbul mare.    
  In septembrie se planteaza bulbii florilor de primavara ,care au fost scosi in iunie(lalele,zambile,narcise,...) - scosul lor din pamint e numai pt cine vrea.
    CRED ca e bine sa scriem fiecare cam ce facem luna de luna,si tu,DIANA,pt ca tot te-ai oferit ,sintetizezi,sistematizezi,si la anul vom avea un calendar brava!
   sper sa nu te fi suparat cu ceva in modul meu de adresare....cu bunavointa si munca,in final poate iesi un lucru bun.
     Spor la munca!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Quote from: "gabriela jalba"DIANA,sper sa nu te superi ca intervin si nici cum o fac. Nu am in cap o formulare preliminara...
Deci:
-de ce se separa tufele de bujor??!!!eu am o tufa la care nu am umblat de            10 ani si s-a inmultit asa fain! De ce trebuie sa o separ?

- ce intelegi prin "bulbii plantelor autumnale" ?

- in august,doar sus-sus-sus,la munte sus! mai infloresc nalbe...in restul tari s-au cam uscat de mult

- Scrii:"se separa bulbii care au inflorit (hemerocalele);" ; despre ce este vorba? am cautat pe google acest hemerocale ,si nu a gasit nimic!!! Bulbii cui?,ca din alea de se pastreaza peste iarna la beci,inca nu se scoate nimic din pamint .Cele mai multe-s in plina floare!

- mergind pe aceeasi idee a bulbilor ce trebuiesc pastrati zici si cum.OK !!! dar care bulbi??
Nu vreau sa fiu rea,dar trebuie totusi mai multa atentie cind se redacteaza ceva ce se vrea universal valabil....
   In gradina de legume,acum am treaba la rosii cu copilitul si legatul. Permanent leg la castraveti care-s pe spalier si zilnic culeg. Udat ardei,varza,conopida ,rosii,....Nu ud morcov,patrunjel,telina.In locul de unde am recoltat ceapa si usturoiul,am semanat salata,ridichi,spanac. Fasolele timpurii trebuie smulse si puse la uscat,pt a recolta boabele. Culeg la alte pastai puse mai tirziu,si astept o noua recolta de mazare(semanate in iulie ). Culeg seminte de salata,marar. Am strins cimbru si busuiocul si le-am pus la uscat pt iarna.La fel si alte plante aromate: salvie,maghiran,rozmarin. Rup din frunze la telina ,ca sa-i creasca bulbul mare.    
  In septembrie se planteaza bulbii florilor de primavara ,care au fost scosi in iunie(lalele,zambile,narcise,...) - scosul lor din pamint e numai pt cine vrea.
    CRED ca e bine sa scriem fiecare cam ce facem luna de luna,si tu,DIANA,pt ca tot te-ai oferit ,sintetizezi,sistematizezi,si la anul vom avea un calendar brava!
   sper sa nu te fi suparat cu ceva in modul meu de adresare....cu bunavointa si munca,in final poate iesi un lucru bun.
     Spor la munca!


Ce ma bucur Gabriela ca imi pui aceste intrebari! Sa stii ca nu ma supar ba chiar imi face nespusa placere. Cand m-am gandit sa facem acest calendar al lunilor (cel scris de mine este calendarul pe care il aplic eu si ce fac parintii mei in aceasta perioada!!) am sperat ca fiecare din noi va scrie ceva si asa cum spui, la anul sa avem un calendar BAZAT :wink:
1. din cate stiu eu, tufele de bujori se separa doar pentru "raspandirea" lor in alte locuri si de ce nu aerisirea tufei.
2. Bulbii plantelor autumnale...pare un pic fortat, poate, sunt bulbi pe care ii plantam toamna...crocus, lalele, crini...repet asta este "obiceiul" meu :oops:
3. Hemerocalele sunt crinii aia galben..eu asa ii stiu sub denumirea asta  :oops: Nu am stiut cum sa "traduc" denumirea lor stiintifica si am adaptat-o: stiintific se numesc Hemerocalis sp.
Cu bulbii pusi la "iernat" poate m-am grabit dar tot asa am citit ca se practica la zambile in unele zone.


Nu stiu daca am lamurit cateva din intrebari, repet ca NU este deocamdata calendarul oficial...pentru asta am nevoie de voi gradinarii experimentati :)
Iertare daca mai gresesc :oops:

diana

Revin cu cateva completari...super calendarul tau! Merci! Sper sa mai vina si altii cu propuneri pe august! Curand trebuie sa ne ocupam de calendarul pentru septembrie!

Aricica

multumim frumos diana si gabriela!
eu personal am doar plante de apartament (la etajul 8 pot sa-mi fac gradina doar pe acoperisul blocului  :lol: )... dar am cativa prieteni (ce-i drept putini nu multi) care au gradina si le-am salvat sfaturile puse de voi aici si le-am oferit... S-au bucurat teribil...
Plus ca parintii mei au o gradina destul de maricica unde cultiva destule bunatatzuri, trufandale si alte asemenea, parte din acestea ajung si la vanzare pe piatza. Asa ca sfaturile si calendarele acestea de gradinarit imi sunt si mie folositoare  (chiar daca doar in mod indirect).

diana

Imi pare bine sa aud asta Aricica! Ar mai fi multe de spus la calendarul pe august dar fiind abia la inceput de drum (forumul) avem o scuza :oops: Cu siguranta peste un an calendarul va fi cat mai cuprizator pentru fiecare luna in parte.
Legat de ce ai spus tu..acum mi-a venit ideea...oare nu am putea face si un mic calendar  pentru plantele din apartament? Marturisesc ca nici eu nu am gradina la bloc ci doar la parintii :wink:

Aricica

pentru mine e ceva relativ nou sa pot discuta cu ai mei parintzi despre gradinarit, perioade propice, taieri, recoltari, insamantzari si alte asemenea... si ma bucur sa pot sa le dau un sfat sau sa aflu ceva nou...

cat priveste calendarul plantelor de apartament, nu e un lucru imposibil ... doar ca regulile sunt un pic mai relative/mai putin fixe... in functie de conditiile de ingrijire putem decala anumite perioade din calendar, si putem induce plantelor, prin imitarea/creearea conditiilor specifice unui anumit anotimp, inflorirea, intrarea in repaos etc...