Liliac

Started by lovetulip, March 27, 2009, 09:19:48 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Absolut ;D ;D
Sa faceti poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


einsteinitza

Ce superb e, alb batut.Deosebit
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Mihai, gradina ta e un colt de rai, cel putin asa se vede din imaginile postate de tine, azi.

Ionela

Multumesc, Mihai! :-* 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

adrianam

Am vazut ca in perioada asta este inflorit si tamarixul.
Cred ca ar merge plantat langa un liliac alb. ;)

Eu am deja un pui de tamarix, la toamna trebuie sa mai fac rost si de un liliac alb sa-i plantez impreuna.

penelopa

Turturico, a înflorit liliacul nostru! Şi, într-adevăr, inflorescenţele sunt uriaşe: 30 cm.  ;)
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/14445618

Mihai



Din pacate piesa de rezistenta din gradina,adica un liliac pe nume "Senzation"nu mai are florile asa frumoase acum.

vernil

Pai cat sa reziste si liliacul ? Nu ajung 3 saptamani cu flori ? Vrei pana la toamna ?  ;D

Mihai

Sigur ca da.
Daca ai stii ce miros deosebit este langa liliacul alb.........

Ionela

Arata ca o poezie! Vreau sa spun, daca poezia s-ar putea vedea, ar arata exact ca liliacul alb al lui Mihai :o :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

turturica

Pene, acum am vazut liliacul ( sau liliecii ) :D, superb !  dar nuanta ? e ca in poza , sau mai inchis ?

penelopa

Au o nuanta mai inchisa.  :)  In poza era in bataia soarelui! ;)
Dar, flori asa mari si parfumate, mai rar am vazut la liliac. ::)

turturica

Abia astept, Pene, abia de anul trecut ii merge bine liliacului, ca nu mai e cosit de 2 ori pe an , l-am si sapat ...
ma gandesc si la un liliac alb, batut, desigur, inca n-am facut rost de unul ...

penelopa

Daca vrei alb, simplu, iti pot da la toamna.

doinabacau

 E sarbatoare in gradina,cu asemenea flori,sa va traiasca!

gentiana

Eu am primit ieri de la un prieten  un buchet de liliac si ma intreb daca pot prinde din crengute
E superb,alb batut,batut si parfumat

BoboROM


Cred ca este cel mai greu de prins din butasi, o adevarata provocare pentru mine primavara asta (incluzand si nucul).

In general toti astia speciali sunt altoiti si nu poti sa-i obtii din pui.

Cred ca cea mai buna metoda este prin marcotaj aerian. Dar o sa incerc si prin butasi prin mai-iunie.



gentiana

Stiu ca e o provocare de aia si vreau sa incerc
Nuc daca vrei am eu si soiul e bun
Nuci mai mici dar cu miez care tine fara probleme si 2-3 ani fara sa se rancezeasca
Am pui si nu-mi vine sa-i omor sau sa-i arunc,dar deja am 3-4 nuci si sunt suficienti

BoboROM

Quote from: gentiana on January 31, 2011, 11:58:12 AM
Stiu ca e o provocare de aia si vreau sa incerc
Nuc daca vrei am eu si soiul e bun
Nuci mai mici dar cu miez care tine fara probleme si 2-3 ani fara sa se rancezeasca
Am pui si nu-mi vine sa-i omor sau sa-i arunc,dar deja am 3-4 nuci si sunt suficienti

Nu vreau, iti dai seama ca am oroare de copaci mari care sunt potentiali generatori de umbra la flori.

Mai mult ca provocare, m-a rugat tata sa-i prind un butas dintr-un nuc care face nuci foarte mari. L-a vazut in parcul IOR.
Am citit pe internet ca se prinde foarte greu, dar tocmai de aceea vreau sa incerc, ca sa am cu ce ma lauda.

penelopa

Bobo, s-ar putea ca nucul ăla din IOR  să fie unul decorativ. Nucile sunt foarte mari (ca nişte mingii de tenis) dar miezul e cam fad.

doinabacau

  Frumosi arbusti si destul de rezistenti ! Dupa cateva incercari de a prinde liliac alb si mov,din pui cu radacina ,scosi cu mare grija,mi-a reusit metoda cu ...infiptul unor lastari tineri, din jurul arbustilor,in plina vara,dupa o ploaie strasnica. Cel mov e cu frunza mai mica decat syringa vulgaris,a inflorit anul trecut,doar cateva inflorescente mari.parfumate.  Cel alb e micut,abia are vreo douazeci si cinci cm si in trei-patru ani,va inflori. Cresc mai greu in primii doi ani,apoi se inalta rapid. Nu am facut decat sa-i tai varful, s-a ramificat frumos, au aparut si pui din radacina,dar i-am inlaturat.Si-a primit portia de mranita si a promis sa aiba bratele pline cu flori,prin mai,parca.

penelopa

Adevarul e ca eu nu le ofer nimic arbustilor mei de liliac, dar am pretentii  :(
Nici macar niste compost n-am fost in stare sa le pun. :(
Dar, din primavara asta, promit sa nu-i mai neglijez. :)

claude

Eu tot visez la un liliac cu flori albe batute dar deocamdata n-am gasit. Eu am doua tufe mari, cred ca e salbastic, tufele sunt mai batrane ca mine, mi-au ramas de pe vremea bunicilor, au floricelele mai mici decat cei pe care-i vad prin jurul blocurilor si tufa ma labartata chiar de la baza, cu lastari mai subtiri.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot