Pages: 1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: experienta viitoare nereusita  (Read 24842 times)
blueheart_d
Guest
« Reply #75 on: March 04, 2008, 11:14:22 PM »

eu abia ce mi-am cumparat un ghiveci de trandafiri pitici si sper sa o trec la experienta reusita. am tot auzit pe multi plangandu-se de ei, dar am o vecina care dupa primul an in care i-a tinut in ghiveci, i-a plantat in gradina, iar acum o duc bine mersi.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #76 on: March 05, 2008, 08:44:01 AM »

Aia de i-am vazut eu,aveau 10cm cu tot cu ghiveci!!!! Ce sa mai pui in pamint???!!!! Minusculi!! Ca niste bijuterii!!!!( 6ron).

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
Nicol Caloian
Roza

« Reply #77 on: March 19, 2008, 02:29:13 PM »

Punctez si eu la experiente nereusite incercarea de a prinde butasi de petunii curgatoare. nici unul n-a facut radacini desi au stat verzi si proaspeti foarte multa vreme. Voi mai incerca o data cand se va incalzi timpul si cand petunia mea o sa aiba mai multi lastari.
lala
Guest
« Reply #78 on: April 08, 2008, 02:51:07 PM »

Nicol,se prind butasii de petunie daca le pui sticla in cap si faci o mica sera-garantat!
Nicol Caloian
Roza

« Reply #79 on: April 08, 2008, 04:15:05 PM »

Multumesc de sfat Lala. Am sa incerc ca tot s-a mai incalzit.
cara
Roza

Brasov

« Reply #80 on: April 08, 2008, 07:43:21 PM »

n-am curaj sa postez la experiente fericite!  Roll Eyes

azi am tuns medinilla si am pus cei doi butasi la inradacinat.

i-am taiat cu putina parte lemnoasa, i-am retezat frunzele ca sa nu mai creasca, i-am dat cu radistim 2, i-am pus la caldura pe calorifer si-acum astept.... Shocked

penelopa
Guest
« Reply #81 on: April 10, 2008, 08:27:30 AM »

...... Ce  astepti ? Sa se fiarba   menedenela aia si sa te duci apoi, cu reteta, la ............. "Papa bun " ?  Cheesy
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #82 on: April 11, 2008, 08:04:32 PM »

Cara,sper sa-ti dea nou si sa se faca iar mindra.

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
martipan
Guest
« Reply #83 on: April 11, 2008, 08:15:33 PM »

Mult succes,am vazut poze cu florile ei pe Gogu,arata splendid,ar fi pacat sa o pierzi !
cara
Roza

Brasov

« Reply #84 on: April 12, 2008, 03:50:12 PM »

apoi o am pe mama, nu raman fara. dar am tuns-o acum in primavara si m-am gandit sa experimentez, in ciuda parerii generale ca medinilla se inmulteste foarte greu in conditiile de acasa... dar, decat sa le arunc, mai bine fac experiente, chiar si nereusite.... Grin

drept sa va spun e tare pretentioasa.... nu mi-as mai lua a doua oara... Undecided

martzipan, o puteai vedea si in album la mine, in carne si oase Cheesy

martipan
Guest
« Reply #85 on: April 12, 2008, 05:42:13 PM »

Vaaaaai ce hippeastrumi superbi ai Cara!!!!!!Intotdeauna mi-am dorit sa -i vad si pe ai mei infloriti,dar deocamdata nu au facut-o.Insa tu ai si niste culori superbe,sa-ti traiasca!
Nici gloxiniile nu se lasa mai prejos  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes !Offf,n-ai avut ce face decat sa ma "obligi" sa ma uit in albumul tau  tongue  Cheesy Cheesy Cheesy!
cara
Roza

Brasov

« Reply #86 on: April 12, 2008, 09:27:17 PM »

hippeastrum nu mai am dacat unul alb si unul rosu, bulbili, inca n-au ajuns varsta infloritului Cheesy
restul i-am donat Cheesy

gloxinii am, deci daca iti face cu ochiul vreo culoare, zici si ai! Grin

martipan
Guest
« Reply #87 on: April 12, 2008, 09:37:54 PM »

Stiam ca ai mai dat din ei ca sa faci loc  superbitatilor de orhidute,insa chiar si pe cel alb,ori pe cel alb-roze... Shocked  trebuia sa mai opresti si tu din frumusetile alea !
Cat despre gloxinicci,nu ramasese ,tu,ca imi opresti si mie cate o frunzuloaie din fiecare  Sad (nu de alta,dar mie mi-e rusine sa-ti mai cer de fiecare data ,pls noteaza-ti undeva  :-[ :-[ :-[ :-[ ) ?
cara
Roza

Brasov

« Reply #88 on: April 12, 2008, 09:42:24 PM »

ok, deci vrei din toate?
ca io intelesesem ca vrei alb si aia in doua nuante de mov....  Grin

martipan
Guest
« Reply #89 on: April 12, 2008, 09:48:55 PM »

Pai dintre cele din albumul tau eu nu aveam niciuna  Grin . Apoi daca mai ai si nepozate,cu atat mai bine  Wink !
Eu am sigur decat kaiser fridrich si kaiser wilhelm   Roll Eyes .
Saru-mana,bogdaproste,sanatate la nepoti  Grin !
cara
Roza

Brasov

« Reply #90 on: April 12, 2008, 10:01:02 PM »

