Rodiu din seminte

Started by Marmoset, April 17, 2009, 12:32:19 PM

Previous topic - Next topic

Marmoset

Cum eu sunt genul de om care ar pune la germinat macul de pe covrigi si susanul de pe corn, am pus la germinat acum vreo 3 saptamani 5 seminte dintr-o rodie, fara sa le mai curat de pulpa rosie. Din 5 seminte, 4 au germinat. Astazi arata asa:

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/MixDeFloriSiPlante#5326743371283739602

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/MixDeFloriSiPlante#5326743371929073538

http://picasaweb.google.ro/Aubergine.Marmoset/MixDeFloriSiPlante#5326743370982786450

mihail

 ;D  :o   ::) adica invizibile ?

Marmoset


mihail

scuze:nu-ti dai unghiile cu lac ?  :o ;D :D

Marmoset

Quote from: mihail on April 17, 2009, 12:38:33 PM
scuze:nu-ti dai unghiile cu lac ?  :o ;D :D

Nu, ca n-am timp! Doar la ocazii! Mainile mele n-au aspect comercial!  ;)

ozimandias


Marmoset

Quote from: ozimandias on April 17, 2009, 01:14:15 PM
Quote from: Marmoset on April 17, 2009, 12:40:30 PM
Quote from: mihail on April 17, 2009, 12:38:33 PM
scuze:nu-ti dai unghiile cu lac ?  :o ;D :D

Doar la ocazii!
Si cum stii cand se iveste ocazia?
:D


Ei, macar cu o seara sau cu cateva inainte ore stiu cand se iveste ocazia  :D Eu zic "ocazie" la o nunta, bal, petrecere etc. In rest, la munca pe care o fac eu, exact unghii lacuite imi mai trebuie, ca-n rest le am pe toate!  :D

mihail

Buey...n-ai inteles...uite,de exemplu,daca Ozi vrea sa-si "etaleze" un deget fix in sus,in intersectie...se cheama o ocazie .Nuuuu ?
Veeeezi,tu pierzi din start chestia asta.
Ozi stie ! 1-0 pentru ea .Sic!  :o

p.s. mie parca nu mi-ar placea sa ma pipaie una,la o ocazie intimplatoare,cu unghiile nefacute,ma uit si eu pe ce miini ma dau.

Marmoset

Quote from: mihail on April 17, 2009, 04:08:50 PM
Buey...n-ai inteles...uite,de exemplu,daca Ozi vrea sa-si "etaleze" un deget fix in sus,in intersectie...se cheama o ocazie .Nuuuu ?
Vezi,tu pierzi din start chestia asta.
Ozi stie ! 1-0 pentru ea .Sic!  :o

Eu aia n-as numi-o ocazie, ci...prilej  :P Sau oportunitate! Cert e ca in intersectie, Ozi a avut secundele ei de glorie! Bravo ei, 1-0. Eu n-am avut niciodata astfel de...glorii! Inca...!  ;)

Marmoset

Quote from: mihail on April 17, 2009, 04:08:50 PM
Buey...n-ai inteles...uite,de exemplu,daca Ozi vrea sa-si "etaleze" un deget fix in sus,in intersectie...se cheama o ocazie .Nuuuu ?
Veeeezi,tu pierzi din start chestia asta.
Ozi stie ! 1-0 pentru ea .Sic!  :o

p.s. mie parca nu mi-ar placea sa ma pipaie una,la o ocazie intimplatoare,cu unghiile nefacute,ma uit si eu pe ce miini ma dau.

O sa am grija sa nu te pipai! Sau, ca sa extrapolez putin...nu te teme c-o sa fii pipait de...unghiile mele nelacuite!  ;) :D

georgette

Quote from: mihail on April 17, 2009, 04:08:50 PM


p.s. mie parca nu mi-ar placea sa ma pipaie una,la o ocazie intimplatoare,cu unghiile nefacute,ma uit si eu pe ce miini ma dau.
Stai linistit! Arsenalul unei femei nu consta numai in ..unghii...te poate baga in racori..sa te plimbe in al noulea cer dus-intors ...si fara unghii vopsite! ;) :D

mihail

Nu zic ca n-ai dreptate....uite eu de exemplu,din prima si prima data nu ma uit nici la balcoane,nici la pixuri (stii cei aia ?) ci la "intreg" si apoi neaparat la miini.Zau ca nu stiu de ce.
Aaaaaa si ma mai intereseaza ceva,este complicat de explicat:pielea.
Cum e !

georgette

Quote from: mihail on April 22, 2009, 10:13:48 PM
Nu zic ca n-ai dreptate....uite eu de exemplu,din prima si prima data nu ma uit nici la balcoane,nici la pixuri (stii cei aia ?) ci la "intreg" si apoi neaparat la miini.Zau ca nu stiu de ce.
Aaaaaa si ma mai intereseaza ceva,este complicat de explicat:pielea.
Cum e !
Io te sfatuiesc sa nu te mai uiti!..ca te ai uitat destul  :D :D :D..nu mai fii curios..o femeie adevarata te poate imbata doar printr-o privire,te subjuga  si te conduce dupa bunul plac fara sa te atinga cu nimic.. e ca o vraja..pentru unele e ceva natural,o fac fara intentie si te trezesti nauc la un moment dat ,ca nu stii  ce e cu tine! Nu mai conteaza piele,unghii..  e un tot care te ademeneste!
na ca facuram varza topicul lui marmoset hai d'aci ca o furam!
scuze marmo! ;D

mihail

I dam shpaga...sa vorbesc cu JIJI de-o jeanta.

Marmoset

Nu-i bai! Eu m-am distrat!  ;)

lord_lesy

Buna,
Ce fac Rodiile?
Fetita mea mananca multe fructe de rodie si prin urmare as fi interesata daca cineva chiar a avut cultura de rodii in gradina proprie.
Multumesc

Dan Hibiscus

exista dar cresterea lui e dificila , fructul necesitand un lung timp pentru coacere

larisa

Dar ai obtinut planta din semintele unui fruct cumparat din comert sau de la comerciantii de ..seminte?.Am primit cadou fructe de rodiu din Croatia din  gradina propie dar din pacate ,persoana nu vorbeste germana ,nici romaneste,si croata n-o inteleg eu ;D ;D ;D,asa ca ma intereseaza ,pot germina din fructul proaspat sau au nevoie de stratificare ,uscare etc

sicamin

Larisa ,eu am pus seminte din fruct cumparat din magazin .Am spalat semintele si le-am semanat in ghiveci.Au rasarit o multime ca le-am pus dese. Am repicat vreo 5 fire dar 2 au rezistat pana la inflorire. Una chiar a facut o rodie(in al 4-lea an) ,dar foarte mica si nici pana in iarna nu s-a copt desi am avut plantele afara in soare.

larisa

Daca la tine la Timisoara nu a reusit sa se coaca ,ce sa mai zic la mine ,dar ca sa nu zic ca nu am incercat macar sa am copacelul,sa ma bucur ca infloreste la mine in curte :D :D :D

GElax

Şi eu am pus,şi mi-or ieşit,cu pulpa roşie.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.