experienta viitoare nereusita

Started by myky, March 29, 2007, 08:05:27 PM

Previous topic - Next topic

blueheart_d

eu abia ce mi-am cumparat un ghiveci de trandafiri pitici si sper sa o trec la experienta reusita. am tot auzit pe multi plangandu-se de ei, dar am o vecina care dupa primul an in care i-a tinut in ghiveci, i-a plantat in gradina, iar acum o duc bine mersi.

gabriela jalba

Aia de i-am vazut eu,aveau 10cm cu tot cu ghiveci!!!! Ce sa mai pui in pamint???!!!! Minusculi!! Ca niste bijuterii!!!!( 6ron).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Punctez si eu la experiente nereusite incercarea de a prinde butasi de petunii curgatoare. nici unul n-a facut radacini desi au stat verzi si proaspeti foarte multa vreme. Voi mai incerca o data cand se va incalzi timpul si cand petunia mea o sa aiba mai multi lastari.

lala

Nicol,se prind butasii de petunie daca le pui sticla in cap si faci o mica sera-garantat!

Nicol Caloian

Multumesc de sfat Lala. Am sa incerc ca tot s-a mai incalzit.

cara

n-am curaj sa postez la experiente fericite!  ::)

azi am tuns medinilla si am pus cei doi butasi la inradacinat.

i-am taiat cu putina parte lemnoasa, i-am retezat frunzele ca sa nu mai creasca, i-am dat cu radistim 2, i-am pus la caldura pe calorifer si-acum astept.... :o

penelopa

...... Ce  astepti ? Sa se fiarba   menedenela aia si sa te duci apoi, cu reteta, la ............. "Papa bun " ?  :D

gabriela jalba

Cara,sper sa-ti dea nou si sa se faca iar mindra.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Mult succes,am vazut poze cu florile ei pe Gogu,arata splendid,ar fi pacat sa o pierzi !

cara

apoi o am pe mama, nu raman fara. dar am tuns-o acum in primavara si m-am gandit sa experimentez, in ciuda parerii generale ca medinilla se inmulteste foarte greu in conditiile de acasa... dar, decat sa le arunc, mai bine fac experiente, chiar si nereusite.... ;D

drept sa va spun e tare pretentioasa.... nu mi-as mai lua a doua oara... :-\


martzipan, o puteai vedea si in album la mine, in carne si oase :D

martipan

Vaaaaai ce hippeastrumi superbi ai Cara!!!!!!Intotdeauna mi-am dorit sa -i vad si pe ai mei infloriti,dar deocamdata nu au facut-o.Insa tu ai si niste culori superbe,sa-ti traiasca!
Nici gloxiniile nu se lasa mai prejos  ::) ::) ::) !Offf,n-ai avut ce face decat sa ma "obligi" sa ma uit in albumul tau  :P  :D :D :D!

cara

hippeastrum nu mai am dacat unul alb si unul rosu, bulbili, inca n-au ajuns varsta infloritului :D
restul i-am donat :D


gloxinii am, deci daca iti face cu ochiul vreo culoare, zici si ai! ;D

martipan

Stiam ca ai mai dat din ei ca sa faci loc  superbitatilor de orhidute,insa chiar si pe cel alb,ori pe cel alb-roze... :o  trebuia sa mai opresti si tu din frumusetile alea !
Cat despre gloxinicci,nu ramasese ,tu,ca imi opresti si mie cate o frunzuloaie din fiecare  :( (nu de alta,dar mie mi-e rusine sa-ti mai cer de fiecare data ,pls noteaza-ti undeva  :-[ :-[ :-[ :-[ ) ?

cara

ok, deci vrei din toate?
ca io intelesesem ca vrei alb si aia in doua nuante de mov....  ;D

martipan

Pai dintre cele din albumul tau eu nu aveam niciuna  ;D . Apoi daca mai ai si nepozate,cu atat mai bine  ;) !
Eu am sigur decat kaiser fridrich si kaiser wilhelm   ::) .
Saru-mana,bogdaproste,sanatate la nepoti  ;D !

cara

Quote from: martipan on April 12, 2008, 10:48:55 PM
Pai dintre cele din albumul tau eu nu aveam niciuna  ;D . Apoi daca mai ai si nepozate,cu atat mai bine  ;) !
Eu am sigur decat kaiser fridrich si kaiser wilhelm   ::) .
Saru-mana,bogdaproste,sanatate la nepoti  ;D !

sa fie! daca-i vb de nepoti iti dau toate gloxiniile!

vreau o fetita mica-mica frumusica....

