Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

mihail

Are fintina dupa cite mi-a spus.Nu stiu cum uda.Poate are totusi o submersibila.Nu stiu.Dar nu are cum sa inteleaga acum ...ca cu circuitul de irigatie nu-i de joaca.O sa aiba in primul an curtea plina de furtune,o sa aiba multe boli datorita apei in exces,a efectului de lupa,o sa plateasca facturi marite de curent,deoarece nu stie cind trebuie facuta udarea.
Apoi,o sa stie ce sa intrebe.
Nu sint convins,ca o sa se apuce ,dupa ce a plantat gazonul,sa faca santuri asa cum trebuia de la-nceput.Uite eu,am descoperit ca ar trebui sa fac niste rigole."Stiintza" o capeti dupa ce te muti acolo si observi cum "lucreaza" toate: casa,gradina,cum se scurge apa pluviala,cum se descurca pompa cu debitul,cum se evapora apa,etc

Mihai

Mihail in afara de faptul ca nu locuiesc acolo,nimic altceva nu se potriveste........dai si tu cu presupusul,da' e bine si asa .....

mirelush

Mihai, unde ai disparut ? deja te ascunzi dupa ciresi ??

Mihai

Mirela,am avut  treaba si in afara de asta am mai schimbat cate ceva prin gradina:
  ..
nu e mare lucru, dar pentru un incepator in ale gradinaritului .......tin sa va reamintesc ca anul acesta am inceput lucrul la gradina ;D

Mihai

Apropo,tin sa-i multumesc si pe aceasta cale lui Mihail pentru ciresii amari pe care cu atata amabilitate i-a trimis la Bucuresti.
P.S.Ciresii amari s-au prins.Uraaaaaaa.......
      In cativa ani poate ma voi ascunde dupa ciresi,cred.....sau poate ca nu ;D

mirelush

La cat de repede cresc ciresii, nu vei duce lipsa de ascunzatoare !!! :D Ma bucur ca s-au prins. Ai mei, cei amari ( care sunt din aceiasi sursa ca si ai tai ), au facut  flori anul acesta ( i-am plantat in decembrie 2005 ).
Quote from: Mihai on April 15, 2009, 06:31:58 PM

tin sa va reamintesc ca anul acesta am inceput lucrul la gradina ;D
fii linistit, nu te judeca nimeni ! ;)

Nicol Caloian

 :D Peste cativa ani sa te pregatesti de vizite in vederea obtinerii unor dulceturi grozave.  ;)  :D

Mihai

Usa casei mele este deschisa pentru prieteni intotdeauna!
Oricum, din Tei pana in Dimieni nu faci mai mult de 15 minute......asa ca  ;D

Nicol Caloian

Multumesc de invitatie, poate chiar te vom vizita!

Mihai

Astazi am insamantat inca 400mp de gazon.....nu va ganditi ca am facut lucrul asta singur ;D si ma simt asa bine  ;D
Nu postez inca poze deoarece am observat ca nu mai este la moda ;D SIC!
Le tin pentru mine.....

vernil

Mihai, dar este o adevarata placere sa admiram munca oricaruia! Esti de admirat, 400 mp nu are cum sa fie usor ... Eu te astept cu o fotografie de-a gazonului  :-*

lala

Quote from: myosotis on March 22, 2009, 10:41:15 PM
Hop si eu cu sfatul  ;D
toate bune si frumoase ; in primul si in primul rand ar trebui sa te asezi in gradina, pe un scaun, sa inchizi ochii si s-o privesti in timp. Cum va fi? Si cat timp vei avea pentru ea ? Cine va sapa ? Cine va tunde pomii ? Stropire, taiere, ingrasare, curatenia in curte, udatul, etc. Stii vorba ceea ... ai grija ce-ti doresti ... (vorbesc din experienta proprie)  :D



Da,da Myo ca timpul trece(asta e treaba lui nu?)si varsta nu te mai lasa sa le faci pe toate singur, fara ajutor si scapi situatia de sub control!Eu vorbesc din experienta :'( :'( :'( :'(

Mihai

Am uitat sa va spun ce seminte de gazon am folosit,
DLF Trifolium care are in componenta urmatoarele:40%FESTUCA ARUNDINACEA STARLETT
                                                                              20%FESTUCA RUBRA DIEGO
                                                                              15%POA PRATENSIS EVORA
                                                                              25%LOLIUM PERENNE MONDIAL
Si in afara de asta, o alta trasnaie am pus in practica: o minicascada ;D,dar am nevoie de niste placi de piatra.Stie cineva unde pot gasi?

Mihai

Lala am vazut la tine in gradina rudbeckia....ai avut seminte ?

penelopa

Şi eu i-am văzut, Mihai, rudbekia lalei şi chiar mi-a trimis în toamnă nişte rădăcini.
Dar, nu mi-a ieşit nimic până acum.
Eu mă chinui de câţiva ani cu seminţele de rudbekia dar, probabil, toate au fost ........ sterile  :(

Mihai

A inceput sa rasara gazonul.....timid dar e un inceput ;D

einsteinitza

Doua saptamani il tii cu apa multa, de trei ori pe zi, pulverizata.Asa iese frumos si des.A aparut precis dupa ploaie. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Sa stii ca ai dreptate,dupa ploaie a inceput sa apara!
Sarut mana pentru sfat,dar la mine este o mica problema......eu nu locuiesc acolo deocamdata si nu pot sa il ud de trei ori pe zi ,dar voi incerca sa ajung macar seara.

einsteinitza

Fa efortul asta doua saptamani, macar seara uda bine, si ai sa vezi rezultatele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Corina,la DLF-eu nu este necesara decit udarea odata pe zi,pina "apare".
Am cerut si primit instructiuni clare anul trecut de la importator.O irigare de trei ori pe zi este mai mult decit exagerata,iar mai putin de odata pe zi,catastrofala.Va creste haotic.

einsteinitza

Poate ca e putin exagerat, dar am oservat ca merge mult mai bine daca la inceput tii samanta umeda un timp.Asta se vede si la ploi.Cum ploua cateva zile cum apare ca o periuta,, trebuie sa tii samanta umeda pana incolteste frumos.Se anunta revenirea caldurii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Hopa,asta inseamna ca trebuie sa fiu mai atent.....pana acum l-am udat cam la 2 zile ;D

Multumesc!

mirelush

Chiar voiam sa te intreb daca a iesit gazonul la tine. La mine, actiunea de reparare a gazonului a esuat . Mai am de rezerva un sac de DLF pentru reparatii, mai incerc ( inca ) odata.

einsteinitza

Mirela,udatul e secretul.Eu, cand am pus statuile in gradina, am cam stricat in zona lor pentru ca a trebuit sa turnam putin ciment, sa nu se afunde in timp.Am pus samanta de gazon pentru reparat si  u prea a miscat, baiatul care are grija de casa n-a prea udat.Cand am venit eu si am stat o saptamana, am udat mereu, tinand zona umeda, in doua zile deja aparuse, parca il desenam eu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mirelush

Es, stiu asta. De udat s-a udat, sistemul de irigatii merge. ;)