Margarete, margarete ...

Started by Claudiu, April 11, 2009, 11:29:47 AM

Previous topic - Next topic

emilia68

Quote from: Mihai on December 19, 2011, 07:50:01 PM
Ai şi galbene? ;)

Si eu caut galbene ..dar nu gasesc.. :(
Eu am albe batute, imi plac mult pt. ca infloresc o perioda lunga ...





penelopa

Dar "galbenele" cu mijloc grena, ce sunt, Emilia? ... cumva, vreun gen de rudbekie?!!!  Orice ar fi, frumoasă combinaţie cu margaretele!!! +hypno

emilia68

Da, cele galbene sant Rudbeckia Hirta, le am peste tot in gradina..se scutura semintele si rasar singure!  :)

Penelopa , multumesc frumos pt apreciere!  :-*

Rux

Oare ce o mai face initioatorul acestui topic?
Imi facea mare placere sa citesc ceea ce scria ...
Poate mai deschide poarta ...

flordel

Ce bine ar fi daca oamenii nu s-ar supara asa usor, sau daca se supara sa le treaca repede...Pacat. ::)

gabriela jalba

Fiindca ma invadasera,am hotarit sa le reduc la tacere. Am dus intre maci o bucatica,restul......
Ele sint totusi perseverente !!!!

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Impresionanta lupta lor pentru supravietuire.

Pufa

La mine, ingheata in fiecare iarna >:(

penelopa

Pufa, îţi dau eu la toamnă câte margarete vrei!
Şi eu mă lupt cu ele, după ce ani de zile m-am chinuit să le determin să crească şi în grădina mea.
Anul acesta, pur şi simplu, mi-au sufocat o grădinuţă de flori:
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_2012/73276180
Sunt frumoase, nu zic, dar după o ploaie se culcă pe pământ, acoperind celelalte plante, devenind inestetice.
Aşa că, m-am hotărât: în toamnă jumulesc aproape tot!!!! :-\

claude

Chiar Pene, ai plantatie de margarete  :D  am si eu o tufa de multi ani, s-a facut maaaare, am mai tot ciupit din ea, creste si inalta, catre 1 m, dar e frumoasa si nu a aparut prin toata gradina, sta frumos la locul ei  :D  A mea e cu inflorire mai tarzie, acum abia are boboci, dar face niste flori mari si frumoase, nu as da-o afara, zau  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Sint superbe margaretele tale Pene!   +apl

Carina

Am avut si eu soiul asta de margarete pe care-l are Pene. Avea un ritm de inmultire ingrozitor, cred ca facea seminte inainte sa se usuce florile, ca oricat ma chinuiam eu sa le tai repede repede, tot gaseam pui prin toata gradina  :o Pana la urma le-am scos cu totul anul trecut si am plantat niste margarete perene mai mici si mai compacte, care au si avantajul ca nu-s asa de dornice de urmasi  ;)

anasstasia

De unde fratilor aveti numai frumuseti si va si plingeti ca va invadeaza. Pe mine nu ma invadeaza nici o floare....

flordel

Anastasia, eu zic sa cumperi seminte de margarete din alea batute la anul, le faci rasad, plantezi si-ti ies mai multe in fiecare an.
Oricum alea batute sunt mai frumoase.

einsteinitza

Pe tine nu te invadeaza deocamdat, o sa te invadeze daca aduci cateva fire.
Rux, si mie imi lipsesc informatiile si pozele lui Claudiu, dar construieste o gradina! Avem rabdare poate ne-o prezinta. Si acum fiind bunic, are mainile ocupate, ii intoarce cinvea lumea pe dos! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Sunt nespus de placute,atunci cand sunt abia inflorite.
Eu si pe astea le numesc margarete:

http://doinabacau.sunphoto.ro/Florar_si_vara_2012/75063564

Rux

Eu vreau sa-ti multumesc public ,pentru ca datorita tie Doina ,am si eu citeva fire in gradina. Este foarte frumoasa.Chiar daca este margareta prin similitudine.  :D
Es ,stiu ca este bunic ,stiu ca are alte treburi ,faptul ca da pe aici ,citind,ma bucura,dar tot imi lipsesc postarile lui.

einsteinitza

Si mie, dar poate va avea ceva timp sa scrie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

  Rux,stiu ca ai intentii bune,dar mie imi place discretia,te rog sa ma ierti! Sunt delicate si la fel de cotropitoare,ca cele albe,sa-ti traiasca!

Rux

Ok
Cred ca trebuia sa ma gandesc la asta ,ca om mai delicat ca tine ,zau ca nu am vazu+t.
Te rog sa accepti scuzele mele daca am gafat, dupa cum se si pare .

doinabacau

  Eu imi cer scuze,Rux,dar sa stii ca multumirile ma incurca,iarta-ma ,te rog!


adrianam

Eu am doua tufe, de vre-o trei ani. Dar daca nu ud gradina, nu s-au inmultit din seminte, au ramas fiecare la locul ei.


Cea de sus  infloreste ultima, in iunie-iulie.
Prima este mai scunda si infloreste in mai dar vad ca nu am poze cu ea.

In primavara asta as vrea sa le despart si sa pun in mai multe locuri in gradina.
Nu le-am tuns pana acum dupa inflorire, poate reusesc vara asta.

gabriela jalba

         
  Tare au un loc bun, fac un ansamblu fain cu celelalte plante din jur. Toate-s bune si frumoase dar...cam invazive...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=