martipan

Sa dea Domnul asa sa fie cum iti doresti!
Totusi,cred ca mai ai ceva de asteptat  ;D !
Multumesc mult pt darnicia fara margini !
Bezele  :D :D :D :D :D (am vazut ca e la moda )!

cara

Quote from: martipan on April 12, 2008, 11:03:30 PM
Sa dea Domnul asa sa fie cum iti doresti!
Totusi,cred ca mai ai ceva de asteptat  ;D !
Multumesc mult pt darnicia fara margini !
Bezele  :D :D :D :D :D (am vazut ca e la moda )!


bezele, back!
(tre' sa ma mentin in trend)  :D

Myrela

Dragii mei , incerc sa salvez o gardenie de la moarte sigura, chestia e ca nu voi reusi.O vecina a primit-o de 8 martie , deci in urma cu aproximativ o luna,iar azi, cand am vazut-o, era uscata in intregime!!!!!!!!
Erau 3 fire intr-un ghiveci, am despartit-o, am taiat toate frunzele, toate erau uscate, [a tinut-o in geam , in soare, neudata!!!!] radacinile sant bune cam 80%,le-am curatat, le-am coafat , si le-am pus in pamant[2 parti florasol, 1 parte turba si o parte nisip ], cu pet in cap.Varfurile le-am pus la fel la prins, dar .......slabe sperante........
 ............nu am suportat sa vad cum o arunca pur si simplu......macar incerc........
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

martipan

Multa bafta myrela!
Eu chiar sper sa isi revina,pt ca saraca a suferit destul!
Poate in vreo luna-doua vedem mutate aceste posturi la experiente reusite (mai ales daca zici ca radacinile sunt bine)! ;)

opiadc

         am vazut ca in sfarsit ai un avatar care nu ma sperie, martipan! ;D

       eu am reusit sa trec peste iarna o lobelie, chiar avea boboci si facuse o floricica si am reusit sa o omor ca am mutat-o in alt ghiveci! :'( :'( :'(


         eu la gardenie am pus acum doar turba, pt ca pamant special pt acidofile nu e de gasit prin imprejurimi; si pot spune ca e prima data dupa 4 ani de cand o am cand incepe sa-mi placa de ea cum arata! ;D
         o iubesc, nu as renunta la ea chiar daca ar fi numai betele goale dar mi-ar face in fiecare an flori, cum are obiceiul! deci pot sa o trec de la nereusite la reusite, nu?

Myrela

Multumesc pentru incurajari,de n-as fi asa aglomerata cu lucrul, mi-as pune un scaun langa ele, si-as astepta primul semn de viata.
Opiadc, ce zici sa fac? asa cu pet in cap cum sant sa le tin in camera sau mai la rece, pe balcon?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

opiadc

      am citit intr-o carte de specialitate ca inradacinarea se realizeaza pe substrat de turba in amestec cu perlit, in conditii de ceata artificiala;temperatura trebuie sa fie de 22-24 grade in aer si 24-26 grade celsius la baza butasilor;incearca deci sa-i oferi caldura;perlit cumpar saptamana viitoare si daca vrei iti trimit si tie daca vrei; dar nu cred ca mai are rost acum sa-i mai deranjezi de la locul lor; si daca radacinile erau bune cred ca o sa-si revina!
    si ai grija sa aiba lumina;se dezvolta lent cand zilele sunt scurte ;macar sa aiba lumina buna ziua!
       bafta!
         si ai multa rabdare;poate ca o sa ti se para ca nu 'misca' nimic, dar ea de felul ei este o planta foarte pretentioasa si care creste destul de incet;

Nicol Caloian

Sigur o nereusita! Dupa ce am reusit sa scot cu bine petunia din iarna, dupa ce am scapat-o o data de musculite albe, biata de ea a sucombat, invadata din nou de musculite. Sper sa nu se fi instalat si la alte plante.

stefana

A propos de gardenie: o experienta ce se anunta reusita a esuat, pentru ca m-am grabit sa scot PETu'. Aveam un varf de lastar sub PET alaturi de "mama" lui de luni de zile. Verde, frumos (nu l-am tinut insa la caldura pentru ca adultei nu i-ar fi placut), am zis ca, gata, ii ajunge. In cateva zile dupa ce i-am scos caciulita s-a uscat  :'(. Deci, atentie!
Turba este un substrat cu caracter acid, asa ca poate fi considerat pamant pentru acidofile, daca nu e altul.
Iar perlitul ar putea fi inlocuit cu nisipul mai marisor, in lipsa.