VIOLA WITTROCKIANA- PANSELUTE

Started by myky, April 15, 2009, 07:39:59 PM

Previous topic - Next topic

myky

familia: Violaceae
aspect: erbacee, tufa
inaltime: 15-29cm
expunere: penumbra, plin soare
udare: abundenta
cultivare: usoara
Este o planta care se adapteaza foarte bine la cultivarea in ghivece si jardiniere, fara a avea nevoie de o ingrijire deosebita.
       

Claudya

bravo Myky chiar meritau un topic. ::) sunt foarte frumoase si cu niste combinatii de culori extraordinare .si eu am in jardiniera si am pus si seminte in gradina.si mie imi plac tare mult. ::)

myky

de aia le-am si facut, m-au impresionat combinatiile de culori, parca-s pictate.

Francesca

Am si eu un ghivecel cu panselute ....mi le-a adus fetita mea impreuna cu alte doua flori...sunt asa de furmoase zic ca-s de catifea.


Francesca

Gabi_gabriela, sunt foarte frumoase panselutele tale, ai ales cea portocalie ..parca nici nu e panseluta.Sa-ti traiasca! :-*


Mihai

Gabi, tare frumoase mai sunt.Le-ai pus din seminte?

gabi_gabriella

Mihail, le-am cumparat, dar daca cumva fac seminte , vreau sa le inmultesc , sa vad ce iese

Francesca

Si de unde culegi semintele , de la ele, ca io am rupt florile ofilite? :o ???


GetaV

Astea nu fac seminte  si chiar nu marita sa te chinui peste un sezon cu ele ,cand le poti cumpara la preturi rezonabile gata  inflorite.

myky

ba fac seminte, si la mine in curte se autoinsamanteaza.
e planta bienala. puii rasar deja pana in toamna, si anul urmator infloresc.

Codruta

Seminte fac si asa cum zicea Myky se autoinsamanteaza. Mai greu e cand doresti sa aduni semintele ;D De la acestea http://codruta.sunphoto.ro/panselute/MMYDGORJVCRTSBSPHDP  am reusit sa adun seminte din greseala :D Au primit in vizita paduchi verzi si la cateva zile dupa tratament am "scuturat" planta sa vad daca mai cad din ea insecte. Si uite asa am adunat si eu seminte. Rezultatul e aici http://codruta.sunphoto.ro/panselute/XCAFDTULTLFTNPFBTOT
De la altele, care nu erau asa de multe la un loc nu am reusit sa iau decat cateva seminte pe care le-am si "aruncat" imediat prin gradina. De la cele cu flori mari nu am reusit sa adun nici macar una samanta :(

La multe dintre semintele care se vand in comert scrie ca desi sunt plante bianuale daca se insamanteaza primavara devreme vor inflori in acelasi an, la sfarsit de vara, inceput de toamna. Eu am semanat prin ianuarie-februarie in ghivece, in casa si intr-adevar au inflorit in acelasi an. Am pus seminte si in iulie-august, pentru anul urmator. Toamna, o parte le-am plantat in gradina si o parte le-am lasat in ghiveci. La cele din ghiveci nu le-a prea placut (banuiesc ca umezeala prea mare din pamant) ca s-au cam innegrit frunzele.