Pai dintre cele din albumul tau eu nu aveam niciuna  Grin . Apoi daca mai ai si nepozate,cu atat mai bine  Wink !
Eu am sigur decat kaiser fridrich si kaiser wilhelm   Roll Eyes .
Saru-mana,bogdaproste,sanatate la nepoti  Grin !

sa fie! daca-i vb de nepoti iti dau toate gloxiniile!

vreau o fetita mica-mica frumusica....

martipan
Guest
« Reply #91 on: April 12, 2008, 10:03:30 PM »

Sa dea Domnul asa sa fie cum iti doresti!
Totusi,cred ca mai ai ceva de asteptat  Grin !
Multumesc mult pt darnicia fara margini !
Bezele  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy (am vazut ca e la moda )!
cara
Roza

Brasov

« Reply #92 on: April 12, 2008, 10:09:54 PM »

Sa dea Domnul asa sa fie cum iti doresti!
Totusi,cred ca mai ai ceva de asteptat  Grin !
Multumesc mult pt darnicia fara margini !
Bezele  Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy (am vazut ca e la moda )!

bezele, back!
(tre' sa ma mentin in trend)  Cheesy

Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #93 on: April 12, 2008, 10:21:18 PM »

Dragii mei , incerc sa salvez o gardenie de la moarte sigura, chestia e ca nu voi reusi.O vecina a primit-o de 8 martie , deci in urma cu aproximativ o luna,iar azi, cand am vazut-o, era uscata in intregime!!!!!!!!
 Erau 3 fire intr-un ghiveci, am despartit-o, am taiat toate frunzele, toate erau uscate, [a tinut-o in geam , in soare, neudata!!!!] radacinile sant bune cam 80%,le-am curatat, le-am coafat , si le-am pus in pamant[2 parti florasol, 1 parte turba si o parte nisip ], cu pet in cap.Varfurile le-am pus la fel la prins, dar .......slabe sperante........
  ............nu am suportat sa vad cum o arunca pur si simplu......macar incerc........

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
martipan
Guest
« Reply #94 on: April 12, 2008, 10:29:57 PM »

Multa bafta myrela!
Eu chiar sper sa isi revina,pt ca saraca a suferit destul!
Poate in vreo luna-doua vedem mutate aceste posturi la experiente reusite (mai ales daca zici ca radacinile sunt bine)! Wink
opiadc
Guest
« Reply #95 on: April 12, 2008, 10:52:43 PM »

am vazut ca in sfarsit ai un avatar care nu ma sperie, martipan! Grin

eu am reusit sa trec peste iarna o lobelie, chiar avea boboci si facuse o floricica si am reusit sa o omor ca am mutat-o in alt ghiveci! :'( :'( :'(

eu la gardenie am pus acum doar turba, pt ca pamant special pt acidofile nu e de gasit prin imprejurimi; si pot spune ca e prima data dupa 4 ani de cand o am cand incepe sa-mi placa de ea cum arata! Grin
         o iubesc, nu as renunta la ea chiar daca ar fi numai betele goale dar mi-ar face in fiecare an flori, cum are obiceiul! deci pot sa o trec de la nereusite la reusite, nu?
Myrela
Roza

Lechinta jud. B-N

« Reply #96 on: April 12, 2008, 11:14:46 PM »

Multumesc pentru incurajari,de n-as fi asa aglomerata cu lucrul, mi-as pune un scaun langa ele, si-as astepta primul semn de viata.
 Opiadc, ce zici sa fac? asa cu pet in cap cum sant sa le tin in camera sau mai la rece, pe balcon?

http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.
opiadc
Guest
« Reply #97 on: April 13, 2008, 12:29:56 AM »

am citit intr-o carte de specialitate ca inradacinarea se realizeaza pe substrat de turba in amestec cu perlit, in conditii de ceata artificiala;temperatura trebuie sa fie de 22-24 grade in aer si 24-26 grade celsius la baza butasilor;incearca deci sa-i oferi caldura;perlit cumpar saptamana viitoare si daca vrei iti trimit si tie daca vrei; dar nu cred ca mai are rost acum sa-i mai deranjezi de la locul lor; si daca radacinile erau bune cred ca o sa-si revina!
    si ai grija sa aiba lumina;se dezvolta lent cand zilele sunt scurte ;macar sa aiba lumina buna ziua!
       bafta!
         si ai multa rabdare;poate ca o sa ti se para ca nu 'misca' nimic, dar ea de felul ei este o planta foarte pretentioasa si care creste destul de incet;
Nicol Caloian
Roza

« Reply #98 on: April 14, 2008, 09:49:05 AM »

Sigur o nereusita! Dupa ce am reusit sa scot cu bine petunia din iarna, dupa ce am scapat-o o data de musculite albe, biata de ea a sucombat, invadata din nou de musculite. Sper sa nu se fi instalat si la alte plante.
stefana
Guest
« Reply #99 on: April 14, 2008, 02:04:05 PM »

A propos de gardenie: o experienta ce se anunta reusita a esuat, pentru ca m-am grabit sa scot PETu'. Aveam un varf de lastar sub PET alaturi de "mama" lui de luni de zile. Verde, frumos (nu l-am tinut insa la caldura pentru ca adultei nu i-ar fi placut), am zis ca, gata, ii ajunge. In cateva zile dupa ce i-am scos caciulita s-a uscat  :'(. Deci, atentie!
Turba este un substrat cu caracter acid, asa ca poate fi considerat pamant pentru acidofile, daca nu e altul.
Iar perlitul ar putea fi inlocuit cu nisipul mai marisor, in lipsa.
Pages: 1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  

Jump to: