Ciclamene

Started by Nicol Caloian, April 06, 2009, 08:01:36 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

N-am gasit un topic pentru aceasta floare dar daca n-amvazut bine, rog moderatorii sa ma scuze si sa mute unde trebuie.
Am primit un ghiveci cu o mini ciclamen la care au trecut florile si nu stiu ce sa-i fac mai departe. Mai mult, am avut surpriza sa vad ca are capsule cu seminte (banuiec; se vad bine in poza). Eu stiam ca acestea sunt plante bulbifere asa ca acum sunt intr-o mare ceata. Cine are mai multe cunostinte, cum sa procedez? Astept sa se coaca semintele? Trebuie pusa in repaus? In ce perioada? Cum trebuie ingrijita?
Un sfat acolo, pls!

Nicol Caloian

Am uitat sa pun poza  :-[

GetaV

O uzi pana se ingalbenesc frunzele si cere singura pauza.Cand semintele se coc le semeni si chiar rasar ,ca la hipe.

Nicol Caloian

Mersi Geta, o sa le seman. Nu strica o experienta noua.

symy16

Buna ziua! am primit zilele trecute un cyclamen si au inceput frunzele sa se ingalbeneasca si nu stiu ce sa-i fac. chiar nu vreau s-o pierd ca e inflorita si e tare frumoasa.

adrianam

Ii place la racoare mai multa- un balcon spre nord sau est ar fi potrivit si soare dimineata sau dupa-amiaza - nu cel de pranz.
Udarea se face cand se usuca pamantul.
La mine au fost plante destul de rezistente si foarte florifere.
Singuru dezavantaj- cyclamenele pitice s-au transformat in cyclamene normale, cu frunze destul de mari.

symy16

nu  e asa cald in camera, pana in 20 de grade, lumina are.ma gandeam ca poate ar trebui sa schimb pamantul,dar mai bine las pana intra in repaos.

adrianam

Daca are soare la pranz, nu ii convine, chiar daca in camera ti se pare ca nu este asa cald.
Soarele bate in fereastra si are un efect de sera in apropierea geamului.

vernil

Cyclamen este o planta superba, mai ales ca infloreste iarna, cand celelalte flori sunt in repaus. Alaturi de florile schlumbergerelor si orhideelor, ne infrumuseteaza zilele reci, de iarna.
Mi-am cumparat azi 5 ghivecele cu cyclamen, toate culorile ce le-am gasit. Sper sa infloreasca incontinuu, pana in martie. Nu mi-am propus sa le am si in iarna viitoare, fiindca oricat am incercat, urmand cu strictete sfaturile altora, nu am reusit pana acum.
Daca mai sunt amatori de cyclamen, scriu cateva randuri privind ingrijirea lor:
- se uda numai prin farfurioara; dupa ce planta absoarbe apa (aprox.20 minute), farfuria se goleste.
- imediat cum se usuca o tija sau o frunza, aceasta se trage usor, pentru a iesi din bulb, sa nu ramana resturi vegetale in el, se pare ca acestea provoaca, in timp, degradarea lui;
- iubeste racoarea (aprox. 15 grade C), dar nu suporta curentii de aer;
- are nevoie de umiditate atmosferica;
- la sfarsitul lui aprilie se rareste udarea, ajutand planta sa intre in repaus. Pana in toamna, bulbul se tine la racoare, impachetat in hartie (nu pamant).
Sa aveti parte de florile cyclamenului, ca sunt foarte frumoase! Eu sigur voi avea grija de ele!  :D


flordel

Frumoase, sa le stapanesti cu placere!
Eu am una in gradina, acum se pregateste sa faca flori.

einsteinitza

Flordel, ciclamena tau din gradina s-a inmultit?De cat timp o ai?
Am tot vrut si eu sa iau cateva pentru zona de sub pomi, fiindca se zice ca se naturalizeaza daca le place locul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Am cumparat si eu una pitica acum doia ani. A inflorit si iarna trecuta iar in vara a mai stagnat dar nu a murit.
Acum este pe balcon si vad ca ii prieste, are boboci.
Dar frunzele sunt imense, nu mai are deloc frunzele mici cu care am luat-o.
Oare s-ar prinde ingradina?
S-au trebuie sa urmaresc bulbi?

einsteinitza

Cele de gradina sunt alt soi, nu sunt cele comercializate inflorite in florarii. Sunt mai mici, au un aer de salbatic, si, in conditii bune, se inmultesc formand palcuri intinse.Le place umezeala si umbra, deci merg foarte bine sub pomi. Se mai gasesc din cand in cand atunci cand apar bulbii prin magazine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nu ştiu de ce am impresia că ciclamenele astea sunt de interior, unele, de exterior, altele.
Tocmai am primit şi eu de la Bakker  3 ........ "cartofi" de ciclemene şi nu m-am decis pe unde să le plantez. În catalog spune că au frunze marmorate care rămân verzi şi peste iarnă şi că trăiesc mulţi ani în pământ. ???

Flor, mai povesteşte-ne despre ciclamenele tale din grădină, să iau şi eu o hotărâre cu ale mele până nu îngheaţă afară. :)

ps. Es, am postat amândouă în acelaşi timp. ;)

doina

Am cumparat si eu 2 bulbi pe care i-am plantat in ghivece cam de 2-3 aptamani , au inceput sa intre in vegetatie dar ce ma uimeste pe mine este faptul ca n-au nicio radacina  :o .

flordel

A mea am primit-o in primavara si citind prin catastife ca merge afara, hop am plantat-o si eu la loc mai umbros si umed. Acum este plina de boboci. Nu cred ca ar fi trait prea bine in ghicevi pana acum. Deci este la capitolul experimente, ca si rodia mea care am pus-o in gradina asta vara...

einsteinitza

Cyclamele astea de ghiveci eu stiu ca nu rezista iarna afara.Exista insa o specie salbatica, care rezista si e de fapt planta de padure. Daca stau sa ma gandesc, sunt si la noi unele, care apar primavara prin padurile de foioase, in zonele umbrite, care au frunzele tot asa patate, dar mai cu alb, si floricelele albe.Cred ca pot fi stranse si aduse in gradina, sa apara primavara devreme.
Cele pe care le vazusem eu de gradina, in magazin, mai demult, bulbi la punga, erau cu floarea cicllam si scria pe punga ca se naturalizeaza.

Cat priveste rodiul, cel care rezista in gradina e cel normal.Mai exista si Punica granatum nana, care este o varietate de ghiveci, cu frunze si flori mici, care nu rezista afara,ingheata peste iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cine cauta gaseste. Uite aici are explicatii si sunt prezentate si cele rezistente la frig
http://www.humeseeds.com/efcycl.htm

Cred ca multa lume a vazut prin padure frunzele alea specifice, insa nu stiu cat dureaza floarea, daca se observa usor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Se pare ca ai dreptate. Eu sunt oricum multumita ca a tinut si pana acum si mai face flori o data.

einsteinitza

Ma gandesc ca ai putea sa o aduci in casa, intr-un ghiveci, si te-ar bucura cateva luni cu flori, apoi o duci in primavara in gradina, asta ca sa nu inghete peste iarna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Da, asa ar trebui daca zici ca ingheata. Trebuie intai sa negociez cu celelalte plante un loc si pentru ea.

einsteinitza

Da, probabil sunt si ele de inteles. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mariast1

Am gasit toamna asta, cred ca in Hornbach, cyclament hederifolium. Sunt de gradina si sper sa ma bucur de ele. Inca n-au miscat. Le vanez in fiecare zi.

einsteinitza

Da, nu ma ramolisem deci.Sa ne tii la curent, desi cred ca in priamvara vei avea ce sa ne povestesti mai in amanunt.
Pe mine ma intereseaza daca se inmultesc singure si iti formeaza palcuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro